van tienduizend werknemers gezondheid Zorg voor Junior John Schilder verrast VSV uit geschakeld 't Alvertje OEFENPROGRAMMA FC VLAARDINGEN '74 Bedrijfsgeneeskundige Dienst bestaat tien jaar: DINSDAG 17 JUNI 1975 Hoogstraat 102 Vlaardingen De jeugd heeft er zin/in Van onze sportredactie Rotterdam Er is een eind geko men aan een wat vreemde si tuatie in de regionale wïeler- com petitie. Toen. werd namelijk besloten de al maanden met elkaar koersende amateurs, liefhebbers en junioren niet al léén met elkaar te laten rijden, maar ze ook gezamenlijk te klasseren. Dit houdt niet alleen in dat het nu minder eenvoudig wordt een prijs te bemachtigen, maar ook dat er een heel wat interessanter wedstrijdbeeld ontstaat Vooral Dik van Kesteren heeft ondervonden wat het betekent niet alleen tegenwerkende ju nioren tegen te komen. Zijn greep naar de macht werd nu verijdeld door liefhebbers, die de junior in de voorafgaande weken rustig hadden laten gaan omdat hij toch niet in hun uit slag zou voorkomen. Na dit wel het geval is, werd de Pedaalrid der uiteindelijk toch weer tot de orde geroepen. De inleiding tot Van Kesterens ontsnapping vormde de demar- rage, die Niko Moerman direkt vanaf het vertrek al van het peloton vervreemde. In gezel schap van Dik van Kesteren en Gerard van Dongen wist'hij een «r honderdtal meters voorsprong rop te bouwen, wat overigens JJ53 r - met voldoende was om geheel buiten schot van de achtervol gers te blijven. Na een moeiza me achtervolging wisten Gerrit Moerman, John Schilder en Arij Moerman zich bij de kop lopers aan te sluiten. In laatste instantie slaagde ook Rob Meijer erin nog bij te ko men. Deze uitbreiding in de hoofdmacht heeft Dik van Kes teren overigens niet meer mee gemaakt Hij was toen al in zijn eentje op jacht gegaan naar een eerste plaats op de competitie ranglijst Evenmin was hij ge tuige van de val van Gerard van Dongen, waarmee hat aan tal achtervolgers tot vijf werd teruggebracht TEMPO Lang<e tijd zag het ernaar uit dat de vlucht van Dik van Keste ren stand zou boaden. De ach tervolgers konden niet tot een goede samenwerking komen. Tenslotte •waren bet vooral de gebroeders Nïkn en Arij Moer man en Gerrit Moerman (geen famlUe) die erin slaagden bet tempo genoeg op te schroeven om de leider tenslotte toch weer in te lijven. Toen dat gebeurde was Eoö Meijer door een valpartij achterop geraakt. zodat de kop van het sterk versnipperde rennersveld txog maar uit vijf man bestond. Voor de koplopers was er vanuit de achterhoede geen gevaar meer te duchten. Enkele gang makers uit de vorige koersen, met name Jan de Jonge en Freek van der Gaag waren zelfs op grote achterstand gere den. De door de regen spekglad geworden kinderhoofdjes en een te kleine dosis durf zullen daaraan wel debet geweest zijn. COMBINE Vier van De Courenr in een kop groep van vijf man vormen genoeg redenen om aan combi ne te denken, zelfs In de ge moedelijke clobkocrsen. Hoe wel Dik van Kesteren heel wat gaten beeft moeten dichten, die door de Vlaardingers werden veroorzaakt, zijn uit zijn mond geen klakte» gehoord. Klach ten kamen dan ook meestal vanaf de kant, met name aan hangers van Bob Meijer, die ongelukkig op achterstand werd gezet, verweten de Cou reur-renners wederzijdse hand en spandiensten. Bewijzen rijn moeilijk te leveren en, wat be langrijker is, voor de renners zelf Is er geen vuiltje aan de lncht. Van een combine was beslist geen sprake toen het op sprinten aankwam. De drie liefhebbers hadden teveel oog voor elkaar, zodat een plotselinge aanval van junior John Schilder hen volkomen verraste. Dik van Kesteren herstelde zich nog het snelst, maar slaagde er toch niet meer in de mooi van de verrassing gebruikmakende zenburger voorbij te steken. Dat Arij Moerman als eerste liefhebber over de meet kwam betekende dit keer geen over winning meer, per slot van re kening behoren iui alle cou reurs tot de nieuwe gecreeërde A-klasse! UITSLAGEN: A-klasse: 1. J. Schilder (C). 