Wethouder Cor Bolmers over zijn ontslag, "Ik zag me al gaan, hobbelend van het ene meningsverschil naar het andere" t "WOENSDAG 25 JUNI 1975 Democratie "Eerst het feest rond het 700-jarig bestaan van Schiedam en dan zou de knoop worden doorgehakt" "Het was een weloverwogen beslissing. De ontslagbrief heb ik wel vijf tien maal overgeschreven". Bolmers, hier nog als wethouder vars stadsontwikkeling, bij het slaan va de eerste paal van het motel Novotel (juni 1974). door Rien van den Anker Schiedam "Waarom nou vorige week? Ik heb er in februari ai met PvdA-fractieleider Joop de Jong over gesproken. De verhouding tussen de fractie en mij was al geen roze geur en maneschijn meer. We kwamen toen al tot de conclusie dat ik zou moeten kiezen tussen doorgaan, maar dan binnen bepaalde lijnen of weggaan, We stonden vlak voor de viering van het 700-jarige Schiedam. Als voorzitter van dat comité zat ik daar met kop en schouders in. De Jong en ik spraken af dat we eerst het feest zouden afwachten en dan de knoop doorhakken. Daarbij komt dat die beslissing nu nog wat versneld is door de onjuiste berichten in een advertentieblad, waarin stond dat ik zou weggaan omdat dat feest te duur was, uitgevallen en ik nog een extra krediet aan de gemeenteraad moest vragen. Dat heeft er allemaal niets mee te maken. Zo oneerlijk omdat te suggere ren Wethouder Cor Bolmers (firajv ciën en grondbedrijf) is niet meer de wethouder die we ons kunnen herinneren van enige - jaren, ja zelfs enige maanden, geleden. Ogenschijnlijk is hij nog dezelfde politicus met de brede handgebaren, de felle en overtuigende toon als hij een tegenstander in een discussie te lijf gaat, de 'doener" die alles en iedereen volgens de politieke spelregels platwalst ais het hem uitkomt. Hij is nog niet uitge blust, maar wel een beetje aan geslagen, hoewel zijn oude be kende toon en spreektrant weer terugkomt bij een vraagje "waar hij wat achter zoekt". "Waarom besluit je dan op zekere dag er mee op te houden? Ik zag een goede verstandhouding gewoon niet meer zitten. Ik zag me al gaan, hobbelend van het ene meningsverschil naar het andere. Kijk, ik ben misschien een vreemde, maar ik laat me niet zomaar iets opdringen. Daarvoor ben ik vaak te goed ingesneden op de materie. En dat was het gevolg geweest als ik me had neergelegd bij de wensen van de fractie? Ik heb soms nu eenmaal een afwij- kend standpunt ten opzichte van de fractie. Dat heb ik in de afgelopen maanden al een paar keer laten horen. Dat is geen dwarsliggen, maar dan wist ik gewoon dat ik gelijk had. Neem nou dat geval met het geven van water aan die krakers. Dan komt mijn fractie met een initiatiefvoorstel Mij best En de meerderheid van de raad gaat er achter staan". "In zo'n geval zeg ik: Okay, ik ben het er niet mee eens, maar ik zal me als wethouder neer leggen bij dit besluit van de raad. Dat was democratie van de eerste orde. Ik ben het er niet mee eens, maar ik zal het toch doen. Maar dan moet je me nog niet daarbovenop vra gen in het openbaar te zeggen dat ik het er wel mee eens ben". Bolmers zwijgt even. Zijn handen spelen met een balpen. Het lijkt of hij iets wil zeggen, opnieuw zwijgt hij en dan komt het er toch uit Alsof hij naar de juiste woorden heeft gezocht "Als dagelijks bestuurder moet je naar alle vertegenwoordigingen in de raad luisteren. Als wet houder van een bepaalde kleur moest je in de raad een zakelijk standpunt in kunnen nemen. Als het maar niet in strijd is met je programma. Neem nou die binnenstadsaffaire met Em- peo. Ik heet dan degene te zijn die die project-ontwikkelaar binnen de poorten van Schie dam heeft gebaald. Maar daar was vele jaren voorbereidend werk van mijn voorgangers aan vooraf gegaan- Ik had in feite alleen maar met de uitvoering te maken. Je kunt het ongeveer vergelijken met Lammers toen die zat met de uitvoering van de metro. Ik heb alleen maar het bestemmingsplan opgesteld. Onder meer met de know-how van Empeo. En als ik dat dan zie, dan zeg ik. dat ik blij ben dat we dat hebbea Nu kunnen we tenminste aan de gang. Er was al zoveel jaren over gekra keeld. Ik ben ervan overtuigd dat als mijn opvolger Zijdeveld een dergelijk bestemmingsplan op tafel had gelegd, dan was het ook nooit goed geweest voor iedereen."