SCHIEDAMSCHE COURANT Schiedam'. ia oet zijn milj oenen aansp reken Prijzen stadsplan wedstrijd uitgereikt BEZORGDHEID OVER PERSONEELSVERLOOP BUSCHIEDAMSE POLITIE GOÉD NIGJWS! Vlaardingse prof. wordt rector magnificus van T.H. Delft. „ZEER NAUWE SAMENWERKING' POLITIEKORPSEN" JA, IK M€€M D€ PROÉf- Politie krijgt veel tips van bewoners Val van vijf meter Schip lek: brandweer redt Rijdend café Dit jaar al forse financiële strop Vrachtwagen combinatie in brand Scholieren willen een Kieboom dierentuin Burgemeester Lems in beleidsnota: MONITOREN HACHELIJK PROGESSIEF Burgemeester Van Dijke heeft genoeg van „lange baan tragedie" WOEDENDE VADER BU JAC Maandag 23 juni 1975. ONAFHANKELIJK DAGBLAD - Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 6 pagina's 100ste jaargang no. 25346 SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen De Vlaar dingse politie heeft dit weekeinde veel tips van bewoners gekregen, waardoor jeugdige van dalen konden worden ge grepen. Dankzij attente omwonenden konden drie jongens van 15, 11 en 10 jaar worden aange houden die vernielingen aanrichtten aan de bouwkeet van het in aan bouw lijnde bowling cen trum aan de Anna van Saksen weg. Dankzij de* melding bleef de schade beperkt. Ook twee agressieve jon gens van 12 en 13 jaar, die dakpannen van de Da Costaschool naar bene den gooiden, konden dankzij de oplettende burgers worden aange houden. De twee jongens die kortge leden werden aangehou den bij een inbraak in de dependance van de Ernst Casïmirscholengemeen- schap, hebben bekend sinds februari al zeven verschillende scholen (soms meermalen) met een bezoek „vereerd" te hebben. Ook kantines van sportverenigingen en bedrijven moesten het ontgelden. In totaal maakten zij aan geld en goederen voor ruim 8.000 gulden buit De breek- schade bedraagt aanzien lijk meer: 13.000 gulden. De twee agressieve jonge lieden verklaarden beïn vloed te zijn door televi sieprogramma's. 1 Ook al dankzij getuigenver klaringen kon vrijdag avond een 27-jarige vrachtwagenchauffeur worden aangehouden die met zijn voertuig een in de Adriaan Pauwstraat geparkeerd staande auto had aangereden._ De chauffeur, die was door gereden, verklaarde op het bureau niets van de .aanrijding gemerkt te hebben. De politie maak te proces-verbaal verbaal op. /Vlaardingen Met verwondin- gen aan rechterarm, -zij en -en kel is "de 31-jarige- A. Y. uit Rotterdam overgebracht naar het Sint Franciscus Ziekenhuis in Rotterdam. De man was bij zijn werk bij HVO in Vlaardin- gen van een vijf meter hoge stelling gevallen. Door een nog onbekende oorzaak' verloor de man zijn evenwicht. Hij viel zijdelings naar beneden en kwam via een drie meter lager gelegen platform op de grond terecht. De arbeidsin spectie stelt een onderzoek in naar de toedracht van het onge val bij bet havenbedrijf. VIaardingen In de Koningin Wilhelminahaven dreigde zon dagmorgen het motorschip Dia ne te zinken, door een lek in de machinekamer. De gealar meerde brandweer kon het schip echter bijtijds leegpom pen waardoor de Canadese coaster behouden bleef. Er wordt een nader onderzoek in- iPosteld. Vlaardingen De 28-jarige B. T. uit Botterdam toonde zich dit weekeinde in Vlaardingen een verwoed drinker-in-de-auto. De Rotterdammer werd vrijdag avond in Vlaardingen betrapt bij het nuttigen van alcoholhou dende dranken ij zijn vervoer middel. Hij kreeg daarop een rijverbod opgelegd, maar de volgende nacht werd hij op de zelfde wijze aangetroffen in zijn voertuig. Nd kreeg hij een rpoces-verbaal aan de broek; zijn rijbewijs werd ingetrokken. i Ophalen van vuil: weer duurder... De breintjes achter het kwartetspel. Schiedam - In de nacht van zater dag op zondag raakte om tien voor half drie een vrachtwagen combinatie aan de Westerkade in brand door nog onbekende oorzaak. De