SCHIEDAMSCHE COURANT Eigenaar moelit gestolen vrachtauto terug lopen Tiremjawaai viadukt Parkweg: sloop enige oplossing Onzekerheid over hotulisme in Vlaardingen GOED NIEUWS! UIT INTERN NS-RAPPORT BLIJKT: urn. 11 Weer jeugdige inbrekers aange houden Politie vindt gewonde zwerver in grasberm JA,ik n€€M D€ PRO€f Ongeluk eist dode en zwaar gewonde Commissies niet voor de reehter SG-penning voor M. de Braaf RUILHANDELTJE IN UTRECHT GING NIET DOOR Buitenlandse studenten op excursie 6500 hand tekeningen voor Westerterp Bevolking niet verontrusten" j Mensen lopen ook 1 gevaar Spreiding gastarbeiders: Brief voor Holy van Oostwijker Maandag 7 juli 1975- ONAFHANKELIJK DACBLAD Brcersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL 6 pagina's -100ste jaargang: no. 25356 ïmiimiiiiiiimiiniMiiiiiiiEiiEiitiimiiimmtmiim! Schiedam In het dienstencen trum „De 4 molens" is zater dagmiddag de penning van ver dienste van de Schied&mse ge- meenschap uitgereikt aan de heer M. de Braaf. De heer De Braaf is oud-secreta- ris van de afdeling 2ang van de SG. Hij was ook jarenlang voorzitter van Excelsior. Hij heeft zich vooral verdienstelijk gemaakt voor de koren. uiiinmnmmniiniiiiiiiimiiinmininminniiinn Schiedam/Utrecht De poli tie in Utrecht heeft drie man nen aangehouden die ervan worden verdacht een handel tje te hebben gedreven met een uit Schiedam gestolen vrachtwagen. De wagen was ontvreemd uit de Oosterstraat en had een lading bladstaai ter waarde van 25.000 gulden. De auto werd verleden weck donderdag gestolen. Dezelfde middag kreeg de eigenaar, de heer Kelderman uit Lanteren van de firma Veluwe Express, een telefoontje. Hem werd verteld dat hij zijn wagen „te gen een redelijke vergoeding" terug kon krijgen. Er werd afgesproken dat de beide mannen elkaar 's avonds in Utrecht zouden ontmoeten. Op het afgesproken tijdstip verschenen twee mannen op bromfietsen. Voordat zij ech ter met Kelderman konden praten greep de gewaar schuwde politie in. Op het bureau bleek dat de twee mannen de 21-jarige J. K. en zijn 24-jarige metgezel II. J, P. beiden uit de Domstad slechts tussenhandelaren waren. J. K. verklaarde dat de auto hem voor vijfhonderd gulden was aangeboden door een on bekend persoon. Hij dacht dit bedrag dubbel en dwars terug te s verdienen door de auto weer aan Kelderman te leve ren. De vijfhonderd gulden zou hij later op de avond aan de on bekende uitbetalen. Toen de politie bij de afgesproken plaats kwam, trof men daar de niet geheel nuchtere 45-ja rige A. B. aan. Hij had het kentekenbewijs van de vrachtwagen op zak. De drie zijn inmiddels overgebracht naar de politie in Schiedam. Technici van de Nederlandse Spoorwegen willen binnen kort de ergste geluidsoverlast bij het viadukt aan de Schie- damse Parkweg verhelpen. Schiedam Zolang het spoorwegviadukt bij de Schie- damse Parkweg niet in zijn geheel wordt afgebroken, blijft er voor de bewoners van de wijk Nieuwland geluidsoverlast bestaan. Tot deze keiharde conclusie komen technici van de Nederlandse Spoorwegen In een intern rapport, na een onderzoek dat eind vorige week is afgerond. Aan de hand van dit zojuist verschenen verslag en de resultaten van de geluids- metingen die TNO er eerder heeft verricht, zullen NS-beambten gaan bestuderen hoe de ergste herrie van de treinen op het viadukt enigszins kan worden verholpen. Uit het onderzoek van de techni- De speciaal geconstrueerde stalen ci blijkt dat het viadukt bij het brug zal volgens de technici passeren van de treinen door van de Nederlandse Spoorwe- twee oorzaken lawaai maakt. gen altijd lawaaierig blijven. Ten eerste werkt in de brugcon- Samen met de voorbij razande au- 5tructïe de zogenaamde „onder- to's op de nabijgelegen Rijks- kapping" van stalen platen on der de