SCHIEDAMSCHE COURANT Rommelig b egin van volt oo i.11 ig Heusdenslaan We liïouder i veigert renovatielijst voor binnenstad BINNENSTAD MAASSLUIS WORDT TOCH GESLOOPT j^gSR| PEUTER GEWOND BIJ VALPARTIJ GO0 NIÉUWS! H Ik N€€M D€ PROëf Weer auto uit de bocht Projectgroep ontwikkelt plannen voor nieuwbouw Politie en brandweer rukken uit Tuinders-barricade kan wegwerkers niet stoppen Partieel leerplichten geregistreerd Geld uit woning gestolen Leeg „doorbraakpand": lelijk gezicht aan Broersvest Schiedamse gemeenteraad blijft 's-avonds KARSEBOOM WIT GEKALKT Eerder vragen stellen in commissies Antiek uit bejaardentehuis gestolen PvdA niet 'liefjes' terug in deelraad Muziek en pakje brood Woensdag 20 augustus 1975- ONAFHANKELIJK DAGBLAD -100ste jaargang no. 25388 6 pagina's' Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Maassluis De oude binnenstad van Maassluis wordt toch afgebroken, „want," zo stelt de stichting Lande lijk Ombudsteam Stadsvernieuwing (LOS) in een eindrapport, „de verbetering van de woningen in bouwtechnisch opzicht is op zijn minst twijfelachtig." Hei rapport en de conclusies van een werkgroep die de binnen stadswoningen heeft onder zocht zijn gisteren openbaar gemaakt. Alle voortekenen we zen er al op dat de huisjes gesloopt zouden worden. Tom Steenbergen, voorzitter van het Xomité Behoud Oude Bin nenstad Maassluis (KBOBM); „Nu pas is er voldoende mate- ook een proces te wachten staat, dat diep zal ingrijpen in hun dagelijks leven." En ver der: „Als algemene doelstelling van de stadsvernieuwing voor het gebied dient te gelden: Het 1 met behoud van funktie, be stemming, karakter, struktuur èn bewoners verbeteren van de woonbebouwing ten behoeve van de bewoners.1 riaal door deze nota op tafel Wanneer de sloophamer valt gekomen om tot een verant woorde besluitvorming over de toekomst voor de oude binnen stad te komen. En dat is eigen lijk vele jaren te laat" Hij las namens het comité een verkla ring voor: „Pas als ook werke- het centrum zal die ook het open jongerencentrum De Toverbal raken. Volgens wet houder Hummelen is zijn colle ga Smit op zoek naar vangende ruimte voor De Toverbal. lijk duidelijk is hoe de plannen Renovatie brengt voor de wijk er uit zien, hoe hoog de huren zullen zijn, kortom wat er voor de bewoners bereikt zal kunnen worden, kan gesproken worden over afbraak." Een projectgroep gaat zich nu over de verdere plannen bera den. Op 19 september bomt de groep voor.de eerste maal bijl een. Er zitten vertegenwoordi gers in van het KBOBM, de stichting LOS, Ir. Aydag^fll van het openbaar lichaam Rijn mond, gemeente-ambtenaren en wethouder Hummelen (stadsont wikkel ing). De binnenstad-bewoners moeten goed bij de zaak worden be trokken. De gemeente ïs bezig een opbouwwerker aan te trek- Tcën, die als sociaal begeleider van het project aangesteld kan worden. Het LOS-rapport: ,jHèt zal duidelijk zijn dat de bewo ners van het gebied hoe dan hoge investeringen mee. Het be drag dat per woning moet wor den besteed zal, zo schrijft het LOS, de 30.000 gulden zeker ruimschoots overschrijden. Het gemeentebestuur zal, zo wordt voorzichtig gesteld, „voor zover mogelijk met de door het LOS gedane aanbevelingen rekening houden". Met de conclusies die het LOS heeft getrokken uit de studie kan de gemeentelijke werkgroep die dezelfde materie bestudeert, zich volledig vereni gen. Ylaardingen Op Voome-Put ten wordt een nieuw systeem gebruikt voor de registratie van partieel leerplichtigen, dat als het goed bevalt, het vol gend