„B linisteries werken langs elkaar heer w Ludieke camping op stoffig zandlichaam NOTA MILIEUVERENIGING: Protesten weerklinken stéeds luider éi MAANDAG 9 JUNI 1975 3 men IDaac i; Delft - In de dit weekeinde verschenen nota "Rijksweg 19 of Midden Delfland" van de Kerngroep Delft van de Vereniging voor Milieude fensie geven de samenstellers een aantal alternatieven aan voor de omstreden rijksweg die behalve minder verkeer- screërend ook goedkoper zou den zijn. Daarnaast consta teert het rapport een schrij nend langs elkaar heen wer ken van drie ministeries en het negeren door minister drs tj. Westerterp van Verkeer en waterstaat van de gemeente lijke en provinciale overheid. De kerngroep, dit weekeinde onder andere gesteund door duizend mensen, dringt er bij de regering op aan om de aanleg stop te zetten en het zandlichaam af te graven. Mocht er ondanks alles toch besloten worden om de aan leg van de weg .door te zetten, dat is het stoppen van de werkzaamheden aan het ge deelte Schiedam Delft nood zakelijk. Het is volgens de nota onverantwoord om dit wegvak open te stellen voor dat het tweede deel (Delft- Ypenburg) af is in verband met de dan optredende over last van doorgaand autover keer in Delft tussen 1977 en 1980. In de tijd dat er niet aan de weg gewerkt wordt komt tijd vrij om de voorgestelde alternatieven van de Kerngroep Delft te bestuderen en om opnieuw de noodzaak van een nieu we verbinding tussen Rotterdam en Delft te onderzoeken. GOEDKOPER Volgens de nota zal voor de realisering van het tweede gedeelte van de rijks weg 19 tussen de 60 en 8$ miljoen gulden nodig zijn. Het tracé door Midden Delftland, inclusief de viaduc ten en de aansluiting op de Kruithuis weg in Delft, zou bijna twintig mil joen gulden vergen. Het alternatief dat in de nota wordt genoemd (een verbinding over de industrieterreinen van Vlaardingen en Schiedam tussen de rijkswegen 13 en 20 en afslag van Ypenburg via de Plaspoelpolder naar de Beatrixl aan in Rijswijk) zou 77 miljoen gulden gaan kosten. Het grote verschil tussen de alternatieven en rijksweg 19 ligt vooral in het feit dat de laatste bij Rijswijk ingegraven moet worden om de geluidshinder te beperken. Milieudefensie betwijfelt overigens het effect van deze maatre gel. STANK EN LAWAAI Gaat de aanleg van de rijksweg door, dan heeft dat voor Delft tot gevolg dat de Kruithuisweg moet worden doorgetrokken waardoor de nieuwe wijk Tanthof geïsoleerd van de rest van Delft kómt te liggen. Bovendien zal er een sterke toename zijn van stank en lawaai. Voor Schiedam en Vlaardingen gelden de laatste twee argumenten ook, terwijl Schiedam/- Kethel en Vlaardingen/Holy volledig van elkaar geïsoleerd worden. Boven dien kan het verkeer in de richting Vlaardingen Hoek van Holland en Westland niet meer afslaan op het Kethelplein. De gevolgen voor Midden Delfland zijn bekend. De kerngroep hoopt, dat de Tweede Kamer zich bij de behandeling van ontwerpwet Mid den Delfland van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk werk wel tegen de aanleg van rijksweg 19 zal opstellen. Ook hoopt ze dat er nog iets gedaan kan worden aan de door het ministerie van Defen sie in het diepste geheim voorbereide compartimenteringsdïjken. In het be gin van deze week gaat de nota naar de Tweede Kamer en minister Wester terp. In de loop van de maand volgen de handtekeningen. Tot nu toe heb ben ruim vierduizend mensen hun handtekening gezet. sme verdwenen? Midden Delfland „Jullie zijn toeh veel te laat. Nu dat zandlichaam er ligt hou je die weg niet meer tegen", schreeuwt een boer uit zijn sjees, als hij vanaf de Oostveenseweg het kampement van de protestkampeerders ziet liggen. „Ik ben bang dat er veel sensatie-zoekers bij zijn", vertrouwt een jongeman, die zelf in Midden-Delfland woont, toe aan de microfoon van de Filmhuisploeg, druk bezig met opnamen voor het eigen journaal. Niet iedereen stelde zich rood-wit geruit overhemd en (uiteraard) felle rode sokken. door Frans Kotterer foto's Cor Hogenboom De stemming komt er goed in onder de ca. duizend aanwezi gen en het milieu-vriendelijke voedsel in de winkel vindt gret- tig aftrek, evenals de in rode kaft gestoken nota van de Kerngroep Delft. De landelijke voorzitter van de vereniging Mi lieudefensie, Egbert Tellegen, spuit zijn gal over de manier waarop er in Midden Delfland met de ruimte wordt omge sprongen, Juist door een regering die spreiding van bezit en inkomen propageert- Hoe kan dat beter gebeuren dan het in stand hou