§RT ©TIPS Voetbalclubs in Thurlede deze winter al geholpen Dit jaar uitspraak over nieuwbouw sporthal Margriet Clubs bewandelen andere wegen mmM 8112 Theo Janse: „Beschamende situatie". Trainingsveld op DWS-complex Meer geld voor jeugdsport MAANDAG 30 JUNI 1975 Wordt de sportraad buitensp el gezet? Schiedam Is de spor traad van de gemeente Schiedam niet conse quent genoeg? De raad sleden, die op het ene moment opvallend eens gezind trachten een pro bleem uit de wereld te helpen, zijn soms en kele minuten later al „tegenstanders" van el kaar. Op die momenten dreigt er iets wat lijkt op tweespalt. Het zijn de ogenblikken dat een deel van de raad op zijn „strepen" gaat staan. Voorbeeld I. De zaalvoet- balclub Groenoord wendt zich enige malen tevergeefs tot de spor traad. Het verzoek om een geschikte trainings accommodatie toegewe zen te krijgen, kan door de sportraad niet wor den gehonoreerd. Het - vinden van een oplossing is echter een zaak van de sportraad. De club wendt zich daarop tot wethouder J. van der Wilk (wijkaangelegenhe- den) en korte tijd later j is principiële toestem- i mïng verleend om het! terrein aan de Valerius- straat in Groenoord te mogen bespelen. Een stuk openbaar terrein; dus trekt de sportraad zich terug. Voorbeeld Z. De handbalvereni ging HVK kan door de spor traad niet één-twee-drie aan een veld worden geholpen. Ook HVK krijgt via wethouder Van der Wik en de wijkvereniging Groenoord principiële toestem ming voor het bespelen van het veld aan de Valeriusstraat. Wéér trekt de sportraad zich daarop terug. Voorbeeld 3. De Schiedamse Ge meenschap beweegt zich tijdens de organisatie van de jeugd- sport-uitwisseling naar de zin van de sportraad wat al te veel op het gebied van de sport. Na felle woordenwisselingen, ver gaderingen en diverse brieven slagen beide instanties er in de - problemen uit de wereld te hel pen. Het lijkt allemaal zo inconse quent. Ineens «laat de spor traad niet meer boos met de vuist op tafeL Natuurlijk zijn andere instanties bezig zich op het terrein van de sport te be wegen, maar wég is die strijd baarheid van toen. Er wordt volstaan met de officiële uit spraak: dat de sportraad op Het verharde veld aan de Valeriusstraat in Groe noord. Voor de clubs een „uitkomst", maar voor de sportraad een bron van er gernis... geen enkele wijze de verant woordelijkheid wenst te dra gen. Formeel volkomen juist en dus waard om nauwkeurig te worden genotuleerd. En dus komt het volgende agendapunt aan de orde.- EXCESSEN Maar vanwaar dat Inconsequen te? Is het tekort aan sportac commodaties dan geen levens groot probleem van de spor traad? Is het dan niet absoluut noodzakelijk om de daardoor ontstane «cessen zo snel mo gelijk weer de kop In te druk ken? Waarom wél de Schie damse Gemeenschap de mantel uitgeveegd, maar tegenover de met principiële toestemmingen „smijtende" wethouder van wijkvoorzicningen volstaan met slechts „een genotuleerde verklaring?" En dat, terwijl een eerste aan toonbare stap is gezet op de weg naar het buitenspel zetten van de sportraad. Als de ge meentelijke instanties en met name diezelfde sportraad niet heel erg op hun quivive zijn, kunnen de zaken weieens aardig uit de hand gaan lopen. Want wat gebeurt? Tot op heden kon de sportraad zich presente ren als de enige instantie waar toe de clubs zich konden wen den. Alle verzoeken bewandel den dezelfde weg, maar bleven daardoor met name voor de sportraad controleerbaar tot een oplossing was gevonden. Zeker tegen het hcht van het grote tekort aan sportaccom modaties een rechtvaardige gang van zaken. Maar ineens bewandelen de clubs {al zijn het er „pas" twee) ande re wegen om het beoogde doel te bereiken. Er worden officiële verzoeken gericht tot de wet houder van wijkvoorzieningen om het verharde veld aan de Valeriusstraat te mogen gaan bespelen. Een stuk openbaar terrein. En dus heeft de wet houder (die het „beheer" van dit veld overigens heeft afge wenteld naar de wijkvereni- ging) geen principiële bezwa ren. De sportraad heeft over dit veld geen enkele zeggenschap en wordt daardoor ironisch genoeg in een passieve rol gedrongen. ELLENDE En daarin schuilt juist het ge vaar. Niet zozeer In het feit dat de clubs „legale krakers" zijn geworden, maar wél in de mo gelijkheid die de clubs