1 je noemen me een actie-wethouder INFORMATIE OVER INSPRAAK Élk 'v:"H mn Wordt Mien Bovenberg gedwongen tot aftreden? mm mm Hoe seliolieren Ylaardiiigeii zien WBm Krijgt Vlaardingen weer een afspiegelings college? DINSDAG 17 JUNI 1975 4 Kien Bovenberg (39), de Vlaardingse PPR-wet houder, heeft een vrij zware portefeuille. De gewichtige steen (des aanstoots?) heet bege leiding van de in spraak bij het tot stand komen van het struc tuurplan voor de Vlaardingse binnen stad. Tussen haakjes: een structuur plan is een ding waarin wordt vastgelegd hoe een bepaald gebied er in principe uit moet gaan zien, Zo'n plan is niet bindend. De bestemmings plannen die, eventueel, op grond van het structuurplan worden gemaakt zijn dat wèl. heid. Je kan niet elke buurt z'n zin geven, het gaat over een samenhangend plan voor v de hele binnenstad." „In eerste instantie moet er aan de mensen duidelijk worden gemaakt wat een structuur plan eigenlijk is. door Robert Lankamp 1 En ik weet nu al dat we de volgende keer dergelijke in formatie wat ludieker moeten presenteren. Maar goed, we zijn erg blij met de langere termijn waar we in kunnen weiken, we krijgen de slag wel te pakken. Eind augustus zijn we zover dat we de eerste fase kunnen afsluiten; de in ventarisatie van de wensen. En daarbij willen we behalve de wijk- en thema-organisa ties ook andere instellingen betrekken, scholen bijvoor beeld." Kan Je nu a/ zeggen waf er uitkomt „Nee, dat kan ik nog niet zeg- Allang blij Gevraagd naar de stand van zaken bij de inspraak, ant woordt de wethouder in eer ste instantie dat 't allemaal best meevalt. Het technische team onder leiding van stads ontwikkelingswethouder Goudriaan is zo vriendelijk geweest de infonnatie-aan-de- burgers-periode te verlengen van twee naar acht maanden, zegt hij. En dat scheelt. Maar: „We hebben een budgetje van vijfenzeventig duizend gulden, dat is dus woekeren," Hoc is de inspraak georgani- -seerd? „We werken met wijkgroepen en themagroepen, veertien in totaaL Zo bereiken we 140 150 man, daar zijn we allang hiij mee. Hoewel we natuur lijk de mogelijkheden tot in spraak graag zo breed moge lijk zouden willen hebben- Een handicap is dat we in de 'vakantie-periode zitten, men- Tsen rijn veel weg. Maar ja, ik- vind domweg dat iederéén op de hoogte moet zijn wat er .met de binnenstad gebeurt" „De moeilijkheid is dat een structuurplan zo abstract is, anders dan een bestemmings- s .plaru De mensen moeten van- uit hun eigen huis en vanuit hun eigen straat over de hele .,stad gaan denken. D'r zijn mensen die him straat auto- vrij willen hebben, anderen willen meer parkeergelegen- Hoe hele jonge Vlaardingers over het toekomstige beeld van hun stad denken is te zien op allerlei maquettes en tekeningen die vanaf vandaag in het pand Baan- straat 4 worden tentoonge steld. Vrijdag bepaalt een jury, bestaande uit wethou der Rien Bovenberg, teke naar Peter Dumas die het ontwerp voor het stadsplan vignet maakte, journalist Ben van Haren, gemeente lijk onderwijs inspekteur Wijlaars en de heer Van Oordt van de Onderwijs Be- geleidings Dienst, wie het mooiste en beste toekomst beeld voor Vlaardingen heeft vervaardigd. De klas van de leerling die door de jury wordt be kroond mag een boot- of een vliegreis maken op kosten van de gemeente. Uien Bovenberg: „er wordt flink gestookt..." gen. De ideeën zullen fasege wijs naar boven komen. Een moeilijkheid is dat we te ma ken hebben met een gebrek aan manpower, dat werkt ver tragend." Wat vind Je van die reclame borden voor het structuur plan die her en der in de binnenstad staan? „Vaag, weinig informatie. Die informatie is er in de wijkcen tra overigens