SCHIEDAMSCHE COURANT Nieuwe Buitensluis Nieuw systeem ran ip ei ïr n .elding in Europoort gebouwd Speeltuig gaat oostwijk op Financiële opzet van Schiedain-700 groot fiasco G06D MICUWS Goede opkomst voor Tuber ova MONUMENT? 1 VOO JA, IK liKM DÉ PRCXf Botsing op rijksweg In Schieland nog één zwakke dijk Centrale meldkamer van politie Bekkenfractuur bij voetballen ars® tm ■mms. PTT pakt weer clandestiene zendapparatuur Comité schuift schuld van zich af Donderdag 28 augustus 1975- ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 -100ste jaargang no. 25394-6 PAGINA'S SCHIEDAM EN KETHEL Gistermorgen half elf werd het werk aan de Buitensluis gestart. In het Europoort-Botlekgebied wordt van 1 oktober af een nieuw systeem gehanteerd voor het melden van rampen. Als cen trale gaat de politiemeldkamer 010-141414) functioneren. Van daarui wordt dan verdere actie ondernomen. Ook de manier waarop ongelukken gemeld moeten worden, is vanaf die datum anders geregeld: met standaardformulieren aan de hand waarvan alle partijen kun nen vaststellen wat er aan de hand is. Het nieuwe systeem is tot stand gekomen na overleg tussen de Schiedamse Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond, de politie, brandweer en het be drijfsleven. Het verbeterde meldsysteem is een direct gevolg van het nog steeds onduidelijke incident dat rich vorig jaar bij Oxirane Chemie in Europoort voordeed. Een ander en beier vastgelegd systeem is noodzake lijk, zo bleek toen, omdat vooral de be drijven kennelijk niet precies wisten wat wel en wat niet gemeld moest worden. Oxirane kreeg indertijd een boete opge legd, omdat de meldingsprocedure niet goed gevolgd leek. De DCMR constateerde de laatste tijd een Schiedam Met de bouw van een nieuwe Buitensluis is er slechts nog één waterkering in Schieland die nog niet aan redelijke eisen voldoet. Mr. Ui G. Schilthuis, dijkgraaf van Schieland, maakt zich zor gen over de dijk bij de bocht van de Esch tussen de Rotterdamse drinkwaterleiding en de IJsselmond- se Laan die volgens hem te weinig bescherming biedt. Deze woorden sprak hij nadat hij samen met burgemeester Lems het sein had gegeven voor de bouw van een nieuwe sluis bij 't Hoofd in Schiedam- zuid. Sinds de overstromingen In 1953 werd er gepleit voor. een verbe terde waterkering in Zuid.„De dijken van Schieland hebben het toen maar ternauwernood gehouden", aldus de dijkgraaf, „met meer geluk dan wijsheid is men er in geslaagd het ge bied droog te houden." Hij vond het slaan van de eerste paal voor een metalen bouw- kuip in de Voorhaven dan ook een mijpaal in het streven naar een goede bescherming tegen stormvloeden. De vervanging van de Buitensluis kent een jarenlange geschiede nis. Er moesten veel moeilijkhe den worden overwonnen, niet alleen financiële maar ook tech nische, Uiteindelijk kwam de gemeente Schiedam met het rijk overeen dat tien procent van de kosten voor rekening van de gemeente zou komen. Het krediet van ruim drie mil joen werd vorig jaar verleend. De nieuwe sLuis wordt gebouwd ten zuidwesten van de bestaan de sluis. Omdat de bodemge steldheid in de buurt slecht is en de gebouwen niet of onvol doende zijn onderheid bouwt men ap speciale wijze opdat de grondwaterstand niet behoeft te worden verlaagd. Dit zou tot verzakking kunnen leiden. De eerste ijzeren paal die werd ge heid voor de dam wand werd gisteren dan ook langzaam de grond ingeduwd. Te grote tril lingen zouden ook funest kun nen zijn voor het buitenhoofd, dat eveneens in slechte toe-, stand verkeert. Het verkeer zal tijdens de bouw tijd van enkele jaren gedurende een bepaalde tijd moeten wor den omgeleid. Voor voetgan gers en (brom)fietsers wordt een noodbrug aangelegd. De onwonenden worden regelma tig op de hoogte gehouden van maatregelen, die moeten wor den getroffen. De plannen voor een verdere ver hoging van de buit en waterke ring tussen Havendijk en de Buitensluis en tussen de Rot- terdamsedijk en de Buitensluis door het industrieterrein zijn al In een vergevorderd stadiu re van j/oorbereiding. Vlaardfngen Tijdens de voet balwedstrijd Fortuna II Mar- tinit II werd de 26-jarige L. C. van de Lee door een andere speler per ongeluk in de onder buik getrapt. De onfortuinlijke voetballer werd met een bek kenfractuur in het Holy-zieken- huis opgenomen. 