Wie gaat met oostelijke wind naar 't strand? Pronken met versierde voertuigen op Vijfsluizen Canadees koor in Maassluis Kantoorbediende bekent lekprikken van autobanden 1 ïtl Vernieuwing ïioofdriool Voorzichtigheid Lunchconcert van Henk Vahrmeyer Noorse jeugd in Vlaardingen Hoekse Prins Hendrikstraat afgesloten Orgelbespeling en pauzedienst WOENSDAG 30 JULI 1975 -Bijna want d de kwa Drs. De Hartog ....kwallen.... Matige tot krachti ge oostelijke wind-.", zegt de monotone stem van de nieuwsle zer door de radio. Ter wijl de zon hoog aan de hemel staat komen de teleurstellingen on der de vele zon- en wateraanbidders los. Oostelijke wind, nou, ■dan kun je het strand en de zee wel weer vergeten. Je zou toch gek zijn om met oos telijke wind naar het strand toe te gaan! Dat betekent immers dat die vreselijke kwallen door de gol ven op het strand worden geworpen. En dan maar niet te den ken aan de kennisma king met een kwal wanneer je aan het pootje-baden bent. Op het moment dat deze ge dachten gang ach bij velen afspeelt staan twee jongetjes1 elkaar buiten voor 'akelige kwal1 uit te maken. Tien te gen één dat ze ruzie hebben en bij gebrek aan doeltref fende woorden haalt men de kwal er maar weer eens bij. Kwallen, wie kent ze niet? Wie heeft zich niet lopen er geren aan het vaak blau wachtige ronde verschijnsel met z'n angtaanj agende ten takels. En dan die prikke- n..koud word je ervan wan neer je daaraan denkt Prik ken met alle nare gevolgen vandien. Flink jeuk en rode plekken op het strand; en komt de nood aan de man dan heb je meestal niets bij de hand om het kwallengif zo snel mogelijk te neutrali seren. Eind van het bedje is dat men zo snel mogelijk huiswaarts moet. Je dagje strandplezier is dan wel aar dig. 'verkwald'. Kwallen, wat weten we er als leek van? Goed, ze prik ken, of bijten of steken fin de volksmond kunnen kwal len dat allemaal) en we we ten dat ze met oostelijke wind landinwaarts komen. Prikkeling Schiedam De dienst gemeente werken is vandaag begonnen met het vernieuwen van het hoofdriool in de Oude Maas straat De werkzaamheden zul len vijf weken duren. Het verkeer zal weinig hinder on dervinden van het werk, omdat de Oude Maasstraat een zoge naamde dubbele straat is en slechts één kant van de weg zal worden afgesloten. Het verkeer kan dus langs het werk rijden. De omwonenden zijn ingelicht over de aard van het werk en de duur ervan. "Zo*n netelkapsel is in prin cipe opgebouwd uit een ron de. eivormige of cilindrische capsule waarin een holle draad ligt opgerold "Jicht De Hartog toe. "Bij voldoende prikkeling wordt de holle draad met kracht uit de ten takels geslingerd en dringt hierbij in de huid. De ernst van de gevolgen van het kwallen-contact is sterk af hankelijk van een aantal factoren. Hoe groot is het huidoppervlak dat met de tentakels in aanraking komt; wat is de aard van het vergif - want het ver schilt nogal tussen de ver schillende soorten kwallen - en hoe is de individuele ge voeligheid van het slachtof fer? Over de aard en de samen stelling van het netelgif is Verder staan we er niet bij stil. Maar vragen zoals 'waar komt de kwal oorspronke lijk vandaan', *hoeveel soor ten zijn er' en 'hoe groot kunnen ze worden' zijn ty pisch vragen die je aan een specialist moet voorleggen. En drs. J.A. de Hartog, ver bonden aan het Natuurhisto risch museum in Leiden weet er wel het een en an der over te vertellen, al is zijn specialisme eigenlijk Zee-anemonen. De kwal wordt ingedeeld bij de zogenaamde Holtedieren die weer zijn onder te ver delen in Neteldieren waar van er zo'n tienduizend soorten zijn. De tweede ca tegorie bij de indeling van de Holtedieren zijn de Rib kwallen waarvan circa tach tig soorten bestaan. Drs. de Hartog: "Kwallen vormen een betrekkelijk kleine, on geveer 200 soorten tellende dïergroep die tot de groep der Neteldieren behoren. Neteldieren worden geken merkt door het bezit van ne- telcellen die het vermogen bezitten