SCHIEDAMSCHE COURANT Oplossing lijkt nabij wmm 1 Bakkershaven blijft bestaan GO® NIÉUWS! H ik neEM De PRoee Tina-mn m PvdA bemiddelt bij reiiovatierei iii Schiedam-Zuid V oorziemngen voor Vlaardingse recreanten Waterwegblokkade brengt eerste wapenstilstand Schippers uiterst geladen Anti rook voorstel gmg in rook op swfiSMI BEWONERS USSELMONDESE STRAAT WILLEN DUIDELIJKHEID i DEEL PVDA LAAT WETHOUDER VALLEN GEIJSERS DUURDER Brand in eendenkooi Speelplaats in Holy open Dinsdag 26 augustus 1975 - ONAFHANKELIJK DAGBLAD -100ste jaargang no. 25392 fagina-s Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 redactie 262566 klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Burgemeester Van Dijke van Maassluis hier samen mei twee ambtenaren van Rijkswaterstaat kwam zich gisteren ter plekke oriënteren. Maassluis Uiterst geladen wa ren vanochtend nog de in Maas sluis actievoerende binnen schippers. Zei Leo van Laak, leider van de landelijke actie, gisteren al dat de schippers met geweld zullen antwoorden als de politie of andere instanties hardhandig ingrijpen, vanoch tend werd dat bevestigd door de plaatselijke actieleider Wim de Man jr. "De schippers gelo ven rotsvast in hun zaak", ver telde hij. "Het kan hen niet meer schelen of door de actie hun schepen eraan gaan, want als de Tweede Kamer negatief over hen beschikt, hebben ze toch niets meer aan hun vaar tuigen. De schippers zullen tot het einde toe voor hun zaak opkomen. De stemming onder hen is uitstekend". Maassluis Aan het begin van de middag was het nog steeds onzeker of de blokkade van de binnen schippers van de Nieuwe Waterweg nabij Maas sluis zou worden opgehe ven. Om twaalf uur liep de „wapenstilstand" af waartoe gisteren was be sloten na een gesprek tussen de Rotterdamse bereiken van een waterstaat en de toezegging dat de behandeling van het wets ontwerp tot opheffing van de evenredige vrachtverdeling niet donderdag maar vandaag in de Tweede Kamer zou plaatsvin den. Als hieraan zou zijn vol daan, dan zou in ieder geval de uiterst belangrijke blokkade bij Maassluis verdwijnen. De 32 ontstond toen al het plan om nog een blokkade in de Nieuwe Waterweg aan te leggen, maar nu ter hoogte van Schiedam. Anderen zagen meer in een tweede blokkade nabij Hoek van Holland zodat ook Euro poort tot nu toe nog steeds Vanmiddag rond het middaguur open onbereikbaar zou wor- zou zijn antwoord komen. Van Het „gat" in de Maassluise blokkade is dicht. Tevergeefs hadden zeeslepers van het Rotterdamse havenbedrijf ge probeerd nog een doorgang open te houden door de rijnaken opzij te duwen. De overmacht van de binnenschip^! pers was echter te groot. f- den. den echter blijven. burgemeester Van der Louw en een delegatie van het landelijke actie comité van de demon strerende binnenschip pers. De eisen van de laatste waren: een gesprek met staatssecreta ris Van Huiten van verkeer en anderejn het gehele land zou- Al deze plannen werden echter '-1—-niet uitgevoerd omdat burge meester Van der Louw in zijn „gevecht- functie van hoofd van de politie actievoerder Leo van Laak naar het Rotterdamse gemeen- spauze" was gistermiddag de anti-climax van een spannende dag. Vooral aan het einde van de middag circuleerden al vrij snel geruchten dat er om vijf uur door politie en eventueel marine zou worden ingegre pen. De spanning werd nog er- ger toen de actievoerders te Alleen al het Rotterdamse Haven- boren kregen dat er toch bedrijf lijdt hierdoor