Ton Vorstenbos had er niet op gerekend Interessante ontwikkeling in het zaterdagvoetbal Sparta wijst DHS in tweede helft terug Zes neder lagen op rij tonen aan: Politie-eiftal onderuit Evergreen houdt voorsprong vast Promotie- Wassers van start ZwaluwenVlaardingen HVO en Sunlight aan de leiding SLACHTOFFERS LEEGLOOP KEEPERSPROBLEEM HARDE WOORDEN Trainer Van Huuksloot: „Te weinig snelheid" Hermes-middenvelder verovert wekelijkse prijs iw.J -H "i> Leo Halkes (met zonnebril) fj§ .geloof in aa zichzelf én in zijn spe- Iers. speelde bliifpo ker zonder azen Van onze sportredactie Vlaardingen Vier Waterwegclubs uit het zaterdagvoetbal voeren na een maand de ranglijst aan (Zwaluwen, HVO, Vlaardingen Maluku, SDV-VDL, FC Vero- nica—CION, en WK-WIA en Sunlight) en dat rijn verrassende uitschieters. Hoewel nog erg Voor de betaalde jeugdeïftallen vroeg in het seizoen ziet het er naar uit dat Zwaluwen kan gaan speelt FC Vlaardingen 74 C profiteren van de misstappen van de concurrentie. Gerard Gaanderse, in de lange Hijsoord, Amemuiden en DOTO, clubs die zeker tot de top beho ren, hebben al steken laten val len en aangezien de vogels zelf de eerste uitbeurt tegen SSS nog wel in een daverende 3—0 overwinning konden om zetten in schrille tegenstel ling tot vorig seizoen met hoog stens gelijke spelen is de gedachte gerechtvaardigd dat Zwaluwen de leidersplaats niet misstaat. Trainer Frans de Kruis heeft thans veertien man tot zijn be- oefencaniDaene, uit en ten treu- re op zoek naar een nieuw ge zicht een mengsel van jong en oud lijkt de formule te hebben gevonden om Vlaardin gen ongeslagen te laten. De top per tegen Bolnes slaagde voluit (2—1) en thans is SC Voorae, dat nog steeds wordt getraind door Leen van der Heiden, aan de beurt om aangepakt te wor den. Ook Vlaardingen profi teert van misstappen van de concurrentie. thuis tegen Heerenveen en on derneemt SW de verre reis naar Veendam, schikking die permanent voor Daarentegen moet HVO In 3A de hoofdmacht bestemd zijn. Enige wissel van betekenis tol dusver, is die tussen Hennie Kuyten en Hugo Sluimer, die uit militaire dienst is en zeker in de zwartwitte aanval een lei dende rol kan gaan vervullen. Enige zorgen baart het midden veld, omdat het nogal aanval lend is ingesteld en bij verdedi gen de defensie te lang onder druk komt te staan. De thuis- beurt tegen WHS was daarvan een goed voorbeeld. Niettemin heeft het er alle schijn van dat Zwaluwen aan de beurt is om kampioen te worden. De volgende stap daartoe is De Zwerver thuis, dat afgelopen de eerste klas zal Excelsior M. zaterdag op eigen veld nog wel zich niet laten verleiden tot zijn eerste plek delen, niettemin geeft trainer Harry Bouquet nu al uiting aan zijn ideeèen om met HVO binnen enkele jaren te promoveren. Zaterdag staat een uitbeurt bij JAC op het programma en dat moet min-' stens op een gelijk spel uit draaien. In de afdeling behoort Sunlight weer tot de kandida ten voor de KNVB, getuige de drie overwinningen, maar ook Oude Maas, de tegenstander voor zaterdag, roert zich ge ducht met 3—0 bakzeil moest halen tegen Rijsoord. Derdeklasser Vlaardingen, dat spelers als Cees Westerhout en Huib Goos zag afreizen, lijkt in de broertjes Bongers een goede compensatie te hebben. Trainer Schiedam Hier en daar wordt schamper gelachen. Leedver maak. In Schiedam sinds jaren- verdeeld'in twee kampen - doet een wrang grapje de ronde: „Vol gend jaar hebben we weer een derby". Leedvermaak. SW, ui terlijk trots op zijn status als semiprof, is het mikpunt. De oor zaak: zes nederlagen op rij, met als absoluut dieptepunt de snel heid waarmee de équipe van Leo Halkes van de Wageningse Berg werd afgeduwd. De schiedamse eerste divisieclub, getergd door zoveel „tegenslag", zoekt naar oorzaken. 