combinatie, die ter hoogte van de Breeuwwerkfa- briek geparkeerd stond, was beladen met balen tweedehands kleding die bestemd waren voor België. De aanhanger, be laden met 42 balen, werd door de gealarmeerde brandweer af gekoppeld van de vrachtwagen, waar 29 balen met gebruikte kleren op stonden. De lading van de aanhanger en de laadbak ging geheel verlo ren: de schade hieraan is nog onbekend. De schade aan de geheel verloren; de schade hie raan is nog onbekend. De ssha- de aan de aanhanger bedraagt 16.000 gulden. De brandweer bluste het vuur met driehoge- druk spuiten en twee nevelspui ten en kon om kwart voor vier inrukken. Vlaardingen De leerlingen van de vijfde klas van du Dominee De Cock- school hebben de eerste prijs gewon nen bij de werkstukkenwedstrijd, die in het kader van het stadsplan door het inspraakteam struktuurplan was uitgeschreven. Wethouder Rien Boven berg maakte het vrijdagmiddag in De Lijndraaijer bekend aan de daar bij een gekomen scholieren. De eerste prijswinnaars gaan Vlaardingen vanuit de lucht bekijken. Dan kunnen zij zien of de problemen van de stad er net zo uit zien als zij het verwerkt hebben in hun kwartetspel. De vierde klas van dezelfde school mag ook mee gaan vliegen, zij werden tweede. De klas 5a groep 3 van Open Vensters vliegt eveneens, zij wonnen de derde prijs. De groep H4 van de Vlaardingse Schoolvereniging kreeg een eervolle vermelding, net als de vierde klas van de WillibrordusschooL Deze laatste groep heeft een „Superkrant" gemaakt, waarin de problemen worden besproken en uitgetekend. Volgens deze leerlingen moet er maar gauw een Kieboomstraat in de stad komen en ook nog een Kieboom Dierentuin. Het boek werd aan de burgemeester overhandigd. Leerlingen uit de eerste drie klassen van de lagere school mochten kleurplaten insturen. Lïzette Dobbelsteih won de eerste prijs, klasgenote Wil- leke Vroom werd tweede. De hele klas van de prijswinnaressen van de Van der Sehaarschool mag een boottocht gaan maken. DIneke Polder werd derde, Kenan Güzel vierde en Helma Brijs vijfde. Ook zij stappen de boot in. Kenan mag zelfs de hele eerste klas van zijn Prins Hendrik- school meenemen. De resultaten van de wed strijd zijn n nog tot zaterdag 28 juni in het pand aan de Baanstraat 4 te bekijken. Schiedam De perscmeelssituatie bij het Schïedamse politiekorps is verre van ideaal. Het vertoont een grote verloop van medewerkers. De laatste tien jaar hebben in totaal liefst 101 personen het korps verla ten, waarvan het merendeel (78) onvoorzien. De komende jaren verwacht burgemeester A. Lems dat deze tendens zich zal voortzetten. Hij zegt dit in zijn beleidsno ta 1976. Niettemin zal de werving en selectie van nieuw personeel met veel energie ter hand worden genomen, zonder dat het se lectiecriterium zal verande ren, aldus de burgemeester. Een probleem daarbij is nog wel de naam van Schiedam door de „reputa tie" wat betreft het wonn en leefklimaat. Het politiekorps zal met in gang van 1976 twee man meer mogen aantrekken van de overheid. In 1977 komt er nog een man bij. Veel aandacht zal de ko mende jaren ook de cursus sen krijgen voor het perso neel, waaronder een B-cur- sus' voor het brigadiersdi- ploma. Een nieuwtje is de gedachte aan het aanbrengen van t.v.