Welvaartsproblemen we zijn i w*.y.éi mÊ8&z&h£2lm >*ÊS& -SMli «ss?- ':0-W?c'- r^>>^ 'W-y. Tï 3 ês&&Mkfj£ÊÊ£§ V- Welzijns problemen li» H VRIJDAG 27 JUNI 1975 4, k-&t~'££ y'^"/y/-I h^bo•- iTl •i.!;" vï*. *1 *y 'vs^'"-- Welvaart. We hebben er mee leren leven. Of soms niet! Sinds de vijftiger jaren toen de welvaart plotseling met sprongen steeg is het aantal mensen dat het leven liet door een hartaanval sterk omhoog gegaan. Volgens wetenschappers is de grote toena me in het aantal hartinfarcten zeker toe te schrijven aan de welvaart van de laatste 25 jaar. Het verschijnsel hartaanval is niet een kwaal van de laatste kwart eeuw. Natuurlijk zullen er voor die tijd velen gestorven zijn aan een hartafwijking maar pas in 1912 werd de hartinfarct door de medische wereld onder kend. Daarna duurde het nog dertien jaar voordat deze kwaal bij alle artsen bekend was. 0 Trimmen goed voor u. Stap eens uit de auto en Iaat de teevee voor wat het is. 'n Sprintje trekken en over een balk springen is de broodno dige beweging die het li chaam nodig heeft. Per jaar worden in ons land ruim 30.000 mannen en vrouwen onder de diagnose hartinfarct in de ziekenhuizen opgeno men. Per jaar sterven on geveer 18.000 mensen aan een acuut hartinfarct, waarvan 12.00 mannen en 6.000 vrouwen. Deze getallen zeggen op zich- zelf niet zoveel, omdat er aanzienlijke verschiilen zijn als men daarbij let op geslacht en leeftijd. In de eerste plaats ster ven er veel meer mannen aan een hartinfarct dan vrouwen. De sterfte neemt bij mannen in ver houding het meest toe op jongere leeftijd en tast steeds jongere leeftijds groepen aan. In de laat ste 15 jaar is de sterfte bij mannen van 35 tot 44 jaar verdrievoudigd van 45 tot 49 jaar verdubbeld en van 60 tot 69 jaar anderhalf maal zo hoog geworden. In absolute getallen bezien blijft de sterfte aan hartinfarct het hoogst in de hogere leeftijdsgroepen. De sterfte aan hartinfarct beweegt zich bij mannen in stijgende lijn. Bij vrouwen vertoont de laatste tien jaar, de sterf te in de jongere leeftijds groepen ook reedseen verdubbelingwaar schijnlijk doordat het ro ken van sigaretten in de ze groep toeneemt. Een kenmerkend verschijnsel van het hartinfarct is de plotselinge dood. m Het hart er kan veel mee gebeuren maar er kan ook veel voorkomen worden. Veel voorkomende pijngebieden vóór een infarct. Hevig samentrek kende pijn midden voor in de borst. Pijn houdt langer dan 5 minuten aan, ook als men rustig zit of ligt. Transpireren en onrust misselijk heid en braken kunnen voorkomen. Pijn kan uitstralen naar hals, rug of ar men. Om de men sen niet ongerust te maken: Korte, scherpe steken op één plaats op de borst wijzen vrij wel zeker nooit op een hartinfarct Met dank aan de Ne derlandse Hart stichting. Hart- en vaatziekten is thans volksvijand nummer één. Sinds de jaren vijftig zijn er in vele landen meer doden gevallen door hartziekten dan door alle vormen van kanker samen. Men zou kunnen stellen dat co rona irtrombose (de latijnse naam) een van de belangrijkste welvaartsproblemen in onze sa menleving is geworden. Enkele jaren voor de tweede we reldoorlog kwam de hartaanval eigenlijk alleen maar voor bij hooggeplaatste zakenlieden en ambtsdragers. Voorts vielen er veel meer slachtoffers bij de mannen dan bij de andere sek se. Een verklaring hiervoor is dat de vrouw toen ïn bet alge meen als enige taak de huishou ding had. Een noeste arbeider die zwaar lichamelijke arbeid deed had ook veel minder kans op een hartinfarct Dit kwam door het feit dat deze