2. D. v. Kesteren (P), 3, A Moerman (O, 4. N. Moerman (O, 5. G. Moerman (0,6. E. v. Dijk (PK 7. R. Meijer (S), 8. J. de Jonge (M), 9. F. v.d- Gaag (C), 10. B. v. Rossuxn (Q. Nieuwelingen: 1. H. v.d. Berg (C), 2. J. Noordijk (S). 14 Jaar. l/E. Wittekoek (O, Z L. GÖdde (M). 12-13 Jaar: 1. W. de Hoedt CM), 2. R. Zom (P), 3. E. Rorija (S). 10-11 Jaar: 1. B. Loeris (C), 2. R. v.d. Vlies CM), 3. H. Zom (P). 8-9 jaan 1. G. v.d. Berg CM), 2. C. de Winter (P), 3. R. Wijnhorst <Q- Van onze sportredactie Vlaardingen Het derde con cours van de hengelaarsvereni ging 't Alvertje verliep niet al te best. Niet alleen regende het de gehele periode, maar ook Het de vangst veel te wensen over in de Botte te Rotterdam. Van de 11.420 gram ving J, Ma- rijn er 1950 en dat was voldoen de om zich als eerste te plaat sen. K. Dumortier deed het met 1610 gram ook niet zo slecht maar de overige deelnemers kwamen ver achter. En dat waren in volgorde: T. Vis, 1240; C. Klos, 1170; D. Hollen- berg, 1140; W. Westdijk, 1080; C. Visser, 1060; P. Dumortier en L. de Blok, beide 650; H. Klos, 590; H. Dumortier, 280 en G. v.d. Velden trof het wel bijzonder slecht want hij moest zonder vangst huiswaarts keren. Het volgende concours wordt zon dag gehouden en dan worden de deelnemers om 4.30 uur ver wacht bij de Haven. Van onze sportredactie Vlaardingen De VSV (Vlaardingse Scheids rechters Vereniging) heeft zich niet kunnen kwalificeren in de strijd om het kampioenschap van Nederland.-In Gor- fcum verloren de Vlaar dingse arbiters enkele wedstrijden. Rotterdam werd met I—0 het slach toffer, terwijl de VSV tegen Drachten niet ver der kwam dan een 00 gelijkspel. Amersfoort en Zeist waren ieder met 1—0 sterker. Van onze sportredactie Vlaardingen Het volledige oefenprogramma van FC Vlaardingen voor wat betreft het A-elftal ziet er-als volgt uit: zaterdag 26 juli: FC Vlaardingen—Excelsior (18.30 uur); dinsdag 29 juli: Satelliet—FC Vlaardingen (18.30 uur); dinsdag 31 juli: FC Vlaardinge- n—FC Utrecht (18.45 uur); zondag 3 augustus: FC Vlaardingen—Union St. Gilloise (14.30 uur); woensdag 6 augustus: As so (Schipluide- n)—FC Vlaardingen (18.15 uur), woensdag 6 augustus: VDL—FC Vlaardingen C (19 uur) en vrijdag 8 augustus: Sparta comb.FC Vlaar- dingen om 1S.45 uur. Het oefenprogramma voor het C-elftal is nog niet volgeboekt. Indien er amateurclubs zijn die tussen eind juli en half autustus tegen FC Vlaardingen willen spelen, worden deze ver* zocht zich in verbinding te stellen met FC Vlaardingen. Europoort - „Als iemand steeds met klachten over buikpijn bij me komt, dan krijg ik we ieens de neiging om te denken: die pijn zal wel van boven z'n wenk brauwen komen". „Eerlijk gezegd vind ik het zelf ook wel een keer lachwekkend om een werknemer te vra gen: hebt u plezier in uw werk?". „Als we preventief willen werken, dan zullen we niet alleen de mens moe ten benaderen maar ook z'n werk-plek moeten opzoeken. Daar moeten we niet alleen letten op die balk waar ie elke keer z'n kop tegen stoot, maar ook op de psycho- hygiëne. Dat wrikt no gal eens". Dergelijke uitspraken zijn flarden uit de gesproken gedachten van dr. S. H. J. Terpstra in het hartje van de industrie. Hij doet ze als bedrijfsarts na jarenlange ervaring bij de Bedrijfsgenees kundige Dienst voor het Europoort- en Botlekge- bied, die dit jaar tien jaar bestaat Zeven jaar geleden gaf dokter Terp stra zijn praktijk als huisarts op om direkteur te worden van de be drijfsgeneeskundige Dienst. Met enige schrik moet hij nu (nada t hij dat spoorslags in de no tulen van 1965 heeft na geslagen) constateren dat die dienst nu inder daad alweer het eerste decennium achter de rug heeft. 