-moni- toren bij de Inrichting van het nieuwe centrum. Via een der gelijk berichtencentrum ver wacht Lems een betere dienst en hulpverlening te realiseren. In zijn beleidsnota over de brand weer spreekt Lems de hoop uit dat een regionale/gewestelijke samenwerking tussen de korp sen in het Rijnmondgebied snel een feit wordt Het zal wel een taakverzwaring (als steunpunt in de subregio) voor Schiedam worden. In iets mindere mate kampt men hier ook met een personeel sprobleem. Het handhaven van een huidige mïnimumuitruk- sterkte van zes man geeft veel problemen. Een opvoering van 22 naar 30 man in de uïtruk- dienst is onvermijdelijk (kos ten 170.000 per jaar). Het vrij wil ligersbestand bereidt zich in tegenstelling tot vorige jaren weer uit. In het laat ste kwartaal van dit jaar zal getracht worden de jeugd brandweer weer op te richten. Er komt een nieuwe kazerne in het noorden. Er wordt onder zocht of de beveiliging van de Vlaardingse wijk Holy hierbij betrokken kan worden. Verder staat op het verlanglijstje van de brandweer ongeveer 1,4 mil joen aan nieuw materieel. De tweede fase van de nieuwbouw aan de Breedstraat vergt nog eens 1,8 miljoen. Over het gehele personeelsbeleid bij de gemeente heeft Lems ook zo zijn gedachten. Hij con stateert in een uitgebreid rap port dat het ambtenaar-zijn steeds moeilijker wordt. Een ommezwaai (meer begeleiding werknemers, loopbaanontwik keling, mede plannen en sturen van de organisatie en het ge ven van medeverantwoorde lijkheid) zal volgens hem nodig zijn. Schiedam Over een pe riode van vijf jaar zal de gemeente Schiedam zijn financiële reserve van acht miljoen terugbren gen tot ongeveer drie miljoen gulden. Dat staat in de beleidsnota van wethouder C. Bol- mers van financiën voor 1976. Met deze miljoenen hoopt hij de verwachte tegenvallers te kunnen opvangen. Voor de Schiedammer zal dit nauwelijks merkbaar zijn, omdat ook de ko mende jaren het leven weer duurder zal wor den. De tegenvaller voor dit jaar heeft zich al aangekondigd. Men zal rekening moeten hou den met een forse financiële strop. De 1.3 miljoen die de gemeente uit de reserves heeft gehaald zijn halverwege het jaar vrijwel op. Dit terwijl er nog grote uitgaven (personeels bezetting van de secretarie en de normale afschrijvingen) moeten worden gedaan. De re serves zullen volgens Bolmers extra moeten worden aange sproken in 1975. De belastingen en retributies 5n Schiedam zullen de komende jaren noodzakelijkerwijs weer omhoog gaan. Gebeurt dit niet dan is een budgetverkleining onvermijdelijk. Het rijk stelt dat de uitgaven van de gemeen te gedekt moet worden tut ei gen inkomsten zodat de belas- tuigen automatisch omhoog gaan. Vooral de reinigingsrech ten zullen worden opgetrokken tot een kostendekkend niveau. Dit alles zal geleidelijk moeten gebeuren. De gemeente kan voor 1976 reke nen op een hogere uitkering uit het gemeentefonds van de over heid. Ook de onderwïjsvergoe- dïngen zullen worden verbe terd. De bijdragen voor het ba sis- en kleuteronderwijs is op het ogenblik onvoldoende. Een groot bezwaar is volgens de wethouder ook dat de afreke ningen veel te laat geschieden. De gemeente moest hierdoor in het verleden op het budget flink besnoeien. Bolmers wil geen voorspellingen doen over de toekomstige si tuatie van de gemeente. „Een hachelijke zaak", vindt hij dat, omdat de gemeenten sterk af hankelijk zijn van de overheid. Het tot nu toe gevoerde subsidie beleid 2al in 1976 doorgelicht worden. Er zal ondermeer wor den getracht een meerjarensub- sidieplan samen te stellen. De gemeente Wateringen zal onder meer als voorbeeld dienen voor de „ideale opzet". "Verder wil men het onderzoek naar effi ciency van het gehele gemeen telijk apparaat afronden. De wethouder schrijft verder In zijn nota dat ook Schiedam wil proberen te komen tot het op stellen van een meerjarenbe groting. Als voorbeeld is de ge meente Dordrecht gekozen. Naar een dergelijk onderzoek is al tijdens de begrotingsvergade- ringen van januari gevraagd, onder meer via een aangeno men motie. In zijn beleidsnota van de Tech nische Bedrijven vertelt wet houder Bolmers, die voor zijn afscheid per I oktober zijn no ta waarschijnlijk nog zal ver dedigen, dat op korte termijn een onderzoek plaats zal vin den naar de lasten voor klein en grootverbruikers. Het doel daarvan: het progressief belas