Drie tentoonstellingen: uiteen lopende onderwerpen Schiedam gaat praten over integratie GG en GD's Botsing Hoekse camping: geen eigen gebouw In Stedelijk Museum Schiedam Naar aanleiding tweede studierapport: VLAG VOLGENDE MAAND IN TOP Cursussen voor Holy-wijkers Haring prijzig Asma weer beter: concert in Grote Kerk Lunchconcert in Grote Kerk Bijeenkomsten van Youth for Christ Bromfietster krijgt geen voorrang Luk Bral in De Teerstoof Kleurige motieven in Rozenhof WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1975 \3 Vlaardingen Ook voor Holy- bewoners zijn weer een aantal cursussen op het gebied van de creativiteit georganiseerd. De ze cursussen worden gegeven in bet wijkcentrum De Heipaal aan de Reigcrlaan. Elke cursus bestaat uit tien lessen. In verband met de ochtendcur sussen wordt bij voldoende be langstelling het instellen van een kindercrèche overwogen, zodat ook moeders met kinde ren zich kunnen opgeven. De cursussen moeten van te voren betaald worden. Gelegenheid tot aanmelding is volgende week dinsdag en vrijdag van acht tot tien uur in de Heipaal. Het programma voor „ÏCreatoer" bestaat uit de cursussen naaien, muzikale vorming, yoga, han darbeid en naaldwerk. Vlaardingen De Vlaardingen 112 heeft aan de Westkust 71 kantjes vale haring gevangen en 631 kantjes steurharing. Te- samen met één kantje makreel Is de vangst op de visafslag in het Visserijmuseum verkocht. De prijzen per kantje: vale haring 152 gulden; steurharing van 135 tot 140 gulden en de makreel 74 gulden. De Texel 33-9 heeft de Noordzee vangst eveneens in de Vlaar- dingse haven afgeleverd. De 534 kantjes steurharing lever den per stuk 117 gulden op. Maassluis De organist Felke Asma Is weer beter. Op zater dagavond 20 september om kwart voor acht begint hij weer met een concert van ver zoeknummers. Onder meer zal Jan Zwarts Psalm 103 en Mi chael Christian Festings Sona ta in E major. De toegangsprijs bedraagt drie gulden; houders van een cultureel jeugdpas- poort en 65-plussers betalen twee gulden. De kerk is geo pend van kwart over zeven af. Vlaardingen In de Grote Kerk van Vlaardingen wordt morgen een'lunchconcert gegeven. Het wordt verzorgd door Ben Gay. organist van de Hervormde Ge meente in Den Haag. Het pro- gTamma vermeldt het Toccata in d van Domenico Guiseppi Zipeli, het Plein jeu, Duo, Trio en Caprice uit de Tweede Suite van Louis N. Clérambault, Va riaties „Jesu meine Freude" van Johann Günther B. Walther en tenslotte Fantasia in G. van Johann Seb. Bach. Het concert begint om kwart voor een en duurt ongeveer een half uur. Stedelijk Museum Schiedam. Groep Bergen, schilderijen van Jaap de Carpen- tier. Dirk Trap, Kees den Tex en Frans Meijers. Heerlen in Schiedam (26 schil derijen). Tekeningen en gouaches van Gui- do Lippens, Dagelijks geopend tot 13 okto ber. Vlaardingen Onder het thema „Want ik schaam mij het evan gelie niet" houdt Youth for Christ op 17, 18, 23 en 24 sep tember bijeenkomsten. In to taal worden er in heel Neder land ongeveer honderd van dit soort samenkomsten gehouden. Deze beginnen om 8 uur en wor den gehouden in de Maranatha- kerk, de Bethelkerk, het kerk centrum Holy en de Ooster- kerk. Sprekers zijn de predi kanten D. Braam, A. P. Nauta, W. C. van Dam en A. A. Bos, Verder zal het Youth for Christ-koor meewerken en de groep Kinsfolk. Vlaardingen De 23-jarige bromfietster F. W. Penning kwam maandag te vallen toen haar geen voorrang werd ver leend. Zij werd met een ver moedelijke hersenschudding in het Holy-ziekenhuis opgeno men. De bromfietster reed om half ne gen op het oostelijke fietspad van de Van Hogendorplaan. Een personenauto, bestuurd door de 25-jarige J. B. uit Maas sluis wilden van de Van Hogen dorplaan de Mr, L.A. Kesper- weg