cursusjaar ook voor het Nieuwe Waterweg-noord-ge- bied van kracht zal zijn. Voor de controle op het participa tie-onderwijs wordt een kaart gebruikt die uit drie delen be staat Het eerste deel blijft bij de gemeenten: de twee overige delen gaan naar de ouders of verzorgers van alle 16-jarigen met het verzoek de kaart te willen meegeven naar de school waar in het komend cursusjaar onderwijs of vorming wordt ge volgd. De schooladministratie dient het tweede gedeelte van de kaart naar de gemeente waar de school gevestigd is te sturen; het derde deel is be stemd voor de schooladmini stratie zelf. Wanneer de leerling de school verlaat, moet dit exemplaar ge bruikt worden voor afschrij ving. De kaart dient bovendien als formele inschrijving bij het instituut waar vorming wordt verkregen. De administraties van openbare en bijzondere scholen voor voortgezet onderwijs in de ge meenten op de eilanden zijn hierover al ingelicht Ook in Vlaardingen, Schiedam en Maassluis, waarvan dit jaar in totaal 594 inwoners partieel leerplichtig zijn, is al informatie gegeven over- het nieuwe sys teem; veel leerplichte eilandbe woners krijgen onderwijs in het Nieuwe Waterweg-noordgebied, Vlaardingen Dertienhonderd gulden en enkele sieraden zijn maandagmiddag gestolen uit een woning aan de Burgemees ter van Walsumlaan. Het is niet bekend hoe de onbekenden de woning zijn bjnnengekomen- Vlaardingen De voltooiing van de Burgemeester Heusdenslaan over het landgoed van dokter Moer man is gisteren rommelig begonnen. Door Nieuw- markt-tafereeltjes van verbolgen volkstuinders moes ten de werkzaamheden van vroeg tot laat worden uitgevoerd onder toezicht van de politie, 's Middags moest zelfs de brandweer uitrukken, omdat de boze „vrije tuinders", die vorige week aankondigden de aanleg van de weg met alle mogelijke middelen te verhinderen, hun lege weekendhuisjes in brand had den gestoken. rachtwagen- ten van hun agrarische ar beid bekogeld. Zelfs het stelen van de sleutels kon de alles met de grond ge lijkmakende bulldozer ech ter niet tot staan brengen. Het opwerpen van een menselijke barricade had de uitvoerders van het werk eerder al evenmin bunnen weerhouden, In wanhoop togen de vrije blin ders, gesteund door opvallend veel leden van het Milieu Aktie- centrum Nederland, naar het stadhuis. De demonstranten eis ten daar de verantwoordelijke wethouder van stadsontwikke ling Bas Goudriaan (PvdA) te spreken om te trachten hem toch nog de werkzaamheden te laten beëindigen. Goudriaan kwam, weggerukt uit de we kelijkse vergadering van het college van burgemeester en wethouders moreel gesteund door zijn collega's Van de Vel den, Kloots (beiden PvdA) en Bovenberg (PPR). Moerman-tuinders probe- 111 de wandelgangen, van het ren te voorkomen dat er stadhuis gaven de bestuurderen en bulldozer- zich voordoen," gaven zij de werden door wethouders nog mee. de tuinders met de vruch- Na juridisch advies van de Rot terdamse advocaat mr. Bokma en de president van de recht bank mr. Reuder, die beiden te kennen gaven, er geen gat in te zien, gaven de tuinders de strijd op. „Voorlopig, want we kranen terug met harde reac ties" kondigden zij aan. De demonstranten hebben het voornemen in de loop van de week de resterende producten van hun volkstuintje op de stoep van het stadhuis te depo neren. „Want het is toch geen stijl, ze weten nu al jaren dat wij van die grond weg moeten, maar voor nieuwe volkstuintjes hebben ze niet gezorgd," verde digden de boze tuinders hun actie. Foto's van de