om netelkapsels te vormen. Het zijn relatief eenvoudige dieren die in principe bestaan uit een uit drie weefsellagen opgebouw de wand, welke een cilindri sche, beker- of klokvormige holte, de zogenaamde darm- holte, omsluiten. De darm holte staat door middel van één enkele opening in ver binding met het omringende milieu. Deze 'mond' die om geven is door de tentakels, dient zowel om voedsel op te nemen als om onverteer de en onverteerbare voedsel- resten uit te spuwen". Hij vertelt voorts dat de tenta kels dienen voor het vangen van prooidieren. De tenta kels zijn in het algemeen zwaar bezet met netelbatte- rijen. En juist die netelbatte- rijen maken het leven van de badgast vaak tot een hel Het brandende gevoel dat ontstaat wanneer men met een kwal in aanraking' komt, wordt veroorzaakt door het gif dat bij deze aanraking vrijkomt uit de microscopisch kleine netel kapsels in de tentakels. Het netelkapsel. Circa drieduizend maal vergroot. wetenschappelijk nog be trekkelijk weinig bekend. Wel weet men dat de eiwit- verbindingen een verlam mende uitweudng hebben. Daarnaast heeft de weten schap ook een stof aange toond (S-hydroxytryptamine) die in de weefsels van de mens histamine vrijmaakt. Histamine is een stof die in gebonden - inactieve toe stand vooral in de huid en in de longen voorkomt en die een belangrijke rol speelt in de bloedcirculatie. Het vrijkomen van deze stof in of onder de huidweefseis veroorzaakt verwijdering van de bloedvaten en zwel lingen." vaarli jk dier. Het gif kan ademhalingsmoeilijkheden en zelfs bewusteloosheid veroorzaken. In het water zal een steek dus tot ver drinking kunnen leiden. Ook kennen we aan onze stran den nog de Kompaskwal, doch het contact met deze kwal is meestal minder 'in nig" dan bij andere soorten omdat de tentakels nogal kort zijn. "Bij een kwallenbeet komt voorzichtigheid op de aller eerste plaats", vertelt De Hartog. "Het beste wat men door Gérard Voituron nd een beet in eerste instan tie kan doen is om de des betreffende plek even af te schuren met wat vochtig zand en daarna af te spoe len om aanklevende slijm of tentakelxesten waarin nog netelkapsels zitten, te ver wijderen. Een behandeb'ng met spiritus of alcohol is nog effectiever. Wanneer er niets van deze spullen bij de hand is, op zand né» dan kan men de plek flink ins meren met zonnebrandolie. Toch blijft het altijd ver standig een arts te waar schuwen als de pijn lang blijft voortduren". De Hartog zegt dat een kwal zonder netelkapsel ner gens zou zijn. Met die netel kapsels bemachtigen zij in zee hun prooi die bestaat uit planktondiertjes zoals vislar- ven en kleine kreeftachti- gen. Ook de kwal wordt on dergebracht bij de categorie plankton. Kwallen bestaan voor het grootste gedeelte uit water (ca. 95 procent). Hun soorte lijk gewicht is dan ook vrij wel gelijk aan dat van het zeewater. Bovendien biedt de omvang van de zwem- idok die als een soort para chute in het water hangt, dermate veel weerstand, dat kwallen letterlijk en figuur lijk in het water zweven. Kwallen kunnen zich enigs zins bewegen door een pul serende beweging met de zwemklok te maken. Op de ze wijze zijn ze in staat hun diepte te regelen. Bij ruw Gezellig wat ap- zwemmen met dit ko lossale beest. weer en vaak ook bij felle zonneschijn mijden kwallen het oppervlakte water. "Hie rin moet mogelijk ook de oorzaak gezocht worden waarom kwallen bij oosten wind op onze stranden aan- spoelen", aldus De Hartog. "Oostenwind, vanuit de kust, veroorzaakt namelijk een onderstroom in tegenge stelde richting, waardoor de kwallen uit dieper water via deze onderstroom naar de kust gevoerd worden en op onze stranden aanspoelen. Gezien het feit dat het 2wemvermogen van de kwallen te gering is om iets tegen de zeestroom in te brengen behoren kwallen per definitie tot het plank ton, al denkt men bij het woord plankton doorgaans aan veel kleinere organis men". Volgens De Hartog behoren de Neteldieren tot