SCHIEDAMSCHE COURANT sen" van gebouwen nu m Oud-Schiedam voor Schiedamse 17.000 padvinders slaan handen meen '75 geopend 99 GOQ NIOIWS! Rijk verlengt periode met 5 jaar Vader Abraham laai het afweten JA,IK D€ PROEF m VADER, ZOON EN VRIENDJES STALEN 500 KILO LOOD AUDITEUR MILITAIR: „KEIHARDE CRIMINELE FIGUUR" Groentekar gestolen Slooppand in brand Noorder- pier rijst op uit zee Zendapparatuur in genomen Donderdag 31 juli 1975- ONAFHANKELIJK DAGBLAD i4 PAGINA'S -100ste jaargang no. 25374 Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - kJachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL SCHIEDAM In geheel oud-Schiedam mag per 1 augustus geen enkel pand dat vóór 1 januari 51935 is gebouwd zonder •schriftelijke toestem ming van het gemeente bestuur worden gesplitst in appartementen. Dit Koninklijk Besluit ver vangt de tijdelijke maat regel die sinds half april van kracht is. Toen .verleende staatssecretaris Van Dam. de gemeente tijdelij ke toestemming om splitsing van gebouwen van voor I ja nuari 1930 te kunnen verbieden De Kroon heeft op aandrang van de gemeente nu besloten deze regel definitief te laten gelden en bovendien de période met vijf jaar te verlengen: in plaats van vóór 1930 geldt dit nu voor gebouwen van voor 1935. In eerste instantie wilde de ge meente graag dat ook de huizen in de gehele periode 1930-1940 onder dit besluit zouden vallen. In die tijd zijn er. vele panden in Schiedam neergezet. De Kroon is hier dus slechts ge deeltelijk aan tegemoet, geko men.. Met het verbod tot splitsing (ten zij b. en w. hier vergunning voor verlenen) wil men da soms duistere praktijken van de eige naren tegengaan. Deze kan door een gebouw te splitsen in appartementen of door huur of door verkoop vaak woekerwin sten maken. Nieuwe eigenaars worden vaak geconfronteerd met ernstige gebreken. Boven dien kan een verbouwing scha delijk zijn voor het stadsge- zicht Het besluit geldt grofweg voor het gehele oude deel van Schie- grensd door Westfrankelandse- "dijk, Havendijk, Hoofdstraat, Maasdijk, Nieuw Mathenesser- straat. Van Deventerstraat, Rot- REGELING GELDT VOOR PANDEN VAN VÖÖR 1935 Arnhem De technisch specialist bij de land macht Leendert H. (22) uit Schiedam, volgens de auditeur militair bij de Arnhemse krijgs raad, „een premiejager", ontvreemdde eind vorig jaar alles wat hem voor de voeten kwam. Dins dag kreeg hij van de Arnhemse krijgsraad de rekening gepresenteerd: zes maanden gevange nisstraf, waarvan twee maanden voorwaarde lijk, ontslag uit de mili taire dienst en een ont zegging van de rijbe voegdheid voor negen maanden, waarvan drie maanden voorwaarde lijk. Leendert's wonderlijke esca pades vingen in november van het vorig jaar aan, toen hij in Hoge en Lage Zwaluwe met Zijn auto een bromfietser fi naal van de sokken reed. De man raakte daarbij ernstig ge wond. Leendert had de bocht iets te snel genomen. Omdat, hij geld meende te goed te hebben van een Schiedamse bareigena ar, waar hij 's - avonds werkte, roofde hij en kele dagen later een gokauto maat leeg. Buit: 350 gulden. Bovendien ging Leendert ook aan de haal met het ligbad, de tafel en een wasautomaat van de bareigenaar. De opmerke lijkste stunt haalde de tech nisch specialist evenwel uit bij een kennis van zijn ouders. Terwijl de kennis bij.zijn ou ders op bezoek was, maakte Leendert van de gelegenheid gebruik om het huis van de man binnen te sluipen. De sleutel had hij stiekem uit de jas van de kennis gehaald. Buit: een geldkistje met 450 gulden. In dezelfde maand stal Leendert bij een voormalige werkgever, een Schiedams kruideniersbedrijf, sigaretten en tabak ter waarde van circa 6 DO gulden. Bovenstaande cri minele uitstapjes vormen slechts een bloemlezing van het totaal 'van misdrijven, dat door dein de