."Ik heb vorige week nog eens door het centrum gelopen. Die nieuwe huisjes daar, ik vind ze leuk. Li\ :"<W Wethouder C. Bolnnersmet tegenzin weg Kijk, je hoeft er nou ook weer geen 200 neer te zetten. Nu weer eens iets anders, en dan wordt het best wat". Zin in naar achteren trappen heeft hij niet Elke opmerking of vraag in die richting wijst hij van de hand. Bolmers heeft welbewust vorige week het be sluit genomen om tussentijds zijn wethoudersportefeuille aan de wilgen te hangen. Zijn be sluit was zo weloverwogen dat hij het concept van zijn ontslag brief wel vijftien keer heeft overgeschreven "Op dit moment wordt de nieuwe begroting voorbereid. Als ik nu geen ontslag had genomen, dan had ik toch wel de morele plicht gehad om die begroting te verdedigen. Ik vind het dan ook weer erg onbehoorlijk om dan twee dagen later te zeggen dat je weggaat. Voor je het weet zit je in de zomer van 1976. Niet leuk voor een opvol ger; die heeft nauwelijks tijd om er iets van te maken. Die man moet ook een goede kans krijgen". Het lijkt allemaal zo sterk en grondig geargumenteerd dat je er bijna aan zou gaan gaan twijfelen. Zeker als je weet dat er sinds Bolmers vorig jaar in het nieuwe college zitting nam, al direct geruchten gingen over "de val" die enkele nieuwgeko- zen raadsleden voor Bolmers zouden opzetten. In eerste in stantie kortwiekten zij al zijn portefeuille. Onderkend "Ik heb niet het idee dat ik er' ben ingestonken. Ik heb nooit echt gedacht dat dit zou gebeu ren. Akkoord, achteraf zeg ik dat ik die moeilijkheden heb onderkend. Be dacht dat ik ze wel zou kunnen overwinnen. Ik heb toen nog lange tijd gedacht dat ik toch nog stadsontwikke ling zou krijgen. Tot een leden vergadering in die tijd. Er wer den wat verdachtmakingen ge maakt en ik ben toen boos weg gelopen. Pas toen besefte ik; Dat wordt geen stadsontwikke ling meer". Het klinkt bijna melancholiek. Bolmers, de man die ach vier jaar lang had ingezet op de post stadsontwikkeling, die veel kri tiek heeft gehad op zijn werk, had het zo graag af wülen ma- ken. Collegiaal gaat hij verder: "Ik heb geen moeite met Zijde veld. Op zeker moment toen er over de postenverdeling werd gesproken heb ik gezegd: óf stadsontwikkeling óf finan ciën". De vraag rijst waarom Bolmers vorig jaar plaatselijk socialis tisch lijsttrekker is geworden, terwijl hij toen al op zijn klom pen kon aanvoelen dat hij met een nieuwe, verjongde, maar ook totaal .anders denkende fractie te maken zou krijgen. Een aantal van hen was juist politiek actief geworden omdat ze het binnenstadsbeleid van Bolmers zo fout vonden. Hij ontwijkt de directe vraag waarom hij lijsttrekker is ge worden en verschuift de vraag naar de volgende beslissing; "Toen ik eenmaal gekozen was, kon ik toch niet ineens zeggen dat ik als wethouder niet meer beschikbaar was. Dat was trou wens ook moeilijk bij mijn ont slag nemen. Ik weet dat er veel mensen een voorkeurstem op mij hebben uitgebracht Ik heb de indruk dat ik die mensen nu teleurstel". De geschillen met de fractie kwa men al kort na november vorig jaar aan het licht Een paar keer wilde Bolmers anders stemmen dan de rest van de progressieve raadsleden. De wrijvingen werden groter. Men ging rich ergeren en de kloof werd steeds wijder. Typerend zijn dan de woorden* "Ik had de laatste maanden het gevoel dat ik buiten de fractie stond!" Werkwijze Wat deed Bolmers nu verkeerd in de ogen van de fractie. In feite een