SCHIEDAMSCHE COURANT WÊÊ^m Hoekse watervogels dood door botulisme MuWi wil twee iepen kappen i1 preek-halfuur niet raadsleden voor GO® NIOJWS! Jeugdige stichters brand gepakt JA,Ik M€€M D€ PROÉF 1 Verblijf brandweer wordt, uitgebreid Maardingen voelt niets voor schrijven in vreemde talen m m Nog niet geconstateerd in Schiedam én VIaar din gen Leen Barth weinig werk Inspraak bij herbestrating Mgr. Nolenslaan Goedkoop zwemmen in Holy Vïaardmgs stadhuis krijgt nieuwe lift Maandag 4 augustus 1975* ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broersvest 3 - telefoon admimslratie 26809Ï - redactie 262566 - klachten dienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL 6 pagina*® -100ste jaargang no. 25376 Tientallen vogels in heel Nederland sterven al ten ge volge van botulisme. !n het noordelijke deel van het Rijn mondgebied is de verant woordelijke bacterie alleen nog geconstateerd in Rotter dam en Hoek van Holland. '$'A ygf A. 'y,' Vlaardingen De politie heeft vorige week in totaal acht jon gens naar het bureau gebracht Onder verdenking van brand stichting in een aantal stoop- pandjes aan de Binnensingel en de Van Leijden van Gael- straat. Woensdagavond moest de brand weer tot tweemaal toe uitruk ken naar de straten. Zes jon gens werden in de buurt opge pikt door de politie. Ze werden op het bureau verhoord en later naar hui0: gezonden In de nacht van donderdag op vrijdag brak er weer brand uit aan de Binnensingel. De agen ten troffen daar twee jongens aan met een emmer benzine. Eén van hen, de 13-jarige J. C. van B. heeft intussen bekend brand te hebben gesticht. De andere, de 22-jarige H. J. IL zei van niets te weten. Men heeft intussen contact opge nomen met de dienst gemeente werken om de slooppanden te laten dichttimmeren. Vlaardingen - Leen Barth, ingelijfd bij de Belgische cïob Union St Cilloise, samen met nog zo"n zestien nieuwelingen, kreeg tegen FC Vlaardingen 74 weinig werk. Hoewel de Vlaardin- gers verdienstelijk de nul bereikten, was de Belgische forma tie met zelfs twee internationals, vooral individueel sterker. Leen Barth, die vroeger het doei van Fortuna verdedigde en eerst gekocht werd door Anderleeht: "Ik kreeg alleen het laatste kwartier wat te doen". Vlaardingen Burgemeester en wethouders stellen de gemeen teraad voor een krediet van 30.900,te verlenen voor ver bouwingen in de brandweerka zerne. De nieuwe voorzieningen zijn noodzakelijk omdat na uit breiding van het personeelsbe stand met twaalf man de huidi ge onderkomens van de mensen te krap zijn geworden. De ruim te waarin nu de administratie is gevestigd komt na de verbou wing vrij voor de beroepskem van de brandweer. De admini stratie verhuist naar een barak waar nu nog het magazijn is. Het magazijn wordt overge bracht naar de stallingsruimte. Schiedam Zoals de laatste ja ren bij de gemeente gebruike lijk is zullen de bewoners van de Mgr. Nolenslaan gelegen heid krijgen mee te praten over de herbestrating van hun laan. In de tweede helft van september start gemeentewerken met de noleringsvverkzaamheden. Daarop aansluitend zal de straat een ander profiel krijgen. De bewdners zullen op korte ter mijn een definitieve planteke ning ontvangen van „hun" deel van de Mgr. Nolenslaan. Daar op kunnen nog kleine wijzigin gen worden aangebracht. Het totale project kan worden bekeken in Jeugdhaven Nieuw- land aan de Albardastraat 65. Gemeentewerken heeft een ge kleurde tekening naar de wijk- vereniging gestuurd waarop het plan is uitgewerkt, inclusief de nieuwe situatie voor de binnen tuinen. Belangstellende bewoners van Nieuwland kunnen of gewoon langskomen of telefonisch (704671) een afspraak maken met de vereniging. Hoek van Holland Veel water vogels in Hoek van Holland zijn het slachtoffer geworden van botulisme, een vorm van voedselvergiftiging die bij wa tervogels wordt veroorzaakt door een bacterie die ook voor mensen gevaarlijk kan zijn. Mogelijk komt botulisme ook al voor in Maassluis en in de- len van het Westland. In tegen stelling tot andere berichten is in Schiedam en Vlaardingen dit ziekteverschijnsel nog niet geconstateerd. Aldus bet commentaar van het Centraal Diergeneeskundig In stituut (CDI) in Rotterdam. Hoewel de veroorzaker