„Walgelijke propaganda voor 1 ternkunst" Centrale antenne is geen overbodige luxe Mesta wagen niet alleen voor snelheids controles i Raadslid Wim Prins over folder Kernenergie en electriciteit Weer haring binnen „In zekere zin toch positief" WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1975 3 Vlaardingen „ffe wor den lastig gevallen door een walgelijke Goebels- achtige propaganda ter bevordering van de kemkunst". Dat vindt PvdA-gemeenteraadslid Wim Prins van een aan de raadsleden toege stuurde folder onder de titel „Kernenergie en electriciteit". Het is een herziene uitgave van een soortgelijke uitgave van drie jaar geleden. De foto's zijn hetzelfde gebleven, de tekst is hier en daar aangepast. voegt Prins er ironisch aan toe, „wat ie niet in de folder zetten is dat je met aanvoer van zon en wind ook energiebronnen helemaal geen last hebt". De GKN dat in Arnhem in hetzelfde gebouw is gehuisvest als de Samenwerkende Electri- cïteits Productiebedrijven (SEP) weet over zon- en win denergie te vertellen: „Of wij die bronnen ooit geschikt kun nen maken voor energiepro- duktie op grote schaal is nog niet zeker". Die zin wekt de woede op van de Vlaardmger: „Ze willen gewoon niet Het gaat om de centjes. Er is im mers a! veel geld in de kem kunst geïnvesteerd". p het hoofdstuk „Wat iede- i moet weten van de toe- r—^ing van kernenergie" staat in de uitgave van de NV Ge- meensehappelijke Kernenergie centrale Nederland (GKN): „Het is nodig om te zien naar andere brandstoffen. Olie of kolen? Beide hebben we niet of nauwelijks in eigen bodem be schikbaar. Ze moeten van el ders komen» waardoor de aan voer gemakkelijk onderbroken kan worden. „Alsof uranium en splijtstoffen niet ergens an ders vandaan moeten komen", door Cees van der Wel In de oude voorlichtingsfolder vragen de schrijvers zich af of kernenergiecentrales een bij drage kunnen leveren tot de oplossing van het energie- en milieuprobleem. In de herziene uitgave is dat vraagteken weg gevallen en is de bewering een stelling geworden. „Het is een oplossing, maar wel een defini tieve voor de hele mensheid", weet het raadslid. „Kijk, die grapjassen zeggen nu", en Wim Wim Prins..Vechten te gen kernenergie Prins citeert: „het electriciteits- verbruik is in de laatste 20 jaar in ons land verviervoudigd". Daar heb ik een notitie bijge maakt". De hele folder is voorzien van kanttekeningen van de milieus pecialist van de PvdA-fractie. „Moet je 'ns in het stadhuis van Vlaardingen gaan kijken naar de enorme hoeveelheid onnodig brandende lampen, dag en nacht". Wanneer Prins, als hij door de gangen van het stad- De folder Kernenergie en electri citeit" is alleen verstuurd aan raadsleden. De Gemeentelijke Energie- en Waterleidingbedrij ven hebben het verstuurd. Waarnemend directeur G. van der Stoep: „Onze raadsleden hebben recht om van het stand punt van de landelijke vereni ging op de hoogte te worden gesteld. Het is een informaties- tuk. Maar u moet het niet zien als een aanbeveling voor de kernenergie". En voegt hij eraan toe: „Het is natuurlijk in zekere zin wel positief'. huis loopt, lampen onnodig ziet branden, zal hij het niet nalaten het lichtknopje om te draaien. Voor het opwekken van electrici teit door middel van een kerne nergiecentrale Is uranium no dig, dat in een snelle kwee kreactor kan worden omgezet in plutonium. Daar is Wim Prins ook bang van. „Een paar van die jokers beweren, dat we plutonium moeten bewaren na gebruik. We hoeven dan alleen bewakenMoet de zaak goed Dodewaard: „Hoe vaak i$ "ie ai buiten werking geweest". te bewaken Nou, ze zijn niet eens in staat gewone gevange nen te bewaken, die ontsnap pen regelmatig. Dus als je deze rotzooi wil bewaken..Moet je nagaan de halveringstijd van plutonium