SCHIEDAMSCHE COURANT nu Turkse arbeiders Loeten verhuizen Schiedamse politie op zoek naar valsemunter GOÉD NIÉUWS! Spreiding gastarbeiders niet in goede aarde Informatie over gastarbeiders van wijkwerkers 1000 lOOO Schiedam moet opschieten met Europaboulevard JA,Ik N€€M D€ PROéIF Afrit Rijksweg 19 Europa boulevard Schiedam jubileert in Amsterdam Jeugdfestijn in sporthal Belangencommissies hebben weinig vertrouwen in projectgroep ii Schiedamse werf. doekt pension in Rockanje op PSP ZOEKT DONATEURS De Tempel bouwt anfi-theater RECONSTRUCTIE NOORDVLIET Rabobank opgelicht pos&e!M "unn Maandag 30 juni 1975- ONAFHANKELIJK DAGBLAD 6 pagina's -100ste jaargang no. 23351: Brocrsvesl 3 - telefoon administratie 268091 redactie 262566 - klachtcndienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen Het Vlaardingse SGP/GPV-gemeenteraadsIiè Lensvelt wil dat bij de Europa- boulevard een op- en afrit komt naar Rijksweg 19. Lens- velt heeft wethouder van stadsontwikkeling Bas Gond- riaan gevraagd of deze zich hiervoor wil inzetten. De SG- P/GPV-er hoopt dat door deze afrit het verkeer op de Holy- singel beperkt wordt, Gondriaan heeft toegezegd met de dienst gemeente werken en de gemeenten Schiedam, Rot terdam en Delft te overleggen over de suggestie van het raad slid. Zodra Goudriaan terug is van vakantie over zes weken neemt hij het initiatief voor dit overleg, om vervolgens goed voorbereid bij bet minis terie aan te kloppen. Schiedam De jubilerende stad Schiedam is vlak voor het weekeinde op bezoek geweest bij collega-jubilaris Amster dam. Samen met nog een aan tal feestvierende steden was Schiedam de gast van het Am sterdamse gemeentebestuur. Daar bleek dat een zevenhoh- derdjarig bestaan eigenlijk nog niks is. De gemeente Rijnsburg bestaat dit jaar maar liefst tien eeuwen. Het gezelschap werd in het RAI- gebouw welkom geheten door burgemeester Samkalden. Deze fungeerde ook als gids bij een rondvaart door grachten en ha vens. Vrijdagmiddag hebben de gasten een bezoek aan Mokum 7Ö0 in het RAI-gebouw ge bracht Schiedam De sporthal Mar griet aan de Nieuwe Damlaan is van maandag 14 juni tot en met vrijdag 25 juli weer het domein van de Schiedamse jeugd. In die periode houdt de federatie van Schiedamse in stellingen voor sociaal en kultu-' reel werk in de hal het kinder- feest Jeugdland 75. Van 's morgens negen tot 's mid dags vier uur kunnen kinderen in de leeftijd van vier tQt en met twaalf jaar voor een rijks daalder op dit jaarlijkse festijn terecht Zij kunnen naar hartelust knutse len en spelen met hout, klei, verf, papier en touw. In één van de kamertjes is er echter ook gelegenheid om sieraden te ma ken, poffertjes te bakken, een bloemstuk te maken of bij voorbeeld gewoon een stripver haal te lezen. Tevens wordt doorlopend een film gedraaid. Vlaardingen De schuld san het gedeeltelijk misluk- ken van ae informatie-avond over de huisvesting van alleenstaande gastarbeiders in Holy, ligt niet bij de mensen die halverwege de avond zonder meer op-, stapten, maar bij de organisatoren. Tot deze conclu- sie zijn de belangencommissies Aalscholverlaan/Fa- zantlaan en Eksterlaan gekomen. In een open brief aan de ge meenteraad schrijven zij, weliswaar in bedekte ter men, weinig vertrouwen te hebben in de projectgroep die het plan voor de sprei ding van de alleenstaanden voorbereid. „Want", zo vra gen zij zich af: „Is deze projectgroep wel berekend op haar ongetwijfeld zware taak'VIn die groep hebben behalve wethouder Rien Bovenberg onder andere zitting vertegenwoordigers van de Stichting Welzijn, Stichting Huisvesting Mi granten Vlaardingen en de Stichting Sociaal Cultureel Werk (wijkcentrum De Hei paal). De belangencommissies blijven zich „voorlopig niet anders dan afzijdig" opstellen van het ex- perimentele plan. Dat plan, vier alleenstaanden in één woning per héél flatgebouw, zou „zeer wel kans van slagen hebben". „Maar", zo vrezen de commis sies „als regel doorgevoerd, zou toch misschien dezelfde proble matiek als in de Oostwijk zich openbaren". Om de plannen toe te lichten was woensdag 18 juni een voorlich- tingsbijeenkomst belegd in wijkcentrum De Heipaal. „Die bijeenkomst was zeer slecht georganiseerd", vinden de open briefschrijvers, die de opbouw werkers Frans Weeberg (Holy) en Ben Dubbeldam (Oost) daar- in aanvallen. De eerste de gespreksleider „bleek niet in staat de discus- Gepikeerde Holy-wijkèrs verlaten voorlichtingsbijeenkomst Uit de krant van donder- dag 19 juni sies