van bo tulisme, de bacterie Clostridium botulinum,- rich over heel Ne derland uitbreidt, „valt het in het gebied ten noorden van de Nieuwe Waterweg nog al mee", - volgens het CDI. Onderzoekingen van het instituut hebben uitgewezen, dat vooral langs de kust van Wassenaar tot Hoek van Holland deze bacterie zich sterk uitbreidt. „Uiteraard proberen we alle nog reine wateren zo goed mo gelijk te beschermen, en geble ken is dat in Schiedam en Vlaardingen de eenden en ook andere xvztervogels nog lustig rondzwemmen", zo reageerde het CDI. Twee weken geleden waarschuw de het Provinciaal Bestuur van Zuid-Holland al alle gemeenten, recreatie- en waterschappen in de provincie voor mogelijke aanwezigheid van botulisme. De maanden juh, augustus en september vormen namelijk bij uitstek de periode waarin slach toffers onder de watervogels vallen. De bacterie ontwikkelt zich goed in vrij warm, ondiep en stilstaand water. De vorm van botulisme zoals die in het Waterweggebied voor kan ko men zou volgens het provin ciaal bestuur niet of nauwelijks gevaarlijk zijn voor mensen. In heel Nederland is al botulisme geconstateerd. Alleen het water ui Drente en Limburg is groten deels nog vrij van de bewuste bacteriesoort. Wel rukt de ver giftiging van het water op naar het oosten van het land, zo heeft het CDI ontdekt maal positief uit, hetgeen wil zeggen dat die dieren werden gedood door botulisme. Sinds 8 juli komen de meeste meldingen van sterfte onder vo gels afkomstig uit Noord- en Zuid-Holland, en verder ook uit Utrecht, Gelderland, Zeeland en OverïjeeL Uit Brabant, waar eerder deze zomer botulisme werd vastgesteld, komen al ge ruime tijd geen klachten meer. In een groot aantal gemeenten in Zuid-Holland komt nu botulis me voor. Positief was het on derzoekresultaat van het CDI voor Wateringen,-. Hekendorp, Katwijk, Rotterdam (Kralingse- bos), 's Gravenzande, Zwijnd- recht. Leider», Wassenaar, Klaaswaal, Den Briel, Den Haag, Warmond, De Lier, Woer den, Alblasserdam en Hoek van Holland. Een negatief resultaat boekten de gemeenten Naald wijk, Zoetermeer, Rotterdam, Sassenheim, Pijnacker, Leider dorp en de Kagerplas. In de meeste gevallen is de vogel sterfte te wijten aan het c-type botulismus, dat nauwelijks ge vaar oplevert voor mensen. Pas wanneer voedsel met bacteries poren wordt genuttigd, is er gevaar voor de mens- Vergifti ging is evenwel ook mogelijk als een beschadigde huid in aanraking komt met de bacte rie. Vlaardingen Kinderen tot veertien jaar krijgen deze week de gelegenheid om goedkoop in het Holybad aan de Reigerlaan te zwemmen. De gehele week, van vandaag tot er. met vrij dag is de toegangsprijs voor de jeugdige zwemlustlgen twee kwartjes. Het bad is in de goedkope week' als volgt geopend: dinsdag en vrijdag van B.30 tot 10 uur, van 10.30 tot 12 uur, van 12.30 tot 14 uur en van 14.30 tot 16 uur. Op woensdag zijn. de opening stijden van 8.30 tot 10 uur, van 10-30 tot 12 uur, van 14.30 tot 15.45 uur en van 15.45 tot 17 uur. Donderdag tenslotte is het Holybad open van 11 tot 12.30 uur en van 13 tot 14.30 uur. Op het Rotterdamse instituut wordt de afgelopen weken koortsachtig gewerkt: veel ge meenten sturen kadavers van vogels op en willen uiteraard zo gauw mogelijk 2eker weten of de doodsoorzaak van de vogels I botulisme is. Tot 8 juli kreeg het CDI 132 kadavers aangebo den, waarvan 86 dode eenden en vijf meerkoeten uit Fries land. Het onderzoek viel 24 Vlaardingen Het college van burgemeester en wethouders voelt er niets voor om gemeentelij ke brieven die onder meer bestemd zijn voor buitenlanders te gaan schrijven in vreemde talen. „Er is in Vlaardingen een dermate groot aantal nationaliteiten dat het ondoenlijk is een ieder in zijn eigen landstaal te berichten", aldus het college in antwoord op een brief van de Bond van huurders en woningzoekenden. De BHW had enige tijd geleden het Vlaardingse gemeentebestuur gewezen op het feit dat Ne derlands een der moeilijkste talen van de wereld schijnt te zijn. Het gevolg is dat veel buitenlandse werknemers de Nederlandse taal niet of gebrekkig beheersen. Ook al wonen zij al jaren in ons land. Volgens de bond zijn vooral de ambtelijke brieven volkomen onbe grijpelijk. De antwoordbrief