SCHIEDAMSCHE COURANT I. msm Werkloosheid gestegen Geen super markt in Musis Sacrum GEERVLIETSESTRAAT WORDT OPGEKNAPT GO0 NI6UWS! „Zijn b .enw.nog gebonden aan besluit van 1950?" JA, Ik D€ PRO?? Kinderen op „versiertour'' Woensdag 9 juli 1975- - 100ste jaargang no. 2535*8 NIEUWE VERKEERS- VERORDEMNG IN MAASSLUIS-CENTRUM Vuil verbranding Daling werkloosheid van laatste maanden zet niet door VTM toch bang voor stank bij uitbreiding gistfabriek Albrecht wil niet meer Opening Jeugdland 75: SGP-GPVover onteigening bij kankertherapeut: ONAFHANKELIJK DAGBLAD I i vt 6 pagina's Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL v Maassluis Met ingang van zaterdag is in het centrum van Maassluis een nieuwe verkeersverordening van kracht: het is dan weer veroorloofd met een auto over de Markt te rijden. Ook parkeren wordt weer toegestaan, maar alleen In de parkeervak- ken- Vrachtwagens kunnen geen plaatsje vinden op de Markt. Ook do parkeerregel,ng_ op de perkt. Wie geen plaats kan vin den, moet parkeerruimte elders in de stad zoeken. Het dicht bij is dan het parkeerterrein in de Taanstraat en de loswal van de haven. Noordvliet N-Z en op de Zuid- vliet voor het dienstencentrum worden gewijzigd: net als op de Markt alleen in de parkeervak ken en voor maximaal één uur. De parkeerders op de Markt moe ten erop bedacht zijn, dat het .legaal parkeren beperkt is voor T maxima ai één uur. Voor lang- parkeerders en winkeliers wijst de politie op de mogelijkheid om te parkeren op de parkeer plaats die aanwezig is op het Kerkeiland. - De Wagenbrug mag voortaan door personenauto's de hele dag in beide richtingen bereden worden; vrachtauto's echter al leen tussen zeven en elf uur 's morgens. Een rijverbod voor vrachtauto's geldt ook voor de Wip en de Veerstraat, behalve juist tussen zeven en elf 's mor gens. Op de Markt in Maassluis mag voortaan weer gereden en geparkeerd worden. In Reine Lucht, het orgaan van de Vereniging tegen Milieubederf in en om het Nieuwe Waterwegge bied, wordt weer eens nader ingegaan op de vuilverbrandingsinstal latie in de Botlek: „Op 1 april werd een vergun ningsaanvraag ter Inzage gelegd van de N.V. Af valverwerking Rijn mond. Nadat de vuilver brandingsinstallatie on der toezicht van de over heid lange tijd zonder de wettelijk vereiste ver gunningen in gebruik ge weest was, heeft het pro vinciaal bestuur einde lijk ingezien dat dit niet langer kon". Op pagina drie van deze krant wordt meer aan dacht besteed aan „Reine Lucht's vervolgverhaal vuilverbran dlngsm isér e en aan wat de nieuwe directeur van de N.V. Af valverwerking Rijnmond ervan vindt. Vlaardingen/Schiedam Tegen alle verwachtingen in Is de werkloosheid vorige maand in het Waterweg gebied gestegen: zowel bij mannen als bij vrouwen steeg de werkloosheid in de maand juni, in vergelij king met mei, met respectievelijk twintig en vieren dertig tekorten aan arbeidsplaatsen. Dit is juist tegengesteld aan de trendmatige ontwikkeling die verwacht werd. Aangezien vorig jaar de werkloosheid in juni ten opzichte van mei daalde met vijfenzestig mannen en acht vrouwen, begint zich een duidelijk ongun stiger ontwikkeling van de arbeidscijfers te ma nifesteren, zo wordt ge vreesd op het Geweste- „Hollandia veel te optimistisch* Schiedam De gistfabriek Hollandia II in Schiedam is veel te optimistisch, als zij verwacht «lat uitbreiding van haar bedrijf geen luchtverontreiniging geeft. Dat is de mening van de Vereni ging tegen Milieubederf in en om het Rijnmondgebied (VTM), die weinig geloof hecht aan uit latingen met die strekking van de zijde van Hollandia. De branderij en gistfabriek, geves tigd, aan het 's-Graveland in Schiedam, diende op 17 maart een aanvraag in bij de provin cie om haar fabriek voor de productie van graanalcohol te mogen uitbreiden met tien gis tingstanks, een temperatuur- straat en een graansilo. In de aanvraag beweerde Hollandia, als antwoord op de vraag welke maatregelen genomen waren om de luchtverontreiniging te beperken; Gezien de beoogde .uitbreiding geen luchtverontrei niging geeft, behoeven geen maatregelen te worden geno men". De VTM echter vindt die uit spraak nogal naief. In het or gaan Reine