Overdektin in met 5.000 Dahlia Expo 700: een feest voor Jan en alleman Volkstuindersverenigingen hebben lange wachtlijsten Duizenden dahlia's voor bejaardentehuizen PROPAGANDA MAKEN IS NIET NODIG DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1975 Wanneer open Dia's in de „cino" ■t i In alle vroegte is maan dag in Sporthal Mar griet een begin ge maakt met de aanleg van de grote overdekte tuin als basis voor de dit weekeinde te hou den Dahlia Expo 700 Schiedam- De interna tionaal bekende han delskweker en arran geur van professie, Cor Geerlings uit Heemste de, zette met zijn assis tenten het profielbestek uit Later word tuinpro- fiel gemarkeerd met het uitleggen van zo'n 5000 stenen- Voor dit karwei zette zich een aantal leden in van plaatselijke op de na- tuurgerichte verenigin gen die een bijdrage gaan leveren aan deze grootse bloemenshow die er een van grote allure belooft te wor den. In mei 1940 kende Schie dam de openluchtten toonstelling "Poliant- ha" ingericht in het Volkspark. Een bloe men en plantenshow met de nodige attrac ties voor de bezoekers. Tijdens deze tenttoon stelling vielen op 10 mei. de Duitsers ons land binnen en scheerden bommenwerpers, die het op de scheepswer ven gemunt hadden, over het tentoonstel lingsterrein. In de twin tiger jaren werden ook in de RJC Volksbond het huidige Arcade jaarlijks bloementen toonstellingen georgani seerd. Maanden te voren kregen schoolkinderen jonge potplantjes mee naar huis om die verder op te weken. De beste re sultaten werden dan bekroond. Het was een initiatief van bloemen handel Roza aan de Hoogstraat Daarnaast ook de bij de NDV aangesloten ama teurkwekers, al dan niet in verenigingsver band, gaan meedingen naar de voor deze sec tor beschikbaar gestel de ereprijzen.Aan het hiervoor telkens te stichten bekronins- fonds schonken (ook Schiedamse) bedrijven een geldelijke bijdrage of deden de organisatie kunstvoorwerpen of sierbekers toekomen. Het gemeentebestuur schonk een tiental li tho's gemaakt door een plaatselijke kunstenaar- De Nationale Dahliaten toonstelling 1975 kan profiteren van een goed bloemen jaar. Veel re gen en zon deden deze op warmte gestelde bloemensoort uitste kend gedijen zodat er in de sporthal een unie ke collectie kwaliteits- bloemen te bewonderen valt Iets wat de onder linge concurrentie sterk zal beïnvloeden. Schiedam Het plan om te komen tot een „Na- tuurmanifestatie" in het kader van de viering van 700 jaar Schiedam als stad dateert uit 1973. Hiervoor was een comité gevormd dat moest be kijken of er met het door B. en W. uitgetrokken geld (aanvankelijk een ton) een feestprogramma viel samen te stellen. Bij de opening van de jaar lijkse bloemententoon stelling van de Volk- stuindersvereniging Thurlede door de toen malige burgemeester H. Roelfsema viel voor het eerst het woord „Natuur- manifestatie", geuit door de voorzitter van de ten toonstellingscommissie, de heer H. C. de Graaf. Deze opperde de moge lijkheid om samen met de overige plaatselijke verenigingen en organi saties, wier activiteiten de „natuur" als middel punt hebben, een ten toonstelling op te zetten. De heer Roelfsema vond het een uitstekend plan en adviseerde dit voor te leggen aan het comité 700 jaar Schiedam. Hier was men al gereed met een conceptplan met tal van evenementen waarin als recreatiesector, de sport de boventoon voer de. door Willem de Bruijn Tijdens de raadsvergade ring over de kredietver lening misten enkele fractieleden in het con ceptprogramma onder delen die rechtstreeks uit bevolkingsgroepen voortkomen schaarde de raad zich achter het in middels bij het comité ingediende plan van de heer De Graaf. Er werd een werkgroep ge formeerd waarin vrijwel alle natuurgerichte ver enigingen waren verte genwoordigd. Teneinde een uitzonderlijke basis te vinden op het gebied van de flora benaderde de werkgroep de Neder landse Dahlia Vereni ging die