van het college zegt verder dat degenen die moeite hebben met het begrijpen van gemeentelijke brieven altijd nog de hulp kunnen inroepen van de Stichting Hulp aan buitenlandse werknemers. Schiedam Het college van b. en w. van Schiedam heeft het bouw- en aannemingsbedrijf Muys en De Winter (MuWi)r met klem verzocht niet met de botte bijl in te hakken op twee grote iepenbomen, die het bedrijf in de weg staan. MuWi is het dringende ver zoek gedaan „om al het mo gelijke te doen om de twee fraaie Iepen te handhaven*'. Aldus de reactie van burge meester en wethouders op een aanvraag van het bouw bedrijf om ontheffing van het kapverbod. Binnenkort wil MuWi beginnen met het grote bouwobject „Over de vesten" aan de Nieuwe Haven. De twee iepen passen echter niet in het bouwplan. Toch hoopt het college dat er in dat plan nog iets kan worden gewij zigd, waardoor de iepen niet gerooid hoeven te worden. Als uiteindelijk mocht blijken dat de twee oude bomen om bouwkundige redenen niet te handhaven zijn, zal het colle ge van b. en w. ontheffing van het kapverbod verlenen, maar pas als MuWi ook daad werkelijk met de bouw is be gonnen. Aan de ontheffing zal het colle ge uitdrukkelijk het verzoek verbinden om bij voorbaat een aantal jonge iepen (ge dacht wordt aan vier stuks) te planten in de directe omge ving van de te rooien iepen. De twee ie pen op MuWi's toekomstige bouwterrein: een sta-fn-de- weg.... Vlaardingen De HftinstaUatie van het stadhuis is dringend aan vervanging toe. Het hele geval is inmiddels tot op de draad versleten en is al afge schreven. Terwijl het stadhuis- personeel zich nu via de trap pen verplaatst stelt het college van b en w de gemeenteraad voor een krediet te verlenen voor de aanschaf van een nieu we lift. De kosten komen in totaal op 46.000,—. Vlaardingen - Het ziet er naar uit dat niet-raadsleden in Vlaar dingen, ongeveer net zoals bij commissievergaderingen al het geval is, bij raadsvergaderin gen een half uur spreektijd krijgen. De bedoeling Is vragen stellen over «n commentaar le veren op agendapunten voor de betreffende raadsvergadering. De sprekers krijgen vijf minu ten spreektijd (maximaal) en de raadsleden mogen voorz over ze dat willen er pas op ingaan als het aangesneden agendapunt in de eigenlijke vergadering aan de orde komt. Aldus de strekking var» een voor stel van burgemeester en wet houders dat in de commissie vergadering algemene zaken van vorige week werd behan deld. Het voorstel is gebaseerd op een motie die in de raads vergadering van februari werd aangenomen. De sprekeis moeten wel achten veertig uur van tevoren schrifte lijk aan de burgemeester mel den waar ze 't over willen heb ben. De aanvangstijden van de raadsvergaderingen (inclusief het spreek-halfuur dus) zullen waarschijnlijk op half acht blij ven staan. Dit in verband met het feit dat als de vergaderin gen een half uur vroeger zou den beginnen, de burger-spre kers hun avondmaaltijd wel zeer haastig naar binnen zou den moeten schrokken, om van de raadsleden niet te spreken. Een aantal commissieleden maak- te wel bezwaar tegen de regel dat raadsleden niet voor de be handeling van het betreffende agendapunt de sprekers van re pliek konden dienen. Onder het motto dat de belangstellende burger zich veel insprekender voelt als hij meteen antwoord knjgt van het gemeentebestuur. Burgemeester Kieboom vond echter dat er voor dergelijke dialogen bij de commissiever gaderingen, die tenslotte de agendapunten voor de raad voorbereiden, ruimschoots plaats is. De commissie praatte verder on der meer over dienstverlening vanuit de gemeentesecretarie aan de raadsleden. Het bezor gen aan huis van relevante lec tuur, bijvoorbeeld. Volgens de burgemeester wil men, en dat is een kleme commissie van ambtenaren die de zaak bestu deert. niet beknibbelen maar een en ander juist efficiënter laten verlopen. Deze krant, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt bezorgd in combinatie met het Rotterdamsch Nieuwsblad. Stuur mij deze krant 14 dagen gratis toe in combinatie met het ff Rotterdamsch Nieuwsblad. Deze bon m open envelop, zonder postzegel, sturen i Antwoordnummer 634. Rotterdam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 1