SCHIEDAMSCHE COURANT Zendamateurs NVZ eisen definitieve D-machtiging a ruisgebouw Bachplein in laatste fase GOQ NIÉUWS JA,IK N€€M D€ PRO€f W at erver'vulling bij Schiedamsedijk Monumentenzorg boos op gemeente Schiedam Opbouwwerker geeft Holy eerlijke informatie ONDERZOEK NAAR DODELIJK ONGEVAL OP SCHEEPSWERF "We worden weer eens zoetgehouden" Smis Vergunning voor gevelreclame ten onrechte afgegeven "Ongezonde stemmingkwekerij belangencommissies" ONDERDEEL NIEUW WIJKCENTRUM Woensdag 2 juli 1975 ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 redactie 262566 - klachtendtenst 144144 6 pagina's -100ste jaargans: no. 25353- SCHIEDAM EN KETHEL Viaardingen In een brief, die van daag de deur uitgaat, tekent de in Viaardingen zetelende Nederlandse Vereniging van geïnteresseerden in Zenden Ontvangteehnieken krach tig protest aan tegen de nieuwe D—zendmachtiging. Deze machtiging zon het alternatief moeten worden voor al die mensen, die tot nog toe illegaal hebben uitgezonden via de 27 M—band. De NVZO zet dat alterna tief maar liefst tussen aanhalingste kens, want, zo kunnen de Kamer-frac ties, staatssecreataris Van Huiten, de PTT-directie en de politieke partijen in de brief lezen, de nieuwe machti ging is niets anders dan "een uitge stelde executie" Een zendamateur die na speciale cursus dit felbegeerde papïer- tje verwerft wordt volgens de samenstellers van de brief ge woon twee jaar zoet gehouden. Na twee jaar'vervalt immers de machtiging, tenzij de hou der erin slaagt een van de reeds bestaande zendmachti gingen in zijn bezit te krijgen. Volgens de NVZÖ is het ge volg: het grote niets, omdat voor het grootste gedeelte van de nu nog illegale zendliefheb- bers de vereiste examens regel- rechte struikelblokken zijn. De D—machtiging vereist een flin ke voorstudie, die naar de NV ZO verwacht toch al heel wat mensen zal doen sneuvelen, maar de C—machtiging is hele maal onbereikbaar. 'Op 18 april 1975 is op een verga- dering van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat met ver schillende vereniging van 27 M-amateurs zonder meer een definitieve D-machtiging toege zegd. Welsiswaar met een beoordelingsperiode van vijf jaar, maar beslist geen adspi- rant-machtiging", aldus de briefschrijvers, wier grote grief het is, dat het de "gewone man" met alleen lagere school onmo gelijk wordt gemaakt een ge liefde hobby uit te oefenen. Paul Zandstra, secretaris van <ie vereniging, aarzelt .dan ook niet om het woord "oplichting" te gebruiken. Helmaal te gek vindt hij de situatie die ontstaat wanneer een amateur, die wel geslaagd is voor de -machti ging, na twee jaar de C-machti- ging niet haalt". Die is dan opeens onrechtmatig in het be zit van zendapparatuur". Met andere woorden: de kleine man is weer eens de dupe". Ondertussen blijven de magere 27 MC-ers gewoon doorzenden, Zandstra: „Als vereniging staan wij daar niet achter, maar we hebben wel gezegd dat iedereen dat voor eigen verantwoording moet doen". Hij wijst op het gevaar van escalatie van de vol gens hem toch at gespannen situatie: "Duizenden mensen zijn alsmaar onlogisch en oneerlijk behandeld in deze kwestie. Ik zou het echt niet gek vinden als een groep verhit te amateurs het huis van de staatssecretaris 20U bezetten. Er moet gewoon eindelijk eens einde komen aan het meten met twee maten. Zoals in de brief staat: Wij hebben het gevoel dat we maar een beetje zoet gehou den worden". De brief besluit dan ook met de eis, dat in plaats van de nu al gehate adspirant machtiging, er een definitieve D-machti ging wordt ingevoerd. "Zoals aan ruim veertig vertegen woordigers van 27 MC vereni gingen is toegezegd", aldus de brief. Op de foto de restanten van een geslacht schaap in het water langs de Schie damsedijk. Viaardingen Spiralen, fietsen, stukken speelgoed en zelfs de restanten van een schaap in ondoorzichtig vuilgroen water vormen een onwelriekend con trast met de fraaie buurt langs de Schiedamsedijk ter hoogte van de Ammanstraat en omge- loopt is hier en daar zo laag gezakt dat er andere, onidentifi- ce er bare voorwerpen zichtbaar zijn die uit de zwarte modder omhoog steken. De buurtbewoners zijn begrijpe lijk genoeg nogal verontrust. Volgens hen doet de gemeente er weinig aan, alleen worden er zo nu an dan volgens hen wat dode eenden en ander overle den fauna uit het water ge haald. Wie heeft de schuld? In de buurt zegt men dat