De Westlandmarathon lééft weer „Maassluis" voor Johan Kijne 'n peulescMlletje 1 liarceii - iehorst slii ie winnaar VLAARDINGEN BLIJFT VERBAZEN Liefhebber Sjaak Koevermans net te laat RKWIK in mineur VFC schotloos Wielerronde van Maassluis nü gezellig VDL gelijk Maassluis Voor Johan Kijne was de derde om loop van Maassluis (West) in alle opzichten een peuleschilletje. De 28-jarige leraar van de Vlaardingse Mamix- school, dit seizoen al be loond met twee zilveren plakken (Nationale ma rathon en 25 km-loop) nam in de Maassluise Lijsterlaan en passant veteraan Aad Koomeef (Olympus) nog op sleep touw, maar toen de Westlander, die overi gens op de tweede plaats eindigde, op de helft van de koers (4 km) moest afhaken, lag voor de Vlaardingse „prijzenpakket de weg open naar een nieuwe triomf. Rijkelijk voorzien met een prij- zentafeJ van het winkelcentrum Koningshoek, was die derde Maassluise aflevering er één van weinig sfeer. Te winderig waarschijnlijk en daarom vrij wel geen prominenten die het Johan Kijne konden lastig ma ken. Uitgezonderd dan genoem de Ad Koomeef in den begin nen, of Wim Overvest, die vijf de werd, maar de rest van het veld moest met lede ogen aan zien dat de Vlaardingers er een trainingsrit van maakten. Pijlsnel per voet uit de haringstad vertrokken, begeleid door zijn vriendin Yvonne, deed hij, even voor de wielerkoers. Maassluis aar. en vertrok weer snel met bLoemen in de hand in de loop pas. „Inderdaad maakte ik er een echte training van, omdat ik in verband met een voetbles sure, opgelopen in de Ensche- dese marathon, op het ogenblik niet meer in staat ben om de circa 130 kilometer per week te volbrengen. Hoogstens nd 50 en zo'n omloop van Maassluis om geen al te grote trainingsachter stand te krijgen". In de straten van Maassluis-West leek Johan Kijne in de eerste ronde felle concurrentie te krij gen van Het Bouwman, maar toen de Vlaardinger het tempo opvoerde, uiteindelijk ook Ad Koomeef van zich afschudde, was-er maar één die in aanmer king kwam voor de hoofdprijs, een deken. BETREKKELIJK In een tijd (26.20), die te verwaar lozen viel, „omdat", aldus Jo han zelf, „ik nu meer trim dan prestatiegericht werk. Ik weet zelfs niet", klinkt het als een openhartige verklaring", of Ik met topsport zal doorgaan. Niet alleen heeft zo'n blessure mij aan het denken gezet, maar als je éénmaal 28 jaar bent, zie je de betrekkelijkheid van de sport in. Niet dal ik er binnen- - kort afstand van ga nemen, maar er zijn ook andere zaken gekomen, waarvoor ik mij ben gaan interesseren. Zoals als kunstzinnige uiting schilde ren en lezen, onder andere in de bijbel". Op het sportieve vlak lijkt 1974 een goed jaar te zijn geweest, Johan: „Nederlands kampioen op de Marathon in Rotterdam (Kralingsebos) en enkele malen beste Nederlander op mara thons". De kans is groot dat de Vlaardinger op de eerstvolgen de marathon weer te zien is, wederom in Maassluis, waar de Johan Kijne .rustig aan. Westlandmarathon waarschijn lijk zal worden geprolongeerd. Ad Bouwens, één van de organi satoren: „Deze week volgt een gesprek tussen het Dagelijks Bestuur van de Maassluise Raad voor Sport en Recreatie en het be stuur van de av. Maassluis over een nieuwe opzet van die Westlandmarathon, die zes jaar achtereen stand hield, maar ten gevolge van een afwijzende houding van het (nieuwe) be stuur van av. Maassluis, de KNAU deed besluiten die su- perlange afstandloop aan Am sterdam in het kader 700 jaar toe te wijzen". Bouwens: „Komt er geen over eenstemming, dan gaat een spe ciaal comité waarschijnlijk met het Westlandse Olympus '70 in