INSPRAAK STADSPLAN MiNffl inspraak stadsplan m m I VEILIGE SNELHEID MM «urm V: :v.; dMrg Fietspadennet ut Voorzieningen ■STADSWIJK-I* aanbouw ONVERLICHTE OBSTAKELS GEDEELTELIJK SLECHT WEGDEK EN DOODLOPENDE WEGEN DINSDAG 24 JUNI 1975 4 De knelpunten in de Vlaar- dingse Holy-wijk, zoals die in bijgaand artikel zijn weergegeven, zijn overge nomen uit het verslag van het' gesprek met Frans Weeber, cultureel opbouw werker van de Heipaal. Het verslag van het gesprek is gemaakt door Peter Ro- overs van het inspraak- team structuurplan. Dit verslag is in grote lijnen weergegeven in de „infor matiemap stadsplan". Vlaardingen Door de gemeente Vlaardingen wordt een structuur plan gemaakt, of lie ver een stadsplan: het raamwerk waar alle ideeën, plannen en ^maatregelen voor het "Vlaardingen van de toekomst in worden verwezenlijkt. Om te weten wat de Vlaar- dinger met zijn Ha- ringstad wil, is het „Inspraakteam Struc tuurplan" in het leven geroepen. Dit inspraakteam, dat alle bij de bevolking levende wensen dus op een rijtje gaat zet ten, heeft een infor matiepakket samenge steld, dat regelmatig wordt aangevuld. Het pakket wordt toege zonden aan alle deel nemers aan de (uit be-, woners samengestel de) werkgroepen, iede reen die zich voor in formatie opgeeft bij het gemeentelijk voor lichtingsbureau (ach ter het Veerplein, teL 342415) alle gemeente raadsleden en alle in stanties die iets met het stadsplan te ma ken hebben. Het eer ste deel van het infor matiepakket bevat stof over wat een structuurplan is en de te volgen werkwijze. Het tweede deel is een kort overzicht van de wijken. Deze overzich ten zijn geschreven naar aanleiding van gesprekken met de op bouwwerkers in de di verse wijken. Het is een discussiestuk over de wijken en de werk groepen zullen zelf (al dan niet aan de hand van het korte over zicht) voor hun wijk de knelpunten note ren. In de meeste ge vallen hebben de wijk- opbouwwerkers ech ter al veel van deze knelpunten gesigna leerd. KnelpuntenHo ly Vlaardingen/Holy Holy is een echte nieuwbouwwijk met alle problemen van dien: flats, rechte straten, steriel groen. Een aantal wijkgroepen pro beert de laatste jaren hieraan iets te veranderen en bewo ners hiervoor te interesseren. De groenvoorzieningen in de wijk zijn volgens opbouwwer ker Frans Weeber redelijk. Wel maakt hij bezwaar tegen de te grote grasvelden: „De bewoners van de omliggende flatgebouwen maken er geen gebruik van, omdat zij zich „bespied" voelen". Holy kent als wijk een duide lijke indeling naar sociale groepen. De rijkste mensen - wonen in het westelijk gedeel te; allemaal 'ééngezinswonin gen, gelegen langs de Vlaar- dingse Vaart De middengroep woont in de duurdere flats en huizen in het middengedeelte. In de oostelijke buurt staan voornamelijk woningwetwo ningen en een hoog percentage flats. Het verkeer in Holy vormt, op een paar grote wegen na, geen grote problemen. De afgelopen tijd is er actie gevoerd ter verbetering van de gevaarlijke situatie op het kruispunt Rei gerlaan naar aanleiding van een dodelijk ongeluk. De werkgroep Holy-verfraaiing, ingesteld door de gemeente, heeft met behulp van een ar ch itekt een ontwerp ter verbe tering van de Lepelaars! ngel gemaakt. De aanleiding hier toe is dat de Lepelaarsmgei door de afmetingen, en de si tuering van de (gebouwde) om geving een onmenselijke in druk maakt De gedachten van de werk groep gaan m de richting van een. „slingerende" rijweg, fiets en looppaden en een ander gebruik van het openbare groen. Met name wordt ge dacht aan het aanleggen van kleine akkertjes waar de be woners van de omliggende wo ningen groenten of bloemen kunnen telen. 