SCHIEDAMSCHE COURANT AC bli ft ïoos op poütie Voortbestaa n Schiedams g; ir nasmr i bedreigd G06D MI6UWS! Schut: water en pepermunt ''Gemeente misbruikt projektgroep" Politie noemt JAC-kritiek „lied vol verdachtmakingen99 UIT GEHEIM RAPPORT MINISTERIE BLIJKT: Geen leren, maar spelen Bescheiden klassering JA, IK nm D6 PRCXf Plan voor een kort geding Rector: "Ik weet van niets Nieuwe projektgroep Woensdag 24 september 1975- Broersvest 3 - telefoon administratie 26809! - redactie 262566 klachtendienst I44Ï44 ONAFHANKELIJK DAGBLAD - 100ste jaargang no. 25413- 4 pagina's SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen „De politie heeft met haar optreden onze hulp verlening volledig doorkruist," verklaart het Jongeren Advies Centrum Vlaardingen naar aan leiding van het politieoptreden van donderdag 11 september. „Het optreden maakt alle ge sprekken en overlegsituaties die er geweest zijn tot een la chertje," staat in een uitgebrei de verklaring van 't JAC. „Een lied vol verwijten en verdacht makingen," memt mevrouw Ekels, chef afdeling jeugdzaken vart de politie het. Zij vindt de kritiek aan het adres van de politie zeer eigenaardig. „De politic ring pas tot handelen over nadat in de-ze complexe zaak het beleid was bepaald in gezamenlijk overleg met het openbaar ministerie en kinderbe- schermende instanties, die zich werke lijk in deze problematiek hadden ver diept." aldus mevrouw Ekels. Op donderdagavond 11 september zijn vier korpsleden naar het JAC-gebouw ge gaan. Zij wilden meer informatie over een elfjarig meisje, pupil van een Haar lemse kinderrechter. „Deze man heeft al eerder blijk gegeven van grote wetsken- nis en weinig menselijk gevoel," weet het JAC. Het meisje is dezelfde donderdagavond' nog teruggebracht naar haar moeder in Haarlem. Twee dagen eerder was het meisje via haar vader bij het Vlaar- dingse JAC terechtgekomen, de ouders van het kind zijn al tien jaar gescheiden. In die twee dagen heeft het JAC getracht zich in de problemen van het kind in te werken. „Die zaak was bijzonder inge wikkeld. Het onderzoek was pas in een beginstadium," aldus de JAC-verklaring. Overleg Op woensdagochtend werd het JAC door de politie ingelicht over het opsporings onderzoek dat was uitgegaan. Het JAC heeft toen geweigerd de verblijfplaats van het kind bekend te maken, omdat dit strijdig is met de belangen van het kind. De vader wordt dezelfde dag ook op het opsporingsbevel gewezen. Hij stelt zich achter het JAC-standpunt „Een overlegsituatie is dan kennelijk niet meer mogelijk," aldus mevrouw Ekels. Het JAC heeft inmiddels maatregelen ge troffen om de veiligheid van de hulpvra ger te verbeteren. „Wij twijfelen er niet aan dat dit bij een eventuele nieuwe confrontatie met de politie zal leiden tot een nog agressiever handelen van hun kant," aldus de alternatieve hulpverle ners. Mevrouw Ekels: „Het. JAC Vlaar dingen springt wel onzorgvuldig om met de belangen van hun diènte, die daar door wellicht ongewild in een bepaalde situatie en zeker in de publiciteit raakt" Raad Hans Versluij en Willem Kwakkelstein, respectievelijk raadsleden voor PvdA en PPR, hebben inmiddels de burgemeester, hoofd van de politie, vragen gesteld over het politie-optreden. Zij willen weten wie opdracht voor deze actie heeft gegeven en waarom JAC medewerker Wil den Hartogh een nacht op het bureau werd vastgehouden. Zij willen een regeling treffen die een voorval als dat van don derdag 11 september in de toekomst zal voorkomen. De raadsleden hebben zich ook tot de hoofdofficier van justitie in Rotterdam gewend. De scholencomplexen aan de Hugo de Grootstraat Schiedam. Vlaardingen/Den Haag Het Vlaardïngse ex- raadslid Gerard Schut heeft het plan een kort geding aan te spannen tegen minister Van Agt van justitie. Schut wil daarmee een gerechte lijke uitspraak uitlokken omtrent de rechts geldigheid van zijn overplaatsing van de open inrichting De Sluis in Hoorn naar het Huis van Bewaring in Almelo. Uit protest tegen deze over plaatsing waartegen naar zijn zeggen geen be roep mogelijk zou zijn is de Vlaardinger al meer dan een week in honger staking- Volgens een redactrice van de Bajeskrant die met Schut gesproken heeft wordt twee maal per week zijn urine onder zocht en wordt hij één keer per week gewogen. Volgens haar zou Schut slechts water drinken en zo nu en dan een peper muntje eten „om wat smaak in zijn mond te hebben". Schut zou inmiddels ook brieven hebben geschre ven naar minister-presi dent Den Uyl en justitie- staatssecretaris Zeeval- king. Die brieven. 