inrijden en verleende de bromfietster geen vrije door gang- Vlaardingen Op de kruising Tanderijstraat—Vierde Indus triestraat vond maandag een botsing plaats tussen twee per sonenauto's. Beide bestuurders kregen pro ces-ver baal; de één wegens het geen voorrang ver lenen, de ander, een Schiedam- se automobilist, wegens het met onverantwoord hoge snel heid naderen van een kruising. Koninginnedag, Schilderij van Charles Eyck. Kind op schommel, schilderij van Kees den Tex Schiedam Drie tentoonstel lingen zijn er tot 13 oktober te zien in het Stedelijk Mu seum van Schiedam. Een sehilderskwartet uit Bergen is er met werk waarin bij allen het figuratieve ele ment een belangrijke rol speelt; ook is er een collec tie schilderijen uit Heerlen, die in grote lijnen de ont wikkeling van de beeldende kunst in Limburg na de tweede wereldoorlog toont; en voorts zijn er tekeningen en gouaches van Guido Lip pens, waarvoor dagelijks om 15 uur een film wordt vertoond De vier schilders uit Bergen, die zich als groep presente ren, tonen beslist geen be paalde overeenkomsten in hun werk. Jaap den Carpen- tier, Zaankanter van geboor te, verloochent zijn liefde voor de Zaanstreek en het Noordhollandse polderland schap allerminst Hij houdt van het water de weilanden en de luchten. Ziet ze als in den beginnen in hun won derbaarlijke inwerking op elkaar en weet ze suggestief en expressief op zijn doeken te zetten. Van heel andere aard is het werk van Kees den Tex. die metropools schildert, pastorale familie idylles, een kind op een schommel en de dwingende- kracht van een wegennet. Hij doet dit bijzonder knap nu eens deels figuratief, dan weer deels surrealistisch. Dirk Trap gaat bewust zui- nig met zijn verf om, vanwe ge zijn streven naar ruimte en openheid in zijn schilde rijen. Het dorp Groet, de haven van Ouaeschild, strand, Waddemee, vissen en menig stilleven inspireer den hem tot schilderijen met vluchtige tekening en lichte, goed tegen elkaar afgewo gen kleuren. Van Frans Meijers zijn zowel scHilderij- en als acryl-werk op papier te bewonderen. Te bewonde ren inderdaad, want Meijers is een poëticus, die in eigen vormen en fijn afgewogen tinten tegen elkaar, bijzon der veel heeft te zeggen. HEERLEN Van Bergen naar Heerlen is mogelijk in het Schiedamse Museum, want in het kader van een tentoonstellingsuit wisseling tussen Heerlen en Schiedam is nu een keuze uit de collectie van de Zuid- limburgse gemeente In Schiedam tentoongesteld. Naast werk van figuratief karakter, zoals onder meer een feestelijk Koninginne- dagschüdenj van Charles Eyck, vormen vooral de schilderijen van abstrakte expressionisten zoals Defe- sche, Diederen en Lataster door Jan Zwart een belangrijk element in de collectie. Groots en driftig heeft Lataster zijn schilderij '67 vol vaart en schichtig op het doek gezet. Zoals veel werk op deze tentoon stelling, doet ook dit schilde rij denken aan de Cobra groep waarvan veel in bezit is van het Schiedamse mu seum. De nadruk hierbij ligt op de spontaniteit Hoe meer het schilderij de sporen van het scheppingsproces ver toont, des te beter. Dat moet een Felix van de Beek met zijn „Kosmos" en Jef Diede ren met' „bevrijd land" ook voor ogen hebben gestaan. Verrassend is het ook werk aan te treffen van Lucebert, van wien vooral „Secret" een zeldzame ondergrond en gevoelig lijnenspel heeft. Van Kees Verwey hangt er een portret van een meisje met rode sjaal en ijsmuts, fijn verstild geschilderd Het is interessant bij de circa 25 schilderijen, die er uit Heer len tentoongesteld worden, ook eens te letten op de variatie In de onderwerpen, die de schilders bezig hiel den en boeiden. Zo maakte Lei Molin een strand-schii- dering, die een wamge in druk maakt; Otto van