SCHIEDAMSCHE COURANT Deel Sand vik naar Brabant GOQ NiQJWS Binnenschippers verlaten vrijwillig hun blokkades Van Laak moest het zelf vertellen 99Eén dienst voor alle milieuzaken" Vormingscentrum voor maatschappelijk achtergestelden Jd,IKN«M Dê PROCf NIEUW ONDERKOMEN BURGERRAADSMAN TM I .PBIIHWM— „Neerlaads levensader" niet zomaar open Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond wil: Auto de kop over Socioloog voor Schiedam STICHTING WELZIJN VLAARDINGEN WIL: Woensdag 27 augustus 1975 - ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtend lenst 144144 100ste jaargang no. 25393 SCHIEDAM EN KETHEL Waterwe ëj&i weer vrij Maassluis Even heeft het er gistermiddag naar uit gezien, dat de binnenschippers van de blokkade tussen Maassluis en Rozenburg het zouden vertik ken om naar hun actieleider Leo van Laak te luisteren. Na het overleg met Van der Louw maakte Van Laak wel bekend, dat de binnenschip pers de Nieuwe Waterweg zouden verlaten, maar na ampel beraad besloten vele schippers dit niet zonder meer te doen. Eerst wilden zij precies weten,'waarom Van Laak had toegegeven aan de Rotterdamse wensen om „Neerlands levensader", ïoals de Waterweg werd genoemd, voor het zeevaart ver keer vrij te maken. Verbeten schalde Willie dc Man jr., „blokhoofd" van de actiegroep Behoud EV, met zijn megafoon over dc Maassluïse Burgemeester Van der Lelyka- de, dat hij eerst wilde weten welke concessies Van Laak had gedaan en wat Van Laak was toegezegd. De Man wilde zich niet zomaar met een kluitje in het riet laten sturen. Enigszins paniekerig reageerden de schippers hierop. Sommigen wilden koste wat het kost voor anker blijven liggen, andere binnenschippers twijfelden. Tenslotte werd erover gepraat om maar over het wel dan niet vertrekken te stemmen. Op de kade gonsde het van de geruchten dat de binnenschippers niet meer naar hun actieleider zouden luisteren. In dat geval zouden zeker de politie en de marine er aan te pas komen, waren de veronderstellingen. Pas toen Van Laak. zelf ïn Maassluis arriveerde en ging praten met de schippers, kwam er meer duidelijkheid. De binnenschippers „gehoorzaam den", niet geheel tevreden maar aldus De Man wel overtuigd van de goede bedoelingen van Van der Louw. Maassluis De blok kade van de Nieuwe Waterweg nabij Maassluis is gister middag- rond vier uur vrijwillig opge heven. Zonder dat hun eisen direct werden ingewilligd vertrokken de meer dan 50 binnenschip pers, nadat hun ac tievoerder Leo van Laak voor de twee de maal een gesprek had gehad met de Rotterdamse burge meester Van der Louw. De meeste binnenschip pers voeren daarna naar andere in het land gele- gen blokkades om deze te versterken. Binnen een half uur was de be langrijkste vaarroute voor de Rotterdamse ha ven weer vrij voor het gewone zeeverkeer, Voor de kust bij Hoek van Holland had zich inmid dels een vloot van 49 schepen verzameld en in de Rotterdamse haven zelf lagen nog een 79 bo ten te wachten. Het opheffen van de Maassluise blokkade vormde het hoogte punt van de maandagmiddag tot stand gebrachte „gevecht spauze", waarbij afgesproken was dat tot gistermiddag half twee zowel de binnenschippers als de politie geen actie zouden ondernemen. In die periode zou actieleider Van Laak onderzoeken of zijn ach terban bereid was in te gaan op het Rotterdamse verzoek om de Maassluise blokkade op te hef fen, omdat deze vaargeul van zo'n vitaal belang is voor de Maasstad. Van Laak eiste ech ter als tegenprestatie dat het gewraakte wetsontwerp tot op heffing van de evenredige vrachtverdeling eerder dan donderdag in de Tweede Ka mer zou worden behandeld. Verder moest er een gesprek komen tussen een delegatie van de protesterende binnenschip pers en staatssecretaris Van Huiten van verkeer en water staat. Het enige wat burgemeester Van der Louw bij de tweede con frontatie kon aanbieden was Deze krant, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt bezorgd in combinatie met het Rotterdamsch Nieuwsblad. Stuur mij deze krant 14 dagen gratis toe in combinatie met het Rotterdamsch Nieuwsblad. naam- adres--- woonpl.: -- lel.: Doze bon m open envelop, zonder postzegel, sturen naar: Antwoordnummer 834. Rotterdam. Een voor een vertrokken de binnenschippers nadat actieleider Van Laak hen had overtuigd dat dit nu het beste was. S hiedam In haar jaarverslag over 1974 heeft de Dienst Cen traal Milieubeheer Rijnmond er voor