zee". Uitslag over acht kilometer: 1. Johan in 26.20, 2. Ad Koomeef (Olympus '70) in 26.52, 3. Piet Schoordijk, 4. Wim Overvest en 5. H. Groenewegen. Van onze sportredactie Maassluis In de door de meekoersende Manas Brinkman gesponsorde Iiefhefaberskoers werd de aanvangsfase beheerst door renners uit Vlaardingen en omstreken. In de derde ronde was het Vlaardin ger Martin Drop die het eens alleen probeerde. Lang duurde zijn vlucht niet, maar direct daarop vloog: Schiedammer Cees Olsthoom de ruimte in. Na drie vermoeiende ronden werd ook hij weer tot de orde geroepen, maar toen was een groot deel van het peloton al achteruit geworpen. De Maassluise EHBO heeft het even druk gehad met enkele valpartijen, waarbij de uitge leende Ooms-caravan van grote waarde bleek voor de aangesla gen renners. De in strijd zijnde coureurs zullen weinig aan dacht hebben gehad voor dit nuttige oplapwexk aan de kant. De demarrages volgden elkaar in angstwekkend tempo op. Coureurrenner Sjaak Koever- mans, weer Cees Olsthoom, Leo v.d. Flier en Kees Tolhoek hebben het nog even gepro beerd, maar het peloton bleef onverbiddelijk. Toen even voor het einde een kopgroepje erin leek te gaan slagen de buit binnen te halen, sprong de op winst beluste Sjaak Koever-mans naar dat groepje toe. Toen hij inderdaad op de vluchters neerstreek, was de grootste vogel echter al ge vlogen. Kees Tolhoek had het gevaar vanuit de groep zien aankomen en had al zijn reser- VIaardingen - Trainer Henogh van der Burgh zal een ander strijdplan moeten uitstippelen om. tot succes te komen. Weder om moest de RKWIK zijn meerdere erkennen inde tegen stander. Ditmaal was het Dub beldam dat de blauwwitten tracteerde op een partij pittig en aantrekkelijk voetbal en de Vlaardingers met een 2-1 ne derlaag naar huis stuurde. De RKWIK brigade begreep té laat de ernst en kwam pas in de tweede helft tot aanvaard baar voetbal waaruit kansen kwamen. Verder dan één tref fer kwamen de bezoekers niet, terwijl Dubbeldam na .rust de T0 ruststand eerst nog naar 2-0 uitbouwde. De eindstand w'.'tU derhalve 2-1 in het voor JeeJ van de thuisploeg. Al diende Dubbeldam met min der technische kwaliteiten aan, de agressieve daden hadden meer uitwerking dan de bezoe kers, die té weinig direct spel etaleerden en daardoor de vaart uit het spel haalden. De gevaarlijke acties, die doorkwa men, werden voor rust op tijd ingedamd en de aanvalsacties strandden eigenlijk al net over de middellijn, waar Dubbeldam goed stoorde. Het spel wordt daardoor té steriel en de wapens worden uit han den genomen. Juist in de twee de helft kreeg RKWIK meer lijn in het spel maar dat was té laat De eerste tegengoal was voor de bezoekers ongelukkig, Uit een hoekschop werd de ba) via verschillende benen in het doel gewerkt: 1-0. In de tweede editie gaf RKWIK gas bij en kreeg mogelijkheden nadat eerste Dubbeldam op 2-0 was gekomen. Uit een vrije trap van Jan Maas ontstond het te gendoelpunt. Vlaardingen - In een matige op voering waren VFC en SSW aan de Sport laan niet bij machte te scoren, De beste mo gelijkheid tot scoren kreeg SSW in de tweede periode, toen Van der Bor alleen voor doel man Jan Kortleven van de geelzwarten verscheen en ge lukkig voor de thuisclub werd de dieptepasse niet goed ver werkt. VFC was in deze ont moeting meer aan de bal, maar de surplus aan balvaardigheid was niet voldoende om effect te sorteren. Voor VFC kregen Johan Kuiper en PIm van der Burg de beste kansen. VFC was op Gerrie Hoogerwerf na compleet en daardoor kon Jaap van Dorp (na zijn blessu re) het elftal completeren. In de eerste helft schuilde bij