heleboel, maar het is terug te brengen tot één rin; hij deed niet altijd wat zij wilden. De afgelopen maanden is al vele malen de werkwijze van de Schiedamse "regerende" frac ties gebleken. Sinds er een sa menwerkingsverband bestaat tussen PvdA en PPR, is er ook een soort permanent overlegor gaan (PO). Dit PO werkt als een toetssteen en alle voorstel len zouden volgens een aantal socialisten daarmee vergeleken moeten worden. Is ,het niet goed, dan moet het niet worden ingediend. Een enkele keer viel het college wel eens uit de boot Er zijn zelfs gevallen bekend waarbij een collegevoorstel al gedrukt was en het te elfder ure werd ingetrokken en er een nieuwe versie op de markt kwam. Het pure initiatief om met voorstellen te komen, is daarmee verschoven van het college naar de fractie, de ach terban, werkgroepen en derge lijke. Dat deze werkwijze niet altijd lukt komt mede doordat de meerderheid van de progressie ven niet zo erg groot is. Nie mand wil uit de boot vallen. Dus ook Bolmers niet en al gauw werd de stemdisdpline ingevoerd. "Bij zo'n krappe meederheid is een programcollege de gevan gene van die stemmen die net de meerderheid vormea Stem- discipline is in feite bekennen dat er zeer weinig speelruimte is. In mijn geval was ik degene die dan de knoop moest door hakken en daar was ik niet altijd zo gelukkig mee. Als er een amendement van de oppo sitie kwam, waar ik zakelijk geen moeite mee had en ik wist dat er niets politieks achter zat, ben ik geneigd te zeggen dat ik ermee akkoord ga. Nou, en dan heb ik wel eens piin gehad om tegen te stemmen, kreeg ik ach teraf wel eens een nare smaak in mijn mond". Weer die stilte of hij wat wil zeggen, maar het liever eerst wil overdenken. "Het as zo gemakkelijk om te zeggen. Het is van de oppositie en dus is het niet goed. Ik bekijk het meer zakelijk, in dat opzicht ben ik misschien min der politiek. ïk vind dat je als wethouder die ruimte moet hebben. En dan mogen 2e latei best in de raad tegen me tekeei gaan. Velen beseffen niet dat als j€ eenmaal in die wethoudersstoei zit.dat je veel meer inzicht hebt op zaken en dus ook andere gedachten hebt. Het starre vast- ouden aan een eerder opge steld programma is dan met goed. Neem nou ons program ma, dat werd opgesteld in het begin van. 1974. Wat is er sinds dien niet allemaal veranderd. Wat we toen niet konden over zien. Ik ben in dat opzicht mis schien een beetje ouderwets, maar ie moet wel zien, dat er veranderingen hebben plaatsge vonden. Ik geloof dat het dan mogelijk is om alles in goed overleg tot een redelijk einde te brengen- Die instelling, die vorm van overleg, had ik ook een beetje bij mijn eigen fractie verwacht". Escaleren Volgens Bolmers was de kloof tussen hem en zijn fractie in de komende jaren steeds wijder. De zaak zou escaleren. "Dat kon ik mijn partij, mijn fractie en ook mijzelf niet aandoen". Hij kijkt op z'n horloge, het uur tje praten is ver overschreden. Dan barst hij weer los. Alsof hij iets vergeten was; "Dat per manent overlegorgaan, hè. Als een soort zeef. zei jij. Soms dacht ik dan: Moet dat nou? Ik had toen al het idee dat dat in de toekomst nog sterker zou worden". Over een paar maanden zal Bol mers niet meer elke dag naar het Stadskantoor gaan. Voorlo pig gaat hij eerst een paar maanden niets doen. Tenmin ste, voorzover een "doener" als hij dat kan. "Afstand nemen van mijn werk en de problema tiek van de stad, zoiets onge veer" klinkt het bijna onzeker. Een nieuwe baan heeft hij nog niet, wel enkele contacten. "En voor de rest blijf ik gewoon in Schiedam wonen. Ik hou nu eenmaal var» deze-stad. Poli tiek? Dat zie ik niet meer zo ritten". - Bolmers gaat met tegenzin weg. Bi; de deur dan nog vragen hoe hij het vond om bijna vijf jaar lang wethouder te zijn. Hij bijt het bijna uit: "Enorm".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 4