de oudste bekende levende wezens. Vertegenwoordigers van de ze groep zijn bekend uit het Cambrium -.zo'n 500 - 600 miljoen jaat®geleden. In te genstelling tot met name ve le Bloemdieren, die over een of andere vorm van skelet beschikken zoals de koralen, ontbreekt oen skelet volledig bij de (grotendeels uit water bestaande) kwallen. De kans dat er dan ook een kwal- fossiel gevonden zal worden is zeer klein. Toch heeft men in verschillende grond lagen fossielen gevonden waarvan men meent dat het kwallen zijn. Wie heeft er zin om tussen tientallen kwallen aan het strand te gaan liggen? Zeewespen De meest gevreesde kwallen komen volgens drs. de Har tog voor in het Indo-Paeifi- sche gebied. Meestal noemt men deze kwallen 'zeewes pen*. De steek van deze beesten is in de meeste ge vallen dodelijk. De zeewesp komt vooral voor aan kust van Noord-West Australië. Ook de steek van het 'Por tugese oorlogsschip', ook een kwal, is bijna in alle ge vallen dodelijk. Deze soort komt vooral voor in het Ca ra Ibisch eebïed. Bij hoge uitzondering wordt deze soort via de warme golf stroom naar Europa ge voerd. Een aantal jaren ge leden zijn er enkele van de ze soort aangespeeld op Te- xeL De kwallen die aan onze kust voorkomen zijn in het algemeen geen 'dodelijke' stekers maar meer de "on aangename". De meest voor komende kwallen aan onze stranden zijn de gele en blauwe haar kwal. Volgens De Hartog is het met deze kwallen wel altijd goed raak omdat de tentakels van deze soort nogal groot zijn en op die manier een groot deel van het menselijk lichaam kunnen bestrijken. De gele haarkwal is de grootste die er onder de kwallen te vinden is. De zwemklok kan een doorsne de bereiken van meer dan twee meter en de tentakels kunnen minstens 40 centi meter lang worden. In onze streken wordt deze kwal doorgaans niet groter dan een halve meter. Toch is de gele kwal een potentieel ge- Schiedam Onder wel ideale weersomstandigheden organi seerde de ontspanningscom- missie van de Volkstuinders- vereniging „Vijfsluizen" het jaarlijkse bloemencorso voor de jeugd. Het samenvallen met de vakanties beïnvloedde enigszins het aantal inzendin gen van dit corso. Zo'n dertig deeinemertjes pronkten met hun versierde voertuigjes die door een jury, samengesteld uit de heren A. de Bruijn ea J. Batenburg van de stadskweke- rij, op originaliteit en artistie ke waarde werden beoordeeld- Er vielen hierbij leuke staaltjes van bloemschikken te bewonde ren waarbij de vaardige han den van vaders of moeders te herkennen vielen. Ook de ge bruikelijke verkleedpartijtjes ontbraken niet in de bonte stoet die over het tuinencomplex trok voorafgegaan door de drumband Juliana met majo rettes. Bij het clubgebouw heerste weer de bekende drukte nu veel le den hier het vertrek van het corso bijwoonden. Ook 's avonds volop gezelligheid toen de lampionoptocht hier van start ging. Dit jaar was het de beurt aan de tuinders van het oude gedeelte van het complex om het lint van lichtjes te zien voorbii trekken. Veel van hen hadden voor deze gelegenheid hun „domeintjes" enigszins verlicht wat de sfeer verhoogde. De feestdag werd met een gezellig samenzijn in het clubgebouw besloten. De drie bekroningen werden door de jury toegekend aan: 1) Ma rion Brand met haar versierde poppenwagen; 2) Etiënne Crone als het ventende bloemenmeis je; 3) Tobias van de Windt als Pipo de Clown met zijn versier de fiets. Voor ieder kind was er bovendien een leuk prijsje en de gebruikelijke tractatie. Hoewel de tuinhouders aanvanke lijk veel hinder ondervonden van het natte voorjaar liggen hun stukjes grond er voortref felijk bij. Regen en zon van de laatste weken zorgden voor gro te bloemgïften bij de eenzoroe rige planten en ook de rozen schijnen onuitputtelijk te zijn in het geven van hun geur en PTacht Op veler verzoek worden in au gustus wederom hengelwed- strijden gehouden voor jeugd en volwassenen in het altijd nog rustieke gedeelte van de