Mogelijk winkels en VLAARDINGEN woningen in het „gat" van I laasland BLIJFT SPAARZAAM Exposities voor bejaarden Winst HVO gestegen Predikant - net bevestigd - uitgezonden SCHIEDAM-WEST m DE ETHER Unieke coliectie Ambachts gereedschap 1 Peuters gaan zelf speelzaal openen ■Cl WOENSDAG 28 MEI 1975 PRIORITEIT HUISVUIL IN BRAND Programma eeuwfeest Raadsbesluit 't Nieuwe Werck ter inzage MAASSLUIS WEER KLEINER Bromfietser valt HM Jgll I P JM Maasland Het is niet onmogelijk dat het bestem- mingsplan Staüonsstraat-Langetaam een compromis wordt tussen voorstanders van een winkelconcentra- tie en pleiters voor woningbouw. Een compromis dat j door de omstandigheden wordt opgelegd, want het al meer dan tien jaar bestaande plan dat voorziet in de bouw van een klein aantal winkels komt j mogelijk op losse schroeven te staan door een gebrek aan belangstelling van de zijde van de middenstand, j Mocht een voldoende belangstelling in de toekomst uitblijven dan kunnen er aan de Stationsstraat-Lan- getaam eventueel woningen worden gebouwd. Volgwa de laatste berichten is er één Maastandse middenstander die zich in het te bouwen winkelcentrum wil vestigen. In bet verleden waren er meer gegadigden die het blijkbaar lieten afweten. Maasland's burgemeester J. van den Brink hierover: „De Maasland se winkeliers hebben uiteraard voorrang bij de toewijzing van winkel ruimte, maar als er niet genoeg animo voor is, möet het niet uitgesloten worden geacht dat de oppervlakte van de open plek wordt verdeeld in een stuk voor winkels en een gedeelte voor woningen". VI aard in gen Het tegoed van Vlaardingse spaar ders bij de Bondsspaar bank is in 1974 met ruim tien miljoen gulden ge stegen tot meer dan 112 miljoen gulden. Dit blijkt uit het jaarver slag over het 151ste boekjaar van de bank, dat gisteren is versche nen. Door de uitzonderlijk hoge renten van het vorige jaar kon de spaarbank de opbrengst van de beleggingen verbeteren en bij na 800 duizend gutden meer aan rente aan de spaarders te vergoeden dan in '73. In het afgelopen jaar heeft de bank weer meer spaarzame Vlaardingers in kunnen schrij- ven. Van iedere duizend Vlaar dingers hebben er 780 een reke ning bij de Bondsspaarbank. Het aantal te verwerken mutaties op de rekeningen is met ruim tien procent toegenomen en de omzet, de som van inleg en terugbetalingen, is met ruim 45 miljoen gulden gestegen tot 21 procent boven het peil van 73. Het gemiddelde spaartegoed liep op met 104 gulden. De bedrijfsuitkomst over het vo rige jaar bedroeg bijna drie kwart miljoen gulden, het resul taat van de opbrengsten ver- 4 minderd met de kosten en af. schrijvingen- Op deze manier wordt „noodgedwongen" tegemoet gekomen aan de principiële tegenstanders van een winkelcentrum waarvoor in het verleden huizen moesten worden afgebroken. Met name de Open Groepering Maasland was tegen de bouw van winkels in het oude deel van het dorp, omdat naar hun mening huizenbouw in Maasland de hoogste prioriteit moest hebben. Een voorbehoud van de burgemeester: „Als de hele open plek met woningen zou worden volgebouwd zijn nieuwe winkels in de oude dorpskern voor altijd van de baan. Dat is naar mijn mening een slechte zaak voor de-levendigheid van het dorp. Een gedeelte van het te bebouwen stuk' grond zou dus open gelaten moeten worden om er in een later stadium eventueel huizen neer te zetten. Maar de gemeenteraad heeft natuurlijk het laatste woord in deze affaire Staüonsstraat-Langetaam die zich nu al zo lang voortsleept". Wanneer spijkers met koppen worden geslagen over het „gapende gat" in Maasland's centrum is nog niet bekend. Burgemeester Van den Brink: „Het wachten is op de Maaslandse middenstand". Schiedam Niet alleen in het Schiedamse bejaarden centrum De Harg:, zijn