'Over Üieiligen wordt er tegenwoordig weinig meer geze Lidwina-biograaf P, L Hoekse politie „vangt" de een met de ander Nieuw on twerp snian ff "Unisono" sluit het seizoen af Schiedammer commissaris bij Windmill Afscheid van VROM Wagen zakt weg RIJNMOND O Gevonden en verloren in Maasland Burgerlijke stand Vlaardingen BURG. STAND VLAARDINGEN Gsar-das DONDERDAG 5 JUNI 1975 3 v Udwina-blograaf P. Groenendaal: „Gewoon als Schiedammer.. P. Groenendaal (77) lijkt een van de grootste St. Lidwina-fans in Schiedam te zijn. Hij wddnt zelfs in de St. Lidwinastraat. Eén uiting van zijn belang- stelling voor Lidwina (ook wel: Liedewij, betekent „vriendin van de mensen") is bet werkje dat Groe nendaal onlangs voor de Wetenschappelijke Kring te Schiedam en Vlaardingen heeft geschreven over zijn favoriete heilige. welijks meer dan bijge lovige magie. Haar be kendheid dankt Lidwina aan het feit dat ze vanaf 1414 tot aan haar dood niet meer heeft gegeten en gedronken. Het enige wat ze zo nu en dan schijnt te hebben genut tigd is wat eucharistisch brood. Voor niet-ingewijden: Lid wina is „de" heilige van Schiedam. Ze leefde van 1380 tot 1433. Vanaf 1395 leed Lidwina aan een zeer pijnlijke, ongenees lijke ziekte, opgelopen als gevolg van inwendige kneuzingen na een val op het ijs. De genees kunst, moet men beden ken, was in die tijd nau- mitief soort middel-Neder lands." Gerlachsz was een familielid'van Lidwina, die een poos bi] haar heeft ingewoond. Teneinde het leven van Lidwina bredere be kendheid te bezorgen werd het manuscript in ongeveer 1440 in het Latijn vertaald en bijge werkt door ene Hugo, superior van het klooster in Rugghe bij Den Briel. Jan Brugman heeft zijn biografie gebaseerd op die van Hugo, maar wel met heel veel eigen fantasie erbij. Hij schrijft bijvoorbeeld dat de ou ders van Lidwina erg arm wa- door Robert Lankamp Hoek van Holland De Hoekse politie beeft met de ene be schonken automobilist een an dere kunnen pakken. Op de Dirk van den Butgweg reed de Naaldwijker C. K. met zijn au- Na de komst van de politie en to door de middenberm. Zn de struiken aan de andere kant van de weg kwam bij tot stil stand. de blaastest Week dat de bestuurder een te hoog alcohol- promillage in. zijn bloed had. Zn een politieauto werd hij naar Rotterdam gebracht Tijdens deze rit werd op de^Nieu- welaan de politieauto aangere- den. De chauffeur van deze an- °°}k,hfr blafstest dat de automobihst teveel alco- In die fijd heeft Lidwina zeer veel „goddelijke" visioenen ge had, wat haar in de wijde om trek een onbetwiste faam be zorgde. In 1898 werd Lidwina officieel heilig verklaard. dere wagen, de Rotterdam F. v.d. B., reed na de botsing door en kon pas in Maassluis worden klemgereden. hol had gedronken. Samen wer den beiden toen naar Rotter dam overgebracht 1 De ge meente Maasland bereidt een nieuw ontwerp voor van bet verouderde be stemmingsplan Oude Campspolder voor -het gedeelte ten noorden van de Scheewatering. Over hef plan zijn twee hoorzittingen Eett réeds ontworpen clan van 1963 is niet meer bruik- baar. In dc loop der jaren is geble ken dat de traces van een aantal \ve- gen en de te nauw keurige situering van de bouwblok ken waarbinnen de woningen en ketel huizen moeten worden gebouwd, de verdere ontwik keling van het ge bied eerder belem meren dan bevor