echt Lely tegen windmolens? L „Maassluis is om niet Broodje Allegro try-outs m met Potgieter in Schiedam de jaren zeventig Spokenjacht in Schiedam Insluiper pakt geldkist Dienst- weigeren? Auto tegen pui Onderscheiding voor Massluizenaar Lickebaert- vrienden vergaderen Cabaretgroep JVO <|e Wijs: gpeleO met drie Maassluis en WOENSDAG 24 iy/o Schiedam Het bestuur van het ontmoetingscentrum Sint Joris Dooie houdt op vrijdag 26 sep tember een spokenjacht voor jongeren van negen tot twaalf jaar. Dit spannende spel begint 's avonds om half zeven. De kos ten bedragen vijftig cent Voor jongeren van 15 jaar af is er dezelfde avond om half negen een discotheek, In het centrum wordt woensdag 24 september een ouderavond gehouden. Op deze bijeenkomst wordt de nieuwe kantine offi cieel geopend en zullen er te vens dia's worden vertoond van het toneelstuk dat voor de zo mervakantie door een aantal ouders werd opgevoerd. Schiedam Uit een kantoor bij het transportbedrijf Weeber en Zonen is een geldkist met 1500 gulden en wat paperassen ver dwenen. De politie vermoedt dat een in sluiper er tussen de middag mee vandoor is gegaan, toen het kantoor aan de Overschie- seweg niet was afgesloten. Schiedam In centrum De Kreek wordt op vrijdag 26 sep tember een voorlichtingsavond gehouden over dienstweigeren. De bijeenkomst van de burger- werkgroep „Voorlichting Dienstplicht" en een soldaat uit de legerplaats Oirschot begint om kwart over acht aan de Lange Haven 92. Schiedam De 36-jarige Schie dammer KLE. is met zijn wagen op de hoek van de Westfranke- landsestraat en het Fabripleïn tegen de pui van een woonhuis gebotst De man was door nachtdienst oververmoeid geraakt Tevens bleek bij politieonderzoek dat de wagen in slechte staat ver keerde. De Schiedammer kwam er met de schrik af. Van de zwaar beschadigde auto heeft hij in middels afstand gedaan. Maassluis De heer J. C. van Leeuwen ing., technisch hoofd ambtenaar bij het proefstation voor de groente-, en fruitteelt onder glas te Naaldwijk, is be noemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De Maassluizenaar kreeg de on derscheiding in verband met het 75-jarig bestaan van het proefstation. Hij is geboren in Maasland en is sinds 1948 be trokken geweest bij het onder zoekingswerk op het gebied van de teelt onder g!as. Vlaardingen Ook deze week weer een lunchconcert in de Grote Kerk van Vlaardingen. Donderdag van kwart voor een tot kwart over een speelt Aad Zoutendijk onder meer werken van Fink, Buxtehude en Schink. Verder het Allegro van John Stanley. Voorafgaande aan het concert zal beiaardier Cor Don het carillon bespelen. Vlaardingen De vereniging vrienden van het Lickebaerl- bos houdt vanavond om 8 uur een jaarvergadering in het ge bouw De LJjndraaijer aan de Baanstraat 4 in Vlaardingen. Ondermeer zal een bestuursver kiezing worden gehouden en zullen de plannen voor het ko mende seizoen worden bespro ken, 4 U!!nilHIII!!lll|jl!|!||||||j|||||!!j||i|!!|||M!|||||||||||||!n|||)!||!|||||!l||||||||i|!|||||i|U|j|n|||p||W||||t!UIM t* L is „Achter de wolken is zon neschijn. Daar moet ook ergens de hemel zijn. Hoo£ in de lucht zweeft een gouden ballon Achter de wolken. daar zindert de zon". Dichtrijke regels van onze natio nale dichter Potgieter die de vorige eeuw en dat was een unicum in die tijd zijn liede- rijke verzen al werkend op het boerenland door zijn hoofd liet spoken en vervolgens op papier zette. In 1875 stierf hij op 67-ja- rige leeftijd. Honderd jaar later worden zijn verzen nog in dank afgenomen en niet in het minst door Ivo de Wijs die maar gelijk zijn nieuwe programma zo heeft ge doopt; „Achter de wolken is zonneschijn". Samen met zijn cabaretgroep met die naam komt hij in Maassluis en Schie dam drie try-outs geven. Dat gebeurt donderdag in gebouw De Ark in Maassluis, waarmee dan officieel in deze plaats het kunstseizoen is geopend. De voorstelling prijkt op het pro gramma van de Maassluise Kunststichting die volgende jaar tien jaar bestaat. Toegangskaarten zijn verkrijg baar bij het Gildehuisjê aan de Zuiddijk 11. Kosten vijf gulden, MKS-donateurs en CJ P-hou ders betalen een gulden min der. Verder komt de groep twee keer in Schiedam en wel vrijdag en zaterdag om 21.00 in het intie me theatertje in de Teerstoof aan de Nieuwstraat in Schie dam. Het is al weer het derde program ma van Ivo, Samen met Aggie Terlingen, Richard Fritschy en pianist Pieter Nieuwint schotelt hij het Schiedamse publiek een van de eerste uitvoeringen