SCHIEDAMSCHE COURANT Geen harde acties t egen niet-dragers antogor dels Vakmanschap op straat druk bezocht Bouw w oningen voor bejaarden gestart GO® NIÉUWS! Fijtje en Leendert: Ja VLAARDINGER BRACHT BROER TOT STEEKPARTIJ Voorlopig alleen waarschuwingen JA, ik NÉÉM DÉ PROÉf Station Nieuwland is open Konderden belangstellenden bij raadhuisje Paard op bol Vlaardingse ballon in Wales gevonden j3P*«4g Kampeerwa gen gestolen Infrarood luchtfoto's van bomen Dijkpolder duurder KRAKERS VOLDOEN AAN WENS 'VAN LEMS i Maandag 2 juni 1975 ONAFHANKELIJK DAGBLAD - Broersvest 3 - telefoon administratie268Ö91 - redactie 262566 klaehtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL 100ste jaargang no. 25331 Schiedam De jarige stad Schiedam heeft vrijdag een cadeautje van meneer Spoorwegen gekregen in de vorm van een station. Schie- dam-Niemvland heet 't en burgemeester Lems heeft het vrijdag geopend. Gelegenheidscon- ducieur en -machinist Lems gaf om elf uur het vertreksein. Daarna nam hij zelf zitting achter het ingewikkelde bedieningspaneel van De Sprinter. Vanaf september wordt anderhalf jaar proefge- reden met deze nieuwe aanwinst van de NS. Na de proefperiode wordt, zo verklaarde de chef exploitatie district Zuid-West Clemens van de Spoorwegen, "afscheid genomen van het eco nomisch sterk verouderde materieel". Het nieuwe station heeft meneer Spoorwegen 1,6 miljoen gulden gekost, de gemeente heeft 1,2 miljoen moeten investeren in de reconstructie van de Nieuwe Damlaan en de aanleg van het voorplein. Bij het zelfbedieningsstation, waar de NS zo'n 1550 in- en uitstappende passagiers per dag verwacht, zijn ook fietsenstallingen aange bracht. "De trein is weer een stukje dichter bij huis", zei Clemens. Dat heeft dan voor de Schiedammers uit de wijken Nieuwland, West en Groenoord wei even geduurd. De eerste Conducteur Lems geeft het vertreksein. plannen voor een station in Nieuwland dateren al van 1968. Burgemeester Lems liet de trein tussen Maassluis en Hoek van Holland een noodstop maken. Het is de passagiers, waaronder de colleges van Schiedam, Vlaardingen en Maassluis, niet dui- delijk geworden of dit slechts een grap was of dat Lems een sanitaire stop maakte. De Sprinter is namelijk niet voorzien van toiletten. Schiedam Met een kleurrijke middeleeuwse bruiloft is het eeuwfeest zaterdag afgeslo ten. Nooit eerder bracht een huwelijk zoveel mensen bij de Grote Markt op de been. ïn het centrum hadden zich honderden mensen achter dranghekken verza meld op te zien hoe Fija van Lies hout en Leo Noordzij met hun even eens in oude kledij gestokpn gevolg de monumentale trap van het raad huisjes betraden. In de overvolle raadszaal gaven "Fijtje" en "Leendert" elkaar op verzoek van burgemeester "Lemsonius" het ja woord. Tot grote teleurstelling van de toegestroomde belangstellenden was dit plechtige gebeuren met buiten door de microfoons te horen. Dankzij een rechtstreekse uitzending van de ziekenomroep waren de Schiedam mers m de ziekenhuizen daar echter wel getuige van. Voor de kerkelijke bevestiging trok het jonge echtpaar daarna met muziek van de Marmierskapel naar de Sint jan. De mariniers zagen hun moeite beloond met elk een fles korenjene ver. Evenals het raadhuisje was de kerk vol belangstellenden, onder anderen uit de partnerstad Esslingen die speciaal voor het slotfeest met een autobus naar Schiedam waren gekomen. Zie ook pagina 3. */let ellebogenwerk probeerden honderden Schiedammers een glimo op te vangen van het middeleeuwse