'b. - «i-SxKïUv ■'Li - duidelijke toename van de bedrijven zelf □ver zaken die nog stonden te gebeuren, zoals het tijdelijk stilleggen en „opstarten" van een fabriek. De stichting Enropoort-Botlekbelangen vreesde voor over-meldlng, waarbij voor futiliteiten groot alarm zou worden gesla gen. De nieuwe regeling noemt de stich ting dan ook een flinke stap vomit Een nadeel blijkt evenwel toch nog dat branden bij de brandweer zelf ge waarschuwd moet worden. Maar met name het duidelijk vastleggen van wat er nu precies gemeld dient te worden, brengt meer lijn in het meld systeem, meent de stichting. Rotterdam Een kamer vol ma teriaal Om zijn radio-hobby te beoefenen troffen PTT-ers van de afdeling opsporing clandes tiene zenders en de, politie aan in de woning van de 25-jarige G. van N. uit Schiedam Ver schillende eindlrappen, zen ders en mobilofoonsets zijn in beslag genomen. Tegen Gerard van N. is proces-verbaal opge maakt. In de Schiedamse oostwijk komen net als in Groenoord een grote hoeveelheid polyes ter speelvoorzieningen. Schiedam De oostwijk wordt binnenkort opgevrolijkt met een grote hoeveelheid veelkleu rige speelvoorzieningen. Ia de Deze krant, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt bezorgd in combinatie met het Rotterdamsch Nieuwsblad. Stuur mij deze krant 14 dagen gratis toe in combinatie met het Rotterdamsch Nieuwsblad. woonpl.: Deze bon in open envelop, zonder postzegel sturen naar: Antwoordnummer 334, Rotterdam. straten van de stationsbuurt die vorig jaar zijn herbestraat gaat de gemeente volgende maand onder meer houten en polyester instrumenten plaat sen. De Ful tons tra at krijgt de primeur van Schiedam met een pïcknickplaats voor kinderen. De tweede polyester speelgoedau to van de jeneverstad wordt hij het kruispunt van de Dr. za- menhofstraat en de Dieselstraat geplaatst „Het is gewapend po lyester en kan dus niet zo gauw worden vernield", aldus een woordvoerder van de gemeente. De Dieselstraat zal verder wor den opgevrolijkt met kleiner speeltuig, een bankje en wat bomen. Groenvoorzieningen warden onder anderen ook ge plaatst in de Prof. Keesom- straat De Daltonstraat krijgt een zoge naamde praattafel met bankjes. In deze buurt komt ook een houten hobbelpaard. De lage prikkeldraadhekjes langs de groenvoorzieningen van de Fahrenheitstraat zullen worden verwijderd. Dit gebeurt op ver zoek van de buurtbewoners die er bij de gemeente over klaag den dat de scholiertjes van de Kohnstammschool en de Zeven sprong zich regelmatig aan de ze afrastering verwondden. Voorzitter A. van den Heuvel en de bewoners vereniging Oost: „Met deze voorzieningen zijn wij uitermate gelukkig. Het fleurt de straten tenminste ook wat op." Een werkgroep van de vereniging heeft aan een groot gedeelte van de omwonenden gevraagd de nieuwe instrumenten wel voor de deur te willen hebben. Over het kontakt met de gemeen te is de bewonersvereniging bij zonder tevreden. Over een paar punten gaat men echter nog met de ambtenaren praten. Zo; wil de werkgroep bijvoorbeeld graag nog zogenaamde katteo- gen of reflecterende verf die in de avond de betonnenpaaltjes en houten bloembakken voor de automobilisten zichtbaar maken. 'Toen ik 's ochtends in mijn wa gen reed ben ik een hele tijd door de politie in de gaten w houden. Uiteindelijk werd ik in de Nieuwe Mathenesserstraat klemgereden", vertelt Gerard. Volgens de politie had de jonge man een aantal apparaten in zijn auto waarmee kan worden gezonden en ontvangen. Gerard zegt, dat hij alleen een politie» ontvanger en een mobüofoonse- tje in zijn wagen had. "Ik moest mee naar het bureau Marconiplein en heb van kwart voor elf tot kwart over vier vastgezeten. In die tijd zijn ze zonder dat ik het wist en zon der dat er iemand bij me thuis was, mijn woning binnenge drongen en hebben alle kamers en kasten doorzocht. Behalve de radio-apparatuur hebben 2e ook foto's en krantenknipsels meegenomen". Het krantenknipsel was uit het Rotterdamsch Nieuwsblad van maandag en ging over de inval zaterdagavond in de woning van Arie V. in de Zoutzieder- straat. Arie was de man achter de illegale zender Radio FM. Gerard wordt ervan beschuldigd ook te hebben meegewerkt aan Radio FM. Hij zou de spullen hebben geleverd en de zender hebben gebouwd. Gerard ont kent dat "Ik kwam wel eens bij Arie. Het is een goede kennis van me". Schiedam Aan het bevolkings onderzoek op tuberculose