is gebo den om de hiërarchieke wegen uit te schakelen. Wat nu dé oplossing lijkt, kan straks veel ellende veroorzaken. Al kan de clubs een zekere mate van slimheid niet worden ontzegd, want zo vlag mogelijk wordt één en ander op papier gezet. En dus gelegaliseerd. De spor traad beeft zich maar te schik ken. Voor openbare terreinen geldt echter de ongeschreven wet: wie het eerst komt, die het eerst maalt Met andere woorden: al verschijnen de georganiseerde sportclubs met honderden tege lijk, ze zullen onverrichter zake dienen terug te keren als ande ren, die er eerder waren, weige ren plaats te maken. Officieel geplande sportwedstrijden zui len onder dergelijke omstandig heden geen doorgang kunnen vinden. Zowel wethouder Van der Wilk als de wijkvereniging hebben niet verzuimd deze mogelijk problemen scheppende „ereco de" onder de aandacht van de dubs te brengen. En natuurlijk hebben de betrokken clubs niet nagelaten heel duidelijk te stel len, dat de openbaarheid van het terrein'geen geweld zal wor den aangedaan. Masr wat ge beurt er als twee handbalteams staan aangetreden, maar een paar voetballende wijkbewo- nertjes weigeren te vertrekken? Wordt er dan écht niet gewap perd met brieven waarin wordt gesproken over „principiële" toestemmi ng? Door Hans Soeters Maar goed, de sportraad draagt in die gevallen geen enkele ver antwoordelijkheid. Maar of die zelfde raad óók geen blaam, treft is weer een andere zaak. De zaalvoetbalvereniging Groe noord ging namelijk al een flink stapje verder, toen ver zocht werd om rond het terrein aan de Valeriusstraat enkele lichtmasten te plaatsen. Het was duidelijk geworden dat de zaalvoetballers het stukje grond niet langer als een tijdelijke oplossing van het accommoda tieprobleem wensten te zien. En nu die verlichting er eenmaal staat, maar absoluut ongeschikt blijkt te zijn, klinkt de kreet: sportraad waar blijf je nou...? VERDEELDHEID En op dit punt hinkt de spor traad op twee gedachten. In- tem heerst verdeeldheid over de vraag, welke instantie de eerste stap moet doen om het ontstane probleem tot een op lossing te brengen. Een deel van de raad huldigt het stand punt dat de betrokken instan tie (wethouder Van der Wilk) de clubs heeft binnengehaald en daarmee ook de consequen ties^. Een ander deel van de sportraad pleit voor meer dui delijkheid: het elkaar toespe len van het verantwoordelijke balletje moet maar eens afgelo pen zijn. Formeel heeft de halstarrig wei gerende groep gelijk, maar de sympathie gaat uit naar de an dere groep, die obstakels wil afbreken om een gunstige on derhandelingsklimaat te schep pen. Op korte termijn een ge sprek tussen wethouder Van der Wik, de wijkvereniging, de clubs en de sportraad kan de enige juiste oplossing zijn. Maar dan moet de sportraad wél water in de wijn doen. Men heeft volkomen gelijk als ge steld wordt dat de sportraad geen enkele „greep" heeft op de onder wethouder Van der Wilk ressorterende velden. Hetis correct als de sportraad stelt' dat men in de situatie van HVK en Groenoord géén verantwoor delijkheid wenst te dragen. Het is juist dat eventuele ongeluk ken, die kunnen ontstaan door de slechte verlichting, niet mo gen worden verhaald op de sportraad. Het is allemaal waar. Maar net 20 simpel kan worden gesteld dat het ontstaan van deze moeilijkheden is terug te voeren tot een specifiek spor traad-probleem: het tekort aan accommodaties. En hoe je het ook bekijkt: de clubs blijven verantwoording verschuldigd aan de sportraad en dus een onderdeel ervan. Zolang de ge meente Schiedam geen „stop" voor nieuwe clubs heeft inge voerd, zal elke club dus ook de vereniging die morgen wordt opgericht moeten worden be geleid, Die verantwoordelijk heid zal de sportraad nooit en te nimmer kunnen afwentelen. Er Is duidelijk gebleken dat een aantal clubs van het rechte pad is afgeweken. Een pad, dat evenwel erg goed begaanbaar blijkt te zijn en leidt naar een doet wat Ln een eerder stadium onbereikbaar leek. Juist daar om dient men met de betrok ken lnstantie(s) rond de tafel te gaan zitten, om te voorkomen dat de clubs die dit weggetje volkomen legaal bewandelen er de dupe van worden— 0 De Cooperbaan, dfe „zo maar" uit het Schiedamse Volkspark kon verdwijnen, werd ook tijdens de verga dering van de Schiedamse