bruidspaar. De politiekorpsen van Schiedam, Vlaardingen en Maas sluis zijn niet van plan hard op te treden tegen niet-dragers van autogordels. Sinds zaterdag (1 juni) is dit wettelijk verplicht De verkeerspolitie in het gebied Nieuwe Water-' wegrNoord is van plan zich te houden aan de adviezen die de Centrale Politie Verkeersscom- missie heeft gehouden. Deze houden m dat in eerste instantie slechts waarschuwingen worden gegeven. Maar ook daar na wordt het moeilijk omdat de verkeersdes- kundigen maar al te goed beseffen dat het constateren van de over treding in dit geval niet gemakkelijk is. Schiedam Een op hol geslagen paard heeft za terdag op de midde leeuwse beestenmarkt aan de Lange Kerkstraat voor de nodige conster natie gezorgd. De hengst schoot door on bekende oorzaak los van de veehandelaars en hol de in de richting van de Broersvest. Hij liep daar bij alleen de 5-jarige Pie- ter M, uit Schiedam on dersteboven. De jongen kwam er echter met de schrik van af. Bij de mouterij van Hol land ia aan de 's-Grave- landseweg kwam het dier tot stilstand en kon weer worden terugge bracht naar de markt. Het tweede incident vond plaats aan het slot van de markt De hond van één van de bezoeksters beet een lam in de staart. De Schiedamse dierenbe scherming heeft de scheurwond behandeld. Vlaardingen Dennis E. White uit Chesham, Buc kinghamshire weet sinds vorige week waar Vlaar dingen ligt. De man uit Wales heeft een van de door de watersportver eniging De Kulk op He melvaartsdag losgelaten ballonnen gevonden. White vond de met gas ge vulde ballon In het uiter ste westen van Wales, vier kilometer ten noord en van Aberystwyth. Aan de ballon hing een door het weer aangetast kaart je met een naam. De vin der kon daarvan de plaatsnaam ontdekken. Hij stuurde de overblijf selen van het kaartje naar Holland. „The Town Clerk of Vleer- dingen" kreeg het op z'n bureau. Een aantal amb tenaren bogen zich over het kaartje. Een van hen, Dick Greve van het ge- meentweijk voorlich tingsbureau, is er tenslot te achter gekomen dat de ballon was verstuurd door de 81-jarige H. Kar- sies uit de Thorbecke- straat 6 in Vlaardingen. Karsies vertelde Greve blij dat de brief uit Wales bij De Kulk in de prijzen- kast komt te hangen. „Een efficiënte contröle op het naleven van de plicht om auto gordels te dragen is op prakti sche gronden erg moeilijk", zo stelt mevrouw rar. Ekels van de Vlaardingse politie. Ook de Schiedamse inspecteur Van den Hengel is het daarmee eens. „Er zal best wel eens ie mand worden aangehouden die zegt dat hij de gordels net heeft afgedaan. Maar daar moet je als politieman doorheen kijken. De categorie automobilisten die notoir blijft weigeren, zal best blijven, maar elk verstandig mens zal weinig moeite hebben met een keuze als men weet dat wetenschappelijk is vastgesteld dat de kam op een dodelijk ongeluk met 60 procent wordt verkleind als men wel gordels draagt" De verkeerspolitie zal nu de ko mende weken wel waarschu wen als men bij een controle een met-drager aanhoudt maar dit betekent niet dat er over enige maanden geen bekeurin gen worden gegeven. „Het is natuurlijk ook weer niet zo dat wij hier in Vlaardingen zeggen: Het is zo moeilijk om het na te gaan, dus laten we de controle maar achterwege. We hopen alleen dat de automobi listen zo verstandig zijn om ze om te doen", aldus mevrouw Ekels". En in Schiedam zegt men hierover: „Als de tijd rijp is en we zien de overtreding, dan volgt proces-verbaal. Te recht natuurlijk". 