is 24400 jaar en pas 2000 jaar geleden is Christus geboren. Dus 24400 jaar een bewakingsdienst je instellen. En dan Is de zaak pas voor wat .de straling betreft gehalveerd. Maar dan ben je het nog niet kwijt". In „Kernenergie en electriciteit", wordt ook aandacht besteed aan de veiligheid van de centra les. De eerste uitgave, uit het najaar vaii 1972, heeft daar de bijnaam „de pannetjes-brochu re" aan te danken. Wanneer de binnenste van een aantal in el kaar passende pannen lek raakt, vangt een iets grotere pan de schade op, zo luidt de redering van de GKN. De kans op een ongeluk zou zodoende 1 op 1.000.000.000.000 zijn. Daar op is felle kritiek geuit In de nieuwe brochure zijn alle getallen weggelaten. „De kans dat de radio-actieve inhoud van de reactor in het milieu terechtkomt is practlsch nul", staat er nu. Wim Prins: „Theo retisch dus niet. He wil het juist omdraaien. Theoretisch is de kans nul, maar practlsch niet. Practlsch blijkt dat die radio-activiteit geregeld in het milieu terechtkomt en dan moet die centrale stilgelegd worden. Kijk maar 'ns hoe vaak de centrale van Dode waard buiten werking is. En dan zeggen ze „Ja, de straling blijft binnen de centrale". Maar dat is natuurlijk flauwe kul, voor een deel blijft het niet binnen de centrale". "Hier moet je kijken. Centrales hebben koelwater nodig, maar ze zijn niet de enigen. Dus ver tellen ze dat die anderen het water ook warm maken. Nou, dat vind ik de redenering van een malloot Hè, zo van „Jan doet stout dus mag ik nog stou ter doen". Belachelijk toch". Moedeloos: „Echt hoor, ik vind het een misdadige voorlich ting". In het slotwoord, de moraal van het „voorlichtings" verhaal staat: „Jarenlange studies en onderzoekingen rechtvaardigen het vertrouwen dat de kerne nergie op een veilige manier kan worden gebruikt". „Nou, ik heb daarbij geschreven dat juist het wantrouwen gerecht vaardigd is. Er zijn 2300 voor aanstaande geleerden in Ameri ka die pas hebben gezegd dat met de kernenergie moet wor den gestopt Kernenergie... Het is waanzin. Maar waarom moet dat nou. Het moet omdat het kapitaal is geïnvesteerd", aldus cynicus Prins. Het boekje is verstuurd aan raadsleden. „En waarom heb ben die het nu gekregen. Wel, omdat die zo meteen moeten beslissen en de meeste raadsle den zijn leek op dit gebied. Die zeggen dïlijk: „We hebben onze voorlichting gelezen en het is eigenlijk wel een beetje Huk, maar dat is autorijden ook en zo. Maar eigenlijk is er niet veel aan de hand". Maar het is geen voorlichting het Is Goe- beIs-propaganda. Je lacht je rot. We worden klaargestoomd om zometeen als wc na de ge- westvanning in Rijnmond zit ten gewoon met z*n allen moeten zeggen „Ja, kernener gie is nodig, ook bij ons op de Maasvlakte". Ik vind het zeer gemeen, er staat niks in die folder over lui die bedenkingen hebben of zo". Het paradepaardje van de Schiedams© politie met alle onderdelen, van schroeven draaier tot kostbare halogeenlamp. Schiedam „Vrijwel al les zit erin en bijna alles kan er mee worden ge daan", dat is de om schrijving van het para depaardje van de ver keerspolitie: de onlangs gereedgekomen Mesta- wagen. Toch hopen de geestelijke vaders, hoofdinspecteur P. J. van den Hengel en adjudant C. J. van Luyk, het nieuwe schaap met vijf poten dat 60 mille "heeft gekost zo weinig mogelijk te hoeven ge bruiken. „Nu de Ford Transit helemaal is ingericht zal hij niet alleen bij snelheidscontroles met de ra dar. maar ook ondermeer voor assistentie bij zware ongevallen worden ingezet", aldus de heer Van den Hengel op het bureau aan de Lange Nieuwstraat. Je kan het zo gek niet opnoemen Vlaardingen De Vlaardingen 142 heeft 343 kantjes steurharing van de Westkust aangevoerd. Bovendien hadden de vissers nog 82 