Toenemende vrees onder agrariërs over beperkingen ïiüiRsnns!. Nieuwbouw R.K.-scliool Maasland in augustus all-round fotopijplassers met certifikaten - all-round pijpfitters Expositie kinder tekeningen ms SG-congres Frituurpan j gestolen Timmeren aan de weg naar Jeugdland [Modelwoning Over De Vesten reeds geopend Volgend jaar huisvesting in landbouwschool Automobilisten bekeurd Huuradviseurs bewoners vereniging jop vakantie Puzzeltocht De Hoek Vakantie spelen Bromfietsers botsen N.A.P.M. N.A.P.M. b.v. BEMOEIENIS filJDAG 11 JULI 1975 3 Behoud van het karakteristieke landschap' staat momenta dan vroeger wei eens net yevai wQ~. sterker op de voorgrond Maasland Begin augus tus wordt een begin ge maakt met de nieuw bouw van de R.K. St Aloysiussehool aan de Postlaan te Maasland. Na het bouwrijp maken Schiedam Tijdens het jaarlijk. se congres van alle partnerste den van Schiedam zal een ten toonstelling worden gehouden van kindertekeningen. Het con gres waaraan meedoen Esslin- gen (Duitsland), Udine (Italië), Velenje (Joegoslavië), Vienne (Frankrijk) en Norrköping (Zweden) wordt in oktober georganiseerd door de afdeling internationale uitwisseling van de Schiedamse Gemeenschap. Per stad zullen veertig tekeningen naar de expositie worden opge stuurd. Het onderwerp is „Hoe ziet het kind de omgeving" Een jury zal de voorselectie maken. De SG hoopt dat de bezoekers van de expositie overeenkom sten kunnen constateren tussen Ale leefwijzen van de kinderen van verschillende nationalitei ten. Voor de jonge artiesten zijn uite raard prijzen bedacht. Kleur potloden, viltstiften, tekenblacs en andere soortgelijke materia len kunnen in de wacht worden gesleept In Schiedam loopt de wedstrijd nog niet De eerste sluitingsda tum 1 juli leverde 'nog maar enkele tekeningen op. Re den voor de SG om de scholie ren tot eind september de kans te geven om him artistieke ge voelens op papier vast te leg gen. In deze maand verwacht men ook de andere tweehonderd „bui tenlandse" tekeningen te kun nen ontvangen. Per school mo gen twintig tekeningen worden ingestuurd, vervaardigd door leerlingen tussen de zes en vijf tien jaar. Ka de selectie blijven er veertig per stad over. van de grond, verwacht het schoolbestuur dat nog in dezelfde maand de eerste paal de grond in gaat, „Wat trouwens wel moet," aldus voorzitter W. S. Breukei, „want we hebben een strak schema. Volgend jaar willen we het nieuwe seizoen namelijk in de nieuwe school beginnen." De nieuwe school verrijst nage noeg op dezelfde plaats, waar nu nog de oude school staat Althans een gedeelte daarvan, want onmiddellijk na het begin van de schoolvakantie zijn de slopers met hun verwoestend werk begonnen. De oude school, waarvoor de toenmalige pastoor Hammer in 1921 de eer ste steen legde, is nog voor het eind van deze maand geheel gesloopt De naast de school staande gymzaal blijft evenwel nog staart In de nieuwe school krijgen zowel het basis- als het kleuteronder wijs een plaats. Voor het basis onderwijs komen er zes lokalen en voor de kleuters drie. Exclu sief de grond is met de nieuw bouw een bedrag gemoeid van pint één en een kwart miljoen gulden. Het komend schooljaar neemt de school haar intrek in de land en tuinbouwschool aan de Kerkweg. Deze is leeg komen te staan, nu in augustus de nieuwe- schooi in de Commandeurspol der in gebruik wordt genomen. De St Jozef kleuterschool draait het a.s. schooljaar nog mee. waarna dit houten ge bouwtje, dat in niet al te beste staat verkeert, eveneens kan verdwijnen. Over