Rees zocht het m zijn herfstschd- denj in zachte tinten met scherpe contouren; Jan Ste kelenburg bouwde een stadsgezicht op, dat hem aan de Adriatische zee inspireer de; Kees Timmer wist de huid en dreiging van een dog raak op het doek te zetten, terwijl Jaco.ues Vonk vooral geboeid was door het vakwerk van een Limburgse boerdenj, die hij in rode en witte vlakken op het doek vereeuwigde. GUIDO LIPPENS Veel ruimte heeft het Schie damse museum ook inge ruimd voor het werk van Guido Lippens uit Eindho ven, die daar al eens"geexpo- seerd heeft in het Van Abbe- museum. In Schiedam is in middels ook zijn meest re cente werk te zien, een sene gouaches waarin een nieuwe fase van zijn ontwikkeling wordt ingeluid. Hij weet zichzelf een onderzoeker van de lijn te rijn. Zijn horizon tale en vertikale elkaar krui sende lijnen trekt hij met de hand, zodat geen enkele lijn dezelfde is. Zijn materiaal, de verf en het penseel, is al eveneens onderwerp van zijn denken. Dikte, aanzet en einde van zijn penseelstreek vormen voor hem schilder kunstige toonnuances, waar door rasters ontstaan die duidelijk laten zien wat de beperking is van de midde len, die hem ten dienste stonden, namelijk rijn hand en het penseel. Schiedam/VIaardingen/- Maassluis Voor het samengaan van de ge neeskundige diensten van Schiedam en Vlaar dingen en Maassluis moet een rechtspersoon lijkheid bezittend li chaam komen aan wie de bevoegdheden van de gemeentes volledig wor den overgedragen. Tot deze conclusie is de werkgroep gekomen die de toekomstige integra tie de afgelopen maan den heeft bestudeerd. Over de tweede studie nota die inmiddels aan de gemeentebesturen is toegestuurd gaat de Schiedamse raadscom missie voor sociale za ken en volksgezondheid op donderdag Z oktober discussiëren in het ge bouw van de bedrijfsge- meenschap Schiemond aan de Vi jgensteeg. Het lichaam dat de werkgroep voorstaat zou los van de ge meentebesturen moeten kunnen handelen. Het grote voordeel van deze zogenaamde zware re geling is volgens direkteur E. Wolffs de eenheid van bestuur en beleid. Er zouden zo geen organisatorische complicaties zijn die het goed functioneren van het apparaat in de weg staan. Een algemeen bestuur stelt de begroting vast en de gemeentes betalen volgens een van te voren vastgestelde ver deelsleutel. Bij een zogenaamde lichte rege ling blijven de bevoegdheden bij de deelnemende gemeentes. Ieder blijft voor zich het beleid bepalen. „WH dit orgaan goed functioneren dan moet er steeds wilsovereenstemming zijn. Bovendien rijn er dan or ganisatorische complecaties wat betreft het beheer en de instandhouding van de dienst en bijvoorbeeld het personeels beleid", aldus de direkteuren in de studie-nota. De vakvereni gingen rijn volgens de Schie damse wethouder E. CoUè van sociale zaken en volksgezond heid ook voor de zware rege ling. ,Voor het eind van het jaar moe ten we toch eens weten waar we aan toe rijn", meende Collé, die vorige week te kennen gaf dat hij er weinig vertrouwen in heeft dat het toekomstig dis trictsgezondheidscentrum van het Openbaar Lichaam Rijn mond over twee jaar goed zal draaien. „Wanneer de zware re geling wordt doorgevoerd heb ben we straks bij de opname van Rijnmond geen kinderziek tes, want we zullen immers al tijd als subregio blijven draaier". Bij deze regeling blijven volgens Collé de garageposten in Schie dam en Vlaardingen voorlopig bestaan. De wethouder: „In de twee gemeentes bestaat mo menteel immers geen goede ruimte voor een grote centrale". Bij het veertig meter hoge chaletage-gebouw aan de Schiedamse Laan van Spie- ringshoek zat reeds volgen de maand de vlag in top gaan. Bouwer Kindregt uit Nieuw Vennep wil het uiter lijk volgend jaar maart hele maal gereed