kantjes volle zoute haring en 357 kantjes makreel aan boord. Oe steurharing leverde 145 gul den op, de zoute 158 en de makreel 71 gulden. De Vlaardingen 115 heeft de J■'"«vangst de haven bin nengebracht, 233 kantjes volle haring, zout en 3 kantjes ma kreel- De vangst ging voor de zelfde prijzen over in andere handen als de 760 van de 142. of het zit erin. Apparatuur voor remvertraging en pedaal druk te meten, kegels, borden halogeen lampen, verkeersjsssen, hand schoenen, curvometer, fakkels maar ook het kleinste schroe vendraaier^ e". De mesta wagen is tot ongevallen wagen omgebouwd omdat het volgens de politie onrendabel zou zijn om de spliksplinter- nieuwe wagen slechts een paar uur per dag in te zetten voor radarcontroles. De radarinstallatie die uit de vori ge controlewagen is overgezet wordt binnenkort ook ver nieuwd. De nieuwe Mesta 206 zal de gemeten snelheid van een passerende auto eerst zes tien maal gaan controleren voor hij hem op een schermpje aan de politiemensen doorgeeft In twijfelgevallen wordt er niets doorgegeven. De schrik van de snelle automobi listen noemt de Schiedamse po litie dan ook een wonderbaar lijk stuk techniek. „Toch is er nog één dingetje dat er aan ontbreekt", meent adju dant Van der Luyk", dat is een plastic pop waar ongevallen mee gereconstrueerd kunnen worden. Die komt nog wel". Schiedam Schiedam krijgt een centraal antenne systeem (CAI). Het lijkt onvermijdelijk d2t over enkele jaren het ka belsysteem ook hier zijn beslag gaat krijgen, nadat ai vele ste den (of wijken daarvan) zijn voorgegaan. Het zal voor vele Schiedammers een drastische verandering worden: al jaren klagen met name de Zuidbewo- □ers over het beeld dat op de televisie verschijnt. Veel sto ring of vaak helemaal geen beeld. En nu zal plotseling bin nen een aantal jaren een sto- ringvrij programma op de buis verschijnen inclusief drie bui tenlandse zenders (België Vlaams, Waals en Duitsland Ij- Het mag bijvoorbeeld de bewo nersvereniging 2uid goed doen dat vooral dankzij haar inspan ningen de gemeente is gekomen met een rapport over de moge lijkheden voor kabeltelevisie. Er zijn echter nog andere mo tieven om aan een CAI voor Schiedam te denken. Want niet alleen de klachten (door hoog bouw, industrie en haveninstal laties die het beeld wegnemen of vervormen) maar ook bespa ring van kosten spreekt mee. Dat klinkt gek als de kosten voor een dergelijk project op 15,5 miljoen worden geraamd. De invoering van één systeem leidt echter niet alleen tot een opti male voorziening maar werkt ook kostenbesparend. Door noodzakelijke aanpassingen moeten in de bestaande centra le inrichtingen (in flatgebou wen) namelijk kostbare voorzie ningen worden getroffen. De bestrijding van antennewouden is uit estatisch standpunt aan te bevelen. Naast de uitbreiding van het aantal tv-programma's hanteert de werkgroep nog een opmerkelijk punt: bij dichtheid van bebouwing en uitbreiding van het aantal programma's zal de collectieve antennevoorzie- ning uiteindelijk goedkoper zijn dan de individuele antenne. „Vooral laatstgenoemde reden Antennewoud verdwijnt... oplossing in richt ls, moet er weer worden gedokt. toont aan, dat de aanleg van Het is echter onvermijdelijk dat Ül» ,v abonnee moet gaan betalen, hoezeer velen dan ook de belas tingdienst hiervoor willen laten opdraaien. Het Rijk geeft geen subsidie, hoogstens op een klein onderdeel van het project Zo dat alles uit de gemeentekas moet komen. (Er kan een aan zienlijke besparing op de loon kosten post worden verkregen als het werk zou worden aange merkt als een te subsidiëren project door de Dienst Aanvul lende Civieltechnische werken). aldus de conclusie van de werkgroep. GELD Voor de kijker ls er slechts één „maar" aan