de nieuwe naam van de straks bij elkaar getrokken scholen, nu nog St Aloysius en St Jozef, hecit het schoolbe stuur zich nog niet beraden. „Er zal dan wei één naam moe ten komen.' meent voorzitter BreukeL „Op dit moment is dat nog niet zo belangrijk. Als eerst de school er maar staat" Schiedam Bij een twee uur lange snelheidscontrole op de Churchillweg heeft de verkeer spolitie zes automobilisten be keurd die harder reden dan de maximum toegestane snelheid van vijftig kilometer- De hoogste snelheid die met de radarinstallatie werd gemeten bedroeg 76 kilometer per uur. J3chiedam Uit het wijkcentrum Oost aan de Dr. Zamenhof- j straat is een frituurpan gesto len. Voor de pan die een waarde heeft van 75 gulden heeft de cultureel werkster in het centrum aangif-' te gedaan bii de politie. Het is nog niet bekend hoe de dader het gebouw binnen is gekomen. Schiedam De bewoners vereni ging Schiedam—West houdt tot maandag 11 augustus geen huurspreekuur in verband met de vakanties. De wijkbewoners kunnen na deze datum voor huurp roblemen weer terecht in het Sportfond- senbad aan de Burgemeester Knappertlaan. Het Bpreekuur wordt dan iedere maandag ge houden van zeven tot acht uur 's avonds. Zo gaat het nieuwe, woningen en kantorencomplex Over De Vpsten aan de Schiedamse Nieuwe Haven er uit zien. Het Rotterdamse aannemingsbe drijf Muwi gaat hiervoor vol gende maand de eerste paal slaan. Wethouder Cor Bolmers heeft vanmiddag om drie uur de modelwoning voor dit pro- jekt geopend. Naast de toekomstige 11 eta ges hoge woontoren, die haaks op de Nieuwe Haven staat, komt een kantoorflat met daarboven woningen in totaal vijf bouwlagen. In het gehele projekt zijn zoals wij reeds in de krant van vrijdag 20 juni meldden 66 tweekamer- en 33 driekamer woningen opgenomen. De bouw moet in 1978 klaar zijn. O In navolging van grote broer Rotterdam gaat ook in Schiedam volgende week maandag Jeugdland van start. De organisatoren zijn op het ogenblik druk bezig de sporthal Margriet om te vormen tot een grote kinderspeelplaats. Het gebeurt met ervaring want al veie jaren timmert men de manilestatie in elkaar, zij het vroeger onder de naam Kinderdorp. Tot en met 25 juli kunnen kinderen van 4 tot en met 12 jaar zich uitleven in allerlei spelletjes en aktlviteiten als een eigen krant maken, volksdansen en poffertjes bakken. Voor het echter zover is zal een lange stoet van kinderen op versierde fietsen de wethouder van jeugdzaken Hans van der Wilk bij het Stadskantoor ophalen, want hij mag die maandag de opening verrichten. Naaldwijk De werkgroep Pijle Tuinen heeft voor deze eerste vakantie maand samen met de stichting Jeugd Westland en de Naaldwijkse sport- commissie de gymnas-' tieteaal aan de Gerbera- laan bemachtigd om daar de kleintjes van vier tot twaalf jaar al knutselend aan hun trekken te laten komen. Iedere maandag, woensdag en vrijdag kunnen de kinderen er van 'smid- dags twee tot vier uur terecht. Voor drie kwart jes is er vrijdag 11 juli gelegenheid om met klei wat aan te modderen en gymnastische spelletjes" te doen. De week daarna staan er .maskers maken" en al lerlei buitenspelletjes zoals touwtrekken op het programma. De laatste week van juli, dus van maandag 21 tot en met vrijdag 25 juli, is het stoeien met kurk en di verse andere materialen geblazen. Hock van Holland Onder auspiciën van de stichting "Alle Hens" wordt donder dag in Hoek van Holland een fietspuz2eltocht gehou den voor kinderen van acht *nt en met twaalf jaar. De tocht Degrnt 's morgens om tien uur en voert door mooie plekjes van De Hoek, waarbij een aantal vragen moeten worden beant woord. Er is voldoend» be geleiding en de verkeerswe gen worden zoveel moge lijk vermeden. Inschrijving is mogelijk op het VVV— kantoor aan de Rietdijk straat en het inschrijfgeld bedraagt vijftig cent p Vlaardingen Dinsdagochtend botsten twee bromfietsers op het rijwielpad langs de mr. L.A.