onderwereld ver zeild geraakte Leendert werd gepleegd. „U zat tussen de on derwereldfiguren," stelde pre sident rnr. R. W. Reindersma vast. „Dat klopt," antwoordde Leendert monter. „Het zal niet meevallen om met zó'n stra flijst en achtergrond aan de slag te komen," vervolgde de president. „Dat klopt," luidde wederom Leendert's nuchtere reactie. Uit een voorlichtings rapport bleek, dat de tech- niscb specialist .zich in de schulden had gestoken om een oudere femme fatale te impo neren. Auditeur militair mr. R. D. Da verschot noemde Leen dert „een keiharde criminele figuur en een misgreep van het ministerie van defensie". Hij eiste acht maanden gevan genisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk, ont slag uit de militaire dienst en een ontzegging van de rijbe voegdheid voor negen maan den. Leendert's laatste woor den: „Als ik zeg dat ik schoon schip wil maken, zult u me wel niet geloven. Ik geloof, dat het het beste voor me is als ik eens goed ga nadenken in Nieuwersluis." dam. Officieel luidt de begren- gebied be zing als.volgt het j terdamsedijk, Hogebanwcg, Horvathweg, de Schie, Noord- vestgracht en Vlaardingerdijk. Bovendien zal het besluit ook gel den voor het wijkje Bijdorp, begrensd door: Schietbaan straat, Spoorbaanstraat, Burge meester Verveenstraat, West- polderstraat en Schiedair.se- weg. Vlaardingen Vader Abra ham heeft het laten afwe ten. Morgenmiddag en -avond zou de bekende zan ger met de „grijze" baard in het circus van Toni Bol- tini optreden. Hij heeft nu laten weten dat hij niet kan komen omdat hij naar plaatopnamen in Duitsland zou moeten- Als gevolg daarvan komt Vader Abra ham ook niet naar Hoek van Holland waar Boltini zaterdag en zondag een op treden verzorgt. Het is on bekend of de zanger maan- dag aanwezig is in Maas sluis als het circus daar inmiddels zijn tenten heeft opgeslagen. De Vlaardingse Boltini-voor- stellingen beginnen morgen om drie uur en om half acht De circustent staat op het marktterrein aan de Broekweg. Maassluis De politie heeft een 46-jarige in woner van Maassluis aangehouden die er van wordt verdacht in samenwerking met zijn 14-jarige zoon en vijf andere vriendjes een grote partij lood te hebben gestolen van de firma Polder vaart. Uit het onderzoek is ge bleken dat de zes jon- geren op eigen initia- txef een klein deel van het lood hadden gesto len. Bij thuiskomst verklaarde de vader zich bereid om het metaal op te slaan. Daarna moedigde hij de jongens aan om nog meer te gaan ha- len. Vlaardingen De groenteman TJC- heeft bij de politie aangifte gedaan van de diefstal van zijn aanhangwagen. Deze stond ge parkeerd aan de Ambonlaan. Vlaardingen Het slooppand op de hoek van de le Van Leïjden Gaelstraat stond gisternacht weer in brand. De brandweer slaagde er vrij gemakkelijk in één en ander te blussen. - De politie vermoedt dat enige bal dadige jongeren het vuur heb ben aangestoken. Hoek van Holland Hoewel pas sinds enige maanden wordt gewerkt aan de Noorderpier in Hoek van Holland is toch al duidelijk te zien, dat er veel gaat veranderen. Aan het eind van de oude pier rijst het nieuwe boven dek over een lengte van ongeveer vijf tig meter boven het strand uit Op som mige plaatsen is het hoogteverschil met het strand al ruim één meter. Veel wandelaars, toe risten en de „vaste bezoekers" nemen dagelijks een kijkje op het nieuwe ge deelte, dat dankzij zijn hogere ligging een betere kijk geeft op de Water weg, Europoort en bij mooi helder weer de kust strook richting Den Haag. Het werk aan de Noorderpier (kos ten vijftien miljoen gulden) zal zeker nog een jaar duren. De pier wordt niet alleen verhoogd, maar ook rechtge trokken. Dat laat ste gebeurt cm de scheepvaart op de Waterweg een veili ger route van en naar Rotterdam te bieden. Schiedam