Vlaardingse amat©yrkunst biedt v »el p e>rs- - pectief Sursum Corda DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1975 door Gerard v.d. Heuva! TONEEL I Varia De toneel- en letterlievende ver eniging „Varia" doet op 27 sep tember mee aan hét eenakterfes tival in de Stadsgehoorzaal met „The Meeting" van B. Brown. Verder speelt zij twee keer per jaar voor de eigen leden (dat zijn er 460), zowel op 22 november in de Stadsgehoorzaal met het stuk van Nowell Coward „Ik zie, ik zie, wat jij niet ziet." Niet zonder trots wordt het ontbreken van subsidie vermeldt, alsmede het ,3al Na" Argus Speelgroep Argus komt op de planken met „Kat in de zak'' van George Feydeau in gebouw „De Triangel." Op 28 november speelt men „Leer om Leer" van Shakes peare in Zwijndrecht, in het ka der van de provinciale voorron den van „Nationaal Landjuweel", een wedstrijd tussen amateurto- neelgroepen in Nederland. De Fakkel Speelt tijdens het éénakte rfesti val „Rondedans" van Michael Clay Hutton, geregistreerd door Hans Oosterman. Zijn aanpak resul teert ook in de opvoering van het blijspel „Liefde half om nalf' van Alan Ayckboum, inderdaad, de schrijver van „Slippers". In de Stadsgehoorzaal op 25 oktober. Zoals gebruikelijk: Bal na! I.O.N.I. Brengt op het éénakterfestival Dombcom's „Het spook van Cambrook Castle." Op 24 oktober tg.v. het 20-jarig bestaan in de Stadsgehoorzaal „Boeven en Ma- deliefjes" van George Batsoa Van die twintig jaar wordt de vereniging al 18 jaar artistiek be geleid door A. Korpershoek. Animo g Ook een jubileum en wel een 1 zilveren feest. Op 7 november I wordt het 25-jarig bestaan ge- ij vierd met de opvoering van „Iva- B r's daughter", geschreven door de Vlaardinger Arie v.d. Lugt, die spontaan de auteursrechten aan de vereniging schonk. Jan Pleij- sier regisseert het stuk, evenals een nog uit te zoeken licht blij spel. dat op 19 maart volgend jaar moet worden gespeeld. Men heeft de harden vol aan alles, daarom geen medewerking aan het eenakterfestival. Het masker Wil 19 maart volgend jaar naar de Stadsgehoorzaal, doch er is nog geen geschikt stuk. Op 21 november aanstaande is dat wel g! het geval roet ,3e Herbergier ster" van Carlo Coldoni. Met dit stuk hoopt men ook hoge ogen te gooien tijdens de wedstrijden in Nationaal Landjuweel. Wellicht iljn er In Ylaardingen meer verenigingen die iets te bie den hebben op het gebied van *ang, ballet, of muziek of toneel. Zij zijn in deze opsomming van activiteiten niet genoemd. Toch houden we ons aanbevolen voor hun opgave van werkzaamheden. Regelmatige toezending van bij. voorbeeld verenigingsbladen kan eveneens de schijnwerper op Uw hobby richten. Het adres: Vlaar- dings Dagblad, Brede Havenstr. o Da christelijke koorvereniging Progeza tijdens de opname voor de NCRV-televisie in Naaldwijk. Vlaardingen De Culturele Raad Vlaardingen heeft zich al eerder gekenmerkt door grote in ventiviteit en doortastendheid waarmee de burgers van Vlaar dingen zeer waren gediend. (Zie eerder verschenen recenties over de Visserijconcerten in deze krant). Zo ook nu weer door bij voorbeeld de organisatie van een soort amateurtoneelconcours on der de noemer „Eénakterfestival" in samenwerking met het Vlaar- dings Centrum voor Amateurto neel We gingen eens na.wat er op amateurgebied zoal in Vlaar dingen te beleven valt Er zijn tien zangverenigingen, waaronder één mannenkoor. Twaalf muziekverenigingen, waaronder één orkest en een blokfluit-ensemble. Dan zeven to neelverenigingen. Een aquarium- en terariumclub. Een club voor amateurfotografïe, postzegelclubs en een schilderclub. De Culturele Raad Vlaardingen doet er van alles aan om deze verenigingen ook financieel de kans te geven naar buiten op te treden. Bijvoorbeeld. Een koor van 120 leden ontvangt een basissubsidie van 750,-. Be talen deze leden gezamenlijk 12.000,- contributie per jaar, dan founeert de raad, i.e. de Ge meente Vlaardingen, 10% van dat bedrag, dus 1200,- extra. Daar naast wordt er steun verleend bij de betaling van een dirigent en is hulp te verwachten (maximaal 1.000,-) bij een exploitatietekort na een concert Een Harmonie- of Fanfarevereni ging met veertig leden begint al met een subsidie van 1.500,- en een toneelclub krijgt per werkend lid betaald tot een maximum van vijfhonderd gulden. Voldoende bedrijfsmiddelen in ie der geval om in het Vlaardingse op plezierige basis creatief bezig te zijn. Wat kunnen we binnen niet al te lange tijd in het kader - van de Vlaardingse amateuristi sche kunstbeoefening verwach ten. ZANG ORPHEUS Vlaardings