I stool in pure natuur, Onvoorzichtigheid van waterrecreant is ontstellend" Naturisme: actuele zaak mening UW „Ideale ontspanning voor jeugd en gezin" Reeuwijks paradijs voor naturisten Districtscommandant van rivierpolitie: 99 Spaarbank en rente Bakkershaven TTA ':A - 4 ÉL WmmSSB^SS3ÊÊÊ^ÊÊÊ!M.:-'^ MM m sijjgpv-r PflSillLJgv1*--' ik" È&SgL- bi;.k>,/- VRIJDAG 4 JULI 1975 4 Becnwijk „Verboden zich v'foet zwembroek aan in het water te begeven" vertelt een rood-omrand verkeersbordje nabij het zwembad. Een stads geintje tussen het onstuimig groeiend groen van het para dijselijke oord voor georgani seerde blootlopers in Keeu- wijk: het naturisten te trein van de Zuid-Hollandse Licht- bonö in de landelijke Tem pelpolder in die gemeente. In en rond het zwembad speelt; zich het volgende filmische ta fereeltje af: meisjes tussen de pak-weg 14 en 18 jaar in Eva- kostuum springen beurtelings in het water, krabbelen weer op de kant en springen weer. Alom gekir van plezier oyer dit waterballet. Even later ko men ook jongens van dezelfde leeftijd meedoen. Opvallend daarbij: alles gaat heel rustig, zonder geschreeuw of in het water-douwerij. Menig niet-naturïst zal zitten te lekkerbekken bij de gedachte dit eens te kunnen aanschou wen. Dat daar geen enkele reden voor is kan alleen dui delijk worden door een be zoek aan het terrein. Het blijkt een praktisch feit dat, zoals naturisten zo idealistisch stellen, niet het lichaam maar de man-vrouw verhouding voor hen object is. Onze rondleider over het uitge strekte terrein. Reeuwijker Bob Stolk (voorzitter Neder landse Federatie van Naturis tenverenigingen), zegt het zo: „Moet je daar eens kijken, dat meisje daar. En jaar of 20, ze loopt gewoon rond, ze voelt zich hier niet bekeken. En wat is ze? Een lijf met een ziel erin. Zoals ze hier is, zonder die onzinnige kleding, voelt ze zich vrij. Reken erop dat ze op straat met kleren aan heel wat meer bekeken wordt. Ze kleden d'r daar uit met hun ogen". - Om half elf hebben we bij het terrein afgesproken De auto kunnen We kwijt op het ruime parkeerterrein voor het hoge' struweel en de gevlochten schutting waarachter het vrije, naakte leven zich let terlijk afspeelt. Via een smal bruggetje komen we bij de toegangspoort tot het ter rein. Na een druk op de bel wordt er opengedaan door een geheel gestoffeerde man: de vrijwillige portier. Bob Stolk komt zo, we kunnen wachten in de kantine. De kantinehoudster (ook gekleed) Naturist A. Stolk biedt uiterst vriendelijk koffie aan. En we maken kennis met de uiterlijke verschijnselen van het naturisme: een naakte man koopt twee koppen kof fie. Bob Stolk (50) komt binnen. We lopen mee naar de „ontkJee druimte". Want ook de beide Goudsche Courant-verslagge vers glippen uit de kleding om in adamskostuum de tocht te vervolgen. Op een bruggetje houdt Stolk ons Staande: „Kijk, die sloot heb ik gegra ven, met nog 'n vent. Daar heb ik deze kromme vinger aan overgehouden. Die sloot moesten we maken omdat we door de gemeente voor ver vuilers werden aangezien. Nu hebben we twee vijzels die het water in beweging houden. Daardoor blijft het schoon". Gedrieën lopen we vervolgens het 800 meter diepe terrein in, als ware brokken natuur: naakt door het ruig-beboste gebied. We komen langs de zonneweide. Een groep naakte vrouwen en mannen is aan het trimmen onder leiding van een sportleraar. Bob Stolk wijst op de vele voorzie ningen die er zijn, resultaten