verbonden. Het gaat geld kosten, dat storing- vrije beeld en de drie buiten landse zenders. Vooral de kla gers zullen dit misschien als een wrange grap gaan zien. Ja renlang de o mr oeps ter in „en kele afleveringen" op het beeld v/erkgroep heeft wel gedacht ^en 5? daarvoor om de* financiering door een nog eens belasting betalen ook. particuliere onderneming te la- En nu er eindelijk eens een doen (voorbeeld: Deltakabel dat al contacten had met Schie dam). Controle van de gemeen te is dan echter moeilijk en bovendien vreest men dat de abonnementsprijs hoger komt te liggen omdat een dergelijk bedrijf uiteindelijk zich aan- meldt om winst te maken. Van de vier mogelijkheden die de werkgroep ziet ritten voor be heer (en exploitatie en aanleg) van kabeltelevisie blijven er in het advies aan b. en w, slechts twee over. Alles onder de ge meente of een privaatrechtelij ke stichting oprichten (zonder waarin participeren de gemeen te en particulieren. De laatste beheersvorm lijkt een haalbare kaart Voordelen: financiering met gemeentelijke garantie dus mogelijk een lager rentepercen tage; minder kans op vertra ging omdat het toch al zwaar belaste gemeentelijk appa raat niet helemaal wordt inge schakeld; participatie van wo ningbezitters en..., klachten bij het stichtingsbestuur en niet bij de gemeenteraad. NADEEL Het enige maar grote nadeel is uiteraard het ontbreken van een eigen apparaat voor de stichting, hoewel veel kan wor den uitbesteed aan bijvoorbeeld de Technische Bedrijven. Als de gemeente het werk gaat uitvoeren zal dit zoals eerder gesteld 15,5 miljoen gaan kos ten. Per aansluiting betekent dat een bedrag van 500 600 gulden. De kijkerskosten ko men te liggen tussen de negen en twaalf gulden per maand. Een afschrijvingstermijn van tien jaar heeft tot gevolg dat men 12,— gaat betalen. Wordt deze termijn echter langer dan zakt de abonnementsprijs naar ƒ9,75 per maand. Een belangrijk detail is hierbij overigens dat de gebieden „om geving woonwagenkamp" en „omgeving Polderweg-Kerk- laan, Kerkweg etcetera" ook kabeltelevisie krijgen. Alleen voor deze gebieden betekent dat al een uitgavepost van 800.00J gulden omdat ze ver van de dichte bebouwing lig gen. In het advies van de werk groep zegt men dat deze kosten collectief door de bevolking moeten worden gedragen. In dien deze gebieden zouden af vallen zou de abonnementsprijs in beide gevallen twee kwartjes per maand dalen. De gebieden die in ieder geval niet in aan merking komen; omdat de prijs dan aanzienlijk zou toenemen: Woudweg, Harreweg en Groe- neweg met omgeving (de werk groep: de ontvangst is daar re delijk). In het rapport wordt ook uitvoe rig ingegaan op de juridische kwesties. De individuele aan sluiting op de CAI kan name lijk alleen op vrijwillige basis geschieden. In de bouwverorde ning is echter een indirecte „verplichting" tot aansluiting op de CAI opgenomen. Vijf jaar na de aanleg van de CAI is de kijker alleen aangewezen op dit systeem of de nog be staande antennes. PEKING De gemeente gaat eerst de bevol king peilen over de kabeltelevi sie. Als zeventig procent van de Schiedammers positief reageert kan tot aanleg worden overge gaan. De uitvoering zal naar wordt verwacht drie jaar in beslag nemen. Per 1 januari zou al een bedrag van zes mil joen kunnen worden besteed als de gemeenteraad akkoord gaat met aanleg van kabeltele visie. Eén jaar later zijn er dan 7500 abonnees aangesloten. Per 1 ja nuari 1978 verwacht men 16.500 en weer één jaar later 25.000. Niet alleen is dan een vlekkeloze ontvangst van tv- programma's gegarandeerd, maar kan men ook zestien FM- programma's op de radio ont vangen, waarvan acht met de mogelijkheid van stereo-weer gave.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 3