- Kesperweg. Beiden reden rich ting Schiedamseweg toen de 50- jarige W. v. T. de 45-jarige bromfietsster H, de Neef in haalde. Daarbij raakte hij baar brom fiets, waarna de bomfietsster kwam te vallen. Ze werd met onbekend letsel naar het Holy- zi ekenhuis vervoerd maar kon later weer naar huis. Er was verder geen schade. Nederlands Amerikaans® Pijpleiding Maatschappij b.v. Onze onderneming houdt zich bezig met het vervaardigen van offshore konstruktlea. I.v.m. uitbreiding van onze aktiviieiten vragen wij voor zo spoedig mogelijk: Wij bieden een goed salaris, goede sociale voorzieningen en een gunstige reiskostenvergoeding. Voor hulsvesting zowel In de grote als kleine gemeenten kan eventueel gezorgd worden. Indien U geïnteresseerd bent. neem dan kontakt op met onze afdeling Personeelszaken, die U alle gewenste Inlichtingen kan verstrekken. Befgiëweg 1, Borssele Postbus 230, Vlissingen. Tel.; 01196 - 12921 - „Onder agra riërs bestaat nog steeds een sterke vrees dat de «verbeid in bestem mingsplannen de land en tuinbouw steeds ster ker belemmeringen zal opleggen ten behoeve van natuur en land schap, zonder dat daar voor kans op vergoeding is. Voor de aldus getrof fen bedrijven biedt de kortgeleden verschenen Relatienota zelfs geen begin van een oplossing. Dat ia de mening van drs. D. H. Franssens, planologisch des kundige van het Landbouw schap, gedaan tijdens een inter view in het blad 19NU, een uitgave van de Stichting public relations land- en tuinbouw. Opzien Het gesprek werd gehouden naar aanleiding van drie nota's over regering kortgeleden openbaar maakte. Ondanks de moeilijke taai die werd gebruikt, hebben de nota's veel oozien gebaard. Ze behandelden een uimer- werp, dat sterk in de belang stelling staat. Van het Neder landse landschap wil iedereen genieten. Natuurvrienden, re creatiezoekers, boeren cn tuin ders hebben er eik hun eigen mening over. Overigens kunnen de verschillende groepen niet streng worden onderscheiden, want waarom zou een boer bij voorbeeld geen natuurvriend kunnen zijn? t De bewindslieden hebben hun no ta's geschreven om wat meer uitzicht te krijgen op hetgeen gebeuren kan en moet met de natuur en het landschap. Maar hier en daar hebben de bewind slieden volgens het blad de waan van de dag gevolgd dat boeren en tuinderw weinig goeds voorhebben met natuur en landschap. Drs. Franssens vindt dat de hele zaak nogal ongelukiig aan de man is gebracht „Dat is niet alleen de opvatting uit agrari sche kring. Je hoort hetzelfde door niet-agrariërs verkondi gen. Ik vind die kritiek zeer terecht Zeker voor wat betreft de toon van de Relatienota, die de verhouding behandelt tussen landbouw en natuur- en land schap sgebied". Fransaens vindt het landbouw- hoofdstuk in de nota veel te defensief. „Er wordt in ver klaard waarom een aantal acti viteiten en ontwikkelingen in de landbouw plaatsvindt, die ver dedigers van natuur en land schap onwelkom zijn. Er wordt ook gesproken over de gevol gen voor de boer, als hij be paalde maatregelen achterwege laat of bepaalde bedrijfssyste men niet of anders toepast om het landschap en de natuur te