dagelijks vrachtschepen via het Hanng- een schade van meer dan twee het Spm_ep.de Oude Maas .to m Actievoerder -Van Laak ac- een soort „sluiproute hadden cepteerde de uitgestoken hand gevonden om toch de Rotter- van Van der Louw maar wilde damse havens te bereiken. eerst toestemming van zijn ach- In kringen van binnenschippers terban. der Louw heeft kort na het gesprek een speciaal telegram gezonden naar staatssecretaris Van HuJten waarin de bewinds man wordt gevraagd de actie voerders voor een gesprek uit te nodigen. tehuis uitnodigde voor een ge- Tot dusver had Van Huiten altijd sprek. Hij pleitte hierbij vooral voor opheffing van de Maas- si uise blokkade omdat de Nieu we Waterweg van vitaal belang is voor de Rotterdamse haven. laten weten dat hij alleen met vertegenwoordigers van offiöie- Je organisaties wenste te pra ten. Verder heeft ook Tweede Kamervoorzitter Vondeling van Van der Louw het verzoek ge kregen om de kamerbehande ling van het wetsontwerp zo mogelijk te bespoedigen. Van morgen heeft de vaste Kamer commissie van verkeer en wa terstaat dit verzoek besproken. Zie verder pagina drie. Schiedam Op verzoek van enkele Gorzenaren bemiddelt een delegatie van de PvdA-fraktie vanavond in de renovatie-rel tussen bewoners van de IJsselmondesestraat en de Vereniging Volkshuis vesting. De renovatie van tien huizen die gisteren zou beginnen is uitgesteld voor dit overleg in het raadhuisje aan de Grote Markt. Zeker tien gezinnen in de IJssel- Besloten werd om een onpartijdi. mAnriexwadTnat nnltan ar- Tilt mondesestraat willen dat er bij de renovatie in de huizen een opengewerkte wenteltrap wordt gemaakt Vijf maanden geleden maakte men deze wens over een nieuwe binnentrap al be kend op een vergadering in de Zwartewaalsestraat, waar de bewonersvereniging-Zuid bij bemiddelde. Directeur Prins van de Vereni ging Volkshuisvesting ant woordde hierop dat hij de aan leg van dergelijke trappen veel te duur vond. Hij schatte de bouwkosten op een bedrag van 2000 gulden, Volgens de bewo ners een veel te hoog bedrag. ge instantie een oordeel te laten vellen. Sindsdien is er volgens de bewoners niets duidelijker geworden. Allen het feit dat Volkshuisvesting deze week al met de renovatie wilde begin nen. De tien gezinnen kwamen daar tegen in het geweer. Op de laatste FvdA-vergadering vroegen zij of de fraktie wilde ingrijpen. „Volkshuisvesting wil ons de duimschroeven aandraaien. Eerst willen we echter wel eens weten waar we aan toe zijn", vertelt de heer C. van den Bos in één van de te renoveren wo ningen, „ik hoop dat er van avond wat duidelijkheid komt". Vlaardlagen Het Vlaardingse gemeentebestuur heeft beslo: ten mee te werken aan de tot standkoming van een aantal kleine recreatieve objecten in Midden-Delfland die voor Vlaardingen van belang zijn. Het gaat hier om de aanleg van zes fietspaden, twaalf wandel paden en een twintigtal rust punten. De fietspaden vormen uiteinde lijk één doorgaande fietsroute, de wandelpaden bieden samen met de bestaande paden en we gen de mogelijkheid voor rond wandelingen. Bij de rustpunten wordt gedacht aan simpele voorzieningen als een enkele bank, maar ook aan een zit- en een verbinding vormt van de Vlaardingse Vaart met de Rijs- kade, een fietspad langs de Boonervliet en een fietspad dat een verbinding vormt van de Vlaardingse Vaart met de Rijs- kade, een fietspad langs de Boonervliet en een fietspad van de Zuid buurt naar het Oever- bos