voor in de geest van Potgieter. Hij wil de jaren zeventig eens an ders laten zien; machines en computers beheersen ons leven. r Op zijn vertrouwde manier wil Ivo zijn publiek van de wijs brengen; het cabaret wil u weer de zon laten zien als het ware door de gaatjes van de pons kaarten heen. Kaartjes d 10, bij het VW (tel. 266000) en aan de zaal van het theater (tel. 269455). Zaterdagmiddag om 14.30 uur is er weer een poppenvoorstelling voor kinderen van 4 tot 11 jaar. „Ik zie, ik zie wat hij niet ziet" is het programma van het pop pentheater Francine Abbing en Theo Terra. Het is het verhaal van een jongetje dat zomaar in een andere wereld stapt: een wereld vol verhalen, bekende verhalen en onbekende verha len. Kaartjes reserveren kan bij het WV en vrijdagavond bij het theater of zaterdag na 13.00 uur. Richard Fritschy, Aggie Terlingen, Ivo de Wijs en pianist Piptar Nieuwint: het cabaret Ivo de Wijs. Burgemeester V.d. Brink: vechten voor groe ne oase iHiiiiiMiiiiiiiHiiiiiifiiiiiiiiiiiHiiniiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiii^^ Burgemeester Van Dij ker diplomatieke aanpak Maassluis „Je vraagt je af of Lely niet tegen windmolens vecht; of ze werkelijk zo bedreigd worden door de uitbrei dingsdrift van Maas sluis. Aan de andere "kant; als je de woning- bouwsituatie in het hele Rijnmondgebied in ogenschouw neemt dan lijkt de angst, dat het bedrijf voor de opruk kende woningbouw moet wijken, toch wel enigszins reëel"." Dat zegt men op het ministerie van econo mische zaken in Den Haag waar ze toch wel een beetje geschrokken zijn van het niet kin derachtige dreigement van Lely Industries in Maasland om naar het buitenland te vertrek ken als Maassluis te lastig wordt. De vraag is echter: „In hoe verre is Maassluis nu echt lastig". Bij Lely hebben ze met het antwoord op die vraag geen enkele moeite. Men is nog steeds niet verga ten, dat Maassluis in 1966 verwoede pogingen heeft ge daan om grond te pakken te krijgen, behorende bij Maas land en in gebruik bij Lely. Door een „nee" van de Twee dy Kamer is dedaarvoor noodzakelijke grenswijziging toen echter niet doorgegaan. In de jaren daarna heeft Maassluis „opzettelijk om Le ly Industries zo veel mogelijk te hinderen grote flats rond de terreinen van Lely ge bouwd en is vorig jaar op nieuw een actie begonnen om een grenswijziging te bewerk stelligen, waarbij Maassluis op de proefterreinen van Lely woningen zal bouwen", zo schrijft Lely in een persbe richt Afgezien van de wat vreemde constructie van het laatste deel van deze zin is vooral de beschuldiging van opzettelijke hinder intrigerend. Directeur Mulder licht het desgevraagd als volgt toe; „Ze hebben alle grond rond ons complex vol gebouwd met hoge flats, waarvan de huiskamers alle maal uitkijken op ons terrein. Dat vinden we helemaal niet leuk, want zo zit iedereen met "zijn neus bovenop de proefne mingen, die hier gedaan wor den met door ons ontwikkel de nieuwe landbouwmachi nes." Lely is dus duidelijk bang voor industriële spionnen, die vanaf de flatbalkons met ver rekijker en telelens nauwge zet het doen en laten volgen van nieuwe revolutionaire ap paratuur. Vandaar ook, dat rondom het terrein snel groeiende hoge bomen zijn geplant Directeur Mulder krabbelt wat terug over de zekerheid van boos opzet Hij geeft toe, dat die flats ook best zo ge bouwd kunnen zijn om de be- woners de kans te geven op een fraai uitzicht over het vlakke land in plaats van ro kende Botlekschoorstenen of andere al dan niet hemelbe stormende betonconstructies. Maar de Lely-directeur houdt wel staande, dat het volbou wen van de Dijkpolder bijna tot op de laatste meters vanaf het bedrijf bepaald niet ge tuigt van waardering voor Le ly. „Maassluis heeft geen be langstelling voor ons. Maas sluis is ons duidelijk niet goed gezind." Het hindert Lely ook sterk, dat in de afgelopen tien jaar in Maassluis steeds gebouwd is op basis van zogenaamde verkorte procedures, waar- door een minimum aan in spraak gegarandeerd was. Di recteur Mulder herinnert zich voor de Raad van State ge staan te hebben om te protes teren na een lange weg van procedures bij andere in stanties tegen plannen voor de bouw van" flats, die inmid dels al zo goed als bewoond waren. De boosheid van Lely is over- igens niet alleen gericht op de Maassluise bestuurders maar ook op de landelijke over heid, die dit allemaal maar goed vindt Volgens directeur Mulder zijn de planologen veel te star en houden ze to taal