spoorbanen als een soort klankbord dat het donderen van de wagons weerkaatst Daarbij komt nog eens zo staat seerd, blijkt dat de klachten uit de omgeving van de Park weg wel degelijk zijn gegrond. SI open. die handel", is dan ook nu de felle reactie van één van de gebelgde buurtbewoners, die vreest dat het lawaai nog toe neemt wanneer de Sprinter in september op deze spoorbaan gaat njden. weg 20 als achtergrond lawaai De uitvoerende dienst van de NS veroorzaakt dit voor de Nieuw- geeft hem weinig kans: „Dat landers in de omgeving van de gaat een aardige duit kosten en noordelijke Parkweg hoogte- dan moet de gemeente toch ook punten in de geluidsoverlast flink over de (spoorweg) brag in het interne rapport dat „Zeker nu de treinen voor de komen". één van de twee sporen, aan de zijde van het Prinses Beatrix- park, niet goed ligt Telkens wanneer er een trein voorbij komt wordt hierdoor een tril lend geluid voortgebracht dat vakantiedrukte uit meerdere De dienst in Rotterdam gaat bin- wagons bestaan en wij onze deuren en ramen open hebben staan", ervaart buurtbewoner Ph. van Oordt elke dag aan de Van Oldenbameveldstraat nog eens wordt versterkt door Buurman J. H. den Hartog vult nenkort kontakt opnemen met de ambtenaren van de gemeen te om in ieder geval een oplos sing te vinden voor het ergste lawaai. de stalen platen. Vlaardingen De politie in Vlaardingen heeft opnieuw een aantal inbraken kunnen oplos sen. Nadat al eerder drie jon gens werden aangehouden op heterdaad betrapt na de melding van enkele burgers kon de jeugdpolitie afgelopen week nog vijf jongens arreste ren. Een uitgebreid onderzoek heeft uitgewezen, dat de groep jon gens in de leeftijd van negen tot elf jaar vanaf eind mei tot be gin juli (veelal met zijn zessen tegelijk) "ergens inbraken. Hun doelen: scholen, een kinderdag verblijf, een kantine muziekin stituten enzovoorts. Verscheidene gebouwen werden meer dan één keer bezocht Te kengerei en muziekinstrumen ten waren favoriet, maar ook andere dingen werden meege nomen als dat uitkwam. Behalve voor duizenden guldens aan voorwerpen, werd ook voor honderden guldens schade aan gericht „Waaronder ook zinloze vernielingen", aldus de politie, die zegt nogal verontrust te zijn over de jeugdige leeftijd van de acht. Het onderzoek is nog niet afgerond. daar nog bij aan: „Bij noorden wind is het helemaal verschrik kelijk Als we visite hebben en er rijdt een trein voorbij, moe ten we soms gewoon even onze mond houden. Niemand hoort wat van het gesprek, alleen het gedender van de wagons". Zoals diverse géirriteerde wijkbe woners klaagden beide heren al jarenlang bij de gemeente over de „ondragelijke" geluidsover last De gemeenteraad gaf tenslotte vorig jaar al een paar deskun digen van de dienst voor Toege past Natuurwetenschappelijk Onderzoek (TNO) in Delft de opdracht om na te gaan of de herrie nabij de spoorbaan in derdaad wel zo erg was. SPRINTER Nu de geluidsmetingen, die on langs door de Technisch Psy chische Dienst voor een bedrag van tien mille op de band wer den vastgelegd, rijn geanaly- Delft De Dienst voor Buiten landse studerenden in Neder land (Foreign Student Service) heeft ook voor deze zomer een speciaal programma samenge steld voor zo'n vierhonderd buitenlandse studenten. Er worden bezoeken gebracht aan de Hoogovens, Amsterdam, se Droogdokmaatschappij, de Technische Hogeschool Delft, het Nationale Park de Hoge Veluwe. de Deltawerken, de Broeker Veiling l?n de Rotter- damse haven. De studenten uit hét buitenland lopen stage in Nederland door de bemiddeling van de IAES- TE-commissie m Delft. Delft/AIaasland De rijkspolitie hoefden dringend medische In het rayon De Lier heeft in verzorging, aldus de politie, een grasveld in Maasland een Volgens