VFC meer gevaar in de niet altijd vlot lopende aanvalsacties. De aanbiedingen werden door Jo han Kuiper en Pim van der Burg niet goed beantwoord, Anton Huijer (ex-FC Vlaardin- gen) was wel goedwillend, maar zijn spel was té onrustig om goed bruikbaar te zijn voor zijn collega's. de tweede fase "claimde" SSW de betere kansen en verscheen de Dordtse ploeg regelmatig voor het doel van goalie Jan Kortleven, maar het beslissende schot was niet te vinden. Na twintig minuten leek het er wel op maar de inzet van Van der Bor kreeg niet de juiste richting mee. tap van Dorp had voor VFC eveneens een ideale mogelijk heid om de score te openen uit aangeven van Anton Huijer, Zijn schot had wel de juiste koers, maar tot zijn eigen geluk lag de SSW-keeper in de goede hoek. Het bleef 0—0 en dat was de juiste verhouding. Maassluis Was de ronde van Maassluis verreden op het vroeger gébruikte parkoers Westlandseweg, dan was er nauwelijks een handjevol ren ners de finish gepasseerd. Dat was de unanieme mening van de vele wlelerkenners, die het nieuwe Maassluise traject om zoomden. De heftig blazende zuidwesten wind had geen spaan Tieel^gelaten VaS' ren over de Maassluisedijk koer send wielerpeloton Nu hadden ze het nog zwaar genoeg met de elementen, maar de beschut ting die het parkoers rondom de Koningshof bood, hield de schade binnen de perken. Een nieuw, gezellig parkoers in Maassluis, maar met de traditie van een stormachtige wind tij dens de koers is ook ditmaal niet gebroken. Vandaar dat het mogelijk was dat tien man de gehele koers hebben kunnen beheersen. Mede door toedoen van de geweldig koersende Wim Liebrechts ontstond er al snel een hoofdmacht, die door goed samenwerken spoedig naar een beslissende voor sprong wist te rijden. Van de twaalf vluchters bleven er tien finalisten over daar Dirk de Haas het tempo, niet meer kon bijbenen en Bert Broere, één van de kanshebbers op de zege, door pech achteruit werd ge worpen. Inmiddels waren Marcel van Leeuwen, Wim Hofstede, Bas Maas, Wim Liebrechts, Ton Griep, Piet Franken, Lau van Nieuwkerk, Arie de Groot, Dirk Groen en Marcel Rehorst stug doorgegaan en keken ze zelfs de groep al in de rug. Veel verweer had het peloton niet meer en spoedig was de ronde achterstand een feit Daarna Is er een tijd lang niet veel meer gebeurd. De tien koplopers hadden vanuit de achterhoede niets meer te duchten, want achtervolgin gen, zoals o.a. van Schiedam mer Gerrie Mak en Jules Bruessing, behoorden na de ronde achterstand van de groep definitief tot het verle den, Pas veertien ronden voor het einde ontstond er weer eni ge beroering in de compacte groep koplopers en gedubbel- den. Het was Bik-renner Arie de Groot die de wielerpoppetjes aan het dansen bracht Gesteund door pl oegm akkers Wim Liebrechts en Ton Griep leek de voorgeno men solo van De Groot succes te gaan hebben. Een snelle reactie van Van NeUe-rijder Lau van Nieuwkerk met Dirk Groen en Piet Franken bete kende echter een einde van de voorgenomen solo-plannen van de Bik-rijder. De spoeling werd even later nog dunner toen ook Marcel Rehorst zich nog bij de vluchters voegde. Hóe dun deze de spoeling maakte bleek bij de eindspurt van dit vijftal. Gelanceerd door een fu rieus sprintende Arie de Groot wipte slimme Marcel Rehorst naar een verdiende zege in de Maassluise ronde. Uitslag amateurs, 80 km. in 2.02.48: I. ML Rehorst (Den Haag), 2. D. Groen (St. Pan- eras), 3. A. de Groot (Gouda), 4. L. v. Nieuwkerk ('s-Graven- zande), 5. P. Franken (Ooster hout), 6. T. Griep (Spijkenlsse), 7. W. Liebrechts (Vlaardingen), 8. B. Maas (Hoofddorp), 