van een opmerkelijke zelf werkzaamheid. Niet 2onder trots zegt hij: „Eens was dit terrein, het is 7 1/2 hectare groot, een kale wei. Dit is allemaal eigen werk. Er staan 70.000 bomen, door eigen mensen in hun vrije tijd ge plant Door mensen met linkse handen meestaL.. ik ben er ook zo eentje. Een terrein van uren vol etter en bloed is het Er leven hier maar liefst 36 'vogelsoorten, het is een echt natuurgebied je". Stolk toont ons een hut voor de jeugd van 15 tot 20 jaar („Daar draaien ze van die huppeldepupmuziek, hou ik niet van"), links en rechts over het terrein verspreide toiletgroepen („Moet je zien hoe schoon ze zijn, hier heerst strikte netheid"), het zwem bad, diverse sportvelden, op- door Jos van der Meer bergruimten voor ligstoelen e.d. We komen langs de EH- BO-post, moderne douchelo kalen („Helemaal zelf ge bouwd"!) en de afdeling Groengroep (stalling voor grasmaaimachine). Het terrein wordt doorkruist door sloten, waarover de na turisten zelf bruggetjes heb ben gebouwd. Hier en daar op het door groen in kleinere weiden opgedeelde terrein lig gen zonnebadende mensen. Bob Stolk, uitleggend: „Kijk, dat doen we hier nou: lekker zonnen. En af en toe een praatje maken met de buren. Naturisme is een zaak van gezinnen, daardoor ontstaat er een ongedwongen sfeer. Als je gaat zonnen, waarom zou je daar dan niet je hele lichaam van laten genieten, hè". De („Heerlijk hè, zo met dat i&S W! v -i 'X' o 'Vri 'V\ I 4/36- ;o'Wf. 7" Waterballet in en rond het zwembad op het Reeuwijkse naturistenterrein: rustig, zonder geschreeuw.... Dick is de vice-voorzitter van de NFN. Jan zet koffie voor het gezelschap. Het is voor hen vanzelfsprekend dat ook priester Jan zijn religieuze werkkleding heeft uïtgetrok- heeft er toe geleid dat in Frankrijk de bepalingen over, het naturisme zijn rechtge trokken. De R.-K. Kerk is daar van rigoureus afwijzend omgezwaaid naar een positie- 2onnige weer") eindigt bij de stacaravan van Bob die op een rustige achteraf plaats van het terrein staat. We worden voorgesteld aan Jan Pennock, een 64-jarige priester uit Den Haag, die de caravan naast de familie Stolk bewoont Even later voegt ook Dick de Haas (51) zich bij het gezelschap. ken, en rondloopt zoals zijn Schepper heeft bedoeld. Dick de Haas vertelt: „Jan heeft in overleg met monseigneur Jansen van Botterdam een rapport over naturisme ge schreven. Hij heeft daarmee geschiedenis gemaakt Het rapport is vertaald in het En gels, Frans en Italiaans. Het ve benadering. In tegenstel ling overigens tot de mindere goden, zoals hier de RKPN". Dick vertelt dat vooral één zin in het rapport de naturisten spijker bovenop zijn blote kop slaat: „Beschaving vraagt geen kleding, maar onge- kl eed-ga an vraagt bescha ving." Dick laat van de straffe bak koffie van Jan genietend, een betoog voor het volstrekt logi sche - van naturisme horen: „Er zijn nu eenmaal twee soorten: mannen en vrouwen. Dat weet je al vanaf je derde jaar. We moeten van dat on natuurlijke taboe af dat naakt zondig en schaamteloos is. Dat is de laatste twee-drie eeuwen ontstaan, met de op komst van de kerken". Hij vertelt enthousiast verder: „Het naturisme kan bijdragen tot de emancipatie van de vrouw. Doordat man en vrouw hier naakt zijn, ver dwijnen de bijbedoelingen van het mannetjesdier. De vrouw is geen lustobject meer, iedereen is eikaars ge lijke". Hij zegt dat dat ook blijkt uit het grote aantal zwaar licha