in goede banen te leiden". De tweede .meende een sneren- de opmerking te moeten maken op een ter zake doende vraag", In de brief staat echter niet dat Dubbeldam daarmee reageerde op een opmerking, dat hij bij de beantwoording van een vraag „maar wat meer rechtop moest gaan staan". De bestuursleden van de com missies en een aantal bezoe kers, zo staat In de brief, „had den rich tot dan toe redelijk opgesteld". Daar kwam een einde aan; de dames en heren stonden op en verlieten voor tijdig de zaal. Maar zo staat in de brief: „De eerlijkheid gebiedt ons wel te zeggen dat bepaalde opmerkin gen door enkelen van de aan wezigen niet uitmuntten door takt". Waar het eigenlijk om gaat is de huisvesting van alleenstaande buitenlanders: vier mannen in een flat per heel gebouw. De concentratie'van buitenlanders in de Oostwijk vermindert daardoor. Het ministerie van CRM waar de plannen ent housiast zijn ontvangenzou Vlaardingen financieel willen steunen bij de uitvoer en het gebied als experimenteergebied willen bestempelen. De belangencommissies zeggen dat srij zich steeds gewetensvol hebben opgesteld. Dat gewe tensvolle wordt door anderen echter omstreden nadat de commissies een omstreden en quête In Holy hebben gehouden over de huisvesting van de gas tarbeiders. nünrm Walesteijn in Rockanje wordt verkocht door Wilton: te weinig bewoners.... Vlaardingen In de tweede helft van augustus start de af deling Vlaardingen van de Pa cifistisch Socialistische Partij een intensieve wervingscam pagne. De PSP wil donateurs werven. De partij wil ook meer bekend heid geven aan het plan om via de stichting Rood Vlaardingen regelmatig films te vertonen. Daarom heeft de partij enige honderden nummers van het blad Rood Vlaardingen bij la ten drukken, waarin de culture le plannen bekend worden ge maakt Voorlopig sluit het PSP-pandje aan de Schoolstraat enige we ken. Op vrijdag 11 juli gaat de deur dicht Na zaterdag 26 juli kunnen Vla ar dingers weer in het pandje terecht Schiedam/Rockanje Het pension voor buitenlandse werknemers Walesteijn op de Vleerdamsedijk in Roc kanje gaat sluiten. De werf Wilton—Fijenoord uit Schiedam heeft besloten het gebouw te verkopen, omdat het aantal arbeiders voor dat pension hard te rugloopt. De afgelopen vier jaar zijn de buitenlandse werknemers van Wilton daar opgevangen.- Voor al Turken maakten gebruik van Walesteijn. Na een verbouwing bood het plaats aan zo'n twee honderd werknemers. Er heb ben er echter nooit meer dan honderdzestig in gewoond. Op het ogenblik verblijven er nog ongeveer vijftig Turkse arbei ders. Dit aantal zal de komende weken nog verder teruglopen. Woordvoerder van de werf Van Vliet: „Steeds meer arbeiders laten hun gezinnen naar Neder land overkomen. Ze gaan dan elders een huis kopen of huren. Daarom wordt het huis ver kocht Er is op het ogenblik contact met een een makelaar, maar wan neer het huis wordt verkocht weet ik niet". Het aantal buiten landse werknemers bij Wilton zelf neemt in ieder geval niet af, Walestijn in Rockanje is vier jaar geleden geheel verbouwd. De buitenlanders kregen allemaal een eigen kamer en er kwamen verschillende voorzieningen zoals recreatieruimten en een moskee. Het is de bedoeling dat tegen de tijd dat Walesteijn in andere handen overgaat de gastarbei ders die er nog wonen worden overgebracht naar het pension Huize Ankara in Poortugaal, dat plaats biedt aan honderd mensen. Voor wat betreft de afstand van de werf naar het onderkomen maakt het weinig uit.- Van Vliet:,, De arbeiders worden op het ogenblik met de personeels- bus afgehaald. Dat gebeurt in Poortugaal uiteraard ook". Hui ze Ankara zal als Walesteijn is opgedoekt - het enige pension voor buitenlandse werknemers zijn dat Wilton—Fijenoord nog bezit Vlaardingen De Vlaar dingse wxjkopbouwwer- kers gaan voorlichting geven over de maat schappelijke positie en de leefwijze van buiten landse werknemers. In het nieuwe seizoen wordt vanuit de wijkcen tra een brochure hier over uitgebracht Boven dien worden voorlich tingsbijeenkomsten houden over de positie van buitenlandse werk nemers. De persberichten over de nega tieve opstelling van de bewo ners met betrekking tot het beschikbaar stellen van één woning per flatgebouw voor vier gastarbeiders fn de Holy- wijk, hebben de wijkwerkers dit initiatief doen nemen. Zij menen dat deze negatieve op stelling, die uitgaat van voor oordelen, iedere vorm van be grip en samen-leven in de weg staat. De wijkwerkers stellen