den van een schitterende omge ving waar iedereen gebruik van kan maken". Jaap van der Doeff wijst op een maal gemaakte plannen uit de jaren zestig. „Nu zijn de inzichten veranderd. Het gaat om de geloofwaardig heid van de regering". De con fessionele fracties in de Tweede Kamer krijgen een veeg uit de pan. „Deze stemden in maart vódr de weg. In de gemeenteraden van Delft, Vlaardingen en Schie dam zijn dc CDA-fracties te gen. Oefen druk uit op de volksvertegenwoordigers. Mis schien dat over een paar maan den als de ontwerpwet Midden Delfland in de Kamer komt, de stemming dan anders uitvalt". BARBECUE Daarna discussies, al laat het merendeel die voor wat ze zijn. Geen wonder, het is te warm. 's Avonds een typische cam pingsfeer, Een langzaam rood wordende zon, die steeds ver der zakt De geur van eten en hier en daar wordt zelfs een barbecue geïmproviseerd. Om vijf over half negen komt, nauwelijks opgemerkt door de mensen, een eenzame hardloper in fel geel trainingsjack het zandlichaam van de rijksweg opstuiven. Hij loopt door naar achteren waar de stand van Milieudefen sie staat en zet z'n handteke ning, waarna .Delftenaar Adr. van Dijk, hetgeen zijn naam blijkt te zijn, zich weer terug- spoedt. dit weekeinde onvoor waardelijk op achter de organisatoren van het kampeerweekeinde, waarvan deze zelf trou wens niet de minste illu sie hebben dat het de aanleg van rijksweg 19 zal stoppen. Dat moet de nota doen, die zaterdag middag gepresenteerd werd. Het is meer een. ludieke gebeurtenis, een duchtig oppoetsen van de moraal en er voor waken, dat de bevolking van en rond Midden Delfland niet in dut en de "weg de weg laat. ZWANEN Daar is de Kerngroep van dc Milieuvereniging Delft aardig in geslaagd. Zaterdagochtend om een uur of elf was het nog rustig op het zandlichaam. Dertig tenten waaronder de „grote" tent en die van de Vlaardingse wethouder Ricn Bovenberg die met zijn gezin vrijdagavond al neerstreek op de rijksweg. „Kijk, is het niet schitterend?", vraagt de wet houder als vier zwanen statig over bomen, het tracé van de rijksweg volgend en verdwij nend in de richting Vlaardin- gen. Wat later volgt een blau we feiger, dïe zich op een hoog te van twintig meter uitge breid tentoonstelt voer de kampeerders. DUIZEND MENSEN Het weer zit mee. Een schroeien de zon, die het makkelijk wint van de koele bries. Het is stof fig op het zandlichaam en de dorst kan slechts worden gelest met lauw bier of te warme fris. Tegen een uur of drie 2ijn de fietsttoebten binnen. Vier- vijfhonderd mensen extra op het zandlichaam van de verfoei de verbinding tussen Delft en Schiedam. Onder hen ook Jaap Ust*van?c^PvdA^ji^d^Tvveede Ze"s de rijkspolitie zette een handtekening tegen de aanleg van PvdA-Kamerlid Jaap van der Doeff (met zonnebril) bij aankomst Jonge actie-kampeerders met op de achtergrond de Vlaardingse Kamer. Een korte bruine broek, rijksweg 19. op het zandlichaam van rijksweg 19. hoogbouw. IN VLAMMEN De film in de grote tent, Rejean- ne Padovani, rond maffia-ach» tige toestanden bij de aanleg van een snelweg, kampt met moeilijkheden. Er is te weinig stroom zodat je het idee hebt naar een vertraagde opname te kijken. Een schoonheidsfoutje, dat allang weer vergeten is als het kamp vuur onstoken wordt. Een meerendeels jong publiek dat aanvankelijk meent de ragfijne folk-muziek van King Gyard met gejuich te moeten begelei den. bepaald het meest gezellige deel, want ook een pop die minister drs. Tj. Westerterp moet voorstellen, gaat in vlam ap. is Milieudefensie niet zo blij mee, want het was de bedoeling dat er schriftelijke vragen aan de pop gesteld zouden worden. Niet ophangen, niet lynchen, niet met tomaten bekogelen, dus in de laatste plaats in het vuur gooien. iedereen is die mening toege daan. Het blijft nog lang ru moerig op camping Hoog Mid den Delfland" en dat is ook duidelijk merkbaar in de be langstelling voor de wandel tochten die om half negen van start moeten gaan, elkaar 35 mensen. Een groot aantal kampeerders besluit ook voor de slot-actie naar huis te gaan, zodat cr om elf uur nog een kleine zestig van de 140 tenten staan. De volhouders ste ken er om kwart voor twaalf toch nog een stokje voor. Het heilig vuur is gedoofd en het verlangen naar een verfrissend bad groot Wie hel allemaal nog een keer wil meemaken, kan over twee weken terecht in het Filmhuis Delft, als de actie „Stop rijks weg 19" de hoofdmoot vormt van het Delftsc filmjournaal. Delft Tegen het einde van 1972 kruipt rijks weg 