melijk gehandicapten dat lid is van naturistenverenigingen: „Die voelen zich hier mensen tussen de mensen. Op het strand durven ze zich niet te wagen, daar worden ze weg gekeken. Maar hier worden die mensen iri hun waarde gelaten..." Mr. A. P. Spaanderman. je houdt soms je hart vast". Juist fouten waarvan iedereen zegt „dat kan je toch niet doen, iedereen weet toch dat dat anders moet" worden In het waterverkeer regelmatig gemaakt. Via districtscomman dant mr. A, p. Spaanderman van zuid-west Nederland (het gebied van Vlaardingen tot midden Zeeland) spelen wij daarom een aantal tips door voor de waterrecreant. O Zorg voor voldoende brandstof aan boord en overtuig U ervan, dat er geen gas- of benzinedampen rijn voordat u de motor start of vuur maakt O Zorg dat u zowel overdag als 's nachts gezien en geboord kunt worden. O Wees voorzichtig bij het in- en uitvaren van havens. O Meer nooit af aan bakens en boeien e.d. O Kaak bij pech nooit in paniek, blijf in of bij uw boot t f en tracht door het geven van signalen de aandacht te ,}L.' trekken. v© Noodsignalen overdag: rooksignalen, vuurpijlen, spiegel tjes, misthoorn, 's Nachts: vuurpijlen, misthoorn, stakellich ten en zaklantaarn. Luister naar mensen met ervaring op het water (binnen vaartschippers e.d.). Ken het schip (of de huurboot), waarmee n gaat varen. Zorg ervoor dat uw boot zowel hoven als onder de waterlijn in orde is en heb reserve-onderdelen voor motor en tuigage aan boord. O Maak voorat u vertrekt Gen vaarplan, rekening houdend met weerberichten, getijstromen en plaatselijke omstandig heden. Vertel waar u heen gaat. O Houd rekening met de zuiging, die kan ontstaan bij het passeren van een groter schip. Q Laat uw boot niet onbeheerd liggen O Mijdt de drukke scheepvaartroutes, zoek rustige routes Geef de beroepsvaart de ruimte, wees bedacht op achterop komende vaart. O Heb altijd reddingmiddelen aan boord, kinderen en niet- zw emmers zwemvesten aan. 0 Aan boord van elke boot een brandblusser. Verander zeer tijdig en duidelijk van koers als uitwijken nodig is, voorkom misverstanden. 't Is niet de onbekendheid met de regels op het wa ter, die mr. A. P. Spaan derman, commandant van de rijkspolitie te water in het district zuid-west Nederland het „hart doen vasthouden". Nee, met een zomer voor de boeg met weer meer waterrecreanten, vreest hij vooral voor de gevol gen van de „ontstellende onvoorzichtigheid van de meeste mensen op het water". „Het gaat vaak om voorvallen waarvan je zegt, dat ze dèèr nou nog niet aan gedacht heb ben. Men stapt maar in een boot met „er gebeurt vandaag toch niks". Gewoon vertrekken zonder vaak ook maar de min ste maatregelen te nemen. Bij controles rijzen de haren je te bergen en dan vraag je je af worden de mensen dan nooit eens een tikje wijzer?" Macabere voorbeelden geven grond aan de angst voor nieu we ongevallen, die in aantal jaarlijks toenemen. Een sloep sloeg enige tijd geleden om bij Hellevoetsluis. De opvarenden met zwemvest konden worden gered, de ervaren leider van de groep verdronk. Hij droeg géén vest. Een andere keiharde waarschuwing: vier mannen stapten op een nauwelijks voor één inzittende bestemd bootje. Het werd hoog water, de boot schoot lek en weer werd een onnodig verdrinkingsgeval een "feit door Willem van der Kooij De „prestaties" op het gebied van roekeloosheid liggen bijvoor beeld ook op het vlak van het volledig onvoorbereid op weg