10000 MENSEN In die tien jaar heeft de Bedrijfs geneeskundige Dienst zich een belangrijke plaats veroverd binnen het industrieleven- Cij fers die dat illustreren. Toen de dienst in 1965 ten doop werd gehouden als eerste dochter van de Stichting Europoort en Botlekbelangen, sloten dertien bedrijven zich aan. Zij brach ten samen zo'n vijftienhonderd werknemers mee. Het aantal deelnemende bedrijven en be drijfsvestigingen is inmiddels bijna verdriedubbeld. Het aan tal werknemers is de tiendui zend ver voorbij geschoten. Welgeteld zijn het er nu: 10.281. Nog exclusief de "ruim driedui zend man aan zogenaamd inge huurd personeel. Een part-time en veertien full-ti me krachten zien dagelijks toe op het welzijn van de werkne- mers in de industrie. Dokter Terpstra omschrijft het als volgt: „Houden zich bezig met de gezondheid van de werken de mens in relatie tot zijn werk". Dat contact met de bedrijfsge neeskundige dienst begint al bij de eerste aanstellingskeuring. Daarbij wordt er vooral op ge let of het werk dat de man of vrouw in kwestie wil accepte ren, overeenkomt met rijn of haar gezondheid. .Kan men te gen een lichamelijke belasting, of hoe reageert men op een chemische- of lawa ai-belasting. En hoe verdraagt men de psy chosociale belasting. Later worden dit soort onderzoekin gen periodiek herhaald, terwijl iedere werknemer ook een „grote beurt" krijgt, waarbij vooral de nadruk ligt op hart en vaataandoeningers. Vooral mensen met een bepaalde functie (bijvoorbeeld werkne mers die dagelijks met per- slucht-apparatuur werken) wor den in de gaten gehouden of ze die extra belasting wel aankun nen. (Terpstra daarover: „Als bijvoorbeeld blijkt dat lawaai de gehoororganen aantast dan kan dat voor ons aanleiding rijn om te vragen om meer Door Reina ten Bruggenkate veiligheidsmaatregelen." „Ik zit hier nu zeven jaar, maar mijn ervaring is: als je op concrete gronden de bedrijven daarover benadert, dan worden de advie zen gehonoreerd. Hoeveel een dergelijke maatregel ook kost. Maar ik zeg wel concréte gronden." VRAGENLIJST Tijdens de regelmatige controles kunnen de werknemers hun klachten kwijt bij de beant woording van een lijst van 75 vragen. Die vragen informeren naar lichamelijke klachten, maar ook naar'de reactie van de werknemer op z'n werk. Dokter Terpstra: „Hoófdpïjn is een lichamelijke klacht Maar als een onderzoek niets uitwijst, kan het op het psychische vlak liggen. Toch vind ik dat je erg voorzichtig moet rijn. Het is vaak een combinatie van din gen. Misschien ligt het thuis allemaal niet zo fijn en dan is een kleinigheid op het werk de druppel die de emmer doet overlopen. Ik heb de indruk dat de mensen in dit gebied eerder gezondheidstoornissen krijgen doordat ze zijn gaan twijfelen over hun werkmotivatie, dan doordat ze niet meer tegen het lawaai of de stank kunnen. En ik vraag me ook weieens af: het type werk dat ze moeten doen, is dat zodanig dat ze wel gemo tiveerd kunnen rijn. Zelf moet ik daarom soms lachen om die vraag: hebt u plezier in uw werk. Ik heb wel begrip voor de situatie. Als je acht uur lang de zelfde handeling moet ver richten, dan kan je er wel cp spugen ook. Dat is logisch." In de afgelopen Jaren (vooral de beginperiode) is de dienst no