sportraad niet gevonden O De heer W. C, Hoogeweij, chef plantsoenendienst, waagde een goedbedoelde poging, maar kwam ook niet verder dan de conclusie dat hij de vermissing vier weken geleden had gecon stateerd 0 „Maar", zo waste hij z*i> handen in onschuld, „er stond niet bij wie het gedaan had" 0 Voorzitter mevrouw C. Visbeen vond dit nauwelijks een excuus: „Dan hebben we er maar voor te zorgen dat ie er weer komt" 0 Wat maar beter niet tevoorschijn kan komen is een advies aan de sportraad uit 1972 O Toen verzocht de korfbalclub Succes om een lichtinstalla tie 6 Nu, drie jaar later, waagt de club een nieuwe poging En dus wees de heer Hoogeweij op het ad vies dat indertijd Is uitge bracht O Mevrouw Visbeen: „Dan weet u ongetwijfeld nog hoe de uitspraak toen luidde" 0 De heer Hooge weij: „Ja zeker voorzitter; negatief" O Succes kan ge rust zijn: het advies is tij dens de recent gehouden vergadering van de spor traad „zoekgeraakt" O In tegenstelling tot de Cooper baan wordt daar niet naar gezocht 0 Sportambtenaar Gé Rens, toonde zich, in zijn functie als secretaris van de sportraad, nogal veront waardigd 0 „De kranten staan vol met oefenpro gramma's, maar Ik weet nog van niks", klaagde hij tij dens de rondvraag 0 „Bete kent dit", zo wenste de heer De Held (HBSS) tijdens het vragenhalfuurtje hierover opheldering, „dat de clubs toestemming moeten gaan vragen om Oefenwedstrij den te mogen spelen?" 0 Kens: „Nee, nee, maar ik wil het graag weten" 0 Waar. mee weer eens bewezen is dat ook een sportambtenaar de krant niet kan missen. Geen dag De sporthal Margriet uit breidingsplan nen op een rij tje zetten Schiedam De sporthal Margriet kwam tijdens de recent gehouden vergadering van de Schiedamse sportraad ruimschoots in de belangstelling. En even- zovele keren nogal negatief. Zo ging eerst Frans van Rijsbergen „in de aanval", waarna even later Theo Janse het nog eens dunnetjes overdeed. Beide spor traadsleden waren dezelfde mening toegedaan: de hal is voor een stad als Schiedam een blamage. Of zoals TÏieo Janse het zei: „Een vlag die we zo vlug mogelijk moeten binnenhalen". De aanval van Frans van Rijs bergen richtte zich regelrecht op de ongeschiktheid van de 'vloer. Het sportraadslid had over dit onderwerp, dat ook in de voorgaande vergadering al aan de orde was geweest, wat informatie verzameld bij met name de Nederlandse Volley bal Bond. „Ik heb hierover ge sprekken gevoerd met iemand van het bouds bureau in Den Haag, waar men mij vertelde dat een vloer van bitumen of koud asfalt absoluut gaat wor den afgekeurd". Ook bij het districtskantoor in Rotterdam vernam Van Rijs bergen een dergelijke waar schuwing. „De kans is niet uit gesloten dat de volleyballers- straks moeten uitwijken naar een andere niet in Schiedam, liggende sporthal", aldus de informatie die het sportraadslid van het district kreeg toege speeld. De klachten over de sporthalvloer maakte Frans van Rijsbergen compleet, door ook de mening te citeren van Piet Bul, bestuur slid van het Nederlands Ge nootschap van S;. -♦massage en als masseur/verzorger ver bonden 1 aan de volleybalclub Passage/VCJ. .Het is hem op gevallen dat de volleyballers een toenemend aantal blessures hebben, zodra ze in de sporthal hun wedstrijden gaan spelen. Vooral veel knie-, enkel- en achülespeesblessures", aldus Van Rijsbergen, die hiermee ui teen zette wat de NeVoBo be doelde met de aanduiding: ge vaarlijke vloer". DISPENSATIE Navraag bij de betreffende in stanties leert, dat de NeVoBo reeds vele jaren geleden dis pensatie verleend heeft aan de volleybalvereniging Juliana. Dit naar aanleiding van een keuringsrapport, dat aantoon de dat de sporthal Margriet een „grensgeval was. Bij ge brek aan beter. De volleybal- bond overweegt echter niet langer dispensatie te verlenen, omdat enkele kilometers ver der buiten Schiedam wél goedgekeurde sporthallen zijn verrezen. Het bondsbureau in Den Haag spreekt openlijk over het „voor spiegelen van een blijkbaar nooit te realiseren nieuwbouw". Enkele jaren geleden aï werd aan de volleyballers dispensatie verleend op grond van de te verwachten bouw van een nieu we sporthal. In Den Haag ge looft men daar blijkbaar niet meer in, terwijl ook het dis- tricts bes tuur hierover ernstige twijfels uit Maar wie eigenlijk