antiquiteiten te vinden deze week. Ook in vijf andere tehuizen zijn deze week in "het kader van het eeuwfeest diverse exposities. Zestig poppen uit de koninklijke verzameling worden tentoongesteld in Huize Frankeland aan de Sint LiduinastraaL Het is mogelijk dat de open piek in de oude kern van Maasland gedeeltelijk met winkels en gedeeltelijk met huizen wordt gevuld. In Hui» Spaland aan de Willem Andriessenlaan liggen oude wa pens, waar onder: pistolen, hartvangers en hollebaarden. Het oorlogstuig is afkomstig uit de verzameling van het Neder lands wapenmuseum in Leiden. Het centrum Thurlede heeft een fraaie collectie Delfts Blauw. Zilver en door bejaarden ge maakte poppen liggen tijdens de feest week in Huize Francois Haverschmidt. Het S>nt Jacobsgasthuis aan de Burgemeester Knappert! aan tenslotte heeft een collectie zes tiende eeuws tin dat in Schie dam is opgegraven. De exposities zijn dagelijks geo pend van *s morgens half elf tot half twaalf en 's middags van drie tot vijf uur. VIaardingen Bij HVO b.v. in Vlaardingen zijn in het vorige jaar winst en omzet aanzienlijk gestegen in vergelijking tot '73. Voor dit jaar zijn de ver wachtingen van de directie gematigd optimistisch. Mede dankzij een betere bezetting heeft de staalbouw- en scheeps- reparatlesector bijgedragen tot goede resultaten. De nieuw bouw- en reparatieactiviteiten voor de offshore-industrie na men in '74 sterk toe. Aan het einde van het vorige jaar heeft het Vlaardingse bedrijf op dracht ontvangen voor de bouw van een boor- en productie-ei land,voor gas in het Nederland se deel van de Noordzee en voor een grote serie scheepslui- ken. In november heeft HVO een joint-venture gestart met BOC Limited onder de naam BRI- DOC, gevestigd in het Schotse Peterhead. Dit bedrijf houdt zich bezig met reparatie- en on derhoudswerk voor de off-sho re industrie in de Noordzee. De milieusector die de bouw'van water behan deli ngsinstallaties en vuilverbrandingsinstallaties - omvat, zal dit jaar meer bijdra gen aan de resultaten dan in '74. Vlaardingen Op de Binnensin gel werden de afgelopen nacht om één uur enkele zakken huis vuil uit baldadigheid in brandi gestoken. De brand werd door: de surveillancedienst van de Vlaardingse politie met een schuimblusser geblust. Voorko men kon worden dat enkele in de buurt geparkeerd staande auto's schade opliepen. Vlaardingen Op zaterdag 31 mei worden in de Valerius straat het wijk-informatie-centrum 't Badhuis en de peuterspeelzaal geopend. Dat laatste doen de peuters zelf. Omstreeks half elf beginnen de festiviteiten met een optocht door de wijk. Deze vertrekt vanaf het Badhuis. Om half een volgt een officiële opening, 's Middags zijn er straatspelen en 's avonds volgt een straatfeest voor de ouderen. t j Jr Woensdag 28 meig 19.00 uur: Sporttapper-- avond, sporthal Mar griet. 19.30 uur: Bridgetoemooi, Stadskantoor. 20.00 uur: Muziek van vroeger, Emmaplein. 20.00 uur: Krijgh de Clae- re, Passage Theater. j Donderdag 29 mei 16.00 uur: Opname tv-show „Op losse groeven" sporthal Margriet, 19.30 uur: Zaalvoetbalkam- pioenschap, sporthal Margriet. 20.00 uur: Show „Op losse groeven", Emmaplein. 20.00 uur: Krijgh de Clae- re, Passage Theater. 