om de twee jaar een nationale tentoon stelling organiseerd. De laatste werd ingebouwd in de Floriade, Amster dam wat voor de NDV uitmondde in een groot succes. Na het voeren van Öriente- rende gesprekken met het bestuur dat naar Schiedam kwam voor het bezichtigen van de sporthal, kwam men tot een akkoord. Met als waarnemer van het co mité 700 jaar Schiedam, de heer J. J. Rieze werd een begroting opgesteld voor een gecombineerde tentoonstelling onder de naam „Dahlia Expo 700" Schiedam, die een sluit stuk wordt voor fleur van de festiviteiten rond de viering van het eeuw feest Het comité'stelde zich garant voor het be drag zijnde het verschil tussen de begrote onkos ten en de opbrengst van foto Ed Leijten de verkochte kaarten. Ervaringen opgedaan bij andere nationale dahlia tentoonstellingen recht vaardigt de gedachte dat de organisatie er finan cieel geheel zal uitsprin gen. Dit ondanks de lage toegangsprijs van een, rijksdaalder. Deze prijs is vastgesteld om iedere Schiedammer in staat te stellen de show die als uniek de geschiedenis zal ingaan, te komen be zichtigen. Hierdoor is vrijwel elke drempel vrees weggenomen en kan men de Dahlia Expo 700 met een gerust hart een feest voor Jan en Alleman noemen. Vandaag, donderdag, zijn de deelnemende Schie damse verenigingen en organisaties begonnen aan de opbouw van hun stands of andere bijdra gen. Het is de laatste fa ce van de inrichting van een fraaie wandeltuin met pergola's, waterpar tij en spuitende fontein. Een van de bijzondere dahlia's een decoratieve cactus genaamd Belle Epoque die dit weekeinde in de sporthal Margriet op de manifestatie Dahlia Expo 700 te zien zal zijn. wordt dit de eerste bloe- menoogst Dhalia's ko men er ook van de stads- kwekerij die zich in een exclusieve stand zal pre senteren. Vanavond komen de dah- tieve tuinen van ama- lia's naar Schiedam, teurkwekers uit Ver- vanmorgen voor dag en schillende delen van ons dauw gesneden op de land. kwekerijen van de be- Voor de nieuwe Dahliaver- roepskwekers en collec- eniging „Schiedam" De openingstijden van de manifestatie Dahlia Expo 700 die in de Schiedamse sporthal Margriet zichtbaar van rijks weg 20 af zijn: Vrijdag van 13 tot 22 uur. Zaterdag van 9 tot 22 uur. Amateurfoto grafen en filmers kunnen om 8 uur al terecht om rustig plaatjes en shots te schieten. Foto- en filmmateriaal is in de hal voorradig. Zondag van 11 tot 21 In een afzonderijk ruimte in de sport hal wordt een klei ne „cino" ingericht voor het vertonen van kleurendia's over de hobby's die hier drie dagen ach tereen gepropa geerd worden. Ook folders en tijd schriften worden aan de bezoekers uitgedeeld. Het zal wel in de klei ne uurtjes zijn als arrangeur Geer lings kan zeggen „het is gedaan jon gens". Dan gaan de haldeuren op slot en zal burgemeester drs A. Lems mor gen als eerste de bloementuin betre den. Schiedam Wat de deel nemende plaatselijke verenigingen met elkaar op de tentoonstelling la ten zien vormt een heel pakket van zinvolle vrij etijdsbestedingen. Men spreekt tegenwoordig van „voorbereidingen treffen voor een pensio nering of een vervroe ging hiervan", waarvoor de overheid richtlijnen geeft „Dahlia Expo 700" voert op zich hiervoor een stukje genuanceerde s propaganda. De natuur met haar talrij ke facetten is samenge bundeld in een stand van de Koninklijke Ne derlandse Natuurhistori sche Vereniging. Alles over wat leeft en groeit in de vrije natuur wat wij met elkaar moeten trachten te behouden door het te beschermen. Deze KNNV organiseert excursies, dicht bij huis en naar reservaten in binnen- en buitenland. In de stand wordt hier- over alle informatie ver strekt, in woord en ge schrift Een tegenhanger van de r KNNV is de in zekere 1 opzichten gelijkgerichte Nederlandse Maatschap pij Tuinbouw en plant- kunde. Wat doe ik diet mijn kleine stukje tuin of flatbalkon om tussen de bloemen en planten te J kunnen leven? Op