groep mensen zeer sober at (weinig geld) Dit in tegenstelling tot de •welgestelden die zich vol stop pen met veel en vet voedsel. En het Is bekend, veel en vet voedsel is veelal één van de belangrijkste oorzaken een har tinfarct te krijgen. In de tweede wereldoorlog en vlak daarna begon het met de regelmaat van de klok voor te komen dat er even veel welgesteiden als „noeste arbeiders" aan hun einde kwamen door een har taanval. De oorzaak van deze kentering was de veranderde levensstandaard. In de oorlog was er betrekkelijk weinig (vet) voedsel en né de oorlog werd de levensstandaard zowel voor de „rijken" als .armen" gelijk getrokken. De mensen werden steeds zwaarder van het (over vloedige) welvaartseten. Studie toonde aan dat mannen met 40 procent meer lichaamsgewicht dan hun sekse-genoten, drie maal zoveel kans op een har taanval hebben. De gevolgen van de welvaart, te veel eten, drinken en roken brengen dus zeker een groot aantal gevaren voor de gezondheid met zich mee. Vandaar ook dat men een nieuwe naam voor deze kwalen heeft gevonden. In ziekenhui zen spreekt men tegenwoordig van „wel2tjnsziekten" en „wel-' vaartspatienten". In een van de jaarverslagen van het Delftse St Hippolytuszie- kenhuis wordt voor het eerst aandacht besteed aan de toena me van het aantal welzijnspro blemen. „De veranderingen in het maatschappijbeeld hebben hun weerslag op de kosten van de gezondheidszorg en op de gang van zaken in het zieken huis", wordt in het jaarverslag geconstateerd. „Door de snelle veranderingen heeft de mens moeite om zich aan te passen in zijn werk- en leefomstandig heden, hetgeen resulteert in een lichamelijk en geestelijk onbe hagen", aldus het Delftse hospi taal. In een gesprek met de geneesheer-directeur van het St. Hippolytusziekenhuis, Dr. - Calis wordt al snel duidelijk - dat de welzijnsproblemen voor lopig niet zullen worden opge lost Hij ziet de toekomst dan ook somber in. Ook een ver keersongeval rangschikt Dr. Calis onder de welzijnsproble men. De motivatie: „De auto, fiets en bromfiets is een logi sche ontwikkeling van onze welvaart Deze ontwikkeling heeft naast nuttige eigenschap pen ook een groot aantal geva ren met zich meegebracht. Het is duidelijk aan te tonen dat de welvaartsontwikkeling slachtof fers eist". Dr. Calis is van mening dat te vens veel psychische aandoe ningen een rechtstreeks gevolg zijn van ome welvaart. „Vooral mensen aan de top hebben het zwaar te verduren. Die hebben op een gegeven moment de druk van bovenaf, dus van hun chefs én de druk van beneden- af, dus van de ondergeschikten die ook erg graag een plaatsje in de top zouden willen". Hij is ervan overtuigd dat we met de welzijnsproblemen zuilen moeten leren leven. Volgens Calis hebben we m ons land de top van de welvaart nu wel bereikt. „En als je daar goed mee om kunt gaan kunnen we spréken van echte welvaart zonder problemen". Grote post De welzijnsproblemen betekenen een grote post in de boekhou ding van de instanties die indi rect bij deze problemen zijn betrokken. In de allereerste plaats zijn dat de ziekenfond sen die miljoenen per jaar uit geven voor ziekenopname ver oorzaakt door welzijnsproble men. Dan is er nog de verzeke- ringsmaatschapij {voor particu lieren) die per jaar meer geld uitgeeft aan deze moderne kwa len dan ooit te voren. Hoeveel geld er exact wordt be steed aan de categorie welzijns- zieken is moeilijk te schatten artkw voorkomen. Maar we moeten er n wel wat voor over jiebben omdat het nogal moeilijk is een kwaal wel dan niet te