9 Ook voorzitter Maarten Eising, die zegt „Dit heb ik in al die jaren nog niet meege maakt Zo'n slechte competitiestart kan ik me niet herinneren. Zelfs in de eredivisie begonnen we beter." Ook toen - onder supervisie van Rinus Gosens - incasseerde SW forse nederlagen, „maar", klinkt het op Harga, „Wageningen is wel wat anders dan Ajax óf Feyenoord". Reden waarom Maarten Eising zegt „Dót er iets moet gaan gebeuren is zeker. M Maar wat? Elsing heeft zich2elf die vraag reeds vele malen gesteld. Pareert derhalve met een ogenschijnlijk „ingestudeerde" wedervraag: „Ik weet het niet Jij wel soms?" Een opsomming van taktische slip pertjes en het ontbreken van de broodno dige routine? Elsing: „Tja, 't zou kunnen, ook in mijn ogen komt het daar wel zo'n beetje op neer". Blijft het feit dat SW niet in staat is rich als een volwaardige, eerste divisie dub te presenteren. Men gist naar oorzaken, zon der echter openlijke fouten aan te stippen. Zeker is in elk geval dat de problemen begonnen op het moment dat toenmalige trainer Bob Maaskant zijn handtekening zette onder een kontrakt van de Bredase eredivisieclub NAC. SW verwijt Maas kant kiekeboe te hebben gespeeld, de Schiedammers aan het lijntje te hebben gehouden, maar de trainer zelf maakte tijdig kenbaar dat S.V.V. het volste recht had een opvolger te gaan zoeken. SW deed dit niet en werd daardoor pas in een laat stadium geconfronteerd met een trai- nersvakature. En prompt werd SW „afgeroomd". In na volging van Paul Roodnat, Theo van Tole do en Jan Coenen - die tussentijds afhaak ten - verdwenen meerdere spelers naar andere clubs. Sommige spelers kwamen voor SW nog „gunstig" terecht, maar voor Jan van der Velden (trainer HOV), Slobodan Du tin a (RVC), Maarten van Beek (SW-amateurs) en Kees Campen (CW) ving SW geen cent Al met al vertrok er nagenoeg een compleet elftal. Niet in alle gevallen treft SW schuld. Maar ten van Beek en John van der Spek kozen om aanvaardbare redenen voor het ama teurvoetbal. Dat diezelfde Van der Spek korte tijd later een kontrakt van het Rot terdamse Excelsior signeerde, druiste dan ook tegen de gemaakte „afspraken" in. Toch past het „geval" Van der Spek in het rijtje spelers dat vertrok omdat het aange boden kontrakt niet genoeg boven het amateurniveau uitstak. SVV's rechterver- dediger zei echter ja" tegen Excelsior dat het hem op alle mogelijke manieren ge makkelijk maakte. Ook financieel - en toen bleek dat studie en betaald voetbal best hand in hand konden gaan. SW lei echter na enige bedenktijd „nee" tegen-doelman Jan van der Velden. De Schiedammer, die zelfs op 35-jarige leef tijd nog de faam had een van de betere keepers uit de eerste divisie te rijn, eiste een kontrakt van 12 mille, maar werd trainer van HOV toen SW liet doorsche meren z6 ver niet te willen gaan. Maar omdat ook Kees Campen vertrok werd SW geconfronteerd met een keeperspro bleem. Eerste doelman werd tenslotte Sjaak Bouw meester van het Leidse LFC- Het resultaat er van is dat SW tweemaal drieduizend gulden dient te betalen aan de amateur, club en een basissalaris en reiskosten aan Sjaak Bouwmeester. Inclusief de sociale premies een bedrag waarvoor Jan van der Velden zou rijn gebleven. door Hans Soeters Ook Leen Warnaar (Eindhoven) en Jan Greoeneweg (NAC) werden weggelokt met hogere bedragen dan SW in eerste in stantie in het vooruitzicht had gesteld. Aanvankelijk leek ook Rinus Steenbergen te vertrekken, maar met het overschrij vingsformulier (naar HOV) op Groeneweg werd SW die tegenvaller in ieder geval bespaard. In. de meeste gevallen lijkt het er op dat SW een spelletje blufpoker heeft gespeeld. SW speculeerde er op dat de spelers niet zouden vertrekken. Toen dit wél gebeurde ging SW bij de haastig heropende onderhandelingen de mist in, Een zo onverwacht grote uittocht van spe lers had SW dan ook zeker niet verwacht. In elk geval voorzag de scouting niet in een aanvoer van zoveel nieuwe spelers. Een paniekerig telefoontje naar een be stuurslid van een andere club bezorgde SW te elfder ure een lijstje met namen, terwijl Leo Halkes eveneens twee Leidse spelers (Boumeester en Van Es) meenam. SWs blufpoker zonder „azen" duurde voort, want met stalen gezichten werd de zoveel nieuwe