Een snelheidscontro le ap de Horvathweg heeft vijf automobilisten een bekeuring opgeleverd. De politie, die an derhalf uur stond te controle ren, constateerde als hoogste snelheid 81 kilometer per uur. Vlaardingen Enkele agenten hebben dezer dagen de Vlaar- dinger H.W.H.V, aangehouden toen hij op de weg werd aange troffen in zijn auto waarin ook een verboden zendapparatuur aanwezig was. Tegen de man is proces-verbaal opgemaakt De apparatuur is in beslag geno men. Lillehammer Vijf vin gers, een hand: dat is het ymbooi van de 14e Wereldjamboree, die gis termiddag in het erg warme Noorse Lille- hamraer is geopend. De 17.000 deelnemers uit 96 landen vormden met z'n allen een grote hand. Nog wat onwennig klcuk daarna uit de vele kelen het Jamboreelied: "Five fingers, one hand, oh Jamboree". De ongeveer 250 Nederlandse deelnemers, waarvan enigen uit Delft, Den Haag, Rotterdam, Vlaardingen en Maassluis, had den eerder al het .Holland Je Maintiendrai" laten horen. Het ging verloren in. de grote menigte. Nadat koning Olaf de, V van Noorwegen de "boy scouts" een "happy scouting" had toege wenst kon het feest beginnen. Acht dagen staan in de Zuid- noorse stad vrede, samenwerk ing, vriendschap, sterkte en ac tiviteiten. centraal. De vijf sym bolen, de hand alweer. Van een verminderde interesse in de padvinderij willen de meeste deelnemers niets weten. Secre taris-generaal van de scouting- beweging, Laszlo Nagy, zei het zelf tijdens de openingsceremo nie: „Jullie vertegenwoordigen een sterke kracht, die een oude Door Cees van der Wel droom van het mensdom kan realiseren: het formeren van een internationale geest van menselijke solidariteit, die de weg vrij maakt voor een nieu we samenleving, gebaseerd op vrede". Het gejuich van de jongens maak te duidelijk dat de padvinderij nog niet dood is. Een van de hoogtepunten van de Nordjand "75 is een zogenaamde "hike". In groepjes van acht personen- gaan de padvinders een tocht van 24 uur in de Noorse natuur maken, met zoals de Vlaar dingse padvinder Arie Ouwen- dijk het zegt: "Een minimum aan bagage voor een maximum aan comfort". Vorige week zijn de deelnemers van het Neder landse contingent te gast ge weest bij gastgezinnen in Zwe den en Noorwegen. Drie dagen lang genoten zij daar van wat de organisatoren (Zwe den, Noorwegen, Denemarken, IJsland en Finland) home-hos pitality noemen. Niet allen van de 96 deelnemende landen heb ben dit onderdeel van het pro gramma meegemaakt. De Mexi canen bijvoorbeeld hebben rondgetoerd door het Scandina vische landschap. Slaapmuts De vele verzamelde nationalitei ten zorgen voor een bonte men geling van uniformen. Schotten in kilts, Arabieren in lange jur ken en Zwitsers met baretten, die er uitzien als slaapmutsen vallen op tussen de deelnemers uit de andere landen, die meest gekleed gaan in de traditionele te ruim vallende corduroybroe* ken en kaki-hemden. Spraak verwarringen ontstaan alom. Een groep uit de Phi lippijnen heeft kennis gemaakt met de koude Noorse nachten. Door een communicatie-stoornis had den zij begrepen dat in plaats van slaapzakken dunne tinnen lakens moeten worden meege bracht De op het onmetelijk grote kamp aanwezige SCOUt- winkel verkocht daardoor 160" warme Noorse slaapzakken. Kosten voor de Philippino's: 20.000 gulden. Een klein bedrag vergeleken met de totale orga nisatie-kosten, die vijf miljoen gulden bedragen. Deze krant, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt bezorgd in combinatie met het Rotterdamsch Nieuwsblad. Stuur mij deze krant 14 dagen gratis toe in combinatie met het Rotterdamsch Nieuwsblad. naam: ....v, adres: woonpi.: tal.: Deze bon in open envelop, zonder postzegel, sturen naar: Antwoordnummer 934, Rotterdam. Mm

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 1