De opgewekte eenzaamheid van wethouder dichter Koos Smit X 1 PINKIE Met de trein Blokje rond^ - betrekkelijk: WOENSDAG 11 JUNI 1975 m Koos Smit dich ter en wethouder j aiiiiBiBmniBmmimmiHiflURJiniiinmiHjs Leven is deuren nen door kamers gaan en in de kei-" ders uitkomen van een huis dat onbe woonbaar verklaard is ope- Ik heb altijd op verkeerde beslissingen van superieuren promotie gemaakt HiditiiiiiimitiiiitiniinininiitiRüiiiiimimiu^ ,57i ifunjnui uu 11 rn ruun/tJiitni;JtiiiiimfiunifiiraRiiii nuxiitniirnin iu iinnnnninnmnriimni Maassluis - Met het gezicht van Koos Smit zijn de meeste inwoners van Maassluis zo langzamerhand wel vertrouwd. Per slot van rekening draait hij alweer tien jaar als wethouder mee en dan gaan ze je op den duur wel kennen. -Weinigen weten dat er in de wethouder nog een heel ander persoon schuilt. Dat is Koos Smit, ae dichter. Sommige oplettende coliega-bestuurderen of raadsle- - den 'hebben misschien weieens een glimp van deze tweede Koos Smit opgevangen in de vorm van snelle r' krabbels van zijn hand, haastig neergepoot in krappe hoekjes van officiële stukken. Want hij kan het nooit laten. Midden in uiterst prozaïsche vergaderingen kan hij een in val krijgen. Dan grijpt hij de pen en schrijft;. "Dat is dan net alsof ik het zelf niet ben. De woorden komen in een tomelo ze vaart naar buiten en het is dan vooral zaak om mijn pen goed vast te houden en te stu ren.7* Wanneer hij voor het eerst een dergelijke ingeving had kan hij zich nauwelijks herinneren. Wel dat het erg ver terug in de historie gaat- "Laten we zeggen vanaf de Sturm und Drangpe riode van mijn jeugd. Vanaf mijn zestiende of zo. Nou heb ben de meesten dat wel op die leeftijd, die behoefte om allerlei gevoelens in gedichten uit te drukken. Meestal gaat dat over. Bij mij is het nooit overgegaan. Het is een levensbehoefte. Een manier om mij geestelijk te handhaven". Thuis, in rijn door vriendelijk groen ingepakte huis, getuigen propvolle mappen en stapels SOMBER papieren - variërend van volle vellen tot primitieve kleine Hij leest langzaam, met een don- knipseltjes - van zijn dichtwoe- kere stem. Kijkt nauwelijks op de. Het lijkt een onherstelbare het papier, alleen maar even in chaos, maar Koos Smit weet het begin. Alles zit nog in zijn feilloos weg in de papieren massa. Hij bladert en plukt en last herhaaldelijk pauzes in het gesprek in om zomaar een ge dicht voor te lezen. "Ik lees ze het liefste zelf voor. Er hoort een stem bij, een gevoel. Ik weet precies welk gevoel, om dat ik het zelf geschreven heb. Van iemand anders kan je dat nooit zeggen". hoofd. Bijna alles wat hij voor- plekje op de wereld zijn." leest is somber tot zeer somber. Het sleutelwoord in rijn gedich- Terwijl rijn handen rusteloos tus- ten en gedachten - de kortere sen de papieren stapel doorzoe- krabbels - is eenzaamheid. Het Ken, zegt hij: "Ik vind eenzaam- lijkt wat vreemd voor een man heid wel iets goeds. Het werpt die dagelijks midden in het le- ie terug op jezelf', ven staat en alsmaar met men- Koos Smit de wethouder en Koos Smit de dichter lijken mijlen ver uit elkaar te liggen. Naar buiten komt hij over als een immer opgewekt persoon. Uit rijn gedichten blijkt een bijna consequente droefgeestigheid. "Ik ben wel opgewekt van ka rakter. helemaal geen pessi mist. Maar er is wel altijd een beetje droefheid en treurigheid in me. Dat wijst niet op een zwak karakter vind ik. Nee, ik vergelijk mezelf graag met de clown, het klassieke voorbeeld vind ik dat Die laat overdag de mensen lachen om zijn grappen en grollen, maar als de schmink eraf is blijft iemand over tot op rijn botten bedroefd is. Het is eigenlijk wel een fijn gevoel". Sen omgaat Hij kijkt op: "Ik ben eenzaam. Altijd geweest. Dat beeft niets te maken met het feit dat je altijd tussen de mensen zfL Juist dan kan je verschrikke lijk eenzaam zijn. Midden in het stadion op een propvolle tribune kan het eenzaamste Katten in het tehuis zijn er ook nog. Deze poes is onge veer acht maanden oud en is cypers-wit. Als zij (een poes dus) al weg is: geen nood. Bij de dierenbescher ming valt er altijd wel een kat weg te halen. Dierentehuis Schiedam, SL Annazusterstraat in Schiedam, telefoon 