Mannenkoor „Orp heus" onder directie van Henk Heinz geeft in de kersttijd een concert met de Chr. Harmonie- vereniging „Sursum Corda" in de Grote Kerk. Op eerste Kerstdag een concert voor de gehandicap ten in huize „Zonnehuis". Dan wordt er hard gewerkt aan een eigen concert, dat september 1976 wordt gegeven in de Grote Kerk. Van de medewerking van orga nise Jet Dubbeldam is men al zeker en het bestuur is hard bezig goede solisten te contracteren. In een avondvullend programma kan onder andere de „Grote Or- gelmis" van Franz. Joseph Haydn worden beluisterd. Mannen die deze en andere muziek graag zin gen kunnen zich opgeven via tel Bevrijdingskoor Het'bijzondere van het Bevrij dingskoor is o.a. dat het nog nooit op 5 mei heeft gezongen. Op 8 november aanstaande wordt er echter een eigen concert gegeven in de Stadsgehoorzaal tg.v. het 30-jarig bestaan. Medewerking wordt verleend docr' lTarie Cecile Moerdijk, bekend door de zelf gevonden volksliedjes uit alle lan- r -denkeen repertoire waar het koor ook^texkin is, getuige een eerder a grammofoonplaat Viva Meiodia Het dameskoor staat onder lei ding van Jo Mulder uit Den Haag en geeft op 17 december een kerstconcert in de Stadsgehoor zaal Het koor is verschillende malen met succes in Engeland opgetreden en moet het program ma voor het komende seizoen nog uitwerken. Activiteiten waaraan het koor kan meewerken zijn er genoeg Progeza De Chr. Koorvereniging „Proge- za" is geen zanggroep die zich beperkt tot psalmen en gezangen. Zij zingt van alles. Dat kunnen we horen en zien in het program ma „Ruimte" van de NCRV-TV, waar het koor in optreedt op 19 oktober. Maart 1976 een jubi leumconcert (10-jarig bestaan) in de Grote Kerk. Dirigent is H. de Jong en gezamenlijk spaart men voor een nieuw concerttenue. Sympathisanten kunnen meespa- ren op de giro van J, de Graaf, Vlaardingen, gironummer 233121. Holy Gemengd- en Kinderkoor „Holy" zingt 12 oktober in de Dr, Nolet- kliniek in Schiedam en voor het kinderkoor, sedert 12 augustus o.Lv. Coby de Bruin uit Schie dam, staan er tussen sinterklaas en kerst nog diverse concerten te wachten. De dirigent van het Ge mengd koor, H. de Jong, heeft het te druk en kan niet blijven. Tot er een ander is gevonden blijft hij echter op zijn post MUZIEKGEZEL SCHAPPEN Pijpers Het CJ.V.-Vlaardingen kent „De Pijpers" en „De Jonge Pijpers" in de onderafdeling „Liefde en Vre de" en we hebben het over Tam boers- en Pijperscorps. Er zijn weinig plannen, want in het win terseizoen komen ze niet op straat en bereiden ze zich voor op de zomer 1976. Exacte gegevens zijn echter nog niet bekend. Voor de blazers van deze Harmo nievereniging wacht een concours in Amstelveen op 1 november. Ook in november een concert in gebouw „De Triangel" voor de donateurs en een medewerking met mannenkoor „Orpheus" in december, Voor 1976 zijn er nog geen vast omlijnde plannen, er concerten komen erconcerten en gaan ze optreden in de open lucht Amusementsorkest Van Dijk's Amusementsorkest" telt 24 leden en wordt gedirigeerd door Leen van Dijk. Op 18 okto ber wordt opgetreden in „Het Zonnehuis" en het repertoire van kan men een beetje vergelijken met het orkest van James Last Er worden twee concerten per jaar gegeven tb.v. de subsidietoe kenning en men is tevreden met de financiële gang van zaken. insuiinde Muziekgezelschap „Insuiinde" kan elke muzikant en elk muzie kinstrument gebruiken. De leden, in leeftijd variërend van 13 tot 85 jaar spelen op hun eigen instru ment en dat varieert dan weer van accordeon tot viool Het ge zelschap geeft doorgaans liefda- digheidsconcerten, zoals 19 okto- o Toneel in Vlaardingen, Een zeer populaire hobby, zoals uit deze archieffoto van een uitvoering van de groep Argus blijkt. Muziek maken is voor vele Vlaardingers hét einde. Op deze archieffoto de harmonie Voorwaarts in actie. ber, woensdagmiddag, voor de bejaarden in de Stadsgehoorzaal. Het orkest staat onder leiding van Mevr. I. Lutz-Kranenburg en er kunnen nog wel wat leden bij. Draai 707971. Voorwaarts Harmonievereniging „Voor waarts" heeft veel plannen, maar of ze verwezenlijkt worden is punt twee zegt penningmeester Bruggeman. Het ledenbestand is een beetje teruggelopen. Er zijn nu nog 23 mensen over en die spelen O.l.v, A. de Bruin uit Schie dam in het najaar in de Ldjnbaan- hcUen. Half november een optre den gezamenlijk met de accor deonvereniging „Flardingha". Het orkest zit te springen om klarinettisten, dus, liefhebbers, tel nr. 3532S7.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 4