gaan. „Men gaat ijskoud weg zonder zich van tevoren ter de- ge te informeren over het weer. „Dat zien we wel" zeggen ze dan of „het ziet er nu toch aardig uit?". Bovendien komt het nogal eens voor dat men zich van tevoren, in het geheel niet heeft georiënteerd Over de te volgen route en het karakter van het water dat men gaat bevaren. Zaken, die van levens belang kunnen zijn". met een motor, die voorzien is van te veel' p.k,"s voor het be trokken schip. „Soms komen we bootjes tegen met motoren, die bij wijze van spreken nog groter zijn dan het complete bootje. Juist die overvoering kan rampzalige gevolgen heb ben, waar men óf niet van weet óf niet bij wil stilstaan, 't Zelfde is dat soms met het te zwaar beladen van een boot Wel leuk en aardig om met z'n tienen te gaan varen, maar doe dat dan wèl op een boot die er tegen kan". Daarbij speelt de fabrikant van de bootjes een voorname rol. Spaanderman, wiens wensen pakket ook een vaarbewijs be helst („het is'eigenlijk te gek dat dat bij waterverkeer niet vereist is") zou bij elk nieuw te maken schip een plaatje inge slagen willen zien, waarop het maximaal aantal personen staat aangegeven. „Daar zou ei genlijk ook op moeten staan hoeveel p.k.'s zo'n bootje maxi maal kan hebben, want je kan veel mensen natuurlijk niet kwalijk nemen, dat ze daarvan niet precies op de hoogte rijn". De districtscommandant kan nog GROTER wel een tijdje doorgaan over de trieste combinatie die „de wa- Spaandermans, hoofdschuddend: „Populair" is verder het varen tergebruiker en zijn onvoor zichtigheid"' heet. „Speedboot- bestuurders halen soms ook aardige stunts uit, gaan bijvoor beeld op de rand van de boot zitten. Er zou zonder meer een bepaling moeten komen dat de bestuurder op zijn zitplaats moet blijven ritten. Veder moet de maximumsnelheid die in sommige gebieden, de Bies- bosch bijvoorbeeld, geldt voor speedboten ook van kracht worden voor andere snelle bo ten. Het is natuurlijk te gek dat een zogenaamde snelle boot een speedboot voorbij schiet, omdat die rich niet aan een snelheid hoeft te houden. Wat ook heel aardig is: dat is de manier waarop sommige pleziervaar- ders hun uitzicht volledig ver knoeien en dan toch ijskoud, op goed geluk doorvaren. Dat zie je bijvoorbeeld als een bootje een te sterke motor heeft, dan schiet die boeg omhoog. Men vindt dat kennelijk wel leuk, maar het is natuurlijk volledig onverantwoord". De typische handelwijze van vele waterrecreanten strekt zich niet alleen uit tot de tocht zelf. Ook als de boot verlaten in de haven ligt, pleegt menigeen merk waardige nonchalance te be trachten, De rijkspolitie te wa ter kan erover mee praten. De diefstal van buitenboordmoto ren en ook van complete boten neemt hand over hand toe. Een kind kan de was doen. Spaan derman: „Op dat gebied is ook sprake van een onvoorstelbare onverschilligheid- Vaak komen gevallen voor, dat de motoren, die toch flink aan de prijs rijn, volledig onbeveiligd worden achtergelaten. En als aangifte van diefstal wordt gedaan, weet men meestal niet eens een merk of nummer te geven. Daarom worden ook erg weinig van die buitenboordmotoren achter-* haald. Het is voorlopig een raadsel waar ze allemaal blij ven". Ook bij diefstal van bootjes heeft de rivierpolitie veelal weinig houvast „Er zijn nogal wat types precies hetzelfde, ook van kleur. Daar zon ten minste een naam op moeten staan en binnen een goed aan gebracht plaatje met naam