gepleit alle milieuza ken onder haar beheer te doen vallen. Dit zal in het voordeel zijn van alle betrokkenen, zo stelt ïr„ P. A. R. Post van der Burg in het voorwoord. „Voor de vergimn ingaan vrager is er dan „één brievenbus" en meer duidelijkheid; de overheid kan haar milieubeleid veel effiéien- ter uitvoeren tegen minder kosten en de burgerij wordt minder van de ene instantie naar de andere verwezen in dien zij informatie behoeft" Nu zaken als hinderwetsaangele genheden, luchtverontreiniging, waterverontreiniging, bodem verontreiniging, gevaarlijke stoffen, afvalstoffen, veiligheid ten opzichte van de omgeving en andere milieuonderwerpen nog steeds niet onder een en dezelfde instantie zijn onderge bracht heeft dat allerlei on praktische en onprettige gevol gen. Volgens Post van der Burg is nu reeds een situatie ge groeid waarin bestuurders soms beslissingen moeten ne men over bepaalde problemen, waarbij ze slechts kunnen be schikken over een beperkt ad vies, dat maar een onderdeel van de totale problematiek be licht De gevolgen zijn volgens de DCMR niet moeilijk te raden; een ondoorzichtig en onduide lijk overheidsmïlieubeleid voor burgerij en bedrijfsleven; ver warring bij aanvragers van ver gunningen over de te bewande len wegen om de nodige ver gunningen te krijgen; compe- tentieverschillen tussen de ver schillende bestuurslichamen en tenslotte grote verspilling van mankracht binnen de ambtelij ke en bestuurlijke apparaten. Al dergelijke problemen zouden veel beter ondervangen kunnen worden door bundeling van alle milieuzaken bij één technische dienst, aldus het jaarverslag. Ir. Post van der Berg tekent hier bij aan, dat dit probleem al door velen wordt onderkend, waardoor een verdergaande bundeling bij de DCMR lang zaam maar zeker doorgaat. Het zal echter nog een hele tijd duren,, voordat volledige con centratie een feit is. Schiedam Bij het Kethelplein is een auto door onbekende oorzaak over de kop geslagen en in een sloot terecht geko men. De bestuurder, de 27-jarige zee man R. K, de 8. uit Hoogvliet, kwam er met de schrik af. De auto hep flinke schade op. Met de blaaspjjpjesproef van de politie bleek wel dat de automo bilist het nodige had gedron ken. Met een rijverbod van tien uur is de man naar huis ge stuurd. Vlaardingen De Stichting Wel zijn VJaardingen vindt dat er een plaatselijk educatief cen trum (pee) ..moet komen dat zich met het vormingswerk speciaal richt op maatschappe lijk achtergestelden. Binnen de projectgroep vor mingswerk én binnen het be stuur waren de meningen hier over verdeeld, maar zeven van de twaalf bestuursleden zijn voor deze „beperkte doelstel ling". De overigen vinden dat het Vlaardingse pee niet uitslui tend op maatschappelijk ach tergestelden gericht moet zijn. Zij vinden het bovendien autori tair om zelf te bepalen wie die achtergestelden zijn: zij zijn voorstander van - een pee dat niet uitsluitend, maar wel voor al aandacht geeft aan achterge stelde groepen. De groep die zich uitsluitend richt op de .achtergestelden tekent hierbij echter aan, dat uite raard iedereen die daar behoef te aan heeft, ook van de dienst en van het „plaatselijke vor mingsbureau" gebruik kan ma ken. Er werd naar voren ge bracht dat>>wanneer ruet voor de achtergestelden zou worden gekozen, dan ook degenen, die juist behoefte hebben aan vor mingswerk, maar er nooit ge bruik van maken, ook nu weer niet aan bod komen. De schaarse middelen waarover een pee zal gaan beschikken, zouden met name moeten wor den gebruikt om juist deze groepen te helpen. Dit betekent echter niet dat anderen geen gebruik kunnen maken van het vormingscentrum, als zij dit wensen. Deze groepen zuüen echter vanzelf komen, zoals tot nog toe ook steeds ts gebeurd. De Culturele Raad Vlaardingen, die zich ook met deze zaak bezighoudt, moet nog een uit spraak doen over de „ruime of beperkte doelstelling" voor bet toekomstig educatief centrum Wordt ook hier gekozen voor een pee dat zich richt op de achter gestelden in de maatschappij, dan kan men de Inhoud van de cursussen en de methoden van werving worden bepaald. Schiedam Het is nu zeker dat Schiedam een opbouwconsu- lent stadsvernieuwing krijgt. Het wordt de 27-jarige F. M. Ie Large, dit jaar afgestudeerd in Amsterdam. De socioloog komt voor deze in Nederland betrekkelijk nieuwe functie een half jaar op proef. Hij zat te werk worden gesteld volgens de tijdelijke arbeids