de wachtmeester van po- 56-jarige zwerver gevonden, die zodanig verwond was dat hij onmiddellijk in een Delfts ziekenhuis moest worden opge nomen. Hoe lang de zwerver zich in het Westland heeft opgehouden en wat er met hem is gebeurd is niet bekend. Zijn voeten be- htie, die de man ui het berm gras aantrof, kon de zwerver met meer lopen. De man zegt uit Amsterdam le komen; hij zou bekend zijn bij het Leger des Heils in Rotterdam; in Maasland of andere plaatsen in het Westland is hij nooit eerder gesignaleerd. Den Haag De Vereniging tegen Milieudefensie heeft vanmorgen om kwart voor tien een lijst met 6500 handtekeningen aangeboden aan de mi nister van verkeer en wa terstaat Tj. Westerterp. De handtekeningen wer den de afgelopen weken verzameld om zo te pro testeren tegen de aanleg van rijksweg 19 door het toekomstige recreatiege bied Midden-Delfland. Vlaardingen „Op dit moment zou ik er geen antwoord op kunnen geven of er botuiisme in Vlaardingen voorkomt. Er rijn wel dode eenden aangetroffen, die zijn voor onderzoek opgestuurd naar het Rijksserum instituut in Rotterdam waar zal worden onderzocht wat de doodsoorzaak was". Deze krant, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt bezorgd in combinatie met het Rotterdamsch Nieuwsblad. Stuur mij deze krant 14 dagen gratis toe in combinatie met het Rotterdamsch Nieuwsblad. naam: adres: woonpt. tel Deze bon in open envelop, zonder postzegel, sturen naar Antwoordnummer 834, Rotterdam Aldus de heer Huisman, „milieu- expert" op het Vlaardmgse stadskantoor. Hij voegt eraan toe dat er m de afgelopen jaren bij de dode eenden geen gif is gevonden dat schadelijk is voor de mensen. De bo tul isme-kwestie kwam veer tien dagen geleden aan het rol len toen PvdA-raadslid. Henk Krabben wethouder Jo Ver- meule vragen stelde over het eventueel voorkomen van botu iisme. Er waren weer dode een den gevonden, stelde hij. en zelfs de restanten van een dood schaap. De wethouder antwoordde dat het college zou gaan informe ren bij de gemeentelijke plant soenen- en reinigingsdienst, en dat men verder „alert" zou blij ven. Daarbij vond de wethou der, naar aanleiding van een andere vraag van Krabben of de bevolking niet gewaar schuwd moest worden, dat de Vlaardmgers vooral met ver ontrust moesten worden. „Struisvogelpolitiek", zei Krab ben hierop. Jo Vermeule zegde toe dat de gemeente een berich tje naar de kranten zou sturen. Echter, in dat berichtje (zie on- zo krant van donderdag) wordt met geen woord over botuiisme gerept Men waarschuwt er alleen maar voor dat 't ongezond zwemmen is in vooral de Vlaardingse Vaart Volgens Henk Krabben is de Vlaardingse Vaart juist de minst gevaarlijke, het gaat juist om de singels, zegt hij- H Botuiisme wordt veroorzaakt door de bacterie Clostridium Botulinum die alleen actief 5 wordt in een dood dierlijk H organisme. Onder bepaalde 5 omstandigheden, zoals stil- staand water en temperatu- =5 ren boven de twintig Ccl- Sjj sius, kan de bacterie een E gifstof gaan afscheiden: het botulinumtoxine. Ongeveer vijf zes jaar geleden stier- ven de eerste duizenden wa- tervogels aan het toxine dat van kadaver tot levende vo- gel werd overgebracht door §E maden, larven en vliegen die 5 hun eieren hadden afgezet H in de dode vogels. H De dieren sterven aan het type S C van het botulinumtoxine. 