SCHIEDAMSCHE CO RANT verkopen Hervormde gemeente wil grote kerk Politie arresteert! verdachte diefstal museumschuit GOÉD NIÉUWS! ja, ik neeri dé procf Hoeks sociaal contactorgaan boos op wethouder Eventueel aan gemeente voor symbolische prijs Kwallen Inbrekers ontvreemden Schiedamse brandweer: „correct gehandeld" geldkistje Woensdag 30 juli 1975- -100ste jaargang no. 25373 -!fs Over noodzaak verzorgingsfla t Geen weekmarkt Meisjes- driedaagse in de Hoek Oud-VIaardmger burgemeester Schiedamse in Rozenburg overleden ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broersvest 3 - telefoon administratie 26809! - redactie 262566 - klachtcndienst 114144 SCHIEDAM EN KETHEL De Grote Kerk: verval dreigt.... Hoek van Holland - Het Sociaal Contactorgaan Hoek van Holland is boos op de Rotterdamse wethouder mevrouw mr. Schmits van sociale zaken en volksgezondheid omdat in haar opdracht onder enkele Hoekse bejaarden een enquête is gehouden. Deze enquête is gehouden om te onderzoeken of het wenselijk Is om een verzorgingsflat te bouwen naast de vorig jaar in gebruik genomen serviceflat van Bumanitas. Volgens het Sociaal Contactor gaan is al in 1972 aangetoond dat deze verzorgingsflat er moet komen. Bovendien, zo zegt men, knjgt de wethouder nu een scheef beeld omdat bij de jongste enquête op zeer be- waann artsen, verpleegsters, sociale en geestelijke werkers zijn opgenomen, dat er binnen de wijkraad en de deelgemeen- teraad al tien jaar lang wordt aangedrongen op een verzor gingshuis. perkte schaal informaties zijn i973 werd bovendien een en- ingewonnen. Volgens mevrouw Schmits was het echter niet mo gelijk om alle bejaarden te be zoeken, In een brief aan de wethouder zegt het Sociaal Contactorgaan, De oudste kerk van Schiedam, de Grote of Sb Janskerk. gaat waarschijnlijk in andere handen over. Geldnood Is er de oorzaak van dat de hervormde gemeente het historische gebouw niet langer kan onderhouden, waardoor het gevaar bestaat dat de kerk in korte tijd In het Stadskantoor heeft men daar wel oor naar. Binnenkort gaat een werkgroep - onder voorzitterschap van wethouder van vakaangelegenheden Hans van der Wilk - zich bezighouden met de inventarisatie van de kerk. Daarnaast wil men bezien hoe de kerk in de toekomst zou kunnen gaan functioneren. „Voor de gemeente bereid is tot aankoop van de kerk over te gaan, en daarbij is uiteraard .toestemming win de gemeente raad nodig, moeten we de di recte kosten van het onderhoud op fundamentele plaatsen gaat vervallen. Om het bouwwerk voor Schiedam te behouden heeft het college van kerkmeesters van de hervormde gemeente al overwogen om de Grote Kerk - eventueel voor een symbolische prijs - te verkopen aan de gemeente Schiedam. weten," aldus wethouder Van der Wilk. .Bovendien moeten we rekening houden met wat we allemaal met de kerk kun nen doen. Het is niet op voor- hand de veronderstelling dat het gebouw een andere functie krijgt De mogelijkheid zit er wel in dat er voor de Grote komen. Voor extra kosten, zoals met name de dure repara tie van de Sprinklerinstallatie die het brandgevaar beperkt, moest het bestuur te diep in de geldbuidel tasten: optimaal on derhoud zal hierdoor in de na bije toekomst niet meer moge lijk zijn. Kerk een wijdere culturele be- Op 9 januari van dit jaar schreef stemming zal worden gevon den". Begin dit jaar realiseerde het kerkbestuur zich al dat het on derhoud in moeilijkheden zou Gebeten te worden door een kwal is niet zo'n pretje. Westlanders, die "t strandleven van zeer nabij kennen, hebben ze vaak bij tientallen langs de vloedlijn 2ien liggen. "Dat glibberig goedje", 2eggen ze dan. Dit meisje probeert met alcohol de pijn van een beet te verzachten en het gif dat nog op de huid zit te verwijderen. Hoe gevaarlijk zijn kwallen, precies? Verslaggever Gérard Voituron ging voor een antwoord op die vraag naar Leiden waar hij bij het Natuurhistorisch Museum drs J. A. de Hartog ontmoette. Een kwailendeskundige. Op pagina 3 zijn verhaal. kerkvoogd drs. G. van der Feij- st» secretaris van het college van kerkmeesters, een brief aan het college van bi en w. van Schiedam, waarin hij liet weten dat de hervormde