SCHIEDAMSCHE COURANT Verhuiswagen rijdt af en aan in nieuwbouwwijken inspraak stadsplan GO® NIÉUWS! JA, ll< N€€M D€ PRO€f Maassluis wil volksuniversiteit en muziekschool I Kok met auto over de kop Bijna vijf ongevallen per dag Bestelwagen gestolen Hoekse diefstallen opgelost SUIKERKLONTJES I INLEVEREN S.V.P. Vogelkenner door J ager sver eniging voor rechter gedaagd Donderdag 10 juli 1975- ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 kiachtendienst 144144 4 pagina's -160ste jaargang no. 25359 SCHIEDAM EN KETHEL Eigen luchtfoto, Henk van Westering en Piet de Nijs De wijken Nieuwland (voorgrond) en Groenoord in Schiedam... verhuiswagen wordt vaak gesignaleerd.... Ook de Vereniging tegen Milieu bederf in en om het Nieu we Waterweg gebied (VTM) is van plan mee te denken over de toe komstige ont wikkeling van de gemeente Vlaardingen. Dat hierbij de milieuproble matiek voorop staat, heeft geen betoog De Vereniging- met-de-lange- naam nodigt VJaardinge le den uit zich aan te sluiten bij een spe ciaal in te stel len werkgroep. Belangstellen- via postbus 252 den kunnen in Vlaardin- zich opgeven gen. Schiedam Op het kruispunt van de Koekoekslaan en de Zwaluwlaan is door onbekende oorzaak een auto over de kop geslagen. Bestuurder N. A. P. B-, een 31-ja- rige Kok uit Voorburg, en twee Schiedam Een onderzoek van de afdeling sociografie van de gemeente heeft aangetoond dat in 1974 de meeste personen die de stad hebben verlaten uit de flat wijk Groenoord komen. Van de 4680 personen die el ders gingen wonen kwamen er liefst 1329 oftewel 28,4 procent van de vertrokkenen uit de ^noordelijke, .wijk.,. Omdat, de ene wijk meer inwoners telt dan de andere heeft de gemeen te ook de percentages berekent Ook toen kwam er een nieuw bouwwijk op de eerste plaats. Schiedam Uit het politierap port is gisteren gebleken dat de vorige maand in Schiedam 144 verkeersongevallen plaats vonden. Dat is bijna vijf per dag. Het verkeer eiste die maand een dodelijk slachtoffer. Zes men sen werden zwaar gewond. Lichte verwondingen kwamen in vijfentwintig gevallen voor. Bij eenentwintig ongelukken was er sprake van zware scha de, tegen honderdzestien lichte schadegevallen. De meest voorkomende oorzaak is net als vorige maanden steeds het geen voorrang verle tten. Onoplettendheid noteerde de politie als tweede oorzaak. Schiedam De auto van de 64-" jarige Schiedammer M. J. V. is spoorloos verdwenen. De eigenaar zag de Volkswagen voor het laatst op de Schiedam- seweg. Daar stond de bestelwa gen geparkeerd, niet afgesloten en met de sleutels nog in het kontakt. Aan het Bachpleïn demonteerden onbekenden een accu uit de Citroen van de 46-jarjge M.F. - De Waarde van de ontvreemde accu is honderd gulden. Dat bedrag werd er ook uit het theehuis in het Prinses Beatrix- park gestolen. Een ruit van het gebouwtje heeft men ingesla gen om binnen te komen. 's-Gravenzande/Rotterdam De Rotterdamse recherche heeft onlangs twee mannen aange-. houden, die bekenden in totaal zestien inbraken te hebben ge pleegd. Eén daarvan was in Hoek van Holland, waar zij een aanzienlijke hoeveelheid geld en sigaretten uit een strandpa viljoen stalen. Nieuwland bleek relatief de meeste vertrekkers te hebben. In de noordelijke wijken rijdt de verhuiswagen dus af en aan. Deze conclusie kan men trek ken uit een rapport dat de ge meente Schiedam in maart dit jaar voltooide om een beeld te krijgen van de migratie en de invloed op de bevolkingssamen stelling hiervan. Hoewel het" niet mogelijk was een volledig beeld te krijgen vindt men dat de analyse interessante gege vens heeft opgeleverd. Over de beweegredenen van de vertrek kers wordt in het rapport he laas geen woord gerept, maar het is bekend dat de nieuw bouwwijken veelal zogenaamde doorgaan swijken zijn. Al in mei 1973 startte men overi gens al met het onderzoek naar het vertrekoverschot dat angst wekkende vormen begon aan te 'nemen. De afgelopen twee jaar daalde de bevolking van over RIJNMOND de 80.000 naar nog geen 78. 