Verkeerspost Iaat nog steeds op zie wachten Vlaardingen overrompelt DKC Plannen bestaan al jaren9 maar: Niko Moerman geen schijn van kans Maaslands oudste: 101 jaar ON voor niets naar De Lier SSSEfg Wié I !M! m aU Padvinders haalden herinneringen op v Pollux deelt Meeldijk zilver Maasland gaf gul aan KWF Contactavond Vogelvereniging DINSDAG 16 SEPTEMBER 1975/ 3 Hoek van Holiand Om met name de mammoettankers, waarvan er een behoorlijk aantal Rotterdam aan doet, naar behoren op te vangen en naar een ligplaats te begeleiden, werd enige jaren terug een uniek plan voor een verkeerspost op het Noorderstrand van Hoek van Hol land ontworpen. Eén van de grote voordelen van het plan zou een concentratie van de verschillende bij de scheepvaart be trokken diensten in één gebouw zijn. Deze concentratie werd jaren terug, gezien de toename van het scheep vaartverkeer, al „meer dan noodza kelijk" genoemd. Aan de plannen voor de verkeerspost wordt nog altijd gesleuteld. Inmiddels werd door de werkgroep Situe ring Verkeerspost een nota uitgebracht, waarin men conclu deert, dat een funk- tiesplitsing in de ver keerspost tot een be sparing van ongeveer de helft van de bouw kosten zal leiden. De verschillende dienst en, die in de post zul len worden onderge bracht, beraden zich momenteel over de nota. Ais alle diensten het over enige tijd eens zijn geworden, komt het plan in de deel raad van Hoek van Holland en zal naar verwachting een in spraakprocedure, waarbij ook de bevol king wordt betrokken, beginnen. Volgens één van de leden .van de situeringswerkgroep zal Hoek van Holiand op zijn vroegst in 1980 de verkeerspost rijk zijn. Andere betrokke nen verwachten even eens, dat het nog wel jaren zal duren eer de post op het Noorder strand staat. Volgens voorzitter L. van der Houwen van de Hoek se deelraad is de komst van de post be palend voor veiligheid van land en scheep vaart. De directeur van het loodswezen in Botterdam, H.J. Maas ziet het optimistischer en is het hier bepaald niet mee eens. Het plan van jaren terug hield de bouw van een ongeveer 35 meter ho ge verkeerstoren met een scala straalzen ders en radarsyste men in. De giganti sche toren zou ge plaatst worden op de meest westelijke uit hoek van het Hoekse strandplan. Er in ge vestigd zouden wor den: het loodswezen, de rijkshavendienst, de gemeentehaven- door Theo Jongedijk dienst en de scheeps- rapportagedienst van de firma Drikszwager. Door deze „partners" onder één dak te bren gen, wilde-men- döel-- matigheid en direkte overleg bevorderen. De allereerste plannen vermeldden tevens de bouw van een radarei land op ongeveer tien kilometer uit de kust. In augustus 1972 werd gemeld, dat de beide projecten medio au gustus 1975 gereali seerd zouden moeten zijn. Toen bekend werd, dat voor optimaal functio neren van de commu nicatieapparatuur in de verkeerstoren het vereist was, dat er een zogenaamde „stilte-zo ne" zou moeten ko men, kwamen de plan nen eigenlijk al direct op losse schroeven te staan. In de Hoek wil de men immers vlak bij het strand een sta tion bouwen en ook de recreatie wilde men niet in de wielen rij den.' De zaak leidde zelfs tot vragen aan minister Westerterp van Verkeer en Water staat. WERKGROEP Er werd een werkgroep opge richt, die bij haar onderzoe kingen aan de belangen van de scheepvaart en de recrea tie gezamenlijk tegemoet zou moeten komen. Tijdens de gedachtenwisseling rond de verkeerspost is in de werkgroep de-mogelijk heid naar voren gekomen tot