0£Yi7 SWlït Vlaardingen Op klaarlichte dag is in de "Vlaardingse Holy- wijk een kampeerwagen met volledige uitrusting gestolen. De wagen stond geparkeerd aan de Madridweg en was met een ketting aan een boom vastge legd. Ondanks deze voorzorgs maatregel is de wagen ont vreemd. De kampeerwagen is ongeveer zesduizend gulden waard. De recherche heeft een onderzoek ingesteld. De politie is op zoek naar mensen die inlichtingen over deze zaak kunnen ver schaffen. De wagen is donder dag gestolen. Vakmanschap.meesterschap. Schiedam Duizenden bezoekers zijn dit weekeinde naar het Schiedamse centrum getrokken voor de oude ambachten- en middeleeuwse beestenmarkt. De smid, de kaarsenmaker, de schilder en de touwslager. De handwerklieden waren weer op de plaats waar ze eeuwen gele den ook hun ambacht uitvoer- Maassluis De bouw van 202 bejaardenwo- nïngen met diensten centrum aan de West- lan dse weg/Maasdijk In Maassluis is vrij dagmiddag van start gegaan. Direkteur Gijsbers van de afde ling maatschappelijke dienstverlening van het ministerie van CRM heeft de eerste paal ervoor geslagen. Er komen 186 tweeka merwoningen, 15 drie kamerwoningen in zes flatgebouwen die in hoogte variëren van twee tot zes woonla gen. Kosten: 13 mil joen gulden. De gemeente Maassluis wacht nog met het in- schrijven van bejaar- den voor deze wonin gen. Het dienstencen trum gaat ruim 1,1 miljoen gulden kosten. Tegen de bouw van dit complex zijn bezwa ren ingediend. Het complex zou de be jaarden isoleren van de rest van de Maas- sluise samenleving, ten tweede ligt het aan de drukke Westlandse- weg en het derde be zwaar gold het dienst encentrum. Die be zwaren zijn allen op het ministerie door het Maassluise ge meentebestuur recht gepraat den; aan de voet van de Grote Kerk. Niet alleen ter gelegen heid van het eeuwfeest, maar ook vanwege het zilveren jubi leum van de weekmarkt op het Broersveld. Daarvoor werd tevens een stand werkersconcours gehouden. Van koekepannen tot sieraden werden onder oranje parasols met een kwinkslag aan de man gebracht. Bloemenverkoopster Kassing uit Utrecht deed dit met de groot ste overtuigingskracht, welspre kendheid en originaliteit, zo oordeelde de jury die haar voor deze verkoopkunst de eerste prijs gaf. In de feesttent reikte wethouder Collé haar de beker uit. Nog drukker was het de volgende dag op de beestenmarkt en var- kenswedstrijd. Voetje voor voe tje schuifelde men langs de koeten, zeugen en biggen en geiten. De varkenswedstrijd en de worst verkoop bracht op twaalf cen ten na duizend gulden op voor het nog te bouwen Schiedams l dierenasiel. Maassluis KLM Aerocarto b.v. uit Den Haag maakt de komen de zomer m opdracht van de gemeente Maassluis infrarood luchtfoto's van het Maassluise bomenbestand. Door middel van infrarood lucht fotografie kan schade aan groe ne beplanting ten gevolge van ziekten, zuurstofgebrek, tekort aan voedingsstoffen en dergelij ke worden aangetoond. Het on derzoek is noodzakelijk voor de controle en bewaking van het bomenbestand, Maassluis De Maassluise raad meet een krediet van ruim an- dei.ialf miljoen gulden goed keuren om de uitgaven voor het bestemmingsplan Dijkpolder te bekostigen. In de raadsvergadering van mei '71 werd al ruim 5,6 miljoen gulden beschikbaar gesteld. Door stijging van lonen en prij- zen en verhogmg van het per- centage van de omzetbelasting is het gevoteerde krediet niet meer toereikend. Eis vier maanden Rotterdam De Vlaardingse metselaar Johan E. (36) erkende puur geluk