niet? Zelfs Theo Janse, bestuurslid van de Stichting Sporthal Margriet, sprak over „het op de lange baan schuiven" van die uitbrei ding van de bestaande sporthal. Nu al enkele jaren buigen de diverse instanties zich over die tweede Schiedamse sporthaL Plannen, tekeningen, kostenra mingen en zelfs een voorberei- dingskrediet; alles kwam met Theo Janse een belachelijke zaak regelmaat ter tafel, maar ver dween weer. Wódr. zo blijkt thans, weet blijkbaar niemand meer. ONGUNSTIG „Een belachelijke zaak, dl© nu eindelijk maar eens moet wor den opgelost" zo meent Theo Janse. Tijdens bezoeken aan veel kleinere gemeenten was hem opgevallen hoe ongunstig Schiedam eigenlijk wel af steekt. „De manier waarop de sporthal Margriet ooit tot stand is geko men, is eigenlijk ai iets waar voor we ons diep moeten scha men, maar dat diezelfde situa tie nu al weer jaren later, nog steeds dezelfde is, is een nog veel beschamender zaak". Hie raan verbond hij het dwingen de verzoek om ten aanzien van de nieuwbouw uiterlijk in het najaar een uitspraak te force ren. Een mening die gedeeld wordt door de voltallige sportraad, en de toezegging van voorzitter mevrouw Visbeen, dat in sa menwerking met de Coördina tiecommissie alles eens op een rijtje gaat worden gezet Met de bedoeling dit jaar nog een uit spraak te krijgen over een zaak die enkele jaren geleden al aan de orde kwam en waarover reeds veel is geschreven en ge zegd. Want eigenlijk is men het er al heei lang over eens, dat Schiedam met bijna 80.000 inwoners recht heeft op een échte sporthal. Naast de be staande evenementenhal Zelfs al heet die dan heel fraai: sport hal Margriet". Het complex var» DWS waarop straks de in Thurlede spelende voetbalclubs hun eigen trainingsaccommodatie krijgen. Schiedam De overgang van elf- naar zevenhandbal mag dan voor de gemeenten en de betrokken hand balclubs de nodige problemen opleveren, in Schie dam betekent het ook de oplossing van een al sinds jaren bestaande moeilijke situatie. In sportpark Thurlede met clubs als Martinit, PPSC, SFC, Excelsior'20 is het ontbreken van een geschikte trainingsaccommodatie al jarenlang het belangrijkste onderwerp van gesprek. In deze hoek van het Bea- trixpark vonden ook de handbalclub DWS en de hockeyers van Asvion een onderkomen. En juist op de accommodatie van DWS hebben de voet balclubs hun hoop geves tigd. Dit complex, met twee grote grasvelden afgestemd op elfhandbal biedt ruimte genoeg om, zo dra de overschakeling naar zevenhandbal plaatsvindt, dddr een trainingsveld te creëren. Schiedam Vooruitlopend op een mogelijke toe stemming van b. en w. heeft de sportraad van de gemeente Schiedam in de, begroting voor 1976 een' aanzienlijk groter bedrag beschikbaar gesteld voor jeugdsportsubsidies. Dit bedrag, nu nog 38.000 gulden (vier gulden per jeugdlid), zal worden op geschroefd naar 76.000 gulden. Hierbij is uitge gaan van een bijdrage van acht gulden per jeugdlid. „Maar waarom wachten tot deze omschakeling heeft plaatsge vonden?". zo vroeg sportraad slid Frans van Rijsbergen zich tijdens de recent gehouden ver gadering van de sportraad zich af. Zijn suggestie was even lo gisch als simpel: „In de winter spelen de handbalclubs tóch in de zaal, dus geef de voetballers nu alvast dat veld, omdat het de komende winter toch maar werkeloos ligt". Een voorstel dat weerklank vond bij de overige leden van de sportraad. En dus rit het er in dat de in Thurlede gesitueerde voetbalclubs omstreeks okto ber, als de veldhandbalcompeh- tie definitief voorbij is, einde lijk de beschikking krijgen over een trainingsveld. Mét verlich ting, „want", maakte Van Rijs bergen rijn voorstel „rond „plaats er op korte termijn wrat lichtmasten en laat dan de voetballers er die grasmat maar uitlopen, want die moet toch verdwijnen". Overigens bleef er bij een aantal leden van de sportraad een bijsmaakje hangen. Rein van Ra al te daarover: „Al heel lang geleden hebben wij het plan geopperd om achter het yolk- stuinencomplex een trainings veld te creëren. Dit kon, want voor zo ver ons bekend had hét stuk grond nog geen andere bestemming. Nu komt er, vdtgé* rekend op de plek die wij voor dat veld hadden uitgezocht, een vijver. Een heel kinderachtige zaak.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 4