9. W. Hofstede (Wateringen), 10. M. v„ Leeuwen ('s-Gravenzande), Nadat eerst René de Boer het Marcel Rehorst (rechts) wint de spurt voor Arie de Groot (links) en Dick Groen. peloton junioren had geteisterd omdat er een klassement te betwisten viel (dat hij dan ook won), werd de rest van de show volledig gestolen door John van Herwerden, die on danks zware wind een solo creëerde, die menigmaal de handen op elkaar bracht. Ook de aanval die nationaal kam pioen Ad Verstijlen In de slo- tronden nog op hem inzette,1 bleek de Voorburgse renner niet te kunnen verontrusten. Na een solo van 48 km. haalde Van Herwerden voor de zesde maal dit seizoen op bijzonder overtuigende wijze de overwin ning naar zich toe. Uitslag junioren, 60 km. in 1.3G.32; 1. J. van Herwerden (Voorburg), 2. D. Wdligenburg (Leusden), 3. A. van Geel (Zun- dert), 4. A. Verstijlen (St. Wille- brord), 5. C. v.d. Tang (Noord- wijkerhout), 6. M. v. Vlimmeren (Hoeven), 7. R. de Boer (Vlaar- dingen), 8. H. Vtnkeles (Den Haag), S. E. Geserick (Hilver sum), 10. C. Bennaards (Rotter dam). ves aangesproken voor een al- les-of-niets-solo. Het werd alles, want toen ook het peloton de door Koevermans geënterde vluchters achterhaalde, viel het tempo even stil, wat voor Tol hoek juist voldoende was. SPRINT De sprint van het peloton was voor Nick Toussaint, die ge woonlijk de eerste plaats voor zich pleegt op te eisen. On danks de krachtenvergende sprong naar de koplopers, slaagde Koevennans er toch la naar een vierde plaats te spur ten. Uitslag liefhebbers, 40 km. in 1.05.17: 1. K. Tolhoek (Yersekel, 2. Toussaint (Naaldwijk), 3. C. Kouwenhoven (Leidschendam), 4. S. Koevermans (Vlaardin gen), 5. A. Janssen (Bleiswijk), 6. M. Brinkman (Rotterdam), 7, L. v.d. Flier (Delft), 8. R, Kop pers (Den Haag), 9. C. v.d. Hulst (Zoetermeer), IQ. H. v.d. Oever (Wassenaar), 11. W. Wielhouwer (Sommelsdijk), 12. H. Blokker (Rotterdam), 13. M. Drop (Vlaardingen}, 14. J. Zwaan (Voorschoten), 15. A. Keizers- waard (Numansdorp). Maassluis VDL liet de volle winst liggen bij St Lodewijk in Rotterdam. De onderdanen van trainer Rdn Clarijs wisten geen raad met de kansen. Gom- mert van Ast kwam tot twee maal toe alleen voor de doel man van de thuisclub maar faalde op het beslissende mo ment. Daardoor kon St Lode wijk VDL in de tweede periode de genomen I—0 voorsprong afnemen, zodat belde ploegen met één punt genoegen moes ten nemen. Rien Clarijs had voor deze wed strijd het systeem gewijzigd in 4-2-4 en enkele spelers een an dere plaats gegeven. Zo was Gommert van Ast op de links buitenplaats neergezet en Jan Altena als aanvallende halfspe- ler. Het effect was onvoldoende en vooral op het middenveld vielen gaten. Na twee minuten was een gave combinatie tussen Arie Boer (nu rechterspits), Kiebert en Jan Altena goed voor een tref fer, maar de laatste schoot op de keeper. St. Lodewijk hield goed stand bij de druk die VDL ontketende. Samenwerking tus sen Gommert van Ast, Jan Al tena en Arie Boer mondde uit in 6—1 door laatstgenoemde. Gommert van Ast had verder afstand kunnen nemen maar gebruikte de mogelijkheid niet Kort na de wisseling was het wederom Gommert van Ast die verstek liet gaan bij een uitste kende gelegenheid. De fout die libero Kees de Man bij VDL maakte kwam voor de thuis club goed uit: 1—1. Supporter overleden Helmond Na afloop van Hel mond Sport—FC Vlaardingen '74 is een supporter van de Vlaardingse eerste divisieclub, de heer Jan Verhoef, plotseling overleden. In het ziekenhuis van Helmond constateerde men dood tengevolge van een hartaanval. Jan Verhoef was vroeger bestuurslid van