F Vlaardingen '74 neer,i:t wemig risico For tuna laat voorsprong glippen VDL laat slaat toe mmmm FC Den Bosch sterk op middenveld Zwaluwen neemt de kop over van SSS RKWIK vol met problemen O 9 Frans de Kruis: „SSS heeft geluk gehad" 's-GRAVENDEEL NA RUST MET 10 MAN Gommert van Ast uitblinker MAANDAG 22 SEPTEMBER 1975 7 Vlaardingen Slechts de eindklassering telt. „Al is een periodetitel meegenomen", gaf trainer Jan van Baaren te verstaan, om daarmee óók te willen zeggen dat FC Vlaardingen '74 nimmer zo hoog te paard heeft gezeten. Met een eerste titel als mogelijk heid. Daarom angst voor falen tegen FC Den Bosch, al vatte Van Baaren de 00 samen, als een duel van weinig risico. „Wat wil je", riep hij later uit, „met blessures van Barend van Hijkoop (tussentijds gewisseld voor Cees Zwambom), Ger Fiji, Joop Quellhorst (deze week niet getraind) en een nerveuze Frans Stans, waardoor het mid denrif snel onderuit ging, dan stel je je, al klinkt het niet als een excuus „behoudend" op." door Bas van den Berg Van Baaren: „Ook niet in de zin van weigeren het initiatief te nemen, want vooral na rust do mineerde FC Vlaardingen *74 in alle toonaarden". Voor zesdui zend meelevende kijkers schud de het Bossche doel op zijn grondvesten, maar het was slechts een offensief, meer niet Telkens die kleine misverstan den in de Vlaardingse aanval, die prikkelend werkten. Niet eens de wijze waarop FC Den Bosch trachtte met grove charges (25 vrije trappen tegen) FC Vlaardingen '74 een halt toe te roepen, veel eerder voor het laffe verdedigen. Nol de Ruiter (trainer), die uiteraard zijn equipe in bescherming nam: liefkoasd object voor de Bos schenaren, die in Leushuis en Van Gelderen hun onbetwiste spelmakers hadden en na veel zigzagwerk, dat een Cees Bou- man, Rob van der Bol en Frans Stans te beven ging, vooral met schoten uit de tweede lijn aan dacht trekken. In de derde minuut leverde dat al een rigoureus misverstand op, waardoor Bep de Ralter noodgedwongen de bal van de doellijn moest balen. Hoewel Hugo Lochtenbergh uit de der de hoekschop - van Barend van Hijkoop - zeker voor de andere kant van de paal had kunnen kiezen. FC Vlaardingen 74 bleef lange tijd de Brabanders achtervolgen, eer zelf met ini tiatieven te komen. Van Baaren: „Nogmaals, gevolg van geblesseerde spelers en daarom gingen wij erg voor zichtig te werk". Na ruim een half uur leek de thuisclub rijp voor een goal, toen Ger Robbe- mond de elfde vrije trap met een kleine voetbeweging plaat ste naar Cees Bouman, maar die speelde de bal te ver voor zich uit, waardoor doelman Hans van der Pluym kon ingrij pen. „Wat moesten wij anders. We speelden op winst en toen dat niet slaagde, doe je er van alles aan om dat éne puntje vast te blijven houden". r,"rr*> HuQo Lochtenbergh kan er niet meer bij en ook doelman Hans van der Pluim is spits Cees Zwamborn te vlug af. Niettemin was FC Vlaardingen '74-FC Den Bosch, ondanks het gebrek aan goals, aantrekkelijk genoeg. Vooral voor rust, toen de Brabanders - als bij verras sing - het spel trachtten te die teren. Hoewel trainer Jan van Baaren het uitlegde als „drei gen op het middenveld", waren de prikacties net voldoende voor FC Vlaardingen '74 om het sein op rood te zetten. Voor al het middenveld was een ge- rust angst met nerveus en zuiver plaatsen afwisselen, wijl in de aanval vrijwel reen lengte tekort kwam. Die „instelling" veranderde op slag na rust toen Cees Zwambom zich als opvolger voor Barend van Hij koop aandiende en in derdaad van vele hoge passes werd voorden. De solo's van Wim Beickenkamp, uitgeweken naar links, hielden verrassend veel gevaar in, waardoor Hans van der Pluim, die een puike tweede helft speelde, bij herha ling in moeilijkheden kwam. Een halve omhaal van Hugo Lochtenbergh vloog rakelings over en toen Jan Roodbol de taak van Frans Stans overnam, leek FC Vlaardingen 74 zich die aanval te willen gaan ven. Maar een reeks van den leidde tot geen enkele goal. „We hadden gewoon niet de kracht om te exploderen", ver duidelijkte Jan van Baaren. De bewegingsvrijhe id voor de Vlaardingers was ook zeer ge ring en dat leidde ertoe dat er slechts sporadisch soepele ac ties de weg naar het Bossche doel konden vinden. Een schuiver van Jan Roodbol, vut een pass van Rob van der Bol, was te zacht en toen Hans van der Pluim buiten zijn straf schopgebied de bal uittrapte, moest een vrije trap de oplos sing geven. Jan van Baaren: „Maar er was geen organisatie wie de bal zou nemen". Uiteind elijk knalde Ger Robbemond in de Bossche muur. Van Baaren weer: „Een bewijs dat we nog niet „clever" genoeg rijn." Zes Fortunezen bemoeien zich met de bal. 