een funktiesplitsing van de werkzaamheden binnen de verkeerspost. Gedacht wordt om die werkzaamheden, die niet strikt noodzakelijk in de "verkeerspost-worden uitge voerd, onder te brengen in een apart gebouw. Dankzij moderne telekommu- nikatie- en presentatietech nieken moet het volgens de werkgroep mogelijk zijn dit te verwezenlijken. Als dit idee wordt doorge voerd kan een gedeelte van het gebouw zodanig worden gesitueerd, dat de oorspron kelijk noodzakelijk geachte duinvoetverdediging kan vervallen, Dit zou een bespa ring van enige miljoenen op de totale stichtingskosten van de verkeerspost beteke nen. Volgens het plan van de werk groep moet de post bij de Noorderpier met het zicht op het Beerkanaal worden geplaatst Het bijgebouw denkt men tussen de par keerplaats en de binnen waarts gelegen duinen. De werkgroep heeft ook de De huidige radarpost, die HBBhH bij de verwe zenlijking van |§g§§g|| de al dan nie - 1 gesplitste ver keerspost, zi moeten verdwij nen. iï¥* WmTm gedachten laten gaan over de verdere aankleding van de omgeving. Op de duinen rij, die nu de parkeerplaats met het strand scheidt, zou den strandtenten (niet van hout) geplaatst moeten wor den, Ook is het bij het plan van de werkgroep mogelijk de spoorlijn verder naar zee door te trekken. De storings vrije zones worden door de splitsing namelijk kleiner, dan bij het oorspronkelijke plan. De activiteiten van de werkgroep zijn door het loodswezen niet erg enthou siast gade geslagen, omdat deze dienst volgens direc teur Maas om onduidelijke redenen buiten de werk groep is gelaten. De verschillende diensten, die van de verkeerspost gebruik zullen gaan maken, schijnen het onderling nog niet over het wel dan niet splitsen van de niet aan plaatsgebonden activiteiten eens te zijn. De verschillende gebruikers kunnen alleen advies uit brengen. De uiteindelijke be slissing ligt bij rijkswater staat en de gemeente Rotter dam, die ook de uiteindelij ke financiers van het project zijn. Directeur Maas van het loods wezen Iaat weten, dat zijn dienst fel tegen een splitsing gekant is. Hij stelt, dat zijn mensen en ook de rijksha venmeester, willen zij hun werk naar behoren kunnen uitvoeren, verplicht zijn aan het water te zitten. Hij merkt op: „Het idee van de splitsing wordt te zeer inge geven door de benadering wat technisch mogelijk is. Daarbij wordt echter het operationele aspect verge ten. De mensen, die dit be dacht hebben gaan geheel voorbij aan de noodzaak en de waarde van visuele ob servatie". Hij voegt er me teen aan toe: „Ik moet he laas opmerken, dat er in de ze teveel en te ondeskundig wordt gepraat en dèt door deskundigen, die eigenlijk beter zouden moeten we ten". De voorzitter van de Hoekse deelraad is van mening, dat net veiligheidsaspect bij de plannen van de verkeerspost zeker een rol speelt JDe ma- moettankers hebben enorme afstanden nodig om tot stil stand te komen, of om hun koers te veranderen. Het is dus een vereiste, dat al op grote afstand met deze sche pen kontakt'kan worden ge legd". Zolang dit niet het geval is, lopen volgens hem sommige schepen nog „geheel toeval lig" veilig de haven binnen. Geheel hiertegenover staat de mening van Joodsman" Maas. „De haven van Hoek van Holland is voor geheel de wereld een schoolvoor beeld van veiligheid. De communicatie zal door de verkeerspost echt niet zoveel beter worden dan als hij nu al is. Waar het bij die post om gaat, is de cöordinatie, de samenwerking". RADAREILAND Het lijkt vrijwel