Experimenteel timmerkai in Gorzen: groot succes Over vier jaar ga als leider naar Iran" P Terrein moet hoognodig worden opgeknapt Vlaardinger Willem Kappetein op „bloedhete" Jamboree: Weinig ongevallen Sigaretten peukjes oorzaak duinbrand jes Autodieven gepakt vó<Sr de aangifte Toekomst van begraafplaats nog onzeker Druk KNNV programma DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1975 Schiedam Het experimentele timraerkamp in de zuidwijk is een succes. Elke dag: rijn er al drie weken lang een stuk of twintig kinderen op het terrein achter centrum De Dukdalf druk bezig met het in elkaar letten van de mooiste hutten. De plaats waar de jeugd uit de Gorzen zo vrij met hout kan rotzooien moet echter broodno dig worden opgeknapt De le ding van het kamp wil dat de gemeente nog voor de herfst de avonturenspeelplaats aanpakt of er een andere plaats voor beschikbaar stelt, bijvoorbeeld aan de Maasboulevard bij de oude sluis of bij de gasfabriek. Het grote voordeel van den derge lijke niet statische speelplaats is volgens medewerkers van de Stichting Sociale Kulturele Ar beid het feit dat de kinderen zich vrij kunnen ontplooien. De leiding van de Dukdalf is dan Achter centrum De Dukdalf in de Gorzen worden al drie diffd« W8ken '?ng m00i.?te hUtte" e,kaar -9eZet Het tSrrein moet echter hoognodig worden opgeknapt. vereniging Schjedam-Zuid er kenning bij de gemeente krij gen. De vele besprekingen met de ambtenaren en de wethouder van jeugdzaken leverden tot nu tot echter nog niets op en daar om besloot Willma Plooy vorige maand om er voorlopig toch maar al vast mee te beginnen voor de zomervakantie van de kinderen geheel voorbij zou zijn. Met hulp van diverse bedrijven uit de buurt werd er afvalhout en ander materiaal verzameld waar hutten van kunnen wor den gebouwd. De oude planken, kratten en pallets zijn inmid- deld al bijna allemaal aan de Rijnstraat verwerkt in flante soms zelfs vijf kamers grote hutten en forten. „Zonder veel tam tam rijn we eigenlijk van start gegaan, om dat we geen personeel of vrij willigers genoeg hadden om op Aan een timmerkamp is volgens medewerkers van de Stichting Sociale Kulturele Arbeid en de bewonersvereni ging Schiedam-Zuïd grote behoefte. een grotere groep kinderen toe zicht te houden", vertelt coördi natrice Wilma die de vrijwilli gers Karei Beljaars en Kees de "Witte het kampt runt „Het gaat nog goed, maar kan zo niet langer. Bij een t loopt het terrein onder. Boven dien hebben we te weinig groenvoorzieningen en zitten we vlak naar de ijsfabriek waar diverse vervelende gassen van vrij komen. Wij willen weg of het terrein moet in ieder geval worden opgeknapt Het vreem de van de zaak is dat het rijk wel geld geeft voor twee be roepskrachten die zich met het kamp mogen gaan bemoeien, maar dat de gemeente het kamp zelf niet erkent Buurtbewoners die wel aan de avonturenspeelplaats willen meewerken kunnen zich aan melden bij centrum De Dukdalf aan de Rijnstraat Zo zijn er nog mensen nodig die eens een oogje in het zeil willen houden. De organisatoren ver wachtten nogal wat kleine ongevallen tij dens de „hike". Er wa ren allerlei voorzorgs maatregelen getroffen. Bij verschillende con trolepunten moesten de padvinders zich melden. Verder stonden helicop ters klaar om mogelijk assistentie te verlenen bij eventuele ongeluk ken. Dat bleek allemaal niet nodig. Stein "Lo- vold, de verantwoorde lijke man voor de 24- uurstochten, verklaarde dat er op het kampter rein in het Noorse Lille- hammer meer ongeluk ken gebeurden dan tij dens de bergtochten. De meeste ongevallen die tijdens de Jamboree ge beurden, beperkten zich tot bijl- en meswonden. De staf van het zieken huis, dat bij het kamp was ingericht, was in de afgelopen dagen wel verdubbeld. Zo'n 1300 patiënten zijn er behan deld. De arts van het Nederlands contingent, dr. Derksen, heeft het rustig gehad. „Ik heb tijdens mijn spreekuren gewoon wat tijdschrif ten kunnen lezen". Lillehammer De veer tiende Wereldjamboree in het Zuidnoorse Lille hammer is gisteravond afgesloten. Vanmorgen hebben de meeste groe pen uit de 96 landen hun tenten afgebroken en de terugreis aanvaard. Het Nederlandse contingent, 250 verkenners, keert te vreden terug naar het vaderland. Zo ook de 15- jarige Vlaardinger Wil lem Kappetein. „Ik heb me kostelijk vermaakt", zegt hij. Dinsdagochtend is hij teruggeko men van zijn „hike", een tocht van ongeveer vierentwintig uur in de Noorse bergen. Twaalf duizend van de 17.000 padvin ders hebben er aan deelgeno men. „De hike die ik heb gelo pen was eigenlijk wel wat te zwaar". Willem heeft de op een na zwaarste tocht gelopen, on geveer 25 kilometer. Aanvankelijk was dat niet de be doeling: „Ik zou een lichte hike -lopen, daarvoor had ik inge schreven. De patrouilleleiders •zouden bij ons kamp langsko men om afspraken te maken. m„Maar mijn PL kwam niet opda gen". Na overleg met de staf werd be- ■"«laten dat Wiüem Kappetein dagtocht zou maken, maar Nederlandse padvinders op het „hike". toen hij zich daarvoor maanda gochtend meldde werd hem