's-Gravendeel heeft, hoewel het er aanvankelijk niet naar uitzag, fel van zich afgebeten tegen het in de beginfase van de wedstrijd zeker sterkere Fort una Vlaardingen. In de eerste helft waren de Vlaardingers zeker sterker. Er zat snelheid in hun aanvallen, en er werd goed gecombineerd. 's-Gravendeel ruimde echter behoorlijk op, om de counter via Jurrie Bijl of Gert Sintnicolans in te zetten. De beide keepers. Harms bij For- tuna en Jan Barendreeht bij 's-Gravendeel kregen alle kans het beste van hun kunnen te laten zien. Toch was Fortuna over de lange lijn genomen wel wat sterker. Het duurde echter tot de veertigste minuut voor dat dit in een doelpunt tot ui ting kwam. Maar wat voor een doelpunt. Bouman en De Heer kwamen ge- - zamenlijk vanaf de middellijn opzetten. Met snelle"een-twee- tjes omspeelden zij alle verdedi gers. Bouman gaf de bal vlak voor het doel weer eens terug aan De Heer, en nadat deze met een schijnbeweging Jan Ba rendreeht op het verkeerde been had gezet, tikte hij in. Barendreeht was kansloos (0-1) In de tweede helft zag men iets dat niet veel verschilde van wat er in de eerste helft ten toon gespreid werd. Er werd snel aangevallen en nog sneller overgenomen. Er werd zeker niet hard gespeeld, vandaar de algemene verbazing toen in de twintigste minuut Henk van Twist neergelegd werd, natrap te en door scheidsrechter Bou- ter naar de kleedkamer verwe zen werd. 's-Gravendeel moest het nu maar met tien man zien te klaren. Dit gelukte wonderwel. Ten eer ste was Fortuna wat gaan in zakken, en ten tweede kreeg 's-Gravendeel een paar minuten nadien het vuur in zich. In die paar minuten was het nog wel wat prijsschieten op Jan Ba rendreeht geweest, maar na dien was het 's-Gravendeel dat de toon aangaf. Met tien man. Een 's-Gravendeelse vrije trap kwam middenin een kluwen pa- iuekerige verdedigers terecht. Harry Gerritse zette rijn voet ertegen, en 's-Gravendeel kwam op de welverdiende gelijke 1-1 stand. De wedstrijd bleef welis waar tot het einde toe vol span ning, maar aan de stand kon niets meer veranderd worden- (Van onze sportredactie) Maassluis Tot een kwartier voor tijd liep VDL achter de feiten aan- Tot die tijd had FDK uit Den Haag het spel gemaakt en een 0—1 voorsprong (na 10 minuten in de eerste helft gescoord) genomen. Het was Gommert van Ast die voor VDL de betere tijden inluidde door tegen te scoren en op gelijke voet met de tegenstander te komen. Het was een frommeldoelpnnt waarbij de VDL-spelverdeler door onkundigheid van een PDK verdediger werd geholpen. Daarna kregen de blauwwitlen vleugels en Heten een verward PDK achter zich met een 3—1 winst Klaaswaal Onbewogen stond hij daar: Zwaluwen-trainer Frans de Kruis. Geen enkele emotie. En dat, terwijl zijn ploeg de moeilijke uitwedstrijd tegen SSS toch met 0-3 had gewonnen. Toch bleek, dat de kleine oefenmeester van de Vlaardingers wel degelijk uit zijn doen was. Kijkend naar zijn „pijpje bier" verklaarde hij: „Ik drink nooit bier. Maar na deze overwinning kon ik het niet laten". Hij had er alle reden toe. Want zijn ploeg speelde afgelopen za terdag als een ware kampioens kandidaat En dat tegen een SSS dat de laatste weken dui delijk bewezen had sterk op weg te rijn naar de top. En nu dus in feite door de mand viel. Al zei SSS-trainer Hans van der Wekke dan ook: „Wij door de mand gevallen? Nee hoor! Zwaluwen was gewoon een stuk sterker en heeft daardoor verdiend gewonnen. Kwam