5 Er is echter ook een reeelj S gevaar voor de mensen. Als S de dierenlijken namelijk 5 lang in het water bhjven hg- S gen, ontwikkelen zich m die H kadavers de typen B en E die wé! gevaarlijk zijn voor de mens. Deze ontwikkeling voltrekt zich tn ongeveer 48 uur. Bovendien herstelt een water dat door botuiisme ts aangetast ach niet snel. Dit komt omdat de botulinum- S gifstoffen in een rustvorm Sj (een spore), kunnen over- s gaan die jarenlang levens- E vatbaar is. Vlaardingen Bij een anto-on- geval op rijksweg 20 is een 28-jarige Schiedammer om het leven gekomen. Het ongeluk, dat gistermorgen vroeg plaats vond, eiste ook een zwaar ge wonde: een 17-jarige jongen eveneens uit Schiedam die met ernstig hersenletsel naar het Dijkzigtziekenhuis in Rotter dam werd vervoerd. Twee pas sagiers kwamen met de schrik vrij. Het ongeval deed zich voor vlak bij de afslag naar Vlaardingen. Door nog onbekende oorzaak begon de wagen te kantelen, sloeg vele malen over de kop en belandde uiteindelijk tegen een boom langs de weg. De 28-jange P.DJ.W. werd uit de wagen geslingerd en was vrij wel op slag dood. De 17-jarige A. de V, werd er ook uit geslin gerd, Hij zat achterin de auto. Met hersenletsel is hij naar het ziekenhuis gebracht Zijn toe stand is kritiek. De 20-jarige L. K. die naast de bestuurder zat beiden had den geen veiligheidsgordels om kwam er ongedeerd uit even als de 18-jarige passagiere W. van V. Ook zij kwamen uit Schiedam. De auto is total-loss. De oorzaak is nog niet bekend. Vlaardingen „Uw belangen- commïssies proberen de vier buitenlanders uit uw flat te weren. Wilt u dat ook, of vindt n dat het om een eerlijke recht vaardige zaak gaat, waarmee wij de problematiek in de oude wijken Iets helpen verbeteren door ja te zeggen tegen dit experiment", aldus luidt de laatste zin van een open brief van Qostwijk-op bouwwerker Ben Dubbelman. De brief is gericht aan de bewoners van de flats aan de Aalscholver- laan, Fazantlaan cd Ekster- laan. De belangencommissies die in de ze lanen actief zijn, hebben af gelopen week nogmaals gezegd „voorlopig niet anders dan af zijdig te blijven van het experi ment voor de spreiding van bui tenlandse werknemers". Ben Dubbeldam gelooft dat die me ning met representatief ts voor de bevolking van Holy, want zo staat in de bnef: ,Js iedere flatbewoner het er nu wel mee eens". „Het is bovendien de vraag of 'afzijdig opstellen* de juiste for mulering is, als je de activitei ten van enkele van deze be stuursleden van de belangen commissies bekijkt", vervolgt de Oostwijker. Door zich op de informatie-avond int De Heipaal zich negatief en bevooroordeeld op te stellen maken de commis sies, zo verwijt Dubbeldam hen. zich schuldig aan een zeer on gezonde stemrmngkwekerij. En 20 vervolgt hij m een reactie op het mislukken van de infor matie-avond: „Om daarvan de schuld te geven aan de organi satie is slim bedacht, maar elk normaal denkend mens zal de goedkoopste ervan in kunnen zien". In de bnef, die eind vorige week is bezorgd, legt Ben Dubbeldam uit waar het eigenlijk om gaat; vier buitenlanders in een wo ning per heel flatgebouw. De opbouwwerker roept Holy.be woners op te reageren op de brief (z'n adres: Magnohastraat 25-d, Vlaardingen). Vlaardingen Het proces dat de Bond voor Huurders en Woning zoekenden heeft aangespannen tegen de Vlaardingse commissaris van politie Van Toledo gaat niet door. De Rotterdamse officier van justitie heeft de zaak geseponeerd. De BHW is vooralsnog niet van van justitie gestuurd, plan verdere gerechtelijke stap- Van Toledo heeft tijdens een in pen tegen de commissaris te ondernemen. „We hadden dit wel verwacht" aldus Remy Poppe van de BHW, „zo'n com missaris wordt natuurlijk be schermd". Nog niet zolang geleden heeft de Vlaardmgse commissaris een rapport over de BHW-zaak ge maakt Dat is naar de officier mei gehouden persconferentie verklaard dat de BHW en de Socialistische Partij zeer nauw aan elkaar verbonden waren. Vonge maand heeft hij ver klaard nog steeds achter die uitlatingen te staan. De BHW heeft zich hierover erg kwaad gemaakt, hetgeen leidde tot een aanklacht wegens smaad.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 1