en adres van de eigenaar. Dat zou ons al een eind op weg helpen. We kunnen natuurlijk wel elke boot opstappen en vragen: is deze van u, maar of daar erg veel diefstallen door worden opgelost betwijfel ik. We moe ten gewoon veel meer gegevens binnen krijgen en wat preven tief gezien belangrijk is: de mensen moeten eens wat beter op bun spullen gaan letten". Zandvoort heeft vorige week een naturisten- strand van 2 1/2 km, lang gekregen. Sche- venuigen heeft sinds kort ook zo'n strand (200 meter). Hoek van Holland zal spoedig volgen met èen strook van 600 meter. De Nederlandse Federa tie van Naturistenver enigingen (NFN) goat binnenkort een werk groep formeren be staande uit weten schapsmensen van verschillende discipli nes. Deze groep zal een antwoord zoeken op de voor de blootlo pers zeer brandende vraag: is er al dan niet nog sprake van (ver borgen) discriminatie van het naturisme. Bovendien heeft de NFN een gesprek aan- met minister L. Vorrmk van Volks, gezondheid. NFN- voorzitter A. Stoik, in- woner van Reeuwijk, wil in dat gesprek met de minister duidelijk maken dat het natu risme bijdraagt tot de geestelijke gezondheid van de mensen. De heer Stolk noemt het belangrijk dat de mi nister weet wat natu risme is bij het maken van bestemmingsplan nen, het nemen van beslissingen over naaktstranden en der gelijke. Actuele redenen genoeg voor fotograaf Martin Droog en verslaggever Jos van der Meer om op het Reeuwijkse ter rein eéns te gaan kij ken hoe gezond natu risme voor de geest is. JUIST VOLLEDIG en DUIDELIJK A ,Uw artikel in de krant van 26 juni: "Bondsspaarbank geeft publiek geen moeilijke informa tie meer' geeft mij enkele op merkingen in de pen; ik ben namelijk de spaarder, die in conflict kwam met deze bank. De kwestie was dus, dat men voorgaf de dagelijkse methode, van renteberekening te volgen (zie de boekjes), terwijl men in werkelijkheid sinds 1970 de half maandelijkse toepaste. Ik verzocht dit recht te zetten en na wat correspondentie werd ik uitgenodigd voor een gesprek op 14 maart 1974 met de voor zitter, de heer Ir. A- Hoogendijk en de directeur, de heer Van Hou welingen. Ik kwam roet de gedachte, dat men door onnadenkendheid had verzuimd het publiek in te lichten omtrent de wijziging in de manier van renteberekening. Hun excuses voor dit verzuim en een mededeling, dat alsnog publicatie zou plaats vinden, zou ik aanvaard hebben. Deze heren hadden echter een heel ander idee. De heer Van Hou- welingen suggereerde, dat er wel een kennisgeving in de hal van de vorige vestiging (men was pas verhuisd) gehangen kon hebben en, dat er wel ad vertenties in de dagbladen ge staan konden hebben. Het plak- boek van zijn advertenties wen ste hij echter voor een zaak.als deze niet na te slaan. Hij kon zijn beweringen dan ook niet staande houden. De heer Hoog endijk nam toen het gesprek over en zeide, dat hij deze de tails aan de directeur overliet, maar, dat hij het helemaal niet nodig vond de spaarders van de verandering op de hoogte te brengen, m-a.w. de spaarders op het idee te brengen, dat men nu beter op de 16e geld op kon nemen bijv. dan op de 15e (Op ƒ1.000,- scheelt het wel plm. 2.