deren. In het plan is tevens een gedeelte van rijksweg 20 opge nomenVoor het overige is de grond hoofdzakelijk voor agrarische doe leinden bestemd. Het vernieuwde be stemmingsplan ligt tot vrijdag 27 Juni op het gemeente huis van Maasland ter inzage. Vlaardingen Op zondag 8 juni verlenen het gemengd koor "Unisono" en het Vlaardings begeleldingsorkest medewerk ing aan een dienst in de Heili ge Geest-kerk aan de Van Ho- .gepdorplaan. Voor de koorleden en de musici betekent dit een afsluiting van dit seizoen. Uitgevoerd worden de "Missa Festiva" van Henk Govaart, "Jesu, bleibet meine Freude" van J. S. Bach en het "Ave verum" van W- A Mozart. Het geheel staat onder van Henk Govaart Voordat de dienst be gint - om kwart voor tien - zal nog een orgelconcert worden Vlaardingen/Scblcdam Mr. A. F. A. van Velzen uit Schiedam is samen met mr. J. M. van Kempen uit Amsterdam be noemd tot commissaris van Windmill Holland bv te Vlaar dingen. De heer Van Velzen die een advo catenpraktijk in Rotterdam heeft,is 'onder meer voorzitter van*het bestuur van het Schie- damse Nol et Ziekenhuis, voor zitter van het bestuur van de Schiedamse scholengemeen schap Nieuwelant en bestuur- slid van het internaat voor schipperskinderen De Uitkijk in Schiedam. Mr. Van Velzen heeft meer com missariaten, onder meer bij Eriks NV te Alkmaar/Vlaardin gen en de NV Stadion Feije- noord. mSïï ün ff O In ht Vlaardingse - - stadscentrum wordt het met de dag ge zelliger: nadat door de plantsoenen dienst van de ge meente her en der in de stad bloem bakken werden ge plaatst met fleurige inhoud, is gisteren het hart van de stad opgesierd met semi- permanente, onge veer vier meter bo ven de grond han gende plantenbak ken. Met als inhou d—geraniums. Dit alles in het kader van de actie "Vlaar dingen bloemen stad" hoewel ook vorig jaar hangbak- ken gebruikt zijn voor de benodigde bloemige opsmuk. Maasland Gevonden en verlo ren voorwerpen in de periode van 17 tot en met 30 mei 1975. Te bevragen aan het postbu- reau van de rijkspolitie ïnr Maasland op zaterdagmiddag' tussen 1 en 2 uur. Gevonden: vierkante shwal; mid delgrote hond met zwarte spitse kop, reu; goudkleurige ketting met sterrenbeeldhanger ram. Verloren: gouden armband met inscriptie: zilveren armband met inscriptie; groen sleuteletui met twee sleutels; wit ballet schoentje; lipssleutel; zwarte herenportemonnaie met in houd; aluminium geverfde he renfiets; groene jongensfiets: blauw poppenwagentje; arm bandje met twee bloedkoralen; zwarte portemonnaie met in houd: blauw sportfietsje; rode valhelm; wit jong konijn; sleu telbos met zes sleutels; gouden dameshorloge met goudkleurig bandje; rond doublé dameshor. loge. Schiedam Na 22 jaren dienst bij de VROM van de gemeente heeft de heer W. Hoogstad af- scheid genomen. Hij is met pen sioen gegaan. Tijdens een bij eenkomst in de kantine aan de Buitenhavenweg kreeg hij van collega's en personeelsvereni ging geschenken onder couvert, alsmede enkele bloemstukken. Vlaardingen Gehuwd: Pief er; Voogt, 30 jr. en Andrina Broek, 28 jr., Marie van Dam, 22 jr. en Maria Jacoba van hinden, 20 jr., Jan Huigen, 38 jr. en There- sia Maria Vooren, 27 jr., Gerrit staarten Spruijt, 44 jr. en Leen- tje Zwanenburg, 35 jr., Henri Comelis Petrus Krempeï, 21 jr. en Jacoba Elisabeth Zentjens, 20 jr., Dirk