Poldervaart, grenzende aan het complex. In september arran geert de commissie een bus tocht naar de Flevohof in de Noord-oostpolder. Naar ver wachting zal het aantal leden dat de tocht meemaakt bijzon der groot worden. Schiedam Een 11-jarige kan toorbediende heeft tegenover de politie bekend vorige week in de wijk Nieuwland een twintigtal autobanden te heb ben lekgeprikt De totale scha de van de vernielingen be draagt ongeveer 3000 gulden. Vrijdagochtend deden op het hoofdbureau van politie tien autobezitters aangifte van ver nieling van autobanden. Bij elk van de tien personenwagens stonden twee banden lek. Alle auto's stonden op de Parkweg of in de Mgr. Nolenslaan. De nacht daarvoor hadden sur veillance-agenten al enkele op- geseholen jongens in die omge ving zien rondzwerven. Zij za gen toen nog geen enkele aan leiding om een oogje in het zeil te blijven houden. In het weekeinde kon de politie de kantoorbediende, W. B. uit Schiedam, aanhouden. De jon gen is „een goede bekende" van de politie- Maassluis Op zaterdag 9 au gustus zal the British Columbia boys choir uit het Canadese Vancouver een concert geven in de Grote Kerk in Maassluis. Het optreden begint om kwart over acht Het geheel staat on der leiding van dirigent Donald Forbes. Dit koor bestaat uit jonge zangers tussen de 7 en de 23 jaar. In Canada bestaat een lange wachtlijst om lid te mogen wor den. Deze Europese trip is de vierde van het koor dat pas in 1963 werd opgericht. Een jaar later volgde al de eerste toe mee naar het Europese vasteland. Voor het concert in Maassluis heeft het koor een eigen organist, Donald J. Woodworth. Het op treden zal verder worden afge wisseld met drie orgelsolo's van Feike Asma. De entreeprijs be draagt 3,50 gulden en CJP-hou- ders en 65-plussers betalen twee gulden. Vlaardingen Donderdag houdt Henk Vahrmeyer, organist van de gereformeerde kerk in Naaldwijk, een lunchconcert in de Grote Kerk in Vlaardingen. Op het programma staan wer ken van Walter, Stanley en Ro ger. Het concert begint om kwart voor één en duurt een halfuur. Welke kwallen komen regelmatig voor aan onze kust? a. De oorkwal. Doorsnede 10 tot 20 centi meter. b. De KompaskwaJ. Doorsnede 10 tot 20 - centimeter. c. Gele haarkwal. Doorsnede 15 tot 50 centimeter. d. Blauwe haarkwalDoorsnede 10 tot 30 centimeter. e. De Zeepaddestoel. Géén tentakels. Een zeer stevige kwal die - op het strand aangespoeld - zijn vorm niet direct verliest Doorsnede 10 tot 40 centimeter. Naast de kwallen treft men ook vaak kleine bolvormige glasachtige heldere gelatineuze bolletjes aan. Dit zijn echter géén kwallen maar bijvoorbeeld zee druifjes Vlaardingen Vrijdag komen er een groep Noorse jongens en meisjes uit Larvik in Vlaardin gen aan. 't Een en ander vindt plaats in het kader van de be trekkingen tussen Vlaardingen' en Lan.dk. Het uitwisselingsbe- zoek, dat tot 6 augustus duurt, is bedoeld om de Noorse jonge lui op een zo breed mogelijke basu de gelegenheid te geven kennis te maken met Vlaardin gen en de Vlaardingse bevol king. Vrijdagmiddag om vier uur ont vangt het gemeentebestuur de Noorse gasten met hun Vlaar dingse gastfamilies op het stad huis. Op het programma voor de jonge Noren staan ook bezoeken aan Rotterdam, Delft, Den Haag en Amsterdam. Hoek van Holland Vrijdag avond van 6 uur af zal de Prins Hendrikstraat voor alle verkeer worden afgesloten. Dit in ver band met de laatste mars van de VW-avondvierdaagse. Tij dens de afsluiting geldt voor beide zijden '/an de straat ook een stopverbod zodat al eerder geparkeerde voertuigen even tueel kunnen worden verwij derd. Schiedam Vrijdag om half een wordt opnieuw in de Grote Kerk een concert op het orgel gegeven. Daarna volgt een kor te pauzedienst Dit keer is de spreker ds. H.J. Groenewegen. Het orgel wordt bespeeld door de heer Wim Pelgrim. Op het programma staan werken van Bach, Homilius, Hani en Green. Toegang is gratis.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 3