ten van de grootverbruikers. Ook wordt onderzocht o£ de Technische Bedrijven een ver dergaande samenwerking met Vlaardingen inzake zake de au tomatisering van de administra tie kunnen bewerkstelligen. De huisvesting houdt de nodige aandacht van de wethouder. Bolmers verwacht verder voor gas, water en elektriciteit ver dere prijsverhogingen. De beleidsnota van de derde por tefeuille die de wethouder be heert, die voor het grondbe drijf, zal pas enkele maanden verschijnen. Delft De in Vlaardingen, aan de Willem de Zwijger laan - woonachtige hoogleraar prof. dr. ir. H. van Bekkum, wordtvrijwel zeker de nieuwe rector magni ficus van de Technische Hogeschool in Delft Dit is vernomen uit doorgaans goed ingelichte TH-bronnen. Op een voordracht van de Hoge- scboolraad aan het ministerie van Onderwijs en Wetenschap pen staat professor Van Bek kum bovenaan. Alle leden van de HR zouden zijn kandidatuur steunen. Over de tweede kandi daat, wiens naam niet bekend is, zouden de meningen ver deeld zijn. Delft, werkte de heer Van Bek kum als research-chemicus bij Shell in Amsterdam. In 1971 promoveerde hij op het proef schrift „Studies on cyclohexane derivales". In datzelfde jaar volgde zijn benoeming tot ge woon hoogleraar voor het cm» derwijsvak organische schei kunde. De heer Van Bekkum volgt prof. De heer Van BeiJmm, die 52 jaar _r H R Bxrena op Na js, werd in Rotterdam geboren. In 1956 studeerde hij cum laude af voor scheikundig ingenieur De heer Van Bekkum volgt prof. In Delft Voordat hij in 1961 ir- hH. B, Boerema op. Na twee lector werd aan de afdeling der jaar moet er weer een nieuwe scheikundige technologie in rector worden gekozen. Maassluis Burgemeester M. K. van Dijke van Maassluis heeft genoeg van het op de lange baan schuiven van een regionale organisatie van de politie Binnenkort spreekt hij hierover met zijn collega-burgemeesters in Schiedam, Vlaardingen en Rotter dam. „Een regionale organisatie behoort niet langer te worden opge hangen aan de lange baan tragedie van de gewestvonning", zei hij bij het afscheid van adjudant De With, Van Dijke wil „trachten tot een zeer nauwe samenwerking te komen". Temeer daar de in vloed van de criminaliteit die in de stad met de grootste haven ter wereld van zich doet spre ken zeker ook in de andere Waterwegsteden wordt ervaren. „In de praktijk blijkt telkens Vlaardingen ïn de nacht van zaterdag op zondag werden bij het Jongeren Advies Centrum aan de Pieter Karei Drossaert- straat vijf ruiten ingegooid door de 55-jarige M. A. L. uit Vlaardingen. De woedende va der toonde het er niet mee eens te zijn dat zijn minderjarige dochter haar toevlucht in het jongerenadviescentrum had ge nomen. De rui ten vernieler werd meegenomen naar het politie bureau. Er zal een nader onder zoek worden ingesteld. weer dat de aktiviteiten van de vier politiekorpsen (Rotterdam, Vlaardingen, Schiedam en Maassluis) in elkaar overlo pen", aldus de burgemeester, die als voorbeeld noemde het werken van de Rotterdamse ri vierpolitie op het gebied van de andere drie steden. Voor de burgemeester Is dit alles aanlei ding zelf het initiatief te nemen. Oud-wethouder Jonker overleden Vlaardingen Oud-wet houder voor de bedrijven X L. Jonker is op 81-jari- ge leeftijd overleden. De Vlaardinger heeft vele ja ren bij HVO gewerkt Hij begon als jongste bedien de en klom later op tot directeur. In de gemeen- teraad heeft hij zitting gehad voor de ARP. Deze krant, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt bezorgd in combinatie met het Rotterdamsch Nieuwsblad. Stuur mij deze krant 14 dagen gratis toe in combinatie met het Rotterdamsch Nieuwsblad. naam: adtes- woonpl.; tel Deze bon (n open envelop, zonder postzegel, sturen naar: Antwoordnummer 834, Rotterdam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 1