buitenlandse werknemers verantwoordelijk zijn voor de restanten van ge slachte schapen die in het wa ter worden gegooid. "Vorige week zouden er nog vier uit 't water zijn gehaald. Maar, zeggen ze, voor de rest van de vervuiling, en dat is verre weg het grootste deel. zijn „on ze mensen" verantwoordelijk. Waarmee waarschijnlijk buurt bewoners van de Nederlandse nationaliteit worden bedoeld. Het is voor de Riiksdienst voor Monumentenzorg een raadsel hoe de gemeente Schiedam de firma Turksma aan de Grote Markt toestemming heeft kunnen verlenen tot het plaatsen van de grote reclame-lichtbakken. De borden ontsieren het oude stadsgezicht. Voortgezet onderwijs voor zieke kinderen? Viaardingen Het Vlaar- dingse Holy-ziekenhuis wil proberen een regeling tot stand te brengen voor voort gezet onderwijs aan kinde ren die langer dan drie we ken ziek zijn. Tot dusver is er alleen in enke le individuele gevallen van langdurig zieke kinderen voortgezet onderwijs aan bed gegeven. Per 1 mei bestaat er al een dergelijke regeling voor ge woon lager onderwijs aan zieke kinderen. Een knel punt is echter de schaarste aan onderwijzend personeel. Viaardingen - Bewoners van flats in Hoïy waar belangen- commissies actief zijn, krijgen binnenkort een brief van Ben Dubbeldam, opbouwwerker in de Oostwijk. Hij wil een stuk eerlijke informatie geven over de spreidingsplan- nen om alleenstaande gastarbeiders in Holy te huisvesten. "De belangencommissies geven die voorlichting niet. Daarom wil ik het doen", aldus de Oostwijker, die over deze zaak nog overleg wil plegen met zijn college van de Heipaal Frans Weeber. Dubbeldam wil Hoïy-bewoners die achter de gemeentelijke plannen - één flat per gebouw voor vier buitenlanders - staan benaderen. Hij twijfelt aan de mate waarin de belangencom missies representatief zijn. "Ik wil geen discussie aangaan met de commissies, maar ik wil wel reacties van flatbewoners", VRSR krijgt eigen vlag Viaardingen De Vlaardingsc Raad voor Sport en Recreatie krijgt een eigen vlag. Er moet echter nog wel een ontwerp worden gemaakt. De VRSR heeft daarom een wed strijd op touw gezet. Voor 1 november moeten de ontwer pen zijn ingediend. Een deskun dige jury zal de creatieve pro- dukten beoordelen. Er zijn voor de prijswinnaars drie prijzen ter waarde van elk honderd gulden beschikbaar. aldus de opbouwwerker. Nadat de belangencommissies de om streden enquête in de wijk heb ben gehouden is het mis gegaan met de plannen. De belangen commissies hebben daarmee een blokkade opgeworpen. "Als dat niet was gebeurd", zo zegt Dubbeldam, "was er nu geen discussie geweest 6f ze er ko men, maar alleen hóe ze er komen". "Iedereen moet het recht hebben te gaan wonen waar hij wil. Dat is het uitgangspunt. Eén wijk- öe Oostwijk - moet niet als enige met de gastarbeiders opgezadeld worden. En de pro blemen waar de commissies het over hebben die ze zouden krijgen met de buitenlanders, hebben zich in de Oostwijk nog nooit voorgedaan", vindt Dub beldam, die verder zegt dat de belangencommissies zich schuldig maken aan "een onge zonde stemmingkwekerij die discriminerend werkt" Schiedam De eerste stap op weg naar een totaal nieuw wijkcentrum voor Schiedam-Noord is bijna gezet. Het kruïsgebouw aan het Bachplein nadert zijn voltooiing. Gemeentewer ken is al bezig met de aan leg van de bestratingen rond het gebouw met net pyxamideachtige dak. Ruim acht maanden geleden sloeg burgemeester Arie Lums de eerste paal. Het kruïsge bouw vormt een onderdeel van een groot wijkcentrum, vlak naast het nog te bouwen win kelcentrum Kethel. In het eer ste gebouw, dat uit één laag bestaat, worden de medische dienstverlening, de maatschap pelijke dienstverlening en het schoolgeneeskundig onderzoek ondergebracht. Een zuigelingen- en kleuterbu reau, ruimten voor zwanger- schaps gymnastiek, een. sociaal raadsman en een prenataal bu reau: plannen van de gezamen lijke kruisverenigingen die ho pen met dit project de nodige belangstelling te kunnen kwe ken in Noord Nieuw is een Bachplein nog kruïsgebouw even den: een experiment op verzoek van de Provinciale organisatie. consulLtlebureau voor beja£ I- Ogende Jason worden de andere delen van het wij keen-' trum neergezet. Vrijetijdsbeste ding, verenigingsactiviteiten, het zijn allemaal activiteiten die een plaatsje krijgen. Ze worden ondergebracht in drie gebouwen, waarvan er één meer bestemd is voor maat