zeker, dat het radareiland, dat oorspronkelijk was gepland, voorlo pig van de baan is. De kosten zijn waar schijnlijk te hoog. - De situeringswerkgroep heeft een kostenra ming gemaakt van het splitsingsplan. Het zal in deze om ongeveer acht miljoen gulden gaan, terwijl het oor spronkelijke plan on geveer 15 miljoen moet gaan kosten. De heer Maas tekent hierbij aan: „Bij een splitsing zal je in som mige gevallen dubbel personeel moeten aan trekken. Op de lange duur wordt dat na tuurlijk zeer prijzig." De huidige radarpost zal, naar verwezenlij king van de ai dan niet gesplitste verkeer spost, verdwijnen. Maasland Maaslands oud ste inwoonster, mevrouw Elizabeth van den Berg- Schnitker, is zaterdag 101 jaar geworden. Op rustige wijze is haar verjaardag in het huisje aan de Doelstraat gevierd, daar haar zoon en dochter een drukte als vorig jaar nu teveel voor haar vonden. Overigens is de verjaardag van het krasse oudje niet ongemerkt voorbijgegaan. Burgemeester en mevrouw Van den Brink kwamen op de koffie en brachten een grote fruitmand mee. Ook haar familie kwam felicite ren, terwijl er een stroom van gelukwensen en veel bloemen werd aangedragen. Nog altijd woont mevrouw Van den Berg samen met haar dochter Emma en zoon Piet, die de bejaarden- grens ook alweer geruime tijd hebben overschreden. Tezamen telt het drietal 242 Vlaardingen Ze waren er alle maal, de oud-leden van de Wil lem de Zwijgergroep, afgelopen zaterdag tijdens een grootse reünie. De padvinders uit het heel grijze verleden; de mannen van het eerste uur. Daaronder was ook de heer Th. Bakker sr., die de groep in 1932 oprichtte. Maar ook de latere lichtingen tot vrij recent toe waren present om hun oude makkers weer eens te ontmoeten. Zo'n hon derdvijftig oud-padvinders wa ren naar het huidige groepshuis op het scoutcentrum aan de Broekpolderweg gekomen. In het groepshuis lagen de oude archieven, fotoboeken en log boeken te kijk, waardoor de herinnering aan die "goeie ou- we tijd", extra verlevendigd werd. "Wat ben jij veranderd, ik kende je niet terug" en "jij wordt ook niet ouder". Uitspraken die vele malen te horen waren. Oud groepsleider J. H. van Drie! (wie kent deze legendarische padvinder niet?) zei in zijn ope ningswoord verheugd te ajn over de grote opkomst Van vele kanten werd er dan ook op aangedrongen zo'n bijeenkomst te herhalen. Hetgeen zeker in 1982 het geval zal zijn, als Vlaardings oudste padvinders- groep 50 jaar bestaat Of moge lijk al bij het 45-jarig bestaan over twee jaar. Overigens is er bij de Willem de Zwijgergroep momenteel weer plaats voor nieuwe leden. Wet pen vanaf 8 jaar, verkenners vanaf 11 jaar en senioren vanaf 14 jaar kunnen inlichtingen krijgen bij groepsleider W. Scholl, tel. 355Q83 (Van onze sportredactie) Vlaardingen De hockeyderby tussen de heren van Spirit en Pollux werd een interessante tweestrijd, waarbij de thuis club méér recht op de overwin ning bad dan de bezoekers. Maar Pollux sloeg op het laat ste moment, bij een 2-1 voor sprong van Spirit, met een schitterend doelpunt "an Nol- ko Oosterhagen venijnig toe en haalde er een 2-2 gelijkspel uit. De sterkte van Spirit werd in de eerste helft onderstreept door de 2-0 voorsprong die met de rust werd genomen. Het wils krachtige Pollux beet na de thee van zich af en liet de geestdrift niet voor het einde tanen. Dat leverde tenslotte het gelijkspel op. Het eerste kwartier waren de ploegen aan elkaar gewaagd. Uit een strafcomer was het Hengst van Spirit die de score