Lucht staat te lezen: •►Het is algemeen bekend dat gistingsprocessen nogal eens stank veroorzaken en dat tij dens dit proces grote hoeveel heden kooldioxide (C02) ont staan. Bovendien bleek ons, dat in de temperatuurstraat zal worden gewerkt met zwavel- zuur. _En zwavelzuurnevels ko men in het Nieuwe Waterweg gebied ook niet zelden voor. Jndanks de verzekering van Hol- landia dat er geen verdere ver ontreiniging van de lucht zal optreden, heeft de VTM daar om toch maar aan het provin ciaal bestuur gevraagd strenge voorwaarden te stellen aan de gistfabriek, ter voorkoming van stank en emissies van kooldio xide en zwavelzuur. lijk Arbeidsbureau Nieu we Waterweg-Noord in Vlaardingen. Bovendien houdt het grote aan tal in deze maand verleende ontslag vergunningen een toe nemend aantal werkzoeker» voor de volgende maanden ia. Directeur Harberts van het Ge westelijk Arbeidsbureau ziet echter nog een lichtpuntje: „Ge lukkig is de doorstromingssnel heid voor een aantal catego rieën ingeschreven tamelijk groot, vooral in de bouw". In het Waterweggebied zijn in totaal 1115 mannen werkloos (1.91 procent) en 495 vrouwen (2.54 procent). De toename van het aanbod is voor een deel te zoeken bij de buitenlandse werknemers. Bij de mannen steeg dit precies met twintig en bij de vrouwen met veertien, meest in de categorie overige beroepsgroepen. Harberts acht het niet onwaarschijnlijk dat de legalisering van de buitenland se werknemers hierbij een rol speelt. Het aanbod in de groep school verlaters nam toe met elf man nen en achttien vrouwen, een niet groot aantal voor de tijd van het jaar. De totale omvang van deze groep (met respectie velijk 38 en 32) geeft aanleiding tot optimisme, vindt de GAB-di- recteur. Ook de situatie bij de groep jeugdigen die niet net van school komen, is hoopge vend: een daling met zeven en tweeëndertig werkzoekenden. Samenvattend kan worden ge- steld dat de arbeidsmarkt voor de bouw en de metaal gunstig is. De vraag handhaafde zich hier goed met name bij de man nen: een stijging van de vraag naar jongeren onder negentien jaar. Voor volwassen kantoor personeel en personeel algeme ne dienst is de vraag gedaald. in Musis Sacrum aan de Lange Haven, eens de „cultuur- tempel" van Schiedam, komt toch geen supermarkt i Alleen aan de evenzijde van de Geervlietsestraat in Schtedam-Zuid worden bómen geplant. Schiedam Gemeente-ambtenaren gaan binnenkort praten met de bewonersver eniging Schiedam-Zuid over de mogelijk heid van speel voorzieningen in de te ver beteren Geervlietsestraat. Bij de herstratingswerkzaamheden dïe reeds in deze straat zijn gestart worden alleen aan de evenzijde bomen geplant Aan de andere kant van de straat is dit volgens de ambtenaren niet mogelijk vanwege de ondergrondse kabels en leidingen. Ita-, liaanse populieren komen aan het eind in de bocht bij de Havendijk. Op die plaats komt tevens een huisvuilcon- tainer. Aan het begin van de straat wordt op verzoek van de buurtbewoners een plantvak van laag metselwerk gecon- sh Ueeiu. Tevens komt er nabij de Nieuwe Maasstraat een zitbank. Uit de herstratingstekeningen die onlangs in de straat huis-aan-huis werden verspreid blijkt dat er plaats wordt gereserveerd voor 34 parkeervakken. Op een aantal plaatsen komen ook verkeersdrempels om de snelheid van de auto's af te remmen. Schiedam Een stoet van kinderen met versierde fietsen zal op maan dag 14 juli „Jeugdland 75" openen. De officiële handeling zal geschie den door de wethouder van jeugd zaken Hans van der Wllk die daar voor speciaal door de fietsers van het Stadskantoor wordt afgehaald. De wethouder zal (voor deze keer) niet op de fiets springen. Hij mag plech tig plaats nemen in een paard en wagen die hem zal afleveren bij de sporthal Margriet waar het jaarlijks terugkerende kinderfeest wordt ge houden. Bij aankomst zullen de kin deren met versierde fietsen een défi lé voor hem houden. Voor het echter zover is moeten de Schiedamse kinderen nu vast begin nen met het versieren van de rijwie len, aldus de organisatoren, want alles moet maandagmorgen klaar zijn. Voor wie geen gelegenheid be staat het thuis te doen is een oplos sing bedacht Maandagmorgen vroeg