schappelijke dienstverlening, jeugdwerk en huishoudelijke gezinsvoorliehting. Een biblio theek en crèche komen ook in aanmerking. Een vijfde gebouw tenslotte wordt gereserveerd voor de PTT met een postkan toor. Het gebouw van de kruisvereni gingen wordt gedeeltelijk door de gemeente gefinancierd. Het is de bedoeling dat ook in ande re wijken van Schiedam een dergelijk kruïsgebouw ver schijnt, Er wordt gedacht aan Nieuwland en de Gorzen. Voor de breikbaarheid van het gebouw is de gemeente op het ogenblik bezig een (nooajweg aan te leggen, omdat de huidige verbinding Bachplein—Vlaar- dingseweg in zeer slechte staat verkeert. Ook deze nieuwe weg is echter tijdelijk. Als het win- sportrubnten, expositiezaaltje, keicentrum Kethel is verrezen een dependance voor de Mu- wordt een definitief bestra- ziekschool en vergaderruimten, tingsplan uitgewerkt. Schiedam Zonder medewe ten van het ministerie van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk heeft de gemeente de firma Turksma aan de Grote Markt toe stemming verleend voor het plaatsen van grote reclame lichtbakken aan de buiten gevel van het monumentale pand. De rijksdienst voor monumentenzorg aan wie de gemeente niet zoals gebruikelijk om advies heeft gevraagd vindt dat de vergunning volkomen ten onrechte is verleend. De rijksambtenaren willen dat de reclame die het pand en het stadsgezicht ontsiert zo Spoedig mogelijk wordt weggehaald. Hot is voor de dienst in Zeist een raadsel hoe de gemeente aan de radiozaak toestem ming heeft kunnen geven. Men overweegt om hierover binnenkort een brief te schrijven naar het college van burgemeester en, wet houders. Reeds een paar maanden geleden heeft een ambtenaar van de dienst de gemeente erop attent ge maakt dat de reclame veel te groot is en zodoende ge heel detoneert. De heer J. C. Rutter, chef utili teitsbouw van de gemeente wil dit wel toegeven: „Een raar geval. Eten ongewone gang van zaken". De eigenaar van het pand, de heer L, J. C. van Dijk uit Viaardingen is nogal verbot gen over het feit dat de ge meente de vergunning heeft verleend. De huiseigenaar dreigt er zelfs efen rechtzaak van te maken, wanneer de lichtbakken niet gauw worden verwijderd. „De reclame is tot boven de ramen van de eerste verdie ping bevestigd, terwijl de firma Turksma alleen de be nedenverdieping huurt Door deze lichtbakken kan men vanaf de eerste verdie ping de Boterstraat nauwe lijks zien. Bovendien stoort vooral 's avonds het blauwe neonlicht enorm. Al vier po tentiële huurders ben ik hierdoor kwijtgeraakt Turksma heeft a an mij nooit toestemming gevraagd ter wijl dit volgens het huurkon- trakt wel moet", aldus Van Dijk. Over de lichtbakken die er nu ruim een half jaar hangen zegt de heer Van der Linde, filiaalhouder van de radio zaak: „Het moet toch een bepaalde hoogte van de grond. hangen? Daarbij komt natuurlijk ook dat het een vrij lange naam is die de ruimte nodig heeft". Hij vindt het uiterst vreemd dat de reclame weg zou moeten worden gehaald. Andere middenstanders op het plein vinden dat de gemeen te de normen voor het uitge ven van dergelijke vergun ningen maar uiterst vreemd hanteert. Eén van de panden van gara gebedrijf Walrave en Dek ker, dat niet op de monu mentenlijst staat, kreeg geen toestemming voor het plaat sen van reclameborden ter wijl bijvoorbeeld de zaak van Hilton Meubelen 20 zegt men wel forse bor den aan de gevel heeft Eén van de winkeliers in het centrum: „Willekeur van de gemeente. Daar is geen touw aan vast te knopen". Schiedam Arbeidsinspectie en politie stellen nog een onderzoek in naar het ongeval dat eergisteren plaats vond op de scheepswerf De Nieuwe Waterweg, waarbij de 24-jarige Schiedammer J. H. Christen het leven verloor. De lasser was door een luik in een zes meter lager gelegen scheepsruim gevallen op het moment dat hij zijn gereedschap aan het opbergen was en achteruit liep. Bij deze val liep de man ernstig hoofdletsel op. Hij overleed aan zijn verwondingen in het Rotterdamse Dijkzigt Ziekenhuis. Deze krant, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt bezorgd in combinatie met het Rotterdamsch Nieuwsblad. Stuur mij deze krant 14 dagen gratis toe in combinatie met het Rotterdamsch Nieuwsblad. naam: adres: woonpl.: lel.: Deze bon in open envelop, zonder postzegel, sturen naar: An twoordn ummer 634. Rotterdam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 1