gemeente in dat geval gedwongen zal zijn de kerk te sluiten. Aanleiding voor het schrijven van deze brief was een persoonlijk gesprek, dat Van der Feijst drie dagen eerder met burganeester Arie Lems had. Een interne adviesnota deed het college ertoe besluiten een werkgroep in het leven te roe pen, die zich zou moeten buigen over de problematiek rond de St. Janskerk. Duidelijk werd gesteld, dat de werkgroep niet j alleen moest berekenen hoe i duur het onderhoud de gemeen- te zou komen te staan. Een j kerk in verval zou alleen nog maar de afbraak van de bin nenstad aecentureren, maar aan de andere kant vond men dat het niet alleen moest gaan om de kerk haar fraaie aange zicht te doen behouden. Indien de Grote Kerk zal worden aan gekocht, zal het gebouw ook moeten worden gebruikt, is de mening van het college. Als be- stemming werd gedacht aan het geven van concerten en het houden van tentoonstellingen in de kerk en aan het geregeld openstellen van het gebouw voor toeristeruDe werkgroep is echter nog steeds niet bijeen geweest. Eén van de redenen is dat de gemeente slechts met grote moeite mensen bereid vond om deel uit te maken van de werkgroep. Van der Wilk: „Het gaat hier natuurlijk om een onvervang baar gebouw. Geen enkele par ticuliere instelling zou echter kunnen opdraaien voor het ver antwoord en volledig beheren van de kerk. Dat wil evenwel nog niet zeggen dat de gemeen te daarom dat gebouw maar moet kopen, en we verkeren helemaal in een te vroeg sta dium om te spreken over aan koop tegen een symbolische prijs. Dat is slechts één van de mogelijkheden". Mr. H. Snoep, chef van de afde ling algemene zaken en locose cretaris van het college van b. en w., ziet als een andere moge lijkheid: het oprichten van een nieuwe stichting die zich ver antwoordelijk zal stellen voor. de Grote Kerk, quête gehouden door vrijwillig sters van het Rode Kruis en de UW. De lijsten werden toen gecontroleerd door de huisart sen en de maatschappelijk werkster van het dienstencen trum. Tenslotte werden de ge gevens via de computer van de sociale dienst verder „behan deld". Toen bleek dat 96 procent van de bejaarden had meegedaan. In middels is echter gebleken dat nu, drie jaar later, 14 procent van de ondervraagden is over leden. twee procent is verhuisd en 5 procent in verzorgingste huizen elders is opgenomen. Daarnaast zijn er ook weer an deren die intussen de 65-jarige leeftijd hebben bereikt Zelfde groep Volgens het Sociaal Contactor gaan is dus qua behoefte niet zo erg veel veranderd. Wel merkt men in de brief op dat de service in het Herman Vis serhuis nog steeds hetzelfde is. Ondanks aanvankelijke toezeg gingen is er nog steeds geen zuster beschikbaar voor dag en nacht en ook is er geen dage lijkse huishoudelijke hulp en verzorging van de maaltijden. „Wat er aan service wordt ver leend, gebeurt door dezelfde groep die reeds jarenlang deze zorg in het dorp aan huis ver strekt", aldus de groep. Flatbewoners kregen geen water Schiedam „We mogen nu eenmaal geen water weggeven dat niet van ons is. Onze centralist heeft daarom gistermorgen correct gehandeld, hoewel dat misschien onplezierig is overgekomen". Aldusde reactie van de Schiedamse brandweer op klachten van sommige bewoners van de Nieuwe Dam laan. Een flatgebouw met honderd gezinnen was gistermorgen vroeg verstoken van water door een lek in de leiding. Eén van de bewoners wilde dat de brandweer een hulpstuk op de brandkraan zou plaatsen zodat men toch water had, maar bij de brandweer weigerde men dat. Zuidland In Zuidland bestaat voorlopig nog geen enkele be hoefte aan het instellen van een weekmarkt Dit delen burge meester en wethouders van Zuidland mee op vragen van het raadslid A Walters, de hij hierover bij de behandeling van de gemeentebegroting heeft ge steld. Het college Iaat de raad weten, dat het een advies heeft gevraagd bij de plaatselijke middenstands vereniging. Sviedam Schiedam De politie heeft een 21-jarige Schiedam mer in de kraag gegrepen, die inmiddels heeft bekend in de afgelopentwee maanden enkele kleine diefstallen te hebben ge pleegd. Eén van de door hem gestolen voorwerpen is een bui tenboordmotor. Hoofdinspecteur