kunnnen zij bij de sporthal hun fiets nog versieren. Aan het défilé dat door de kinderen wordt aangeboden zit ook nog een prijs vast. De mooiste of de meest r originele versierde fiets wordt be kroond. Jeugdland is een kinderfeest voor ie dereen in de leeftijd van 4 tot en met 12 jaar en wordt van 14 tot en met 25 juli in de sporthal gehouden. Er vinden allerlei activiteiten plaats: verven, kleien, spelen, film, poffer tjes bakken, eigen krant maken, bloemschikken, bouwen, speurtoch ten, leden, volksdansen enzovoorts. Dagelijks van 9 tot 4 uur is de hal geopend. Voor 2,50 (of een „vijfrit- teri'-kaart voor f 10) kunnen de kin deren erin. De prijs is inclusief lunch en deelname aan alle activitei- ten. Vlaardingen De SG- P/GPV-fractie in de Vlaar- dingse gemeenteraad heeft burgemeester en wethou ders gevraagd of dat colle ge bereid is in afwachting van de uitspraak van het Haagse gerechtshof werk zaamheden op het land van de kankertherapeut Moerman op te schorten. De uitspraak is op 1 okto ber, De vraag van de SGP-GPV betreft een langlopend con flict tussen dr. C. Moerman en de gemeente Vlaardin gen. De gemeente wil een groot deel van zijn land goed aan de Broekweg on teigenen terwüie van een nieuwe verbinding met Schiedam: de Burgemees ter Heusdenslaan. Dr. Moerman heeft steeds volgehouden dat die ver binding overbodig is: er zijn er al vijf. Hij ging zelfs zo ver te suggereren dat het Kankerinstituut, dat zijn therapie (een speciaal dieet) bestrijdt, achter de onteigening zou staan. De SGP-GPV-fractie voert, evenals dr. Moerman dat eerder heeft gedaan, bij haar vraag een Koninklijk Besluit uit 1950 aan. Daarin staat dat b. en w. van Vlaardingen zich destijds bereid hebben verklaard het land van de arts met rust te laten als blijkt dat het werk van Moerman van medisch en algemeen belang is. Dr. Moerman voert namelijk aan dat het land voor zijn proefnemin gen met duiven, die een bepaald territorium nodig hebben, onontbeerlijk is. De SGP-GPV vraagt of het huidige college zich nog steeds gebonden acht aan deze uitspraak, en of er inmiddels nieuw licht is ge worpen op de eventuele wetenschappelijke kwali- teit van het werk van de arts. Maandagavond krijgt de zaak landelijke aandacht via TROS-Aktua. Schiedam Het zelfbedieningsbedrijf Albrecht heeft geen interesse meer in de drie panden van Musis Sacrum aan de Lange Haven. De besprekingen met de exploitatiemaatschappï j Europlan over het huren van wat eens de cultuurtempel van Schiedam werd. genoemd zijn stopgezet. Eigenaar H. T. Planken uit Was senaar zegt inmiddels al diver se makelaars te hebben inge schakeld om toch nog een be stemming te vinden voor de dichtgespijkerde panden, die nu al zo'n vijf jaar leegstaan. In de wandelgangen van het stadskantoor wordt echter ge fluisterd dat de Wassenaarse miljonair de huizen anderhalf jaar geleden alleen heeft ge kocht om ze later voor een ho gere prijs aan de gemeente te verkopen. De gemeente-ambte naren hadden namelijk in de eerste bestemmingsplannen voor de binnenstad het voorne men om op de plaats van Musis Sacrum een metro-tracé aan te leggen. Er komt echter (voorlopig) hele maal geen metro. Bovendien wordt de Lange Haven waar schijnlijk beschermd stadsge zicht Musis Sacrum staat al op de monumentenlijst Wethouder Chris Zijderveïd was dan ook alles behalve enthou siast toen hij enkele maanden geleden over de besprekingen met de supermarkt hoorde. Een dergelijk bedrijf zou volgens hem de sfeer van de Lange Haven danig aantasten. De di-'j rectie van Albrecht heeft echter om praktische redenen be dankt De 64-jarige miljonair schreef men dat het tweede fi liaal in Schiedam toch meer centraal moet komen te liggen. Bovendien zou zo staat in het „bedankbriefje" - de bereik baarheid van deze plaats te wensen over te laten. Deze krant, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt bezorgd in combinatie met het Rotterdamsch Nieuwsblad. Stuur mij deze krant 14 dagen gratis toe in combinatie met het f|' Rotterdamsch Nieuwsblad: *f adres: woonpl, Oeze bon in open envalop. zonder postzegel, sturen naar: Antwoordnummer 334, Botterdam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 1