00. al jaren velerlei klachten depo neren bij de betrokken instan ties en vaak terecht blijken het best naar hun zin te heb ben. Slechts 285 personen be sloten in 1974 de wijk vaarwel te zeggen. Procentueel uitge drukt (wat betreft het aandeel van de wijken) is dat maar 8,7 procent Onder dè „rustige"^ wijkeA kan i men ook rekenen het centrum J (2,1 procent), Kethel (4 procent) en Bijdorp (0,5 procent). Een apart rekensommetje is ge maakt van de gezinnen die j „tussen havens en grachten." wonen. Zoals verwacht consta- I teerde men ook hier een laag percentage (1,7). Na de twee flatwïjken zijn de tweede oude wijken Oost en West het sterkst vertegenwoordigd wat betreft het vertrek: respectievelijk 16,5 en 19,9 procent. De' gemeente stelt na de afron ding van het onderzoek in maart dat Groenoord in het vertrek van de bevolking „sterk oververtegenwoordigd is en blijft", in tegenstelling tot Nieuwland en Zuid. Niettemin telt Nieuwland ook een hoog vertrekcijfer; 966. In percenta ges -uitgedrukt zelfs de wijk met het sterkste vertrekcijfer: 25,1. VERRASSEND Een verrassende uitkomst zijn de gegevens die over de Gorzen bekend zijn gemaakt De bewo ners in deze oude wijk die Van alle-vertrokken personen in gezinsverband verhuisde 63 procent naar een gemeente bui ten Rijnmond. Opvallend vol gens de gemeente is, dat in de oudere wijken het aandeel van de vertrokken gezinnen naar gemeenten buiten de Rijnmond over het algemeen iets lager ligt dan dat In de nieuwere wijken. Alleenstaanden blijken hun voor keur voor leefomgeving binnen de Rijnmond te zoeken. De aan wezigheid van voorzieningen (onderwijs) en werkgelegenheid (gastarbeiders) zullen daarbij wel van invloed zijn geweest, aldus de gemeente. Zoals bezoekers van de luchthaven Schiphol worden gefouilleerd op schiettuig zo worden wandelaars in de Schiedam se Zwaansteeg de laatste tijd gevisiteerd op suiker klontjes. Niet een geüniformeerde bewaker maar Kusea een zevenjarige mer rie heeft deze taak geheel vrijwillig op zich genomen. Alleen met het hoofd buiten de twee delige staldeur haalt zij feilloos de Schiedammers eruit die -met wat voor vage bedoelingen dan ook met een klontje op zak de steeg passeren. En aan deze strenge con trole is geen ontkomen aan. Gezien de geringe breedte van het straatje kan de bruine merrie tot aan de overkant reiken. Zowel lin ker- als rechter jaszakken kunnen dus zonder veel moeite worden besnuffeld. Een tafereeltje dat sinds de remise van de paardentram aan de Hoofdstraat verdween in Schie dam zeldzaam Haagse passagiers kwamen er ongedeerd van af. De wagen, een Fiat, liep flinke schade op. De automobilist ver telde de politie dat hij voor een oneffenheid in het wegdek moest uitwijken en toen de macht over het stuur verloor. Den Haag De Koninklijke Ne- derlandsche Jagersver eniging heeft bij de Haagse rechtbank een kort geding aangespannen tegen de amateur-ornitholoog Norman van Swelm. Aanleiding van dit proces, dat op 14 juli dient vormt een aantal uitspraken die Van Swelm in het krantenartikel „Rijksweg 19: catostrofaal", dat in mei in ons blad werd gepubliceerd, uitte. Hij zegt daarin onder meer dat jagen gelijk staat met moord en dat het doden van een niet- soortgenoot jacht wordt ge noemd. De j agersverenigin g stelt daaren tegen dat jagen een vorm van natuurbescherming is. Zij eist dat Van Swelm zich in het ver volg onthoud van „onware en beledigende" mededelingen over de jacht in Nederland in het algemeen en de jagers in het bijzonder. Voorts staat in de eis dat hij zich dient te onthouden van dit soort discri minerende uitspraken, op een dwangsom van duizend gulden per overtreding. De rechtbank is ook gevraagd de heer Van Swelm op eigen kosten een rec tificatie in onze krant te laten plaatsen. Maassluis Het ftïaassluise ge meentebestuur wil komen tot de oprichting van een volksu niversiteit en een muziek school in de „Stad aan de Wa terweg". Het college van bur gemeester en wethouders schrijft dit in een beleidsnota