D. P. van der Veen. waarnemend commissa ris van de Schiedamse politie, heeft nu „oen voorzichtig ver band" gelegd tussen deze zaak en de diefstal van de spoeling schuit, waarover onze krant gis teren meer publiceerde. Die spoelschuit is eigendom van het Stedelijk Museum in Schiedam en is vooral voor deze stad van historische waarde: spoeling is een bijproduct van jenever. Het scheepje lag tijdelijk gemeerd in de Noordvestgracht. Zoals onze krant gisteren al wist te melden hadden de jonge die ven van de schuit, die waren gesignaleerd door een binnen schipper, een buitenboordmo tor bevestigd aan het boatje.De politie was hiervan toen nog niet op de hoogte. Ook een brugwachter heeft de jongens later nog met het waar devolle scheepje zien varen. Zij zouden hem hebben verteld dat zij naar Heen vliet wilden varen. Tegen de dief van de buiten boordmotor de Schiedammer C.K., is proces-ver ba al opge maakt. „In noodgevallen kan *t natuur lijk altijd", meent de brand weer „maar daar was gisteren geen sprake van. Eten opzichter van de gemeente was snel ter plaatse en die heeft op zijn beurt een loodgietersbedrijf ge beld. Een monteur hiervan had een dergelijk hulpstuk bij zich, maar vond 't met nodig om die te plaatsen. Het lek was zo ver holpen." Zowel bij de brandweer als de gemeentelijke womngdienst had men overigens begrip voor' de klachten, vooral omdat op een ongelukkig tijdstip de wa tervoorziening stagneerde. Dat de bewoners echter zonder kop thee en ongewassen naar werk moesten vanwege „pure" ambtenarij" (een verzoek om water zou in overleg met de gemeente moeten geschieden) vindt men wat overdreven. Het lek bleek ovengens te zijn ontstaan m de toevoerleiding die door de kelders loopt Als gevolg daarvan waren ook de kelders ondergelopen. Het laat ste viel echter mee omdat deze ruimten zich slechts een paar centimeter onder de begane grond bevinden, De reparatie verliep, aldus de woningdienst, erg vlot Hoek van Holland Voor de vijfde achtereenvolgen de keer heeft het Oost- voomse recreatiecentrum „Kruimnger Gors" een meisjesdnedaagse georga niseerd. Zo waren er giste ren honderdtwintig meisjes tussen de elf en de veertien jaar in Hoek van Holland, waar ze in het kader van de „driedaagse" een tocht in de reddingsboot maak ten, de vuurtoren bezichtig den, enzovoorts. De driedaagse is maandag al begonnen met een groep- spuz2elnt in Oostvoorne (twintig kilometer), een zanggroeps- wandel-puzzef- toeht van vijf kilometer, en het vervaardigen van aller lei kunstwerken van zand. Aan het strand, dus. Morgen brengen de meisjes een bezoek aan het vlagge- schip m.s. Norstar van de North Sea Ferries, De drie daagse eindigt met een to neel- en cabaretavond dat door de meisjes zelf wordt verzorgd. Schiedam - Inbrekers hebben In een bedrijfspand aan de Fok kerstraat een metalen geldkist je met 3400 galden weten te bemachtigen. Via een plat dak en door een ruit te forceren konden nj het pand binnenkomen. De inbraak is in het weekeinde gepleegd, maar werd pas later ontdekt. De poli tie heeft nog geen spoor van de daders. Schiedam/Rozenburg - Pas nu is bekend geworden dat de 76-ja- rige Schiedamse mevrouw M. H. bij het politieburean in Ro zenburg onwel is geworden en overleden. Zaj was zondagmorgen per taxi Vlaardtngen - De heer C. van der Linden, oud-Vlaardmger, is be noemd tot burgemeester van Haastrecht, Stolwijk en Vlist. Smds 1968 is hij al burgemees ter van de gemeente Koudekerk aan de Rijn. De thans 43-jarige Van der Linden is de zoon van de eerste Vlaardingse gemeen tesecretaris na de oorlog. naar het bureau gereden om de politie iets te laten onderzoe ken. Toen zij terugkeerde rfaar de wachtende auto viel zij plot seling op straat. Later bleek dat zij aan de gevolgn van een hartaanval was overle den. Deze krant, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt bezorgd in combinatie met het Rotterdamsch Nieuwsblad. Stuur mij deze krant 14 dagen gratis toe in combinatie met het Rotterdamsch Nieuwsblad. naam adres: woonpl tel Deze bon m open envelop, zonder postzegel, sturen naar: Antwoordnummer 834, Rotterdam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 1