en andere ziekten van de borstor- ganen, dat van 10 februari tot en met 23 mei in Schiedam is gehouden, heeft 76,47 procent van de in aanmerking komende bewoners meegedaan. Het onderzoek door de stichting Tuberova had betrekking op 41.931 personen. Van hen kwa men er 33.287. De opkomst was in Oost het laagst (67,94 pro cent) en het hoogst in Sehie- dam-Nooid (85,42 procent). De eigen bijdragen die de mensen konden gevenaan Tuberova bleven beneden de raming. Het tekort bedroeg 4000 gulden. Daarentegen blijken de kosten van organisatie en administra tie achteraf een meevaller. Er was een overschot van 10.000 gulden, zodat de bijdrage van de gemeente 6.000 gulden lager is dan verwacht. Vlaardingen Op Rijksweg 20 heeft een botsing plaats gevonden, waarbij twee personenau to's betrokken wa ren. De 32-jarige mevrouw Y. C. reed met haar wa gen in de richting Maasland. Ter hoogte van de afrit Vlaardingen-Holy haalde een perso nenauto, bestuurd door de 28-jarige P.v.d.V., haar in. Bij deze manoeu vre raakte de eer ste wagen de rech- terachterzijde van de haar passerende auto en carambo leerde de noordelij ke berm in. De wa gen kwam tegen een ANWB-bord tot stilstand. De be stuurster werd met een vermoedelijke hersenschudding in het Holy-zïeken- huis opgenomen. Haar auto werd aan de voorkant volledig vernield. Artjntvti Nfchfi. Het nieuwe gedeelte van het Vlaardingse stadhuis is nog niet klaar. Er wordt nog driftig gebouwd aan de „gemeentelijke tempel voor ambtenaren". Om duidelijk te maken dat de blokkendoos nog niet is geopend, is een houten afrastering om de nieuwbouw geplaatst Net als een kostbaar museumstuk wordt het zodoende tegen vingerafdrukken van onbevoegden beschermd. Om nog eens extra de nadruk te leggen op de culturele waarde van het grauwe gebouw hangt sinds kort een bordje aan de schutting, waar meer op staat dan de bekende drie ietter woorden die meestal op dergelijke tijdelijke optrekjes worden'gekalkt „Monu mentenjaar 1975" luidt de tekst. Een ding is niet duidelijk; wat is het monument, de nieuwbouw of het gebouw ernaast: Het Oude Stadhuis Schiedam Zoals werd verwacht is de financiële opzet van het feest in het kader van het 700-3arig bestaan van Schiedam een debêcle geworden. Het comité heeft gisteren bekend gemaakt dat de begrete 150.000 gulden met liefst 66.694 gulden is overschreden. Uit het rapport dat het comï té hierover heeft uitge bracht wordt de forse over schrijding geheel afgescho ven op andere instanties. Hoewel tijdens en na het feest duidelijk is gebleken dat het comité in vele op zichten tekort schoot wenst zij gezien de inhoud van het rapport de verant woording niet te dragen en geeft de schuld aan ande ren. De belangrijkste oorzaak van i;°t tekort is de foutieve schatting van de te ver wachte entreegelden. Deze werden geraamd op 112.400 gulden, maar de werkelijk heid leerde dat men op ruim 36.000 gulden teveel had gerekend. De schuld hiervan wordt rechtstreeks doorgespeeld naar de vol gens het comité „negatieve perspublikaties". De revue „Krijgh de Claere" is de tweede verliespost. Er moest ruim 20.000 gulden worden bijgestopt. De pro- duktiegroep ging hierover in de clinch met het comité, omdat de laatste weigerde meer geld te geven. Er werd zelfs met het staken van de voorstellingen gedreigd. Ook hier krijgt de publici teit gedeeltelijk de schuld: vanwege de mindere op komst, aldus het comité. Tijdens de draaidagen ver telde men echter dat de voorstellingen telkens wa ren uitverkocht. „ZOEK" Het uitbrengen van een plaat van de revue is helemaal een fiasco geworden. Van de duizend grammofoonplaten werden er slechts 102 verkocht en bij in ventarisatie bleken er nog eens 264 „zoek te zijn". Het tekort is bijna 8000 gulden. Ook hier zijn de dreigementen heen en weer gevlogen. Eén van de mensen achter de revue, E. Verkade, had volgens het comité toege zegd dat de plaat 7,50 zou gaan kosten. Dit werd 9,25, Hoewel geen enkele afspraak schriftelijk was vastgelegd, wil de het comité hier niet aan, maar moest, aldus hun zeggen, toestemmen omdat nogmaals werd gedreigd de revue stop te 2etten. Het comité onder voorzitter schap van de vertrekkende wethouder Bolmers moet de in houd van de brief verantwoor den in enkele commissies en uiteindelijk in de gemeente^ raad.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 1