Onverwacht, 23 jr. en Johanna Caroline van der Heiden, 22 jr., Pautus Comelis Stam, 24 jr. en Henriette Was- sink, 24 jr. Geboren: Servet, z. v. C. Koyvncu en F. Kaya, Piet Heinstraat 38, Hendrikad. v. J. Goudswaard en C. L. Langbroek, Merellaan 86, Marcel Laurencez. v. C. Goedknegt en H. H. de Graaf, Rozenlaan 43, Sjoerd Maurice, z. v. M. Koudijs en P. van Dorp, Heinenoord, de Laagjes 6. Overleden: Willem Brauckmann, 65 jr., echtg. v. G. C. Tol, Broekweg 47, RUSTIGER TUD De heer Groenendaal („er zijn vanaf zeventienhonderd-zoveel Groenendaals in Schiedam") koestert, al heel lang intense belangstelling voor de Schie damse heilige. In 1925, vertelt hij, werkte hij mee aan de aller eerste Lidwina-tentoonstelling. Uit die tentoonstelling werd het Lidwina-comité geboren uite raard weer met medewerking van P. Groenendaal. In de daaropvolgende jaren wilde hij nog wel eens stukjes over Lid wina schrijven in de toen nog bestaande Nieuwe Schiedamse Courant Hoogtepunt in die ja ren; Het eeuwfeest ter herden king van het overlijden van Lidwina in 1933. En de laatste tijd? Er gebeurt niet zo. veel meer rond Lidwina, aldus de heer Groenendaal, „het is een veel rustiger tijd". Eerste vraag naar aanleiding van de nieuwste Lidwina-bïografie: in uw inleiding zegt u dat de belangstelling voor Lidwina een ongeneeslijke familiekwaal" is. Hoezo? „Dat slaat voornamelijk op m'n overleden broer, de cisterciën zer monnik Hugo GroenendaaL Die heeft over het leven van Lidwina veel studies verricht daar heb ik in m'n verhaal dankbaar gebruik van kunnen maken. Vooral om bestaande misverstanden over Lidwina uit de wereld te helpen." „Eén van die misverstanden be treft de bestaande biografieën van Lidwina. Bij veel mensen heerst de mening dat de vijf tiende eeuwse volksprediker Jan Brugman, van zijn gepreek is het spreekwoord praten als Brugman afkomstig, drie bio grafieën over Lidwina heeft ge schreven. Dat is niet waar. M'n broer heeft ontdekt dat de eer ste biografie geschreven is door ene Jan Gerlachsz, in een pri- ren, en in een hutje woonden. In het oorspronkelijke werk blijkt dat nergens. In werkelijk heid woonden de ouders van Lidwina in een hofstede, ver moedelijk waren ze van een soort boerenadel." „Maar dat boek. van Brugman heeft toch de meeste bekend heid gekregen. In 1498 werd het namelijk als allereerste Schie damse boek gedrukt en uitgege ven. Dit als een soort dank dat het jonker Frans van Bredero- de niet gelukt was Schiedam te veroveren." Is het eigenlijk wel geloofwaardig dat Lidwina tijdens de laatste negentien jaar van haar leven niet meer heeft gegeten of ge dronken? „Ja, het klinkt ongelooflijk, 't Is een eigenaardig feit. Maar er zijn verschillende andere heili gen die dat ódk hebben gehad. Bijvoorbeeld Anna Catharina Emmerich, die van 1774 tot 1824 leefde, en Theresia Neu mann, die van 1898 tot 1962 leefde. Over de eetgewoonten van die beide vrouwen, net als bij Lidwina, bestaan er getui genverklaringen. Theresia heeft zelfs een normaal, actief leven geloid, terwijl Lidwina aan 't bed was gekluisterd." Terug naar de tegenwoordige tijd. Waarom vindt u Lidwina zo belangrijk? Nii'nog? „Gewoon als Schiedammer. lid wina wordt elk. jaar bijzonder plechtig herdacht. De kerk zat altijd stampvol, zou je kunnen ïeggen. Tja, en verder had ik een algemene