Fortu- Van onze sportredactie Vlaardingen Vlaardin gen blijft verbazen. De hoofdmacht van trainer Gerard Gaanderse schudde voor de tweede maai in successie de te genstander, met goed voetbal, van zich en staat nu met vier pun ten uit twee ontmoetin gen hoog geklasseerd. Ditmaal was het het lang niet malse WGZ dat in huis moest erva ren dat de groenwitten een ploeg is waar dit seizoen rekening mee ge houden zal moeten wor den. Trainer Gerard Gaanderse vóór het duel: „Nü pas zal de kracht van het elftal moeten blijken. De strijd tegen WGZ zal moe ten aangeven dat de winst op Zuidtand geen vergissing is ge weest. De grootste verdienste was de werkijver en het homo geen denken. Daarbij heeft de formatie veel aan snelheid ge wonnen en is niet meer afhan kelijk van één schutter. Er lo pen drie tot vier spelers rond die kunnen produceren. Faalt de één dan kan de ander het overnemen". Na afloop: „Was het tegen Zuid- land Ron Bongers die de-aan dacht vroeg, nü claimde broer Chris de doelpunten. Dat half- speler Ab Marei de derde tref fer voor zich opeiste geeft al leen maar aan, dat wij aanval lend zijn ingesteld wanneer dat mogelijk is. Er zijn nog perio den dat wij wegvallen maar het grootste gedeelte hebben wij het stempel op de wedstrijd gedrukt Eu toegeslagen wan neer dat mogelijk was. De winst is dan ook volkomen ver diend". MOEIZAAM WGZ begon veel moeizamer aan de tweekamp met Vlaar dingen dan andersom. Uit drie duels hadden de Zwijndreehte- naren slechts één punt. De jon ge equipe moest zich op eigen veld bewijzen. De lang niet slechte resultaten in dc oefen periode moest zijn beslag krij gen in de competitie, zo was de gedachtengang bij de thuis club. Beide formaties begonnen behou dend. Het aftasten duurde een kwartier. Het eerste schot kwam van Vlaardingen aanval ler Ron Bongers, waar de WGZ keeper nog raad mee wist. De wedstrijd had in dat deel weinig tempo in zich,-maar de thuisclub diende zich rond de twintigste minuut aan met een voorzet van rechts, maar de Vlaardingen defensie kon het gevaar tijdig keren. Vlaardin gen brak uit via de snelle spit sen Ron en Chris Bongers, maar succes bleef uit In de vijfentwintigste minuut was het raak. Inleider was halfspeler Jan van der Mark (die zich op die plaats steeds beter gaat voe len) die een voorzet losliet die werd verlengd door Chris Bon gers, waarbij de WGZ doel man kansloos was; 0-1. Vlaardingen bleef het spel dicte ren en na een half uur werd de score uitgebouwd, wederom door Chris Bongers, ditmaal in samenwerking met broer Ron: 0-2. Op een voorzet van Ron Bongers had geen enkele Vlaar dinger een antwoord. De aan dringende Herman Hooger- boord zag zijn vlijmende schot voor Vlaardingen maar net over gaan. Een dekkingsfout (organisatie) gaf Jan Busink van WGZ voor rust uit een vrije trap van Ger v.d, Heuvel de gelegenheid tegen te scoren: 1-2. De thuisclub ging steeds meer druk op de Vlaardingen- veste uitoefenen, maar doelman Theo Huijer en zijn verdedigen gaven niets meer toe. Aanvoerder Jan Busing van WGZ was na rust niet alleen de uitstekende spelverdeler, maar inspireerde zijn collega's. Toch voelde oefenmeester Ge rard Gaanderse zich in die pe riode niet safe. Karei van der Mark (die zijn dag niet had en vooral traag was) werd bij Vlaardingen uitgewisseld voor Peter Bojoh (ex-Fortuna). Ab van der Marei gaf in zwevende, stijl met zijn kopstoot uit een voorzet van Chris Bongers Vlaardingen zekerheid: 1-3. WGZ werkte daarna hard voor méér, maar het raffine ment en vracht ontbraken. MAANDAG iö St?IS/5^

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 7