voorop dat het niet de bedoeling is gastarbeiders in een bevoor rechte of bijzondere positie te plaatsen, maar wel om een ge lijkberechtigde plaats in de sa menleving te verwezenlijken. De wijkwerkers merken op, dat ook voor veel Nederlanders de ze gelijkberechtigde plaats in de samenleving nog niet is ver wezenlijkt Maar zij zien het als hun taak voorlichting te geven en eventueel te bemiddelen tus sen tegengestelde groepen. En om een juist oordeel te kun nen vellen over groepen in de samenleving is het nodig inzicht te hebben in hun leefomstan digheden en hun geschiedenis, vinden de Vlaardingse opbouw werkers. Schiedam De jongeren- societeit De Tempel aan de Overschiesestraat zoekt een stuk of vijftien vrijwilligers die mèe wil len helpen aan de bouw van een amfi-theater in het centrum. De verbouwing begint in juli Het theater moet in september bij de aan vang van het winterpro gramma klaar zijn. De sociëteit moet dan ook opnieuw geschilderd zijn. Op de vrijdagen en zonda gen worden in het nieuwe theater experimentele films gedraaid, cabaret- avonden worden op za terdagen gegeven. Ook diverse groepen wor den gecontracteerd. „Het is al zeker dat TJzzy, Mas- sade en Groep 1850 ko men". Maassluis Het college van b. en w. wil de Noordvliet N.Z. reconstrueren. Binnenkort zal de gemeenteraad een voorstel ontvangen, waarin een krediet van 81.000 gulden hiervoor wordt gevraagd. Directe aanleiding voor deze reconstructie vor men de voorstellen van de bewoners van de Noordvliet N.Z. om het doorgaande verkeer op deze weg te beperken. Na overleg met de ambtelijke verkeerscommissie en de bewoners is een reconstructieplan opge steld voor het gedeelte van de Noordvliet N.Z. tussen de Lijndraaiersbrug en de Rozenlaan. Wel zal het njwielverkeer in beide richtingen mogelijk blijven. Voor de voetgangers zal een doorgaand trottoir met een minimale breedte van anderhalve meter worden aangelegd. Voor al het andere verkeer zal eenrichtingsverkeer van kracht worden. Waar mogelijk zullen bo men worden geplant De Noordvliet N.Z. 2al verder ook met bloembakken kleed". j worden „aange- Deze reconstructie sluit volgens het college niet alleen aan op de wensen van de bewoners, maar ook op die van het structuurplan oude binnenstad. cs'.vjjias*? I issJKÈ Een biljet dat de Schiedamse Rabobank liever had ontvangen dan de falsificatie. Oe bank kan waarschijn lijk naar de duizend gulden fluiten. Schiedam De Rabo-bank aan het Nieuwiandplem heeft de twijfelachtige eer de eerste te rijn die in Schiedam een vals bankbil jet van duizend gulden heeft ontdekt". In samen werking met onder andere Interpol, de Centrale Re cherche Informatiedienst te Den Haag en het Gerechte-, lijk Laboratorium in Rijs wijk speurt de Schiedamse recherche-- naarde 1 plaats van herkomst. Uit het politie-onderzoek blijkt dat de falsificatie identiek is aan de valse bankbiljetten die enkele maanden geleden bij tientallen door het hele land opdoken. Het biljet dat eind vorige week door een bankemployé in de wijk Nieuwland werd ont dekt is geen plaatdruk van de firma Joh. Enschede in -'Haarlem. Het valse briefje heeft meer nadelige gevolgen voor de Rabo-bank. Die gaat voor duizend gulden het schip in. Dat is het risico van het rak". aldus plaatsvervangend-di- rekteur B.B. Smit De politfe kent de lhan 'die vermoedelijk het vodje bij de bank heeft gebracht De ze is echter volgens de re chercheurs te goeder trouw. Hij heeft het ons inderdaad te goeder trouw gegeven en hoeft geen nacht wakker te liggen dat hij het ons móet betalen". Rotterdam De raadscommissie voor Ruimtelijke Ordening Verkeer en Openbare Wer ken Iaat een brief schrijven naar de gemeente Schie dam om te vragen" hoe het staat met de aanleg van de Europaboulevard. Uit de wijk Woud- hoek achter Groe- noord komen talrij ke klachten over de slechte busver binding. De RET vindt echter, dat de bewoners met hun grieven bij het ge meentebestuur van Schiedam moeten zijn, omdat de plannen voor een betere dienst al klaar liggen. Met- de uitvoering moet; echter worden ge wacht tot de nu al twee jaar gevolgde noodroute kan worden vervangen door een definitie ve via de Europa boulevard.-p Deze krant, waarin u ai het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt bezorgd in combinatie met hot Rotterdamsch Nieuwsblad. Stuur mij deze krant 14 dagen gratis toe in combinatie met het Rotterdamsch Nieuwsblad. woonpl.; tol.:

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 1