20.15 uur: Pierre Janssen, Kunstgrepen, Stedelijk Museum. Schiedam Het raadsbesluit dat op rr&andag 28 april werd ge nome. 1 voor het gebied 't Nieuw Werck (globaal begrensd door Oranjestraat, Lange Nieuw- straat, Westvest en Nieuwe Ha ven)^ en waarvoor een herzie ning van het bestemmingsplan wordt voorbereid, ligt vanaf vandaag voor iedereen ter inza ge op de afdeling Openbare Werken op het Stadskantoor, vijfde etage. Maasland Ds. C. M. Krijger nog deze afgelopen zondag in Maasland bevestigd - wordt uitgezonden naar Kameroen. Dit gebeurt namens de classis Schie dam van de Nederlands hervormde kerk. De bevestigingsd i ervst werd geleid door de vader van ds. Krijger. Aanwezig was ook ds. H. J. Keijzer uit Maasland, die prae- ses is van de classis Schiedam. Maassluis Het inwonertal van Maassluis is in april met 92 gedaald tot 28121, waarvan 14066 mannen en 14055' vrou wen. In die maand zagen 24 jongetjes en 13 meisjes het eerste Maas- sknse levenslicht. Elf Maasslui- zers kwamen te overlijden. In april was wederom sprake van een vertrekoverschot. Tegen over de vestiging van 57 man nen en 67 vrouwen stond het vertrek van 77 mannen en 89 vrouwen. Dertien echtparen stapten in de afgelopen maand in het huwe lijksbootje, Twee echtparen slapten er uit De nieuv-e predikant werd cok toegespi Dken door een collega uit Kameroen die in Nederland op studiebezoek is. Na afloop van de dienst volgde een druk bezochte receptie in het Tref punt. Hier werd ds. Krijger on der anderen toegesproken door een vertegenwoordiger van de Afrika-zending, praeses Keijzer en ds. Magré, de voorzitter van de zendingscommissie uit de classis Schiedam. Ds. Krijger (32) vertrekt in juli naar Kameroen, waar hij les gaat geven aan de theologische hogeschool De 16-jarige bromfietser R. P. M. van B. is maandagavond om tien uur in de Diepenbrock- straat gevallen toen hij een plotseling overstekende kat wil de ontwijken. Zijn brommer, kleding en,helm werden be schadigd. Gerard Verborgh (rechts) toont zijn verzameling maar wat graag in het bejaardente huis De Harg. Het Vara radio-programma „Drie tussen de middag" is gistermiddag opgeno men in centrum De Kreek aan de Schiedamse Lange Haven. Presentator Kees van Maasdam die in de radiobodes werd aangekondigd was verhinderd. Voor hem in de plaats kwam Willem van Beusekom. (rechts), die behalve wethouder Hans van der Wilk onder anderen ook buur- topb ouwwèrker Kees van Mil en Piet van der Werff (links) van de bewo- n?'*sverenig3ng west over de wijk aan het woord liet. Bloemschikkers, buurtbewoners, jeugd werkers en leraren van de cursussen voor buitenlandse werknemers kwa men daarna in het programma op Hilversum III tussen de verzoekplaat- jes door aan bod. Schiedam - In het bejaardentehuis De Harg aan het Hargplein wordt tot en met zaterdag 31 mei een expositie gehouden van Goudse pijpen, aardewerk en kaarsen. Tevens worden oude stukken gereed schap tentoongesteld van de vroegere Schiedamse kwastenfabriek Breemans en de pijpenfabriek Apol lo. i Gerard Verborgh uit Gouda is de eigenaar van de uitgestalde an tieke stukken. Een klein gedeel te uit zijn verzameling is ook te zien op de tentoonstelling Oud-Schiedam, die tot eind juni -t Stedelijk Museum wordt .uu len. In het museum aan c - H wgstraat liggen onder- ittt." oude werktuigen uit de Schiedamse kurkenfabriek. ,D»t is nog maar een klein gedeel te uit mijn verzameling. Veer tien jaar geleden ben ik begon nen met een oude waterpas. Nu heb ik maar liefst 3300 stuks antiek gereedschap. Thuis lig gen ze allemaal opgeslagen in sinaasappelkisten", vertelt Ge rard Verborgh, die timmerman van beroep is. „Mijn grootste wens is echter om nog eens een historisch ambachtsmuseum te openen. Helaas krijg ik nog al eens tegenwerking van die en gene, bijvoorbeeld museumdi recteuren. Niets houdt me even wel tegen, ik ga stug door." Over het Stedelijk museum is Ge rard Verborgh erg enthousiast. „Direkteur Paalman vertelde dat mijn verzameling waar schijnlijk uniek in Europa is. Bovendien vind ik het een be kroning op mijn werk dat ik bij de opening van de eeuwfeesten in het museum op zeventig cen timeter afstand van Prinses Beatrix en Prins Claus heb ge staan. Daar ben ik erg trots op." .«•iïspits

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 4