wèl. Op die bor den moet er echt wel meer komen te staan. Data en plaatsen van vergaderingen bijvoorbeeld." Hebben jullie voor bet in spraakplan een model uit een andere stad overgenomen, af is 't een en ander specifiek Vlaardings? „In eerste instantie hebben we ons door het voorbeeld van Groningen laten inspireren maar 't loopt hier wel iets anders. Eén overeenkomst hebben we met alle inspraak procedures in Nederland: de technici die het plan opstel len vinden dat de inspraak vertragend werkt. Ze hebben zo graag dat je goed in de pas loopt. Er ontstaat een stukje wantrouwen tegen de ïa- spraako rganisat oren." Wantrouwen van wie precies? - „De raad, burgemeester en wet houders, de ambtenaren. Ze hebben graag dat de in spraakprocedure» parallel loopt aan de technische. Te gen Goudriaan zeg ik gerust dat 't inderdaad parallel kan lopen." Er loopt een gerucht dat ze Je als wethouder willen afzet ten, juist omdat de Inspraak procedure vertragend zon werken. „Tja, men wil nou eenmaal graag stoken, 't Is wel waar dat Goudriaan en ik niet hele maal op dezelfde toer ritten. Maar ja, we rijn allebei nieu welingen op het politieke ge bied. Goudriaan wil snel door met het plan. Dan zeg ik, dat is hartstikke prima maar je moet ook naar de sociale as pecten kijken." D'r wordt beweerd dat er naar aanleiding van jouw eventue le demise weer een afspiege lingscollege komt „Ja, dat mag je er gerust in Structuurplan voor de binnenstad zo vaag Onlangs heeft het „In- spraakteam Structuur- plan" voor de Vlaar dingse binnenstad het eerste deel van het infor matiepakket uitgebracht ten behoeve van de in sprekende burgerij. Het team staat onder leiding van de hiernaast geïnter viewde PPR-wethouder. De bedoeling is, aldus de map, dat de veertien be staande buurt- en thema werkgroepen vóór de va kanties een begin maken met het antwoorden op de vraag: wdt is het structuurplan voor de binnenstad en waarom wordt die gemaakt? Daarna, tot ongeveer half januari, moeten de werk groepen de wensen en ideeen over stad en wij ken op tafel leggen. En tenslotte moeten de werk- groepen een oordeel ge ven over de ontwerp plannen, zoals die door het technische team on der leiding van stadsont* wikkel ings-wethouder Bas Goudriaan zijn sa mengesteld. Wie belangstelling heeft voor de werkgroepen kan eontact opnemen met het Gemeentelijk Voorlich tingsbureau, Achter het Veerplein, tel. 342415. En: de bedoeling is dat de werkgroepen vrij inten sief samenwerken, infor matie uitwisselen en der gelijke. In het rapport worden de belangrijkste knelpunten in het Vlaardingse cen trum opgesomd. Het centrum valt volgens het verslag uiteen in twee delen: het winkelcentrum en het woongebied. En die deling schept op zich al moeilijkheden, aldus het rapport Het winkelgebied trekt veel autoverkeer aan dat ge dwongen is door de nau we woonstraten de par keerterreinen in de direc te omgeving te bereiken. Als bovendien het nieuwe stadskantoor geopend wordt, wordt de ver keerssituatie alleen maar erger. In het centrum zijn er geen verkeersvrije voetpaden en wandelgebieden, al leen de omgeving van het winkelcentrum aan het Liesveld is autovrij. Er zijn ook haast geen open bare groenvoorzieningen. Speciaal daarvoor aange legde speelterreinen voor de jeugd zijn helemaal niet aanwezig. Wel is er hier en daar op stoopter reinen een tijdelijke voor ziening aangebracht, in de vorm van wat groen. Kortom, de jeugd is ge noodzaakt om op straat te spelen. Maar daarentegen, signa leert het rapport, is het openbaar vervoer vanuit het centrum goed. Maar weer andere voorzienin gen in het centrum als onderwijs, bejaarden- en jongerensociëteiten zijn minimaal. Het