opende: 1-0. Na een half uur gaf Zeegers voor Spirit de ver houding beter weer: 2-0. Maar na de hervatting was het Nico Petri van Pollux die de aanzet gaf tot de inh aalman oevre uit een strafbal: 2-1, Nolco Ooster- hagen bracht voor Pollux het gewenste resultaat: 2-2, Van onze sportredactie Vlaardingen In de nieuwelin gen-koers van Tilburg eindigde Pon Meeldijk van „De Cou- reur" op' de tweede plaats. De koers ging over 40 kilomter en er waren zestig deelnemers. Winnaar was Van Venrooy. Van onze sportredactie Vlaardingen - Oranje Nas sau en Valto hebben zich voor niets verkleed, want de belangrijkste man, de arbiter, liet het afweten. Zonder bericht. Iets wat voor de 24 spe lers een teleurstellende zaak was, maar mis schien stond De Lier niet op de landkaart van de scheidsrechter. Maassluis heeft het volledig laten afweten in Alphen a.d. Rijn te gen Tempo, Nadat de scheids rechter veel te laat arriveerde, begonnen beide teams zeer lauw. Vooral Maassluis speelde een te lief spelletje. Tempo pro fiteerde daar volledig van en kon een 3-0 voorsprong opbou wen. Pas toen had Maassluis een antwoord; via 3-1 en 3-2 leek men terug te komen, maar Tempo buitte een rommelige situatie onder de Maassluise korf goed uit en kön met 4-2 gaan rusten. Na de hervating bleef Maassluis volharden in het lakonieke spel; vaak gaf men de bal onnodig weg door vele foutieve passes. Tempo liep daardoor weg naar 7-3. Pas in de slotfase kwam sprong, Dit bevrijde Vlaardin gen van alle angst en daarna kwam de Vlaardingen-machine op gang, DKC werd totaal over- speeld. Zeer regelmatig liep Vlaardingen weg naar een 1-6 ruststand. In de rust had DKC opdracht gekregen harder te spelen, het team voerde deze opdracht goed uit, want „de beuk ging erin". Vlaardingen raakte dui delijk aangeslagen door het harde Delftse spel en kon niet meer in het goede spel van voor de rust komen. In deze fase vielen de strafworpen dan ook „als rijpe appelen van de boom". Ondanks het harde spel van DKC kwam de Vlaardingse Overwin ning geen moment in gevaar. Het werd tenslotte een 9-4 triomf voor het Vlaardingse team. Vlaardingse doelpuntenmakers: Marje Bargman, Car La v.d. Vooren (2), Jan v. Heteren (2), Martin Kohn (2) en Rien Roo- zendaal (2). i Van onze sportredactie Vlaardingen Leider van de laatste competitie, Leen Toppen, heeft in de tweede rit al afstand moeten doen van zijn koppositie. Niet omdat hij het onderspit moest delven na een keiharde strijd mtt de concurrentie, maar omdat een handblessure hem verhinderde aan het vertrek te verschijnen. Nu was hij met lede ogen getuige van de machtsovername, die Niko Moerman nu moeiteloos koa uitvoeren. Maassluis wat terug. De eerste aanval hervond zijn vertrouwen in eigen kunnen. Tempo kon slechts met moeite staande blij- SPIRIT ven, maar Maassluis verzuimde door te drukken. Met een straf- worp naderde men Tempo tot op één punt Tempo wist over eind te blijven en won met 8-7. De Maassluise doelpunten wer- den gemaakt door Mieke Monti- zaam, Linda Nieman, Maarten van Bergen, Simon de Bes, Dick Hubert (2) en Kees Kooi man. Tot de laatste minuut bleef het spannend, omdat De Kapellen weigerde te kapituleren. Spirit bleef echter overeind en ver diende met een 4-2 overwin ning, de eerste twee punten. Doelpuntenmakers bij Spint wa ren: Margriet Teerds (2), Conny Vermaat en Mari v.d. Krans. Maasland De kollekte voor de kankerbestrijding bracht in Maasland meer op dan in ande re jaren. De kollektanten za melden dit jaar het