gebeurte nissen op pagina 3. een begin wordt gemaakt met de voltooiing van de Heusdenslaan. Enkele ma len raakten beide partijen met elkaar op de vuist. echter te kennen, dat de Burge meester Heusdenslaan er defi nitief komt Na het overhandi- gen van enige kilo's volgroeide aardappelen togen de veront waardigde tuinders af: .Be denk wel dat we jullie persoon lijk verantwoordelijk stellen voor eventuele ongelukken die WMÊmWmm s S :hiedam De wethouder van ruimtelijke ordening, Chris Zijdeveld, is niet bereid om een lijst samen te laten stellen over de kwaliteit van de lege panden in de binnenstad. Het raadslid Nicolai Dielemans had hierom gevraagd naar aanleiding van de sloop van drie huizen aan de Gedempte Baansloot, Het voormalig café De Karseboom aan de Broersvest: lelijk gezicht. Schiedam De gemeenteraad blijft 's-avonds vergaderen. Ongeveer de helft van de 35 leden had weliswaar geen bezwaar tegenvergaderen op een middag, maar de andere helft wel De tegenstemmers hanteerden bezwaren als ►.werkkring" (De meeste raadsleden werken ge woon overdag) en „openbaarheid" (vele belang stellenden kunnen 's-middags ook al door hun werk geen vergadering bijwonen). De uitslag van deze enquête onder de raadsleden gaf burgemeester Lems daarom geen reden om de vergaderingen ook 's-middags te beleggen. Wel wilde hij de mogelijkheid laten bestaan om bijvoorbeeld al om zes uur te beginnen in plaats van achtuur. De PvdA'er vond dat er een ac tief beleid door de gemeente moest worden gevoerd om zo veel mogelijk oude hulzen later te kunnen renoveren. „Ik wil nu een lijst over de toestand van de huizen," aldus Diele mans. „Dadelijk is het te laat en is het te duur om ze op te knappen." De wethouder wilde echter geen enkele toezegging doen. Hij merkte in een commissieverga dering slechts op dat de huizen één voor één zouden worden bekeken door de mensen die ook de panden aan de Gedemp te Baansloot hebben bekeken. Inmiddels is er weer een pand leeggekomen in de binnenstad. Het is het voormalige café De Karseboom aan de Broersvest, dat door de gemeente onlangs is aangekocht Het pand moet in de toekomst verdwijnen om plaats te maken voor de zoge naamde doorbraak: de oostelij ke toegang naar de vernieuwde binnenstad. Voorlopig zal het echter niet wor den afgebroken. Alle activitei ten voor de doorbraak werden namelijk gestopt (één pand is al tegen de vlakte) omdat de goed keuring van het centrumplan nog niet rond is. Zoals bekend moet de Kroon nog een uit spraak doen naar aanleiding van enkele beroepen onder meer van V en D. Enkele raadsleden willen graag dat er een tijdelijke bestem ming voor het pand nummer 101 wordt gevonden. Op het ogenblik is De Karseboom met de witgekalkte ramen een lelijk geacht tussen de panden aan de Broersvest Zijdeveld heeft toegezegd dat de gemeente in derdaad hieraan zal denken. Dat geldt ook voor het oude leeg staande brandweergebouw aan de Huis te Riviereweg. De Ko ning (CDA) adviseerde het bouw te gebruiken voor het personeel dat kampt met ruim tegebrek in het Stadskantoor. Schiedam Het traditionele vra- genhalfuurtje dat voorkomt op de agenda's van alle openbare commissievergaderingen zal voortaan voor de behandeling van de agendapunten worden gehouden. Een voorstel hierover wordt in het college van b. en w. behan deld. Tot nu toe konden belang stellenden alleen achteraf hun zegje doen. Deze nieuwe rege ling zal niet gelden voor de gemeenteraad. Schiedam Uit Huize Francois Haverschmidt aan de Prins Bernard!aan 40 zijn een antieke