'Door dezelfde werkgroep zijn plannen ontwikkeld om te ko men tot een verkeersvrij loop- S£iAA -J Jï»- "t-» w '-Ar?L f01 Holy kent een duidelijke indeling aan sociale groe pen: de rïjksten wonen in ééngezinswoningen en bungalows aan de Vlaar- dingse Vaart. en fietspadennet rond de Holy- wijk. De problemen die zich daarbij voordoen liggen bij de twee grote invalswegen en de doorgang in de tuin van het Holy-ziekenhuis: de drukke Holy-singel en de Lepelaarsin gel en de tuin vormen onover komelijke blokkades. Een ge deelte van het plan is verwe zenlijkt langs de Vlaardingse Vaart, dat nu voor heel Vlaar dingen een waardevol fiets- en wandelgebied is. Enkele jaren geleden is op ini tiatief van de kunstenaarsver eniging VL 65 tijdens de zo mermaanden een bouwspeel plaats opgezet in Holy. Dit ini tiatief sloeg aan en er vond bezinning plaats over het func tioneren van de speelplaatsen welke op gebruikelijke wijze waren ingericht De werk groep stelde toen voor meer en permanente bouwspeelplaat sen in de wijk aan te leggen, maar de bezwaren van de om wonenden (te rommelig) gaven de doorslag en de plannen werden niet ontwikkeld. Op dit moment echter wordt in Holy-noord in samenwerking met de plantsoenendienst een bouwspeelplaats verwezen lijkt In de Holy-wijk heeft de RET een buslijn die een groot deel van de wijk binnen zijn bereik heeft Het geïsoleerd gelegen bejaardentehuis Drieënhuysen heeft echter klachten geuit over de bereikbaarheid van het openbaar vervoer. Op dit moment is nog niet bekend hoe dit probleem wordt opge lost; gedacht wordt aan een bejaardentaxi die op vaste tij den de bejaarden van en naar de dichtstbijzijnde halte van het openbaar vervoer brengt. Voor wat betreft de sociaal- culturele voorzieningen zijn twee kerken en het wijkcen trum de Heipaal aan de Rei gerlaan aanwezig. Volgens Frans Weeber is in Holy min. of meer een gebrek aan ruimte ter ontplooiing van activiteiten van sociaal-culturele aard. In de twee kerken worden ge spreksgroepen gehouden; de Heipaal organiseert van alles: van vorming en scholing tot amusement en ontspanning, een pub, disco, ouderensoos, bejaardensoos. De peuter speelzaal in de Heipaal moest verdwijnen. Hiervoor werd de ruimte afgekeurd. Holy kent geen bloeiend ver enigingsleven. Slechts een paar sportverenigingen, kla- verjasclubs en een dependan ce van de CJV. In Holy zijn voldoende kleu ter- en lagere scholen, maar voor voortgezet onderwijs moet de wijk verlaten worden. Op dit moment zijn een MA- VQ-school en een kleuter- kweek in aanbouw. Op so ciaal-medisch gebied verwacht Frans Weeber een concentra tie van voorzieningen in het nog te realiseren centrumge bied. Nu is er enkele uren per week spreekuur van een maatschap pelijk werkster, evenals voor de zuigelingenzorg. Voorts zijn er in de Holy-wijk twee peu terspeelzalen, waarvan één met wachtlijst. Ten opzichte van het overige deel van Vlaardingen ligt Holy gunstig: er is In het algemeen weinig overlast van de indus trie waar te nemen. Frans Weeber verwacht wel een deel name van de bevolking aan het bepalen van het structuur plan. Knelpunten die daarbij de aandacht vragen zijn: Centrumgebied Koly: het nieuw op te zetten „hart" van Foto's: Hans Gebuys Holy, met een veelzijdige be stemming. Met winkels, re creatie en ontmoetingsplek ken, cafeetjes, terrasjes, naast sociaal-culturele en medische voorzieningen. O Holy-noord: hier zullen de bewoners betrokken worden bij de verdere inrichting van de woonomgeving. Ysselhoeve: deze krijgt waarschijnlijk een recreatieve functie. Verantwoorde huisvesting buitenlandse werknemers. O Meer jongeren accommo daties, meer sociaal-culturele voorzieningen, meer peuter speelzalen. Rijksweg 19: waardoor Midden-Delfland als één van de laatste grote stille gebieden in de overvolle* Randstad ver loren. gaat, vrezen velen. Holy; een echte nieuwbouwwijk: sterie! groen, rechte straten en vooral hoge flats. in de Holy-wijk wordt gedacht aan het instellen van een bejaardentaxi die op vaste tijden de bejaarden van en naar de dichtstbijzijnde haite brengt. Op sociaal-medisch en cultureel gebied worden een concentratie van voorzieningen verwacht in het nog te realiseren centrumgebied. t— 4 4tiZf4 Lepelaarsingel gemaakt. De werkgroep Holywerfraaiing heeft met een architekt een ontwerp ter verbetering van de

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 4