dienen. Ongenoegen Het was dan ook te verwachten dat de stukken enig ongenoe gen hebben verwekt. Uiteraard vooral bij de mensen, die in het landschap hun dagelijks bestaan moeten zoeken. Maar er wordt geen enkele posi tieve zin gewijd aan de land bouw, zoals die op onze moder ne boerenbedrijven wordt uit geoefend. Er staat niets in over het belang van de landbouw voor de voedselpraduktie, de werkgelegenheid en de econo mie van ons land". Franssens vindt dat in de Relatie nota ruime aandacht wordt ge schonken aan de last die de natuurbeschermers van de landbouw ondervinden, maar dat nauwelijks wordt gerept over de last die de landbouw ondervindt van de nogal eens wisselende inzichten van de na tuurbeschermers. Er had vol gens hem best een positieve alinea geschreven mogen wor den over de positieve invloed die landbouwkundige ontwik kelingen op het landschap kun nen hebben. Een landbouwkundig aantrekke lijk gebied kan ook landschap, pelijk aantrekkelijk zijn. Ter illustratie vertelt Franssens van een excursie naar een ruilver- kavelingsgebied in Twente, met onder meer landschapsbescher mers. Zonder dat de deelne mers het wisten voert de weg op een gegeven moment tussen twee ruilverkavelingen door. Rechts moest de ruilverkave ling nog worden uitgevoerd. Het landschap lag er nog bij als vanouds. Luiks lag een stuk platteland, dat door de ruilver- kavelers flink onder handen was genomen. Toen de excursieïelder vroeg welk landschap men het moois te vond kozen de mensen una niem voor het verkavelde stuk. Het opmerkelijkste was mis schien nog wel dat in het uit verkoren gebied het zogeheten „kap schandaal" flink had huis gehouden. Veel boeren hadden namelijk bomen en hontvallen gekapt zonder vergunning. Zo bleek het Landbouwkundig goed ingerichte gebied het ook als landschap zeer goed te doen. Overigens vindt drs. Franssens dat de nota's de landbouw niet tot veel emoties moeten bren gen. „Ook zonder die stukken is er al veel bemoeienis met het landschap. De wet op de ruim telijke ordening legt boeren en tuinders beperkingen op, waar voor nooit enige vergoeding wordt gegeven. Het plezierige van de nota's is dat zij op dit punt een opening bieden. De mogelijkheden die ze bieden zullen door de landbouw goed uitgespit moeten worden, al wordt nog lang niet alles gebo den wat de land- en tuinbouw redelijkerwijs zouden mogen verwachten. Zonder meer af wijzen van het geheel zou bete kenen, dat de agrarische wereld zich in eigen vlees snijdt". Volgens drs. Franssens Is er nog een ander levensgroot pro- Gemeente raad kan ver gunning grep pel te mogen graven weige ren. bleem. Gemeenten blijken met hun bestemmingsplannen aller lei regelingen van EEG, rijk en provincie die van belang zijn voor de land- en tuinbouw, in bepaalde gevallen volkomen te kunnen verhinderen. Gemeentebesturen kunnen beslis sen over de toepassing van maatregelen tot ontwikkeling van agrarische bedrijven, over ruilvexkavelingswerken en over waterschapswerken. Dat alles tegen de achtergrond van een nieuw artikel in de grondwet dat de gemeente het opperbe stuur heeft over grondgebruücs- zaken. „Een ruilverkaveling kan alleen plaatsvinden als er overeen stemming is tussen het rijk, de centrale cultuurtechnische com missie, het provinciaal bestuur en de voorbereidingscommissie, waarin vertegenwoordigers van landbouworganisaties, gemeen ten en allerlei ambtenaren. Na een jarenlange voorbereiding begint dan eindelijk dè uitvoe ring.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 3