ketel en een wandklok gestolen. Het antiek met een gezamenlijke waarde van 675 gulden ver dween uit de hal en het kantoor van het bejaardentehuis. De direktie heeft gisteren aangif te gedaan op het hoofdbureau van politie. S hied am Met een buil op het hoofd is de 3-jarige Marco Jung in het Gemeente Ziekenhuis ter observatie opgenomen, Bij een lichte botsing op de Nieu we Haven was de peuter van de fiets gevallen, waarop zijn vader hem vervoerde. De fiets werd geraakt door een slippen de bromfiets. Zijn vader en de bromfietser kwamen er bij deze valpartij met de schrik van af. Hoek van Holland Op de Dirk van den Burgweg is opnieuw een auto uit de bocht gevlogen. De 57-jarige J. v.d. L. uit Rotterdam kreeg op de inmiddels berucht geworden bocht van deze weg een klapband. Zelf bleef hij ongedeerd maar zijn auto raakte zwaar beschadigd. Deze krant, waarin u ai het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt bezorgd in combinatie met het Rotterdamsch Nieuwsblad. Stuur mij deze krant 14 dagen gratis toe in combinatie met het Rotterdamsch Nieuwsblad. woonpl.r Deze bon in open envelop, zonder postzegel, sturen near: Antwoordnummer 634. Rotterdam. Hoek van Holland De fraktie van de Partij van de Arbeid is terug in de Hoekse dee!ge meenteraad. De socialisten ko men beslist niet terug met be schaamde kaken of als jongens die gespijbeld hadden. In een uitvoerige verklaring die maar liefst zes getypte vellen be sloeg, haalde fractievoorzitter J. D- van Weelderen nog eens alle oude koeien uit de sloot. Alle verwijten die al zovele malen eerder waren gemaakt, kwa men nog maar eens een keer op tafel. Slechts het feit dat de nieuwe verordening betere garanties biedt voor het functioneren van de deelgemeenteraad en de per soonlijke garantie van de wet houder dat de commissies geen uitvoerende taken meer mogen doen, hebben de socialisten doen besluiten terug te keren in de deelraad. De heer Van Weelderen spuwde daarbij en passant zijn gal over de dagelïjke bestuursleden D. M. de Haas en mevrouw Vïnjaé. Over De Haas: „Hij behoort tot een fussiale partij zonder ach terban (D'66) en spreekt derhal ve slechts voor zichzelf. En over VW mevrouw Vinjê'; „een vraag aan de VVD is hoe zij haar beleid bepaalt, wie en hoe zij daarop invloed laat uitoefe nen en op welke wijze rij de achterban raadpleegt. Voor zover wij hebben kunnen con stateren gebeurt dat slechts eens per vier jaar bij die verkie zingen." En over de beide dagelijks be stuursleden: „Een gratificatie zou het ons wel waard zijn als er geld op tafel moest komen voor de afvloeiing van deze twee leden van het dagelijks bestuur voor wat betreft hun lidmaatschap daarvan." Opvallend in de toespraak van de heer Van Weelderen dat de CDA zowel als voorzitter Van der Houwen tamelijk zorgvul dig gespaard werden van kri tiek. Vlaardingen De organist van de Grote Kerk, Aad Zoutendijk speelt donderdag weer op het Oranje-carillon. Het lunchcon cert begint om kwart voor één en duurt een half uur. Zoutendijk speelt werken van Christiaan F. Fink, Francois Couperin, Joa Quin Oxinagaa en Ludwig van Beethoven. Cor Dom speelt vanaf 12 uur op het orgel. Schiedam Het aantal inwoners van Schiedam blijft langzaam maar zeker dalen. In de maand juni waren er nog 78.388 perso nen geregistreerd, dat is 79 minder dan de maand mei. Er vestigden zich 272 personen in de stad, maar in juni vertrok ken er 365. Er werden 74 babies geboren en 60 Schiedammers overleden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 1