Rjj- soord vorige week tegen ons iets tekort, dit keer waren wij de bok". Toch werd al vrij snel duidelijk dat de aanval van Zwaluwen volkomen onterecht het zwak ste punt wordt genoemd. Met de snelle Hugo Sluimer en Joop Brussée in de spits werd SSS al vrij snel met de neus op de feiten gedrukt Er kwamen mo gelijkheden voor de équipe van Frans de Kruis waar ze alleen maar van hadden gedroomd. Kansen die door SSS-doelman Wim van der Beek in eerste instantie wel konden worden afgestopt maar na een kwartier spelen toch een doelpunt ople verden. Toen was het SSS-vieugelverde diger Koos Schop die lelijk in de fout ging De ex-Feyenoord- door Martij'n Verwaaijen er verspeelde de bal op onnoze le wijze aan Hugo Sluimer die toch wel toevallig Jos Buite laar in staat stelde te scoren: 0-1. Hans van der Wekke over de geblesseerde Koos Schop: „Bij de warming up was hij volkomen gezond. Maar op het moment dat hij het veld in kom! gaat het mis. Het was gewoon een nonchalant mo ment van hem wat fataal werd". Zwaluwen bleef komen. En de thuisclub moest machteloos toe zien hoe de Vlaardingers het initiatief volkomen in eigen hand hadden. Hetgeen ander- maal een treffer opleverde. Want na een half uur spelen was het weer raak. Een corner werd keihard ingeschoten door Jos Buitelaar. SSS-doelman Wim van der Beek wist de bal nog wel te stoppen maar het leer stuitte van zijn borst af voor de voeten van Rein Ho- man. Op zijn kogel had de SSS- goalie geen enkel verweer: 0-2. „Een enorme dekkingsfout", zo verklaarde Hans van der Wek ke, „die speler had nooit zo vrij mogen staan", Het was wel het Werner van der Meer ac teert. - geval en SSS zag het toen al niet meer ritten. Zonder over tuiging werd de eerste helft uit gespeeld. En had SSS in de tweede helft meteen het initia tief over moeten nemen, het gebeurde zelden of nooit. Sterker nog, het gevaarlijk coun terende Zwaluwen zorgde weer voor een treffer en voor zeker heid. Dat was vijf minuten voor het eind. De voor de gebles seerd geraakte Joop Brussée in het veld gekomen Mark Ver hoeven kon helemaal vrij op rukken. Keeper Wim van der Beek kwam ver rijn doel uit maar werd handig omspeeld. Verhoeven speelde precies op tijd af aan de meegekomen Leen Pijpers en verzuimde niet de SSS-doelman nog even vast te houden. Pijpers had toen geen moeite meer er 0-3 van te maken. „Dik verdiend", zo concludeerde Frans de Kruis dan ook te recht, „SSS heeft zelfs nog ge luk gehad. Want als we voor rust met 5-0 hadden voorge staan hadden ze niets kunnen zeggen. We hebben de geboden kansen nog niet voldoende uit gebuit. Ik vond bet van SSS onbegrijpelijk dat ze maar steeds met die hoge ballen voor ons doel kwamen. Ze had den toch al snel moeten mer ken dat dat niet de beste weg was om ons te bestrijden". Van onze sportredactie Vlaardingen Donkere wolken pakken zich sa men boven RKWIK, want ook na de derde competitiezondag hebben de mannen van trai ner Henogh van der Burgh nog geen punt kunnen pakken. Integendeel. Het bezoekende RCD diende RKWIK in park t Nieuwelant een afstraffing toe van 3. Een nederlaag die de realiteit van het momenteel zwak opererende RKWIK nog eens duidelijk blootlegde. „Onze problemen zijn de spitsspelers, het midden veld en de mentaliteit", weet trainer Van der Burgh- „Vinden we daar oplossingen voor, dan rijn we weer op de goede weg". Al zag de RKWIKtrainer in de vorm van de bereidheid om iels voor elkaar te doen toch nog een klein lichtpuntje. „Spelers die door hun acties een wedstrijd naar hun hand kunnen zetten, hebben we echter niet", meende Van der Burgh. „Daar naast ontbrak vanmiddag ook de flair om eens een keer diep te gaan". Want excuses voor het zwak optredende RKWIK waren er wel. Geblesseerde Din de Rond werd node gemist, terwijl Peter de Witte en Piet Bouwer niet volledig fit aan de start verschenen. Na de thee keerde Bouwer (liesklachten) dan ook niet terug. Zorgelijke Van der Burgh bezint zich nog op te nemen maatregelen. „Dat er wat moet gebeuren is duidelijk, de tijd van wachten op betere