266266, geopend van 9-12 en 2-5; zaterdags alleen van S-12, zondags geslo ten. Giro dierenbescher ming: 216407 (ardeling). Lidmaatschap 10,- per jaar (of meer). Nauwelijks is er een nieuw NS-station in Schiedam bij geko men. of ook de honden schijnen deze vorm van openbaar vervoer te hebben ontdekt Afgelopen zondag wandelde een Duitse Herder waarschijnlijk doodgemoedereerd het perron van het station in Hoek van Holland op en pikte de eerste trein naar Schiedam. Het is in principe natuurlijk mogelijk dat een reiziger de hond in de trein los bet maar de treinen op deze lijn rijn niet zo lang. In ieder geval hebben enkele reizigers de hond gevangen. De poEtie heeft hem netjes van de trein gehaald en naar he* asiel in Schiedam gebracht, Tot nu toe heeft er niemand gereageerd. Ook voor de lezers in de regio-bij-de-kust: De Duitse Herder die vorige week in deze rubriek stond (gevonden op de rijksweg naar De Hoek) heeft een fijn tehuis gevonden. Een familie in Maas sluis heeft hem opgehaald. - „Met de dierenbescherming". „Ik wil graag mijn hond bij uw brengen** „Wat is de reden daarvan?" Signalement: Naam: Pinkie Ras: Dalmatiër Geslacht: reu Leeftijd: plm. 4 mnd. Kleun wit met bruin Schofthoogte: 38 cm. Beharing: kort Over het algemeen zullen de De Dalmatische hond krijgt zijn dierentehuizen wel zulke hon- den aannemen, wil het niet dat vrijwel alle asiels nu vlak voor de vakanties propvol zitten. Ook het tehuis in Schiedam. „Nonik ga met vakantie en ik kan geen pension voor h«n vinden". Het zijn met alleen de afdanker- „O, dat is simpel hoor mevrouw, ik heb wel een pension voor U. tjes die worden gebracht: ook het probleem van de zwervers Het asiel zit wrht,r vol". is nog groot, pink ie is zo'n zwerver. Een ontzettend aardig diertje, nog geen vier maanden - oud. Hij is verleden week ge- "^n vonden in het Schiedamse Ju- Jianapark. „Waar is dat pension?" „O, maar m'n man werkt 's nachts ziet IF* definitieve kleur pas als hij a 12 maanden is. Pinkie (zo genoemd vanwege rijn roze neus) heeft prachtige bruine ringen rond rijn ogen. Eén. oor is helemaal bruin en de ander gedeeltelijk met wat "wit. Zijn puntstaart is spierwit. Wat be langrijker is: rijn karakter, Nu staat de Dalmatiër al bekend om het plezierige karakter. Hij is niet rumoerig of twistziek. Zo ook Pinkie, Met z'n vier maand jes zal hij ongetwijfeld de liefde van menige bezoeker stelen. Hij gaat door voor een Dalmatiër, Voornaam is dat ook Pinkie re- Het begin van een ellenlang ge sprek tussen beheerder en „klant". Het blijkt dat mevrouw gewoon de hond weg wil doen omdat ze met vakantie gaat. De hond in een pension doen, nee dat heeft ze niet voor het dier over. Nogmaals een waarschu- de hond gewoon op straat zetten kan een fikse boete ten gevolge hebben. De hond met de mededeling (zoals de me vrouw van het telefoongesprek) „Ik ga met vakantie" wegdoen heeft ook trouwens gevolgen „Door heel Nederland worden die mensen op de zwarte lijst geplaatst", aldus de beheerder. één met bruine vlekken oftewel de rijst met rozijnenhond". Hij is nog maar enkele maanden, reden waarom we nog niet dur ven te zeggen hoe hij er nu precies uit gaat zien. Want ei genlijk kan je hem geen ras- hond noemen omdat het li chaam vrijwel helemaal wit is. Er rijn geen vlekken. gelmalig moet worden uitgela ten. Hij heeft veel lichaamsbe weging nodig en kan uiteraard nog erg veel leren. Hij is ontzet tend speels en kan ook erg treurig reageren, zoals hij na het blokje deed. Met bedroefde oogjes en af en toe een blafje uitstotend moesten wij hem. achter de tralies laten zitten. fl53 OPVOEDING De dichter in Koos Smit is niet vanzelf gegroeid. "Ik heb me zelf een literaire opvoeding ge geven", zegt hij er zelf met iets van trots over. Als jongste be diende op een touwfabriek in zijn woonplaats verslond hij wekelijks het culturele bijvoeg sel van de NRC, dat hij bij zijn werkzaamheden steeds tegen kwam. In die tijd raakte hij helemaal verslingerd aan poë zie. Er kon geen nieuwe bundel uitkomen of jongmaatje Smit had hem al. Met name herin nert hij zich de Marsmanbundel "Tempel en Kruis", die nog niet eens opgedroogd was toen hij hem kocht Zijn helden waren niet