- rente, bij de dagelijkse me thode heeft men dit verlies niet). Men had immers ook al de rente met een kwart procent verhoogd. Als of dat er wat mee te maken had zei ik en ik stelde voor alsnog een kennis geving in de hal. te hangen of een stempeltje of iets dergelijks in het boekje te zetten als men aan het loket kwam. Men wilde hier niets van weten en hoe ongelooflijk het ook klinkt, men liet roet opzet de spaarders in de waan, dat per dag de rente berekend werd; men beriep zich hierbij op de bepaling in het boekje, dat de bank te allen tijde het recht had wijzigingen aan te brengen. Ja, zei ik, maar dan wel met kennisgeving. Dit wilde men niet Dit is mi. een misbruik maken van een recht waarmee de weg naar misleiding geopend werd. Ik heb deze zaak voorgelegd aan de Nederlandse spaarbank bond en tevens vond ik de weg naar de consumentenbond, wat moest ik anders Na lang dralen deed deze spaar- bankbond tenslotte een uit spraak waarbij ik in het onge lijk gesteld werd zoals het be stuur van „Vlaardingen" ver meldt Hoe was echter de uit spraak Om te beginnen werd het idee van Ir. Hoogendijk dat men met verhoging van rente volstaan kon en verder geen kennisgeving nodig was, ver worpen; men bleek slechts de gebruikelijke rentevoet te vol gen enz. Dat de bank het recht had om wijzigingen aan te brengen was juist en stond in het boekje (ben ik het ook mee eens). Men kon zo niet zeggen, dat de bank tot kennisgeving verplicht was (ze mogen 2elf uitmaken wat ze doen (merk waardig vind ik), maar, en nu komt het het was wel beter als men dit wel gedaan had (de volledige uitspraak van de spaarbankbond ligt bij de con sumentenbond, deze heb ik niet meer voorhanden). Wie heeft er nu in feite gelijk gekregen; toch niet de heren Hoogendijk en Van Houwelingen dacht ik zo. Ik had mijn schade in de- loop van de jaren (dus tot ik het wist in jan '74) berekend op rond ƒ100,- (de spaarbankbond in Amsterdam kwam trouwens op een lager bedrag) en het be stuur van de bondsspaarbank Vlaardingen heeft de consu mentenbond al maanden gele den toegezegd, dat men mij dit zou .uitkeren. Dit is men blijk baar vergeten want ik heb nog niets ontvangen. Op een reke ning van mij kan dit ook niet bijgeschreven zijn, want sinds het vroege voorjaar heb ik daar - uiteraard - geen rekening meer lopen. Dit is dus in het kort de gang van zaken geschetst. Men schermt wel met het vertrou wen wekkende woord „bonds spaarbank" maar de spaar bankbond, de NederL spaar bankbond te Amsterdam (secr. de heer Roessink, waar ik enke le telefonische gesprekken mee heb gevoerd) heeft weinig of geen gezag. Zou men in sommi- ge gevallen ter bescherming van het publiek maar in het algemeen dan ter versterking van eigen positie niet tot een gelijkluidende reglementering moeten komen of iets dergelijks heb ik wel eens gedacht P. Vink, Emmaplein 8, Vlaardin gen In het artikel over de Bakkersha ven, dat woensdag 25 juni in uw krant stond, wordt overdui delijk de indruk gewekt alsof er niemand een andere woning wil. Ik kan u echter verzekeren dat er wel degelijk bewoners zijn die graag een andere woning willen, want wie vindt het Jeuk om naast je aanrecht je w,c, te hebben, nooit onder een douche te kunnen en als er in z'n tuin tje altijd ratten scharrelen, maar dat kan ook niet anders als er pal achter je schuurtje een beerput ligt waarvan de aroma zich goed verspreidt en die steeds leeggeschept moet worden. Mijn mening is opknappen of een andere woning, maar ons niet zo laten zitten. Ik wil hiermee de Bakkershavén niet afkraken, maar wel eèn andere mening laten horen dan aheen positief. F. Visser Bakkershaven

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 4