gal eens verweten dat de be drijfsartsen te veel het belang van de bedrijven In hun vaan del hadden geschreven. Im mers: de bedrijfsgeneeskundige dienst wordt gefinancierd door de bedrijven. Dus-.. Dokter Terpstra betreurt dat, hoewel hij die associatie wel begrijpelijk vindt. Hij zegt .Dat is één van de redenen waarom het zo moeilijk is om bedrijfsartsen aan te trekken. Qua mankracht (vier 'artsen en een parttimer) zitten we wat krap. Maar die verkeerde ima ge proberen we weg te werken. Het is duidelijk niet-ons eerste doel om de bedrijven naar de mond te praten. Ons doel is het belang van de werknemer. Of hij nu overall of een wit over hemd aanheeft". En even later merkt hij op: „Men weet dat de arts onder medisch beroepsge heim valt Ik leg daar steeds fors de nadruk op. Als we bij voorbeeld met de afdeling be- drijfspersoneel willen praten, doen we dat nooit zonder toe stemming van de diënt". Als ex-huisarts weet dokter Terp stra wat hij bedoelt als hij zegt: „Als bedrijfsarts heb je meer tijd voor de mensen. Je raakt niet, zoals een huisarts, ver strikt in de zorg om individuen maar je hebt de zorg voor een hele groep mensen. Je neemt er gewoon de tijd voor om mensen aan te horen en je probeert bepaalde problemen te bespre ken. Ze maken dan ook ruim gebruik van de mogelijkheid om een consult tussendoor aan te vragen". In de afgelopen jaren heeft de bedrijfsgeneeskundige dienst meerdere malen een beroep ge daan op de veiligheidsdienst Of de personeelsafdeling. „Als mensen een bepaalde riekte hebben gehad die hun arbeids vermogen heeft veranderd, zal je moeten schatten wat dèn tot z'n mogelijkheden behoort Dan wordt het tijd om met de perso neelsafdeling van het bedrijf te praten. Wat is beter: iemand (bijvoorbeeld na een. hart-in- farct thuis ommetjes laten ma ken of aangepast werk geven?". MAATSCHAPPELIJK WERK Die zelfde personeelsafdelingen doen ook veel aan maatschap pelijk werk op het sociale vlak. Toch is dat voor dr. Terpstra weinig opbeurend. „Een team van maatschappelijk werkers zou in deze dienst zeker pas sen", zegt hij. „En dan bedoel ik niet iemand die met een simplistisch gebaar een mand je fruit komt brengen als er thuis hij iemand een kleintje is geboren, want die kan je ook door de postbode laten bezor gen. Wat we nodig zouden heb ben is een team van mensen dat er induikt als er in bepaal de ploegen een opvallende ver- zuimbehoefte is. Niet om dat verzuim te bestrijden, want als er verzuimd wordt is er mees tal wel een reden voor. Je moet hun doel zijn: werknemers prettiger laten functioneren. Dat dan, als bijverschijnsel, ook dat verzuim 2akt is alleen maar prettig. Och, die hele ar- Dr. S. H. J. Terpstra.... be zig zijn met de gezondheid, van de werkende mens in relatie tot zijn werk bei dsopvattin g, daar wordt no gal over gediscussieerd. Op den duur zal dat zich wel weer stabiliseren". IRREËLE GRENS Overigens blijft er voor dr. Terp stra één ding dat 'm tamelijk dwas zit. Bedrijven die lid wil len worden van de bedrijfsge neeskundige dienst moeten ten minste een aantal van 750 werknemers met zich meebren gen. Dr. Terpstra vindt die grens een beetje irreëel. „Op deze manier rijn er bedrijven die nooit een bedrijfsarts zien. Zijn de risico's op zo'n bedrijf dan kleiner? 1 k dacht juist niet Bij grotere bedrijven wordt al behoorlijk veel ge daan aan veiligheidsmaatrege len. Ik wil dan niet beweren dat het bij kleinere vestigingen een troep zou rijn, maar het zou wel wenselijk zijn als ook zij gebruik konden maken van de diensten van de bedrijfsge neeskundige dienst".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 6