hebben. Het v-vormig gebouw zal dan bestaan uit twaalt woonlagen van elk 2 vierka- mer en 1 driekamerwo ning. Onder aan de chaleta- ge komen bovendien noch twee parterrewoningen, waarvan een met patio. Het Rotterdamse make laarskantoor Ros Woningen R. V. zal voor de driekamer woningen een bedrag van 117.500 gulden gaan vra gen. De vierkamer -chaleta- ges zullen volgend jaar voor 137 mille van de hand gaan. Schiedam De Belgische troubadour Luk Bral komt vrijdagavond 19 september met de groep Album naar bet zoldertheater in De Teerstoof. Luk, onder meer bekend van de vorig jaar uitgekomen singles ..Hallo, hier ben ik dan" en „He, he het is zomer", zoekt een kombinatie van kleinkunst en popmuziek. Hij zingt over een wereld vol tegenstrijdigheden en onverwachte dingen; een wereld vol sprookjes, grenzeloze weemoed en makabere griezeltoestanden. Voor de jeugd van vier tot twaalf jaar komt dezelfde dag het beeldtheater van Herman Tieman met „Schnot". Dit cabareske programma bestaat uit liedjes, toneelstukjes en poppenspel. Het beeldtheater begint *s middags om half drie. De toegangsprijs is een rijksdaalder. Voor alle voorstellingen in De Teerstoof kunnen kaartjes worden gereserveerd bij het WV-kantoor, telefoon 256000 en aan de zaal van 13,00 uur af, telefoon 269455. Maasland Het maken van kleurige motieven fs een door de Haagse kunstschilder Jim Terwiel bijzonder geliefd object In het Maaslandse expositiecentrum De Rozenhof laat hij met een vijfentwintigtal van zijn werken zien wat er met kleurschakering gen allemaal te bereiken is. Sterk afwijkende motieven rijn het, waarin de kleurennuance in een overgang naar heel licht sterk tot de verbeelding spreekt De expositie van de dertigjarige Terwiel, die tekenleraar is en studeerde aan de Rotterdamse Academie voor Beeldende Kunst en, werd zaterdagmiddag geopend. Tot en met zondag 21 septem ber is het werk van Terwiel te bezichtigen, waarbij hij steeds zelf aanwezig Is om de motieven toe te lichten. De ojieningstijden van de Rozenhof, die weer gratis toegankelijk is, zijn dagelijks van 's middags een tot vier uur en dinsdag en woensdag ook 's avonds van zeven tot negen uur. Terwiel Iaat het overigens niet alleen bij kijken, want de leerlingen van de Maaslandse basisscholen zijn vandaag zelf aan het werkt gegaan. Onder zijn leiding hebben zij met klei gewerkt Hoek van Holland Tasman, de vereniging van de campingbewo ners in Hoek van Holland, krijgt geen eigen gebouw op het terrein. De Rotterdamse wethouder van sport en recreatie. Joh, de Jong, vindt dat in het nieuwe wijkgebouw De Hoekstee, juist in de zomermaanden voldoende mogelijkheden biedt voor de kampeerders. Lijnrecht tegenover deze mening staat de heer Th. Naaktgeboren; de woordvoerder van de Tasman-vereniging. Volgens hem moet het mogelijk zijn om op het terrein zelf bepaalde evenementen te organiseren, omdat de caravanhouders niet bereid zullen zijn hun kinderen naar het verderop gelegen wijkgebouw te laten gaan. De deelgemeenteraad en de Hoekse recreatiecommissie hadden rich eerder achter het standpunt van de vereniging Tasman gesteld. Door de uitspraken van wethouder De Jong is ook nog geen', oplossing gevonden voor het probleem van de kampwinkel. Hier is een onaanvaardbare situatie ontstaan doordat de EDAH verstek heeft laten gaan bij de exploitatie. Deze zomer is van gemeentelijke zijde geprobeerd de winkel te „runnen", maar dat is niet gelukt. Het gebouw is eigendom van de EDAH en op dit moment is ie zaak in handen van enkele advocaten. Koste wat kost, maar het volgend seizoen zal er toch wel een winkel op deze internationale camping moeten rijn", aldus deelraadsvoorritter Van der Houwen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 3