spelers tellende selectie ge presenteerd als „het nieuwe SW". De kreet van toen; „We hebben gezocht naar spelers met karakter". Maar ook andere tegenslag speelde SW parten. Wim Mulder, prompt gebombar deerd tot „routinier", moest nog vóór de competitie met een enkelblessure afhaken, terwijl Fred Meerhof door een liesoperatie nu pas kan gaan denken aan een rentree. Tegen het licht van alle reeds genoemde tegenvallers een tegenslag die „fataal" ge noemd wordt En temidden van de ontstane onrust dwingt Leo Halkes respekt af. Gemeend of niet, 'blijft de in het betaalde voetbal debuteren de trainer rotsvast geloven in betere tij- den. Hij weigert, zoals hij het zelf uitdrukt de handdoek te gooien zolang hij in zich zelf én in zijn spelers gelooft. Een selectie die zich niettemin verbijsterd afvraagt hoe dit allemaal kon gebeuren. Nog staat het bestuur achter de trainer, waarvan Maarten Elsing 2egt: „Hij heeft het er van ons allemaal verreweg het moeilijkst mee". Er klinkt zelfs iets van medeleven in de stem van SWs praeses. Daarom ontkent hij dat er op korte ter mijn ingrijpende maatregelen zijn te ver wachten. „We moeten op dit moment zeker geen paniek gaan zaaien", luidt de formu le. Elsing: „Wel zal er iets aan de opstelling gaan gebeuren en zullen we eens met de spelers moeten praten. We zullen eens flink gaan zeggen waar het op staat en dat er dan harde woorden zullen vallen is zeker. Héél harde woorden zelfs". Lo vende woorden daarentegen aan het adres van Leo Halkes, „want", zegt Elsing - ongetwijfeld terugblikkend naar de perio de dat Jan Bens bij SW de bons kreeg - „ik heb nog steeds niet van de trainer gehoord dat ie het niet meer riet ritten. Integendeel, hij heeft er het volste ver trouwen in", Een misplaatst vertrouwen of niet, daar draait het op Harga om. SW hoopt van niet, maar het lijkt een hoop die is geba seerd op het verdoezelen van de wat al te luchthartig opgeloste problemen. Nooit eerder werd SW zó hardhandig met de neus op de financiële feiten gedrukt. Nooit eerder ook werd bewezen dat een zuinig beleid geen basis hoeft te zijn voor conti nuering van het betaalde voetbal. Voor het eerst speelt op de achtergrond het spook van de degradatie naar de rijen van de amateurs, Als aanklacht tegen datzelfde amateurvoet bal hangt er in de kantine van SW een krantenknipsel, waaruit valt op te maken dat menige amateurclub financieel doet wat SW niet kan. Maar het lijkt bijna op een acte van onvermagen- En dus hoopt SW op betere tijden. De club die een ton ontving van CRM en bijna eenzelfde bedrag opstreek uit transfergel' den, maar verhoudingsgewijs een te ge ring bedrag investeerde, hoopt op een gunstige speling van het lot Immers, in het jaar dat Wageningen via een periodeti- tel promoveerde naar de eredivisie, pakte de ploeg van Frits Korbach ook uit een serie van negen wedstrijden slechts één punt Een schrale troost Of zoals Maarten Elsing zegt: „Je hoopt het natuurlijk wél, maar bij ons zie ik zoiets nog niet gebeure- wege van Die gewisseld voor Wapenaar. Van onze sportredactie Vlaardingen - Het Vlaardings Politie-elfta?, ingedeeld in de regionale overgangsklasse, leed ^™IJngers in zijn ouverture al een 3-2 gangsklasse ingedeeld bij Hü- nederlaag in en tegen Hilver sum. De thuisclub nam vlot een 2-0 voorsprong, waarna het ook nog 3-0 werd, eer Egbert van der Worp vlak voor rust - uit een actie met Keizer- waard en De Vree - de eer kon redden. In de tweede helft wa ren de Vlaardingers overwe gend sterker, desondanks leid de dat maar tot een goal. Van Keizerwaard uit een lob: 3-2. Over het algemeen was het een versum, KMNH (Middenmeer) Leiden, RSODA (Purmurend), RSODU (Driebergen). Het pro gramma ziet er als volgt uit: dinsdag 30 september: Vlaar- dingen-RSODU (Driebergen) om 14 uur op het complex van Fortuna aan de Marathonweg: dinsdag 1 oktober: RSODU (Drie bergen)-Vlaardingen (be kerwedstrijd); dinsdag 21 okto ber. Leideri-VIaardingen. hard en rommelig duel onder niet al te beste leiding. Het