culturele zaken, de portefeuille van wethouder Van der Knaap. „Een algemene instelling voor vormings- en ontwikkelings werk, open voor iedereen, ont breekt in onze gemeente". „Een initiatief dat wij in dit kader zouden toejuichen is het in onze gemeente stichten van een volksuniversiteit", staat in de beleidsnota. B. en w. (lees: Van der Knaap) verwachten dat de op handen zijnde rijkssubsidieregeling Vormings- en Ontwikkelings werk voor Volwassenen een goede stimulans kan zijn om plaatselijk tot initiatieven te ko men. Maar „omdat de ontwikkeling van op vorming gerichte activi teiten met name van belang is voor jongere generaties" wil het gemeentebestuur de culturele vorming meer dan nu het geval is opnemen in het totale Ieer- en vormingsproces. Dit kan ge- Beeldhouwen, schilderen, boetseren of textiel bewerken; op de volksuniversiteit die Maassluis wil, moet het allemaal mogelijk zijn. beuren door verdergaande inte gratie in het (basisonderwijs. De volksuniversiteit kan in nauw overleg en in nauwe samen werking met de groeperingen die reeds incidenteel vomungs- en ontwikkelingswerk ter hand hebben genomen, aanvangen met de opbouw van een scala van cursussen en andere activi teiten. MUZIEKSCHOOL „Wij onderkennen de door velen gevoelde behoefte de mogelijk heden tot muzikale vorming te verruimen. Wij menen dat het stichten van een muziekschool de meest passende wijze is om aan de grote vraag op dit ter rein tegemoet te komen", schrijven b, en w. Een andere mogelijkheid is het integreren van muzikale vor ming in het onderwijs. Het col lege meent echter dat dit een aantal practische problemen met zich meebrengt; O het aanbod van vakleerkrach ten op dit gebied is ontoerei kend: O met muzikale vorming binnen het basisonderwijs „maak je de kinderen alleen maar lekker, er is geen „foliow-up"; O salariskosten voor de vakleer krachten komen volledig ten laste van de gemeente, een rijksbijdrage wordt met ver strekt: 9 integratie van muziekonder wijs in het basisonderwijs werpt de vraag op: „Waarom wel muziek en geen bewegings expressie, geen drama, waarom niet alie andere muzen"? Volgens b. en w. is de Rotter damse muziekschool bereid een op te richten stichting Maas- sluise Muziekschool metter daad te steunen; vooral op het gebied van de leerlingenadmi nistratie. Bovendien kan geput worden uit de bij de RMS aan gesloten vakleerkrachten. De op te richten muziek*-' ol wordt niet goedkoop: erva. ..igs- cijfers wijzen uit dat een opti male muziekschool ongeveer 550.000 gulden kost, met een leerlingenaantal van 500 tot 600 (ook ervaringscijfers). Omdat het onderwijs aan muziek scholen gewoonlijk drie onder delen kent, zijn de kosten de eerste twee jaren nog relatief genng: 50.000 en 100.000 gulden worden hiervoor op de begro tingen voor *76 cn '77 uitgetrok"- kcn. Het eerste jaar, voor leerlingen uit de tweede klassen van het basisonderwijs, is bedoeld als confrontatie met klank en rit me. Het tweede jaar wordt aan algemene muzikale vorming ge daan en vindt een eerste ken nismaking met instrumenten plaats. Het derde onderdeel, een periode die ten hoogste ne gen jaren kan duren, wordt een instrument gekozen en na enige tijd met individueel onderwijs begonnen. In het eerste en tweede jaar wordt één uur per week klassi kaal les gegeven. Het indivi dueel onderwijs neemt eerst een half uur en later drie kwar- tier m beslag. Het Maassluise gemeentebestuur wil proberen de bewegingsex pressie ook onderdeel van de muziekschool tc maken. En ook voor de beeldende vorming be wijst juist de volksuniversiteit goede diensten, menen burge meester en wethouders. Deze krant, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt bezorgd in combinatie met het Rotterdamsch Nieuwsblad. Stuur mij deze krant 14 dagen gratis toe in combinatie met het Rotterdamsch Nieuwsblad. naam- adres; woonpi tel: Deze bon in open envelop, zonder postzegel, sturen naar. Antwoordnummer 834Rotterdam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 1