van het recreatieschap De Lickebaart tussen Vlaardingen' en Maassluis. Van de aan te leggen voetpaden zijn voor Vlaardingen van belang een pad van het randgroen van Ho- ly-noord naar de Woudweg, een pad over een weiland langs een brede sloot tussen de Harreweg en de Groeneweg en een pad langs de Zweth. speelweide met eigen toegang- Ook enige voorgestelde rustpun- spaden. De uitwerking van de plannen kost ongeveer 150.000 gulden. Door allerlei subsdies komt mi nimaal 5000 en maximaal 8000 gulden hiervan voor rekening van de gemeente Vlaardingen. - - Van de voorgestelde fietspaden is Wanneer de voorzieningen voor voor de Vlaardingers vooral het recreatiegebied worden ver van betekenis een fietspad dat wezeiüijkt, is nog niet bekend. ten zijn voor het Vlaardingse publiek gemakkelijk bereik baar. Deze komen onder meer te liggen in de buurt van de Vlaardingse Vaart, aan de Woudweg, Breeweg en Harre- weg én langs de Noordvliet. Schiedam Toch, nog onverwacht hebben bewoners van de Bakkershayen gisteravond te horen gekregen dat 213 in hun woningen mogen blijven. Doordat een deel van de fractie van de Partij van de Arbeid hun wethouder Chris Zijdeveld lieten vallen, zullen de 22 huizen niet onbewoonbaar worden verklaard De gemeenteraad stemde het voorstel van het collee» met 21 tegen 14 weg. Bewoners van de'Bakkers haven in discussie met twee CDA-leden: Egas (rechts) en Roosen (uiterst rechts). fractiediscipline ontbrak. Een gevolg was dat zeven van de zestien socialisten tégen ontrui ming waren. Met steun van het CDA (uitgezonderd Rosman) en de WD behalve Lauwaars) werd Zijdeveld dan ook een nederlaag in de schoenen ge schoven. Schiedam - Roken is milieuverpestend en scha delijk voor de gezondheid. Twee argumenten die gisteravond in de gemeenteraad veel werden gebruikt maar niet werden gehono reerd. Het initiatiefvoorstel om tijdens raads- en commissievergaderingen niet meer te roken werd namelijk mt een duidelijke meerderheid (24-11) verworpen. Dit tot grote verdriet van de voorstemmers die rapporten van de wereldconferentie over ro ken en van de Nederlandse gezondheidsraad erbij haalden maar toch moesten buigen voor het liberale standpunt dat zowel leden van de VVD als CDA en PvdA hanteerden: roken verbieden is een aantasting van de persoonlij ke vrijheid. Oftewel: ieder moet dat maar voor zich zelf uitmaken. Opmerkelijk was dat alle fracties {behalve de 2-mans-CPN) verdeeld waren over het voor stel. Even opmerkelijk was ook dat fervente rokers (van der Veer, PvdA- maar die is tenslotte wel arts) vóór stemden en niet-ro- CDA}^11 (bijvoorfaeeld Ro°sen van het Het meest zinnige betoog kwam uit de mond van mevrouw Ouwens (PvdA): „Dit voorstel moet het schaamrood op de kaken jagenS Beschamend dat iets dergelijks in 1S75 noe nodig us. Iedereen heeft zijn eigen verant woordelijkheid. We hebben geen maatregelen van hogerhand nodig, je moet zelf een daad voor de medemens en jezelf stellen". Aj, Waarmee mede - indiener van het anti-rook- voorstel Van Tilborg (WD) het moest doen ondanks dat hij vor-a dat de raad een voor beeld moest steller. Eén van de elf die vddr het afschaffen van roken stemde, kon het later op de avond toch met laten. Tijdens een schorsing voor het probleem-Bakkershaven werd het Jaap Looy (PvdA) toch allemaal te machtig. Hij greep vertwijfelt naar een sigaret Het anti-rook- voorstel gmg bij hem letterlijk in rook op.. Vreugde na afloop op de publieke tribune in