geen rekening met het economisch gebeuren. „Ze zien op de plattegrond die hoek grond, waar onze proef, terreinen liggen en denken dan: dat ligt daar zo gek, dat moet maar bebouwd wor den". Nu is die argwaan van Lely tegen de goede bedoelingen van Maassluis niet zo verwon derlijk. Het gemeentebestuur van de „Stad aan de water weg" heeft zich al sinds de tijd dat van een stad nog nauwelijks sprake was een reputatie opgebouwd van ver woede grondjagers. Vooral de vorige burgemeester Van Dijck toonde zich talloze ma len een fervent voorstander van grond uitbreiding ten kos te van Maasland. Het is hem echter niet gelukt De huidige burgemeester Van Dijke laat zich echter niet zo concreet uit^ Hij heeft duide lijk meer vertrouwen in een wat diplomatieke aanpak dan in de vaak ongenuanceerde openhartigheid van zijn voor ganger. Maar ook uit de mond van de heer Van Dijke heeft Lely nog nooit duidelijk te horen gekregen dat Maas sluis er nooit aan zal denken om in de toekomst te gaan bouwen op het „laboratorium- veld" van Lely. Daartegen over leest men wel regelmatig uitspraken over de wenselijk heid van meer woningbouw en wordt men ingefluisterd, dat ambtenaren op het ge meentehuis openlijk praten over de noodzaak toch bij Le ly op grondjacht te gaan. Zekerheid heeft Lely wel zo lang het nog onder de vleu gels van Maasland kan wer ken, Het bestuur van deze ge meente zal naar de overtui ging van de heer Mulder zijn bedrijf nooit één haar kren ken. Burgemeester Van den Brink heeft geen enkele be hoefte om zijn groene oase vol te bouwen. Vandaar ook, dat hij zich met hand en tand zal verzetten tegen inlijving van Maasland bij een nieuw gewest Rijnmond en wellicht in een later stadium bij Maas sluis. „We voelen ons helemaal niet aangetrokken tot Rijnmond. Bovendien ga je met een der- gelijke wijziging weer snijden in het zo noodzakelijke groe ne hart van Midden-Delfland. De tijd van openlijke con frontaties tussen Maasland en Maassluis is bij het burge meestersduo Van den Brink en Van Dijke verleden tijd geworden. Maar de Maaslan- ders houden het groot gewor den kind (Maassluis hoorde vroeger bij Maasland) deson danks scherp in het oog. Lely wacht de gang van za ken Inmiddels duidelijk met af en werpt grof geschut in de strijd. Dat daardoor on rust gezaaid kan worden bij de ruim 1000 mensen, die di rect en indirect van het be drijf afhankelijk zijn, neemt het bedrijf blijkbaar op de koop toe. Inmiddels zijn wel de vakbonden van de actie op de hoogte gebracht Zij zullen wellicht te horen gekregen hebben, dat ook in dit geval de soep wel niet zo heet gegeten zal worden als hij wordt opgediend. Er moet namelijk nogal wat aan de hand zijn als een lang geves tigd bedrijf besluit om het bijltje erbij neer te leggen en maar ergens anders opnieuw te beginnen. Vanuit dat standpunt is waar schijnlijk ook steeds vanuit het Maassluise gemeentesecre tarie de strategie bepaald voor de aanpak van Lely. Mo menteel stelt men zich in elk geval vriendelijk op tegen het bedrijf, zoals al bleek uit de gisteren gepubliceerde uit spraken van burgemeester Van Dijke. - Die vriendelijkheid is ook wel nodig want juist nu zijn Lely en Maassluis bezig stukjes grond te ruilen. Maassluis wil bouwen in de Steendijkpolder en daar ligt ook nog wat grond van Lely. Die wil men nu ruilen voor een stuk, gren zend aan het huidige bedrijf sterrein, Lely onderzoekt nog of die grond geschikt is voor gebruik en zo lang de over eenkomst nog niet definitief is kijkt men in Maassluis wel uit om het bedrijf tegen zich in het harnas te jagen. Burgemeester Van Dijke ge bruikt deze grondruil zelfs als een voorbeeld van hoe goed Maassluis het wel meent met Lely. Dat maakt overigens weinig indruk op directeur Mulder. „Die grond in de Steendijkpolder hebben ze hard nodig dus is het alleen maar een zakelijk belang". Het enige, dat Lely wil is ze kerheid voor de toekomst Men heeft nog genoeg grond voor uitbreidingen van het fa briekscomplex tot rijn be schikking maar voordat tot nieuwe investeringen wordt overgegaan moeten de rege ring en Maassluis open kaart spelen vindt de bedrijfsdirec tie. „We willen met rust gelaten worden en de zekerheid heb ben dat Lely mag blijven waar ze altijd gevestigd is ge weest Lely Industries wenst over dit punt een duidelijk antwoord van de regering. Geen antwoord of een nega tief antwoord, zoals tot nu toe, is eigenlijk al een duide lijk antwoord."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 3