2ouden, zo wil het relaas van de Bajeskrant-redaetrice, onderschept zijn en zij heeft de kopieën hiervan nu zelf verzonden. Schiedam Het Stedelijk Gymnasium in Schiedam moet of worden opgehe ven of worden ondergebracht in de Rijksscholengemeenschap. Dat staat in een geheim rapport dat het minis terie van onderwijs heeft toegestuurd aan de gemeente. Wethouder Vis been-Stroman van onderwijszaken zou zich wel voor het integratie plan willwn beijveren, maar stuit daarbij op de nodige tegenstand. Het rapport is waarschijnlijk de climax na jarenlang gepraat over de toe komst van de school. Sinds de invoe- ring van de Mammoetwet in 1968 werd het voortbestaan al bedreigd omdat het aantal leerlingen te laag was. Het bestuur van het gymnasium heeft zich altijd al fel verzet tegen opname in een scholengemeenschap. Rector drs. W.A. Visser, die daar eveneens weinig voor voelt, weet niets af van het rapport aan de wethouder. Hij gelooft ook niet dat de school wordt geïntegreerd. „We zitten op het ogenblik goed met het aantal leerlingen. Welis- v/aar onder de norm om een school op te richten, maar ruim boven de opheffingsnorm", aldus de rector, die er in het verleden alles aan heeft gedaan om zoveel mogelijk leerlin gen te "paaien". Op (lagere) scholen werden zelfs wervingscampagnes georganiseerd. Er zit ten op het ogenblik 239 leerlingen op de school. Getorpedeerd Ondanks de tegenwerking die de gemeente on dermeer van het bestuur zal ondervinden ziet de toekomst van het Stedelijk er toch somber uit. Gezien het rapport is het Rijk ook voor opname in de Rijksscholengemeenschap. Al eerder werd bijvoorbeeld een aanvraag van het gymnasium om een vleugel bij te bouwen in het verleden getorpedeerd door "Den Haag". Men brengt de leerlingen op het ogenblik tevens onder in lokalen van de MAVO-school aan de Aart van der Leeuwlaan en in de Rijksscholengemeenschap. In Nederland zijn nog maar zo'n 25 zelfstandige gymnasia over. Het grootste verschil met een Havo of Atheneum is dat de twee klassieke talen Grieks en Latijn nog op een gymnasium worden gegeven. Verder kan men kiezen uit allerlei pakketten. Bij opname in de scholenge meenschap (beide gebouwen bevinden zich naast elkaar in de Hugo de Grootstraat) vreest men het verlies van de "intimiteit" van het onafhankelijke Stedelijk De school bestond volgens de overlevering zeshonderd jaar gele den al in één of andere vorm. Gisteren was mevrouw Vis been-Stroman, die de portefeuille onderwijszaken heeft, voor com mentaar onbereikbaar. Op zes Maassluise kleuter- en lagere scholen is het deze week volop feest Reden: de scholen bestaan tien jaar. 't Hoeckertje, de John F. Ken- nedyschool en Humrae- loord, al deze scholen in de Westwijk zijn veranderd in grote feestpaleizen, waar nu eens niet geleerd, maar echt gespeeld wordt. Gisteren was het de sport- en spel- dag, waarbij onder meer op Hummeloord in indianen- pakken de straat beschil derd werd. Vandaag zijn er speurtochten en morgen is er een creatieve wedstrijd. De lustrumweek wordt be sloten met een voorstelling van een poppentheater, een optreden van the Crocksons en een groot pannenkoeken- feest. Wijkvereniging VOP stuurt brief naar raad en college: Vlaardingen - De vereni ging Wijkbelangen Vette noordsepolder heeft zich teruggetrokken uit de Projektgroep Renovatie Vettenoordsepolder. In een open brief zegt de wijkvereniging dat er zo wel bedenkingen be staan tegen het functio neren van de project- groep als tegen de hou ding van de Vlaardingse wethouders Goudriaan en Bovenberg ten op zichte van het maande lijks overleg dat de wijk vereniging vroeger met de gemeente had." In de brief die ook naar bet college van B en W en naar de gemeenteraad is gestuurd zegt men dat de wijkgroep VOP (la ter wijkvereniging) tot voor de komst van het zittende college maandelijks overleg met de ge meente had. Deze bijeenkom sten "met een bijzonder zako- lijk karakter" zijn er sinds de komst van dit college niet meer geweest. Volgens de wijkvereniging rijn daarover de volgende argumen ten aangevoerd: Q Geen tijd. (Volgens de wijkver eniging een onbegrijpelijk argu ment, temeer omdat men gezien het verkiezingsprogramma juist van dit college prioriteit voor deze soort van tijdsbesteding zou mogen verwachten. O Alleen overleg met de VOP kan niet; dan ook met alle wij ken en dat is niet te doen. (De wijkvereniging: gezien onze goede ervaringen is dit soort overleg juist aan te bevelen. Een alles of niets houding is ongepast. Zou dit werkelijk te veel tijd kosten, dan kan men toch bijvoorbeeld alleen overleg plegen met de oude