tijden is voorbij". Zeker is wel dat Van der Burgh zondag weer kan beschikken over Dries Kroos en Henk van der Bend, Dat de basis voor het eerste team uiterst klein is, bleek overigens zondag weer. Zo van Benidorm terug moest Henk van der Bend ongetraind toch in de tweede helft nog opdraven. Routiniers als Peet Vermeulen en Jan Maas lijken voorlopig naar i het tweede plan geschoven. RKWIK was toch het eerst dicht bij een doelpunt, toen Peter de Witte in de beginfase goed doorzet te en Leo Janse aanspeelde. Doelman Toon Nustelink klaarde dat karwei echter. Na wat middenveldspel trok RCD het initiatief naar rich toe. Acht minuten voor rust werd RKWIK voor het blok gezet, toen Jan de Knegt een voorzet van Ben Jesoirens achterwaarts inkopte: 0—1. Die treffer betekende praktisch al de beslissing, want RKWIK knakte meteen door. Henogh van der Burgh: „Tot 0 gaat het nog, vallen er meer dan rijn we mentaal te zwak". Die 1—0 achterstand bleef lang gehandhaafd, voornamelijk ook omdat doelman Hans Verhart zijn doel uitstekend verdedigde. Eenmaal had hij wel de hulp van de paal, toen veel schietende RCD-spits Jan de Knegt flitsend uithaalde. Behoudens de kans In de beginfase van de wed strijd, kwam RKWIK pas na twintig minuten in de tweede helft opnieuw gevaarlijk door. Martin Vieij zette goed voor en Ab Verhoogh kopte maar net over de lat, RKWIK, met onder tussen Peet Peters voor Piet Bouwen en Henk van der Bend voor Frans Hogendijk In de ploeg, was echter niet bij machte om het even ingezet te offensief je aan te houden. In de zesendertigste minuut sloegen de Dordtse gasten beslissend toe, nadat de Vlaardingse de fensie uitgespeeld was. Een pass van Ger Rou- bes bereikte Peter Drijver en rijn' lob was haarzuiver: 0—2. Nog geen twee minuten later was het opnieuw raak, toen Ben Jesoirens een voorzet van Drijver zomaar in kon tikken: 0—3. Een grotere afgang bleef RKWIK bespaard, want RCD liet kort voor tijd nog een strafschop onbenut. Een overtreding van Jan de Witte werd door goed leidende scheidsrechter G. Verstraten met een penalty wel wat te zwaar bestraft. Jan Brand kogelde echter op de lat Nadat VDL in de beginfase via Jan Altena tweemaal gevaarlijk was, legde PDK de thuisclub het spel op. Met fris open voet bal, in een hoog tempo uitge voerd, toog PDK richting doel man Kees van Eijk van VDL. De spelers vonden elkaar goed en al gauw bleek dat linkerspits Freek den Toom en linker mid denvelder Leo K3oos pionnen waren die in de gaten gehouden moesten worden. wijl Batenburg het probleem in de spits ook niet kon oplossen. Gommert van Ast was de uit komst en de gelijkmaker was een verademing voor de volge lingen van Rien Clarijs. De for matie begon ineens te draaien en er kwamen diverse goede kansen. Een uitstekende gele genheid bood kort daarop Gommert van Ast met rijn trekbal van links, waaruit Jan Altena met een harde kopstoot voor 2—1 tekende. Verdediger Joop Dekker van de blauwwitten heeft het dan ook niet gemakkelijk gehad. In de PDK was aangeslagen, kon het juiste patroon niet meer vinden. Wim Kouwenhoven volgde met een inzet die een PDK verdedi ger ternauwernood uit het doel kan koppen. Jan Altena pres teerde het om voor een open goal over te schieten. Toch was hij het die uit een moeilijke hoek 3—1 op het scorebord liet verschijnen. Trainer Rien Clarijs wisselde in Oefenmeester Rien Clarijs na de rust Bram Morin voor Wim afloop: „Onbegrijpelijk dat de Kouwenhoven en Paul Silvester ploeg tot die eerste treffer zo achtste minuut was het raak door een kopbal van Freek den Toom en PDK leidde: 0—1. In de tiende minuut gevolgd door eveneens een vloeiende aanval en het was Theo Rieken die de bal van de doellijn afhaalde en VDL niet verder af deed glij den. voor Joop Batenburg- De eerste gaf direct - met al een wedstrijd m de benen bij de reserves - steun op het middenveld, ter- zwak speelde. Mijn vertrouwen is niet beschaamd, we kunnen toch behoorlijk voetbal spelen, dat is toch gebleken". J

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 7