plaatsregeling. Dit houdt onder meer in dat het rijk een groot gedeelte van de kosten zal bij dragen. De raadscommissie voor, commu nicatie, wijk- en jeugdzaken zal zich in de volgende vergadering op het stadskantoor over de taken van de opbouwconSulent buigen. De blokkade van de Nieu we Waterweg wordt opgehe ven; binnen een half uur was Rotterdams belangrijkste vaargeul weer open dat hij met volledige inzet zou proberen dit gesprek te laten plaatsvinden. De tweede eis werd later zonder Van der Louws toedoen ingewilligd om dat de Tweede Kamer zelf be sloot de behandeling van het wetsontwerp twee dagen te ver vroegen. Ondanks de geringe „winst" bleek Van Laak toch bereid de blokkade vrijwillig op te heffen omdat hij ervan overtuigd was geraakt welke economische ef fecten een verdere afsluiting van de Nieuwe Waterweg tot gevolg zou hebben. „En we doen het niet onder druk van Rotterda ir", zo verklaarde hij later. De actieleider vond het bovendien een winstpunt dat deze specifieke actie enkele Kamerleden het gelijk van de ,v.,. binnenschippers had doen in- zien. De Maassluise „bezetters" J Xoivx?: vertrokken naar blokkades in 4 Puttershoek, Dordrecht en .Go- 1 'V' J- v ïv:„r»,v; rinchem. 7, - Vlaardingen Het instituut hurgerraadsman van Vlaardingen zoekt per 1 september een. nieuw onderkomen. De begeleidings commissie voor dit instituut verwacht echter niet dat er vóér half '76 een permanente oplossing wordt gevonden, daarom wordt voorlopig gezocht naar een tijdelijke ruimte. Over de huisvesting van het uit gebreide bureau, dat in septem ber weer op volle kracht gaat draaien, is al overlegd met het gemeentebestuur. Het college van burgemeester, en wethou- 'ders heeft inmiddels laten we ten dat de burgerraadsman op de lijst van gegadigden is ge plaatst voor panden die vrijko men bij ingebruikneming van het nieuwe stadskantoor. De Stichting Weirijn Vlaardingen, waar het instituut onder valt, heeft inmiddels echter het oog laten vallen op een kantoor pand dat misschien gehuurd kan worden. Financieel is dit haalbaar, meent de commissie huisvesting. Het algemeen be stuur van de SWV moet 2 sep tember een besluit hierover ne men, na overleg met de betrok ken wethoudster Jo Vexmeuie. De begeleidingscommissie voor het instituut burgerraadsman maakt deze week kennis met de nieuwe burgerraadsvrouw, die met de van zijn riekte herstel lende Hans Vrijhof de benodig de rechtsbijstand zal verlenen. Monster De M oosterse politie heeft nog geen enkel spoor kimncn vinden in de beroving, die in de nacht van 18 op 19 augustus werd gepleegd en waarbij een 24-jarige Hagenaar ernstig werd mishandeld. Een uitgebreid buurtonderzoek in de omgeving van de Nieuwe- weg, waar de man werd mis handeld in een auto en vervol gens, na te rijn beroofd, op straat werd gegooid, heeft nog geen enkele bruikbare aanwij zing opgeleverd. De politie verzoekt mensen, die mogelijk aanwijzingen in de zaak kunnen geven zich te mei den aan het bureau Dr. v.d. Brinkstraat 1 of telefonisch 01749-2347. Tips worden zono dig anoniem behandeld. Politie vraagt getuigen Elf personeelsleden gaan mee Schiedam Een fahrieksonderdeel van het Saudvikconcem in Schiedam zal per 1 oktober verhuizen'.paar Raa msd onksveer. De reden amint de stad te ver trekken is volgens Sand vik Conveyor Benelux B.V. dat men in Noord-Brabant meer uitbreidingsmogelijkheden heeft (er wordt 'een nieuw ge bouw betrokken)., en dat men daar - even ten noord-oosten van Breda - meelcentraal ligt voor de afnemers uit de Bene lux. Vanaf 1 januari 1971 is Sandvik Conveyor „inwonend" geweest bij Sandvik Nederland, geves tigd aan de 's-Gravenlandse- weg. De afdeling houdt rich bezig met de verkoop en ont wikkeling van installaties met stalen transportbanden, Een woordvoerder van belbe drijf: „Voor het personeel zijn consequenties. In be ginsel gaan alle elf werkne mers mee naar Brabant. Slechts drie van hen wonen trouwens in Schiedam. De rest woont in de omgeving van Rot terdam, bijvoorbeeld Ridder kerk". In Raamsdonksveer wordt een geheel nieuw gebouw betrok ken van 1380 vierkante meter. In de toekomst kan men nog eens 1840 vierkante meter er bij bouwen. Weliswaar bestaat ook in het industriegebied aan de 's-Gravenlandseweg in Schie dam voldoende mogelijkheid tot uitbreiding, maar volgens Sandvik is de centrale ligging in Brabant beter.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 5