in de bioscoop te vinden, maar in de boeken. Ze heetten Marsman, Aafjes, Lodeisen. Over de laatste heeft hij een grappig verhaal: "Er is een tijd geweest dat ik mijn gedichten opstuurde naar allerlei uitge vers. Niet om ze gepubliceerd te krijgen, tenminste niet op de eerste plaats, maar om er een oordeel over te krijgen. Toen kreeg ik onder meer een briefje terug van uitgever Ad den Be sten, die vond dat ik me het idioom van Hans Lodeisen te veel had eigen gemaakt Het leuke is, dat ik op dat moment nog nooit iets van Lodeisen had gelezen." SCHETSEN Zijn bezige vingers hebben inmid dels nog enkele mappen onder een bureau vandaan gehaald. Al mompélend, dat hij de boel toch nog eens moet ordenen, slaat hij een map open. De tafel wordt verder bedekt met aller lei schetsen. Woeste potlood krabbels, met scheepjes en hijs- kranen. Of vergezichten. "Die maak ik in mijn vakantie. Lek ker ergens tegen een berghel ling zitten en dan zo'n dorpje proberen te schetsen, Ik zit dan een hele middag maar wat te tekenen. De ene na de andere. Alleen de laatste is pas goed. Dan gaat het net zo driftig als met mijn gedichten. Die bar sten naar buiten Daar ts echt geen houden aan". Hij haalt wat tekeningen weg onder het motto "te schools" en Iaat dan een schets, die wel zijn tevre denheid heeft, zien. "Tekenen vind ik veel fijner dan fotogra- Een schets van Smit: "De ze heb ik uit mijn hoofd gemaakt. Voor landschappen ga ik een hele middag zit ten". feren. Als je een foto maast dan ga je even goed staan, kijkt of het licht goed is, de voor grond en dan heb je het gehad. Bij het tekenen neem je alles veel intenser waar, alle details blijven je bij." Dat schetsen heeft hij de laatste jaren wat laten liggen. - Prompt neemt hij zich voor tij dens de eerstvolgende vakantie er weer wat aan te doen. Het dichten gaat onverdroten door. "Het komt gewoon. Ik ga er niet voor zitten." Eind vorig jaar waren zijn gedichten,dub- bel-droevig. Hij leest er een paar voor. Ze zijn gemaakt in de periode die volgde op de dood van zijn vrouw. Vooral het onverwachte van dat verlies heeft hem geschokt Het heeft hem achtergelaten met een schuldgevoel: "Jaren achtereen ben ik lange dagen van huis geweest. Om negen uur ging ik de deur uit, om tien uur 's avonds kwam ik pas terug. Ik ben tegenover mijn vrouw te kortgeschoten, dat gevoel heb ik nog steeds. Maar het is niet meer goed te maken. Het is voorbij." Het heeft wel tot gevolg gehad dat hij alles veel betrekkelijker is gaan zien. Ook zijn wethou derschap, Op zijn lijstje van belangrijkste zaken komt dat niet bovenaan voor. Wel: ge zondheid, liefde, erotiek en lite ratuur. Dat wil niet zeggen, dat hij dat wethouder-zijn verfoeit. Ook in dat vak wil hij echter een beetje dichterlijk te werk gaan. "Met woorden spelen, wat je in een gedicht toch ook doet, dat vind ik heerlijk om te doen in mijn functie als wethouder. Het kan niet altijd. Maar ,wpn- neer de gelegenheid zich aan biedt doe ik het Ik vind het heerlijk om de mensen te be spelen met woorden. Door Trix Broekmans Koos Smit de wethouder mijmert nog wat verder: "Toen ik in de politiek ging had ik zakken vol idealen. Ik zal niet zeggen dat ze nu leeg zijn, maar veel is er niet meer van over. Toen ik wethouder werd, zeiden ze: dat vind ie schitterend, om wethou der te zijn. Maar ik wilde echt allerlei dingen bereiken.De mensen vergaten dat ik, een flinke stap moest terug doen, Als je in die jaren mijn bankre kening had gezien, altijd in de rode cijfers. Tegenwoordig gaat het wel weer: ik heb naast de baan van wethouder een bijver dienste. Als de toelage voor de wethouders in Maassluis wordt verhoogd stop ik met die. bij- baaa Dat is allemaal veel te druk bij elkaar. Ik ben maar zelden thuis." ORDENEN Bij het afscheid geeft hij ,een tekening mee. "Ik hoef 'm niet terug te hebben". Op de achter kant staat een gedicht, hij werpt er een blik op, zijn ge zicht licht op in herinnering. "Hou 'm toch maar. Ik heb zoveel spullen, zo gehecht ben ik er ook weer niet aan, En bovendien, ik moet alles eens gaan ordenen. De deur - gaat dicht. Koos Smit is weer, alleen met zijn eenzaamheid.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 4