de raadszaal waar een tiental bewoners de discus sie over het wel of niet onbe woonbaar verklaren van hun woningen volgde. Hoewel met het voortduren van de behande ling er werd ook nog even geschorst de spanning steeg, deden er zich geen onregelma tigheden voor, zoals eerder deze maand bij de commissie ruim- beeld zijn partijgenoot Aad Wiegman veegde hij de vloer aan. Deze vond dat een leefge meenschap als de Bakkersha ven moest blijven bestaan. De wethouder echter: „De leefsi tuatie daar tart alle beschrijvin gen. Het is mensontwaardig. Wat betreft de solidariteit tus sen de bewoners: als je in hui zen leeft van rond de 20ste ♦«141 j eeuw krïiS ie dat nu eenmaal". tekjke ordening. Toen voerde Ook een ordevoorstel ingediend één bewoner buiten de orde om door mevrouw Taverne (CDA) Vlaardingen - Gasgeijscrs wor den twee kwartjes in de maand duurder. Het ministerie van economische zaken heeft toe stemming verleend om met in gang van 1 juli jongstleden het huurtarief voor gas geysers te verhogen van vier gulden naar viereneenhalve gulden. Vlaardingen - In de eendenkooi langs Rijksweg 20 ontstond dit weekeinde een brandje, ver moedelijk veroorzaakt door broei in afval van bladeren, gras en koolstronken. Nadat het brandje aanvankelijk door politiepersoneel kon wor den bedwongen, moest later de brandweer in actie komen om de nog voortdurende rookont wikkeling te stoppen. Schiedam - Uit de LEAO-school aan het Oude Kerkhof hebben onbekenden in het weekeinde een schrijfmachine gestolen. Om binnen te komen hebben de inbrekers een raam en een deur vernield. een complete redevoering op. Wethouder Zijdeveld kon zich gis teravond moeilijk neerleggen bij de argumenten die men aan voerde om de Eakkershaven voort te laten bestaaa Evenals tijdens de commissievergade ring dreigde hij dat als de raad de huizen niet onbewoonbaar VRIJ zou verklaren, de provincie het rijf jaar wél .zou doen. De PvdA-leden waren ditmaal Met de argumenten van bijvoor- vrij in hun keus: de „beruchte" om het voorstel voorlopig aan te houden en een alternatief plan voor de bewoners te ma ken, vermurwde de wethouder niet. Hij vond dat er nu moest worden besloten over de toe komst van de Bakkershaven. Vlaardingen - De Bouwspeel- Alle kinderen zijn van harte wei plaats Holy blijft - ook nn de kom. De entreeprijs Is vastge- schoolvakanties achter de rog steld op twee kwartjes en het rijn - open. Er is een jeugdlei- te gebruiken materiaal is gratis, der aangesteld, waardoor het mogelijk is dat de omgebouw- r de treinwagen aan de Lissa- Verhart. de man van de bonweg permanent is geopend, bouwspeelplaats, is op zoek Voor deze maand zijn de volgen de openingstijden vastgesteld; maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag van half twee tot half acht. Op woensdagen van twaalf tot half acht en op zater dagen van negen tot vier uur. Zondag is de bouwspeelplaats gesloten. naar spulletjes voor de inrich ting van het huttendorp. Er moeten nog stoelen, tafeltjes, kastjes, gordijnen, tapijten, lap pen en andere dingen komen. Tijdens de openingsuren kan het materiaal op de bouwspeel plaats nabij de Lissabonweg worden afgeleverd. Deze krant, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt bezorgd in combinatie met het Rotterdamsch Nieuwsblad. Stuur mij deze krant 14 dagen gratis toe in combinatie met het Rotterdamsch Nieuwsblad. °Zoc%JïnZrnm%%,%Z°rp0sa's°'-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 1