rapport behandelt ver der knelpunten in de Vet- tenoordse polder, Oost, Holy en West. De bedoeling is dat er bin nenkort een tweede infor matiemap uitkomt. Met een uitgebreide inventari satie van allerlei gege vens over Vlaardingen. .He .weet 't nooit", misschien wordt dit interview wel aanleiding tot een conflict in het col lege". Aldus de PPR-wethouder van inspraaktoe standen in Vlaar dingen toen hij aan het eind van bij gaand interview af scheid nam van uw verslaggever. Conflict? Wat is er aan de hand? Zoals bekend organi seert wethouder Rien Bovenberg de inspraakprocedure bij het tot stand ko men van het struc tuurplan voor de Vlaardingse bin nenstad. En: het ge rucht gaat dat de inspraak vertra gend werkt. Reden voor anti-Boven berg krachten om de wethouder te wippen. Maar het complot {als 't waar is natuurlijk) zou ook nog verder gaan. Maar aanlei ding van Boven- bergs demise zou het hele linkse pro gramcollege opge doekt worden. Be halve Rien Boven berg zouden daar toe ook de wethou ders Vermeulen en Ton Kioots moeten verdwijnen. Om plaats te maken voor vervangers uit VVD, PCG en KVP. Rien Bovenberg is ér niet van onderste boven. „Stoken" noemt hij het, en „er is nog geen en kele aanleiding voor een conflict". zetten. D*r wordt beweerd dat behalve ikzelf ook Jo Vermcu- le en Kioots moeten sneuve len. Dat vind ik een stommi teit, een. paar anderen met mezelf meesleuren. Maar goed, d'r wordt op die manier flink gestookt en ik til er niet zo zwaar aan." „Goed, d'r is sprake van wat haken en ogen, mag dat? Ik zou 't Ln ieder geval betreuren als *t tot een conflict kwam." Denk je dat 't zover komt? „Er is geen aanleiding toe. Geen reden, 't gaat niet font met de inspraak. We zitten nog wel met een groot aantal vragen hoe we 't een en ander moeten structureren maar we komen er wel uit." „De moeilijkheid met een struc tuurplan is dat er geen echt harde gegevens rijn. We moe- ten hoofdlijnen zoeken om er structuren in aan te brengen. Men moet ervan bewust rijn dat wat je in je eigen straat wil weer repercussies heeft voor een ander, je moet niet egoïstisch denken. Je moet er vanuit gaan, waar zet ik een ander mee voor het blok. Als dat duidelijk is hoop ik dat mensen de overheidsmaatre gelen wat beter begrijpen. Maar natuurlijk maakt die overheid ook fouten." Ben Je overheidsmaatregelen wat anders gaan zien sinds Je wethouder bent geworden? Ben Je meer praktisch en minder idealistisch? „Nou nee, er rijn idealen die je ook vanuit de positie van wét-* houder kan realiseren. Mis schien is dat voor andere mensen moeilijk te begrijpen, ze noemen me ook wel de actiewethouder. Om m'n idea len wil ik best een conflict binnen b. en w. Maar ja, in de politieke werkelijkheid moet je de ideeën van de an dere kant niet verdisconteren, tenslotte werk je samen." „Waar 't mij om gaat is de kloof tussen overheid en burgerij overbruggen. De burgerij is prevalent, de overheid in dienst van de burgerij. Maar als overheid beschik je over een technisch apparaat die de burgers niet hebben. Dat ap paraat zou misschien wat meer wakker geschud moeten worden ten aanzien van de dienstbaarheid aan de burge rij. Of misschien moet ikzelf meer een echte bestuurder worden, maar volgens mij gaat dat te ver." „Tja, zo ben je niks en zo ben je wethouder, 't Is verbazing wekkend hoeveel deuren er voor mij in mijn functie open gaan. En als ik geen wethou der meer ben, blijven die deu ren dicht, net als voor dé meeste mensen. Vreemd hè. Mensen richten zich niet op je perjoon, maar op je functie. Het gewoon mens zijn zou veel meer geaccepteerd moe-* ten worden,"

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 3