deze en vele andere vragen geeft deze organisatie een afdoende antwoord in haar propaganda- stand. De afdeling Schie dam heeft een belangrijk De Schiedamse afdeling van de NDV heeft zich niet onbetuigd gelaten: op het laatste moment worden de mooiste exemplaren uit de eigen dahlia-tuin uitgezocht, waarna deze ook een plaatsje in de sporthal zullen krijgen. aandeel bij de inrichting van een complete volk stuin waarmee de volk- stuindersvereniging Vijf sluizen en Thurlede zich op de show presenteren. Het maken van propagan da heeft voor het trio geen zin. Lange wacht lijsten in beide vereni gingen leveren het be wijs dat het bezit van een volkstuintje nog lang niet voor iedereen is weggelegd. De „natuur in huis" halen leden van de gelijknami ge aquarium- en terra rium vereniging. Hoe zijn hun huisaquarium in richten laten ze zien en tonen tevens visbakken bewoond door fraaie tro pische vissen en beplant met tropische planten. Hetzelfde doen de leden van de Nederlandse Bond van Vogelliefheb bers. De plaatselijke af deling hiervan is be faamd om de kweek van kleur kanaries waarvan ze enkele stammen expo seren. In een grote vluchtvoiière kwinkeleren de nodige tropische vogelsoorten die in kleuren wedijve ren met die van de dah lia's. De jeugd iets van de natuur bijbrengen doet de Schiedamse Schoolwerktuinenvereni- ging door kinderen van de basisscholen een jaartje te laten tuinieren onder deskundige lei ding. Verdeeld over de twee schooltuincomplexen ko men ca. 700 kinderen voor tuinieren in aan merking. Doen ze het goed dan krijgen ze een diploma mee naar huis waar ook de geteelde en gekweekte produkten te recht komen. De lichting 1975 stelde voor de ten toonstelling op attractie ve wijze een tableau tuinpro dukten samen. Het aantal mensen dat zich uitleeft in de hengelsport wordt met het jaar gro ter. In georganiseerd verband zijn dat er ruim 3000, te verdelen in re creatie- en wedstrijdvis sers. Ze zijn lid van de hengelsportvereniging „Schiedam en Omstre ken" die met een stand in de sporthal aanwezig is. Hoe het staat met de mogelijkheid om in di recte, omgeving met suc ces te kunnen vissen en welke vissoorten hier mee zijn te verschalken wordt uitvoerig getoond. Een interessant filmpro-' gramma over de kweek van karpers mag in feite geen enkele sportvisser missen. De modelbouwers van schepen en zeiljachtjes zijn in Schiedam ver enigd in de SMV „De Viking". Gedurende de wintermaanden als er niet gevaren kan wor den, breiden de leden hun gemeenschappelijke vloot uit. Tijdens de zo mermaanden zijn ze met hun radiografisch be stuurde scheepjes en jachtjes te vinden in de vijver van het Prinses Beatrixpark. Bij de waterpartij van de show exposeert „De Vi king" enkele van haar fraaiste bouwsels Gistermorgen was men al druk bezig de overdekte tuin in de sporthal aan te leg gen. Men begon natuurlijk om de betonnen sporthal-bodem te bedekken met graszo den. De volkstuindersvereniging „Vijfslui zen" tracteert al jaren een deel van de plaatselijke bejaardencentra op een leuk bloemstukje voor alle be woners. Dit jaar komen alle centra biervoor in aanmerking nu ook de vereniging „Thurlede" en de plaatselijke afde ling van de NMTP aan deze bloe- mengroet medewerking verlenen. Met elkaar brengen ze een legertje van bloemschiksters op de been voor het maken van 600 bloemstuk- jes en zo'n 600 boeketjes dahlia's die zijn geschonken door de dahlia- kwekers Lammerse uit Vijfhuizen en Van Veelen uit Voorhout. De 12000 dahlia's werden gesneden door leden van de dahlia studie groep en arriveerden vanmorgen bij de sporthal. Dit massale bloem schikken gebeurt in de clublokalen van beide velkstuindersverenigin- gen. Zaterdagmorgen worden de stukjes en boeketjes aan de tehui zen bezorgd. Voor elk hiervan is een tafelstuk samengesteld bestemd voor de recepties van deze tehuizen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 3