verteld door de Noren: „Soriy, maar er is geen dag-hike". HITTE Samen met twee Britten, een Cu baan, een Duitser, een Noor, een Mexicaan en een Venezo laan vertrok hij met alleen het hoognodige bij rich: een slaap zak, een bord, een mok. bestek, wat eten en een aluminium de ken. Dat laatste hulpmiddel door Cees van der We! wordt om de slaapzak gewik keld, zodat deze niet vochtig wordt. Er werd flink geklom men. „Ik hoorde op een gege ven moment dat we 229D meier hoog zaten. In de verte kon je de sneeuw zien", vertelt Willem in de verzengende hitte op de dag voor de terugreis naar Vlaardingen. ,Zo tegen half twaalf 's nachts was iedereen moe en lam van het lopen. We hadden er toen zo'n achttien kilometer opritten. Ik wilde voor het slapen gaan nog wat melk drinken, maar anderen wilden het bewaren het Noorse berglandschap voor de thee 's ochtends. Het geen gebeurde, maar mooi dat de melk toen zuur was". De nacht werd doorgebracht aan de rand van een meer. „Ik heb goed geslapen, maar had ver schrikkelijk veel last van mug- Tijdens WiUems Hike was het, een. Daar u/erri JU r,f t.:: gen. Daar werd ik af en _toe wakker van. Dan sla je er naar, maar dat deed ik ook wel eens te hard en dan heb je gelijk een handafdruk op je gericht". zoals hij zelf zegt, „bloedheet". De tocht leverde hem drie bla ren op. „Bij de laatste controle post kregen we een aanwijzing van een militair, die ons een korter en beter begaanbaar pad aanwees. Dus we dachten, okay, dat doen we maar. Die betere weg bleek Iang3 een moeras te lopen en was ver schrikkelijk nat, Die Duitser van onze patrouille gleed nog uit Hij was drijfnat". De Vlaardinger, al zes jaar lid van de Willem de Zwijger- groep, gleed niet uit. „Ik heb hartstikke goeie schoenen Oostenrijk gekocht". SWOP Even later komen Canadese pad vinders het Nederlandse kamp binnen. „Do you want a swop"? vragen rij met een zwaar ac cent. Er valt echter weinig meer te ruilen, want dat is de beteke nis van het „swoppen", De Vlaardinger heeft ook al wat geruild. Hij laat het zien. Een kleine Mexicaanse sombrero. „Ik heb nog wat Vlaardingse folders in het noors. Misschien kan ik die nog wel ruilen bij de Noorse delegatie", aldus de verkenner. Hij neemt nog een slok uit een literfles cola die voor hem staat „Be heb er pas nog een helemaal leeggedron ken", zegt hij. Het is inderdaad erg warm in Lillehammer. Een ding vond Willem Kappetein niet zo leuk. Dat was de Hol land Show. D« 250 Nederlandse verkenners moesten de grote arena binnen draven, daarbij zwaaiend met hun oranje das sen. „Ik vond dat net zoiets van .Hallo, fans", weet de Vlaardin ger en hij doet daarbij de stem na van De Groot, de collega-ra- diokomiek van André van Duyn. Maar verder staat het voor hem wel vast: „Over vier jaar ga ik mee naar Iran als leider, want voor verkennei ben ik dan te oud". Hoek van Holland De brand weer is dezer dagen enkele ke ren uitgerukt voor brandjes in bos en duin. Steeds bleek weer dat het vuur was ontstaan door een achteloos weggegooid of niet goed gedoofd sigaretten peukje. De brandjes konden totnutoe snel worden gedoofd, maar de politie waarschuwt dat het brandgevaar als gevolg van de droogte nog steeds erg groot is. Hoek van Holland Nog voor dat de eigenaar aangifte van diefstal had gedaan, heeft de Hoekse politie twee jeugdige autodieven aangehouden. De 19-jarige G. H. en de 18-jarige J. C. FL waren namelijk direct na de diefstal in Rotterdam in de richting van Hoek van Hol land gereden. Hun rijgedrag was echter zodanig dat surveil lerende agenten het tweetal voor controle aanhield. Toen bleek dat geen van beiden een rijbewijs had. Vlaardingen Of de begraaf plaats Erna (is na 1 november 1982 in gebruik blijft, staat nog steeds ter discussie. Het al of niet handhaven van de be graafplaats zal afhangen van de omstandigheden en het dan optredende gemeentebestuur, aldus burgemeester en wethou ders in een persbericht Men verzoekt wel nu alvast of belanghebbenden die voor vijf tig jaar of onbepaalde tijd een familiegraf hebben verkregen en een voortzetting wensen van het recht om te begraven na 1982 dit aan b. en w. kenbaar willen maken. Als dat niet gebeurt, neemt men aan dat op de voortzetting van het recht om te begraven geen prijs meer wordt gesteld. Als er sinds 1 november 1972 een bijzetting in het familiegraf heeft plaatsgevonden hoeft er geen bericht te worden ge stuurd. Sc hi edam/Vlaar dingen De af deling Vlaardingen-Schiedam van de KNNV heeft voor de komende maanden een druk excursie-programma opgesteld. Zondag 17 augustus gaat men naar de Broekpolder: een week later naar Hoek van Holland en op 30 augustus is er een gewes telijke excursie naar Hoog- Buurlo. Een dag later kan men dan weer meegaan naar het Groene Strand van Voorne en de Westplaat. Zaterdag 6 sep tember wordt het landgoed „Ut recht" bij Esbeek (N. Br.) be zocht Het nazomerse program ma wordt afgesloten met bezoe ken aan de Campina-heide in Boxtel (20 september) en aan de Sassenplaat bij Strijen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 3