te hebben gehad, dat de Vlaardinger Piet R- was blijven leven. Dat was niet te danken aan E. maar aan de artsen in het Holyziekenhuis die bij R. de milt verwijderden, die bescha digd was door een messteek. „Ik sta er zelf versteld van, ik kende de man niet eens", zei verdachte. Hij was tot zijn wraakactie gekomen omdat hij geestelijk was opgeladen door zijn broer. Diens vrouw leefde samen met Piet en op 23 juli waren ze op de Noordsingel geweest om een echtscheiding sprocedure in gang te zetten. Op de avond van die dag werd er veel verdriet in veel alcohol verdronken. Op een zeker ogen blik fietste Piet voorbij, die uit dagende gebaren zou hebben gemaakt. Verdachte rende naar buiten, kreeg Piet niet te pak ken en sprong in zijn auto om naar de flat te njden waar de hem nog onbekende opponent woonde. Voor de flat ontmoet ten ze elkaar waar E. de man wilde kapittelen. „Waar bemoei je je mee?" had deze niet ten. onrechte gevraagd en hij zou E- een klap hebben gegeven. Ver dachte trok een zakmes en zag toen, dat Piet plotseling bloed je de. „Ik weet niet dat ik hem een ,\;paar keer heb gestoken. Ik ken- 'de mezelf niet". Na de aanslag had E. het mes weggegooid. Vanuit de gevangenis had hij Piet een brief geschreven om zijn excuus aan te bieden en daarop had Piet zonder haatge voelens gereageerd. „Als deze zaak is afgerond kan hij opgeborgen worden onder de noemer Der Stellvertreter", zei de officier rnr, W. D. Meeter. Hij vond, dat verdachte het slachtoffer was geworden van de problemen van zijn broer. Het pleitte in het voordeel van verdachte, dat hij alles had ge daan om de zaak weer glad te strijken. Mr. Meeter stelde de milde eis van 4 maanden, waar van 2 voorwaardelijk. „Ik vind het op z'n minst reëel, dat als Piet zeven weken moet liggen, hij acht weken moet zitten. Uit spraak op 12 juni. Schiedam Voor de derde maal heeft het akllecomité De Laan de gemeente schriftelijk ver zocht om aansluiting op het watemet. Deze brief aan de gemeenteraad van Schiedam is op verzoek van de burgemees ter ook ondertekend met een persoonsnaam. „Schrijf nu eens je naam onder een brief of pamflet dan kun nen we antwoord sturen", vroeg Lems tijdens d» laatste raadsvergadering kantoor, In de laatste smeek r. t noerte- kenen de twaalf *ker met Aktiekomité De La Lr., ~arr.ens deze P. C. Becker Laan 15. Schiedam". Gesteld wordt dat de gekraakte huizen zonder veel kosten kun nen worden aangesloten op de hoofdleidingen van de Gemeen telijke Technische Bedrijven. Het college van B en W heeft dit inmiddels reeds bij deze dienst nagetrokken. Een van de krakers: „Wij zijn in ons streven gesterkt door het an tv/oord dat prinses Beatrix stuurde nadat wij haar in een brief hadden gevraagd om bij de opening van de eeuwfeesten ook bij ons langs te komen. De prinses schreef dat zij daarvoor geen tijd had, maar wenste ons in ieder geval succes. _jL Vlaardingen Op dinsdag 3 juni om 8 uur wordt in de Burger zaal in Vlaardingen een verga dering gehouden van de Onder wijs bespreking Nieuwe Water weg-Noord. Op de agenda staan onder meer een besprkking over de nota Schoolbegeleiding en commentaren Deze krant, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt bezorgd in combinatie met het Rotterdamseh Nieuwsblad. Stuur mij deze krant 14 dagen gratis toe in combinatie met het Rotterdamseh Nieuwsblad. naam: adres: woonp Deze bon in ooen envefop, zonder postzegel, sturen naar: Antwoordnummer 834, Rotterdam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 1