recordbe drag van ruim 4200 gulden in, waarmee hét plaatselijk comité van het Kon. Wilhelrninafonds zeer ingenomen is. Spirit heeft de eerste winstpunten binnen en dat ging ten koste van De Kapellen. De winst kwam tot stand, omdat Spirit tot de laatste minuut attent bleef. In de beginfase overheersten de VLAARDINGEN defensies, maar Spirit brak na een goed half uur spelen, als eerste, het verzet en nam een 2-0 voorsprong. Voor rust werd het toch nog 2-1. Na rust trok Spirit het initiatief aan zich en scoorde 3-1. De Kapellen bleef terug vechten en kwam op 3-2. Spirit leek. in gevaar, maar goed doorgaan le verde een ruimere marge op: 4-2. Vlaardingen heeft in Delft ook DKC aan de zegekar gebonden. Hel won met een duidelijk ver schil (9-4), waarvoor de basis vooral in de eerste helft werd gelegd. De zenuwen konden in het eerste kwartier slechts moeilijk in be dwang worden gehouden en te gen de veldverhouding in nam Vlaardingen een 1-0 voor- Maasland Vanavond houdt de Maaslandse Vogelvereniging de eerste kontaktavond in het nieuwe seizoen. Voor dat sei zoen wordt een programma op gesteld, waarin de in het najaar te houden tentoonstelling hel hoogtepunt zal zijn. Het bestuur licht de leden tevens in omtrent de stand van zaken bij het ge bruiken van het expositiecen- tram De Rozenhof voor die ten toonstelling. Bij wijze van expe riment wordt de tentoonstelling daar dit jaar gehouden, nadat de gemeenteraad daar uiteinde lijk - na eerst nee te hebben ge2egd - toch mee akkoord ging. Een race naar hel leiderschap, die vooral gesteund werd door een fabuleus koersende Sjaak Koevermans. De Vlaardinger, die zaterdag nog vierde werd in de loodzware ronde van Maas sluis, was er al direct bij toen Niko Moerman, Dik van Reste ren en Anne Schouten al in het begin besloten het peloton te verlaten. Dit viertal bleef niel lang tesameri want Koevermans besloot al snel het op eigen houtje te gaan proberen. De tegenwerkende weersomstarv digheden deden hem echter be sluiten weer in het groepje kop lopers terug te zakken. Het kwartet verloor eerst Anne Schouten waarna ook Dick van Resteren het tempo niet meer kon bijbenen. Zo bleven alleen Sjaak Koevermans en Niko Moerman nog over voor de strijd om de eerste plaats. Even leek het het er nog op, dat dit tweetal zou worden achter haald door Freek v.d. Gaag, die ook nog aan spraken kon ma ken op het leiderschap, en Joop Meijer. Na een rondenlange achtervolging moesten beide achtervolgers zich echter toch gewonnen geven en was'het wachten op de eindsprint tus sen Moerman en Koevermans. Normaal gesproken had dit een sprintgevecht op het scherp van de snede moeten worden, maar Sjaak Koevermans reed zó op permachtig dat zijn metgezel geen schijn van kans kreeg. Met zijn tweede plaats wist Moerman echter wél op te schuiven naar de eerste plaats in de competitie. Uitslag A-klasse: I. S. Koever mans £C), 2. N. Moerman (C), 3. D. v. Kesteren (P), 4. J. Meij er (P), 5. F. v.d. Gaag (Q, 6. L. Pindels (M), 7, H. Roevers (M), - 8. H v.d. Vaart (C), 9. B. Kiers (M), 10. J. Schilder (O, Uitslag nieuwelingen; 1. A. Slui mer CP), 2. W. v.d. Burgh (C), 3. A. Noordijk (S), 14 jaar, 1. E. Wittekoek (C), 2. L. GMde <M), 3. H. v.d. Spek (P). 12-13 jaar: 1. W. den Hoedt (M), 2. C. Braamker (M), 3. R. Huisman (S). 10-11 jaar: 1. R. DelierUnij- der (M), 2. R. Stiegelis (M), 3. B. Loerts (O- 8-9 jaar: 1. G. v,d. Berg CM), 2. R. Wijnhorst (C), 3. D. Dijker (M).

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 3