wijken.) O Er is toch contact door middel van de projectgroep Renovatie Vettenoordsepolder. (Deze groep had tot taak een. renova tieplan op te zetten in een ge bied dat slechts vier straten behelst. Namens de wijkvereni ging ritten hier vier vertegen woordigers in, maar volgens de wijkvereniging is altijd gesteld dat deze projektgroep geen be slissingsbevoegdheid namens de wijk heeft. In de praktijk wordt de groep echter mis bruikt als enige communicatie kanaal van de gemeente naar de wijk, zo zegt men in de Open Brief) De wijkvereniging Vettenoordse polder vindt het dan ook on juist dat de problemen die een gemeentebestuur heeft met het bereiken van de wijkbevolking af te schuiven op een viertal vrijwilligers die veel meer uit het oogpunt van een soort pro cesbewaking in deze groep rit ting hebben. Tenslotte spuit men nog kritiek op het feit dat de vergaderingen van de pro jektgroep 's-middags worden gehouden zodat "deze in begin sel openbare vergaderingen al leen door studenten, huisvrou wen en werklozen kunnen wor- den bijgewoond. Schiphol - In opperbeste stemming:, maar met vrijwel lege handen, is gisteren dc Nederlandse afvaardiging naar de Internationale Beroepen- wedstrijden, die van 8 tot en met 23 september in de Spaanse hoofdstad Madrid werden gehou den, op Schiphol teruggekeerd. Lege handen, want de Nederlanders wisten, in tegenstelling tot voorgaande jaren, slechts beslag te leggen op één zilveren en één bronzen medaille. Onder de ingeschreven Neder landse deelnemers bevonden zich de twintigjarige radio- en televisiemonteur Willem van der Sluis en de evenou- de scheepselektriciën John de Jonge, beiden uit Rotter dam. 2e hebben ondanks hun tegenvallende presta ties, er voor hen slechts een bescheiden klassering uit de bus) genoten van de twee weken in Spanje. Door als eersten in hun afdeling te eindigen, tijdens de Nationa le Beroepenwedstrijd, die eerder dit jaar in Utrecht werd gehouden, verkregen zij het recht om mee te doen in Madrid. "Die Internationale Beroepen- wedstrijd is echter niet inge steld om zoveel mogelijk me dailles binnen te halen, maar om contacten te leggen met mensen, die hetzelfde beroep in een ander land uitoefenen. Er deden 291 jonge vaklieden uit zeven- tien tanden mee. Daardoor kpil ju Lu. U.L1U vormen, hoe er in andere landen wordt gewerkt", ver telt John de Jonge, die in zijn avonduren de MTS volgt. "Om hogerop te ko men, een betere baan te krij gen. Want als je alleen maar LTS hebt, lijkt het me in de toekomst moeilijk om een goede boterham te verdie nen". Veel bewondering hebben bei de Rotterdammers voor het vernuft en de inzet van hun Aziatische "vakbroeders". "Als je ziet met welke men taliteit zij werken en hoe ze hun gereedschappen hante ren, dan sta je gewoon ver steld. Géén wonder dat ze dan ook zoveel medailles in de wacht hebben weten te slepen", merkt Willem op. "Toch heb ik sterk de in druk dat rij voor deze wed strijd hebben getraind. Maar daar begin ik nooit aan, daar heb ik geen tijd voor. En zo belangrijk is zo'n me daille nou ook weer niet". Schiedam Voor de rehabilita tie van Groenoord-Zuld wordt donderdagavond in de boerde rij Land vreugd een projekt groep gevormd. Het gemeente plan om de buurt ten zuiden van de Laan van Bol 'es vol gend jaar apil voor een bedrag van 160.000 gulden op te hogen is deze week goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Zuid Holland. De dienst gemeentewerken wil zoals gebruikelijk bij dit soort werkzaamheden tegelijker tijd ook de weg- en parkeerin- delrng gaan herzien. Buurtbewoners kunnen over het nieuwe aanzien van de zes stra ten meepraten in een projekt groep zoals die reeds eerder dit jaar is gevormd voor de opho ging van het nabijgelegen Jo- han Straussplein. In de nieuwe werkgroep die deze week in de zogenaamde blauwe zaal van het sociaal-cultureel centrum aan de Sweelincksin- gel zal worden gevormd zullen naast ongeveer tien aktieve buurtbewoners ook leden van de Stichting Samenlevingsop bouw Schiedam-Noord (SSSN), de wijkvereniging en ambtena ren zitting in hebben. Verdere inlichtingen over de werkgroep die 's avonds om acht uur begint bij opbouw werkster Gera Bot, telefoon 7022G& Deze krant, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt bezorgd in combinatie met het Rotterdamsch Nieuwsblad. Stuur mij deze krant 14 dagen gratis toe in combinatie met het Rotterdamsch Nieuwsblad. naam: adres: woonpl.: tel.: Deze bon in open envelop, zonder postzegel, sturen naar: Antwoordnummer 834, Rotterdam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 1