belangstelling voor dat soort dingen, daar kan ik niets aan doen." „Vroeger hadden we tot'dé twee de zondag na Pasen novenen (een plechtigheid die negen da gen duurt) voor Lidwina. ,Dat doen we mi niet meer, alleen .bp die laatste zondagavond. Dan is er wel een volle kerk." De belangstelling is dus wel af géi nomen. „Ja, tegenwoordig wordt er over heiligen weinig meer gezegd. Maar aan de andere kant kan je merken dat 't vooral bij de jeugd begint te herleven. Hoe wel die zich niet zozeer bezig houden met westerse mjstiek, maar met oosterse. Maar dat vind ik niet zo erg." GEBOREN: Robin Oscar Johan, z.v. A. v.d. Windt en J. C, v.d. Snoek, Zwaluwenln. 625; Be rend, z-v. J. P, Timmers en E. G. Èlfers, Schimmelpenninck- straat 5C. Vlaardingen GEBOREN: Renske Marije, d.v. A. C. J. Barendse en M. C, W. Korenhof, Spijke- nisse. Salamanderveen 312; Dirk Floris, z.v, D. Maat en B. H. Paerels, Vettenoordstraat 1; Natalie Catharina, d.v. A. v.d. Windt en G. C. de Bruin, Vale* riusstr. 39; Astrid Carola, d.v. A. Eijsberg en A. J. M. Droog, Eksterlaan 256; Judith, d.v, W. P. R. Verstuijs en W. A. F. van Vossen, Hoogstraat 67; Arie Abraham Thomas, z.v. C. Vogel en H. de Visser, Trompstraat 7; Mariëlte, d.v. H. de Herder en M, X. Bovenberg, Wetering straat 25; Rogier, z.v. A. J. M, Righarts en J. A. A. M. van Deursen, Maassluis. lependal 28; David Bernard, z,v. B. J. L. van Velzeh en A. E. v.d. Berg, Valeriusstr. 97; Carlo Sebas-, Üan, z.v. P, A.' Kool en T, Ver-" hagen, Philips de Goedestr. 24, OVERLEDEN: Elisabertus van Wamelen, 84 jr„ echtg.v. C. G. M. Poppeijn, Schiedam, Dr. Schaepmansingel 12. Vlaardingen Gehuwd: Komelis Starre. 22 jr. en Johanna Cat harina Brcugem, 19 jr.; Come lis Nehemia Kwant, 25 jr en Cornelia Bemardina van Tol. 22 jr. Geboren: Hermanda Tina, d.v. J. de Zeeuw en C. M, Boender, Dirk de Derdelaan 2B; Jetmer René, zv. D. W. Dijkshoorn en M. v. d. Werff, Spechtlaan 345: Ronald Johannes, z.v, C. v. Eke- lenburg en H. v. d. Sijde, Wiele- waalstr. 59; Richard, z.v. J. J. F. de Krom en M. A. M. Roo- ney. Hoek van Holland, de Houtmanstraat 118; Ingeborg Esther, d.v. IJ. Plokker en E. Loïjenga, v. Beethovensingel 103a; Dennis, z.v. B. C. van Straten en W, P, van Baaien, Maassluis, Burg. Zaneveltstraat 121. Overleden: Jansje Bouwman, 80 jr, wed. v. B. L. Blaak, Rich. Holstraat 82; Adriana Jacoba van der Spek, 91 jr. wed. v. L. de Bruijne, Holysingcl 4. Vlaardingen De 21-jarf- ge H. Sluimer reed dins dag in de Choplnstraat richting Vettenoord straat toen plotseling zijn auto met het rech tervoorwiel in een gat van 80 bij 80 centimeter in het wegdek wegzakte. De wagen liep schade op aan de recb tervoorzijde en. aan de wielophan ging. RESTAURANT BARBECUE INN VOOR DE SNEUE TREK Ook om mee te nemen. TEL 264191 DAM 22 SCHIEDAM Probeer 't eens in Nieuwlandplein 12 Tel. 706066. AFSPRAAK NatuurtIJkJr» de - - SA AMSTELBRON. 1. .j* V:.: jW ft. &M0. koemarkt'^:;J *34£<Jr:SCHIEDAM H&v? BROERSVEST119 fVELEENS eff GEZETEN V langehaven aschieckm tel 010-262260^ Café-Restaurant „EUROPOORT" O Gerenommeerde keuken ft Zalen voor recepties ~ot diners ft Prachtig uitzicht op de rivier ft Ruime parkeergelegenheid ft Iedere donderdagavond Scandinavische Tafel,. Teleloon 010-264625 Maasboulevard 7 Schiedam

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 3