rang schikken onder het welzijnspro bleem. Niet veel en vet eten alleen zijn de grote boosdoe ners die een hartaanval kunnen veroorzaker). Drie andere be langrijke factoren die bijdragen tot een grote kans van een hart kwaal rijn de bloeddruk, een te hoog cholesterolgehalte en wei nig beweging van het lichaam. De welvaart levert steeds meer ontdekkingen op om het leven te vereenvoudigen en de licha melijke inspanningen tot een minimum te beperken. En be weging is iets waar het lichaam broodnodig behoefte aan heeft. CultUUTproblesm Een lijkschouwing op een 69-ja- 4 rige sportman toonde aan dat de kransslagaderen nog even gezond waar als die van een 20-jarige jongeman. De bejaar de atleet ging wel elke dag een uur hard lopen. Maar televisie en automobiel zorgen er veelal voor dat voor hardlopen bij ons niet al te veel terecht komt. Dr. I. van der Veen, in het dage lijks leven bedrijfsarts in Delft vindt het aangekaarte probleem een moeilijk onderwerp. „Men zou de cultuur als oorzaak van onze welzijnsproblemen kun nen noemen. In onze samenle ving komen hart- en vaatziek ten erg veel voor maar Afrika waar de cultuur weer heel ver schillend is van de onze staan infectieziekten op de eerste plaats. Dat er in dat werelddeel ook veel minder hartinfarcten- zijn dan in de westelijke wereld komt natuurlijk ook door het feit dat de mensen daar veelal de „gevreesde leeftijd" niet be reiken omdat ze jonger sterven WawWIW* u cp. aan een of andere ziekte. En de gevaarlijke leeftijd in ons land begint bij vijfenveertig jaar", weet Dr. Van der Veen te ver- tellen. De bedrijfsarts vindt dat de psy chische problemen de laatste jaren eveneens belangrijk zijn toegenomen. „Maar de meeste mensen wijten hun psychische problemen aan het werk dat ze doen en dat is nou iets wat ik niet altijd geloof. Volgens mij zijn tal van factoren hierbij be langrijk. Heeft de patiënt moei lijkheden thuis? Hoe vat hij zijn te verdelen rol op als bijvoor beeld arbeider, huisvader en vnjetijdsbesteder? Dat laatste betekent veeial in de auto stap pen, de hele dag gezellig met het gezin rondtuffen en in de avonduurtjes onderuitgezakt teevee kijken". Hij vertelt dan het behandelen van nervosi- teitsklachten 15 tot 30 procent van het werk in beslag neemt bij een huisarts die deze proble men van zijn patiëntenkring krijgt te verwerken. Voorts is aangetoond dat deze klachten meer voorkomen bij vrouwen dan bij mannen. De-leeftijds groep 30-50 jaar heeft het meest te kampen met nervositeitskwa- len. Dat men tegenwoordig zoveel ziektebeelden "een teken van nervositeit" noemt komt vol gens de bedrijfsarts door het feit dat een dokter nu veel meer aandacht heeft voor de geeste lijke problemen van zijn pa tiënt. „Vroeger keek men alleen maar naar de lichamelijke af wijkingen omdat de weten schap in da psychische sector Door Gérard Voituron nog niet zo ver gevorderd was als nu het geval is. Vandaar ook dat men veelal denkt dat nervositeit thans meer voor komt dan tientallen jaren gele den". Gezellig ontspannen b umpertje-aan-bumpertje. Optimisme Ondanks de sombere statistische cijfers van de laatste jaren ziet Dr. I. van der Veen de toekomst optimistisch tegemoet. "Dankzij de inspanningen van bepaalde instituten zoals de Nederlandse Hartstichting en het Koningin Wilhelminafonds zal er in _°e toekomst weer een ombuiging komen om deze epidemie want zo mag je het best noe men te onderbreken- Welzgn. moet geluk voorstellen. Mis schien komt het nog eeris

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 4