19, ook bekend onder de namen Bene- luxweg of Zoomweg, langzaam maar zeker dwars door Midden Delfland in de rich ting van Delft. De voltooiing van het Nederlandse gedeelte van de weg komt in zicht. België heeft er tot op heden nog steeds niets aan ge daan. De Delftenaren zien er voorlopig nog niets van omdat Rijkswaterstaat bij Schipluiden even wordt gestuit De plannen staan echter vast, de aanleg zal doorgaan tot Delft. Het gedeelte tussen Vlaard ingen/S chie- dam en Delft moet een slordige 55 mil joen gulden gaan kos ten. Dit jaar had dit deel klaar moeten zijn. Nu spreken de prognoses al van me dio '77 of misschien zelfs wel begin'7 8. De grond is zachter dan verwacht. Voor het snelverkeer uit Rotten dam-Zuid, het indus triegebied en Den Haag-Zuid en West be tekent de weg een snelle verbinding. In ieder geval stukken sneller dan de rijks weg 13. Met het naderen van de wee stijgen de protesten. De ver eniging Milieudefensie beti telt de gevolgen van rijks weg 19 met „onaanvaardba re geluidshinder en veron treiniging". Bovendien moet volgens de vereniging het ergste voor het karakteris tieke polderlandschap wor den gevreesd. De milieuver dedigers hebben twee alter natieven. De aanleg stopzet ten en rijksweg 13 uitbrei den. En als de weg er dan toch moet komen een maxi mum snelheid van 80 kilo meter. Dan is het een tijd stil rond de weg. Voor de buitenwe reld althans. Eind 1974 twij felen de gemeentebesturen van Vlaardingen en Schie dam aan de noodzaak van de afbouw van de weg. Schiedam wil in leder geval maatregelen om de geluids- hinder zoveel mogelijk te be perken. Daarnaast doen b en w de suggestie tot „hoog waardig openbaar vervoer". Vrijwel tegelijkertijd komen de protesten aan de noord kant van de weg massaal los. De gemeenteraad van Delft wijst in meerderheid rijksweg 19 van de hand. De oorspronkelijke bestemming van de weg wordt in twijfel getrokken. Bovendien is de verbinding gebaseerd op al achterhaalde cijfers van de groei van het autoverkeer. „De noodzaak is dus op z'n minst twijfelachtig", volgens de PvdA- en CDA-fracties. De Rijswijkse werkgroep Rijksweg 4-19 keert zich ook tegen de rijksweg 19. Ver keerde prognoses, aantas ting van het landschap rijn enkele van de bezwaren die de werkgroep in petto heeft In februari van dit jaar doet de Kerngroep van de Ver eniging Milieudefensie het voorstel aan de minister om de aanleg in ieder geval één jaar, uit te stellen. Dit ene jaar uitstel staat nog steeds op het verlanglijstje. Etnd februari komt de be groting van Verkeer en Wa terstaat In de Tweede Ka mer. De meningen zijn ver deeld., PPR, PvdA en PSP i zijn tegen, de VVD is voor voltooiing van de weg. Minister Tj. Westerterp ziet geen reden om tegemoet te komen aan de wensen van de progressieven, „Ontlas ting van rijksweg 13, die niet verbreed kan worden is noodzakelijk. De Briene- noordbrug krijgt minder verkeer te verwerken en bo vendien is er al veertig mil joen gulden geïnvesteerd", aldus de bewindsman, die de Tweede Kamer een motie van PPR-man Leo Janse, waarin aangedrongen wordt op stopzetting van de Bene- luxweg, ontraadt aan te ne men. De motie krijgt onvoh doende steun. Alleen PvdA, PPR en DS'70 zijn voor. Eind maart geeft het gemeen tebestuur van Schipluiden de strijd tegen „het hakmes van Midden Delfland" op. Reden is dat het college in de bestemmingsplannen steeds rekening heeft gehou den met de weg. Men is bang van een onevenwichtig beleid beticht te worden. "Wel moet al het mogelijke gedaan worden om de ge luidsoverlast te beperken. Eind mei richten de protesten zich niet alleen meer tegen de weg, maar ook tegen de corapartimenteringsdljk, die Midden Delfland gaat vierendelen. Acht milieu groepen gaan de krachten bundelen en het kampeer weekeinde op het tracé van de weg, op de kruising van de Oosteveenseweg krijgt gestalte. Een week voordat het zover is gaat er een protestbrief naar de voorzitter van de Tweede Kamer. De tekst wordt opgesteld na een congres in Delft. De wensen ko men nog eens duide lijk naar voren. Uitstel totdat de ontwerp-wet Midden Delfland in de Tweede Kamer aan de orde komt; eerst de noodzaak van de weg aantonen; uitgebrei- - der treinenstelsel of v een sneltram. Tijdens het kampeer weekeinde presenteert de Kerngroep Milieu defensie een nota over Midden Delfland, waarin alternatieven worden aangegeven. Camping „Hoog Midden Delfland" protestkampeerders op rijksweg 19 in aanleg. j

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 3