Vla ar dings team bestaat uit: doel Van der Burgt, achter De Groot, Cox, Paans en Manden maker, midden De Jong, Van der Worp en De Vree en voor Van Die, Keizerwaard en Pee- Tegen Hilversum werd halver- Van onze sportredactie Maassluis - Het eerste herenteam van de Maasssluise bockeyver- eniging Evergreen speelde in het kader van de strijd om de Josselin de Jonghbeker in Waalwijk. Spelend tegen Waal wijk II keken de Maassluizers bij rust tegen een 1-0 achter stand aan. In de tweede helft ging het heel wat beter bij Evergreen. Uit een voorzet van A de Wit scoorde D. Kom Colthof gelijk (1-1). Daarna was het P. "Wind- hausen, die Evergreen een 2-1 voorsprong bezorgde. Goed ver dedigend wist Evergreen deze voorsprong tot het einde te con solideren. Bij de A-jeugd speelden de jonr gens en meisjes van Evergreen tegen Rotterdam. De jongens wonnen met 1-0 en de meisjes verloren kansloos met 5-0. Van onze sportredaktie Schiedam DHS speelde gister avond de derde wedstrijd In de eigen nederlaagserie. Het Rot terdamse Sparta, dat overigens •net het C-elftaJ kwam, kon voor de rust niet imponeren. DHS hield het tot de rust goed bij (1-1). Op een tempoverhoging van Sparta in de tweede helft moest DHS echter het antwoord schuldig blijven. Sparta bepaal de toen in enkele minuten de -eindstand op 1—3, De negenhonderd toeschouwers zagen Sparta al snel de leiding nemen, Nauwelijks twee minu ien na het startsein van goed leidende Vlaardingse arbiter Auke ploeg stond DHS al ach ter. Wat te loconiek wegwerken bood de goed spelende Michel Valke de kans om doelman Jos Sparia te passeren: 0—1. DHS was echter niet van plan de partij zomaar uit handen te ge ven. De Schiedammers trokken ten aanval en kregen kansen. Een schot van Sjaak Suvaal werd ten koste van een corner nog gesmoord, maar na een klein half uur werd het aanval len beloond. Een onverwacht schot van Kees van Kralingen was doelman Joop Mom te machtig en via rijn handen was het 1—1. De Rotterdamse doelman kreeg meer werk te doen, want DHS bleef aandacht vragen. „Al misten wij Sjaak Lemen wel", meende trainer Aad van Huuk sloot. „We hadden nu te weinig snelheid in de ploeg". Voor rust werd er niet meer ges coord, hetgeen na de thee an ders zou worden. Sparta-trainer Huib Ruygrok had zijn conclu sie uit het spel van voor de rust getrokkea „Het is wel een Vriendschappelijk partijtje, maar je moet een prestatie blij ven leveren. Het werd echter te makkelijk opgevat en prompt word je met de neus op de feiten gedrukt". Sparta begon dan ook met een tempoverho ging, die DHS al gauw te veel was. Wel schoot Piet Roozen eerst nog rakelings over de lat, maar na vijftien minuten druk te het jonge Sparta het over wicht uit. Jo van Soest passeer de doelman Sparla (1—2) en nog geen vijf minuten later was het opnieuw raak. Ditmaal was het Hans Erkelens die snoei hard via de binnenkant van de paal inschoot: 1—3. Tussen die doelpunten in had Loek Bijl overigens ook al tegen de paal van DHS geschoten. Sparta liet het daarbij, ook al omdat laat ste man Henny Sla en doeman doelman verder sukses in de weg stonden. Zij konden steeds ingrijpen, ook al omdat Sparta wat al te solistische speelde. Wijziging m de stand kwam er derhalve niet meer, want aan vallend was voor DHS niets meer weggelegd. „We wilden wel aanvallen", aldus trainer Van Huuksloot. „Sparta had ons echter zwaar in de greep, we kwamen er niet meer aan". De Nederlaagserie, met als in zet de Kappe Schlekarton bo kaal wordt a.s. woensdag I ok tober voortgezet DHS is dan gastheer van de Rotterdamse eredivisionist Excelsior. gretig anvalsspeL De kwaal bij de tricolores is nog steeds het spel niet te kunnen maken en daarvan getuigde afgelopen za terdag de thuisbeurt tegen De Zwervers. Trainer Teun Gxoe- neveld heeft het mes in zijn équipe gezet, omdat hij mak kers in de hoofdmacht wil die naar hem luisteren. NSW. nauwelijks bekomen van de 9—0 nederlaag tegen IJssel- meervogels, zal een op revan che belust Excelsior M. op ei- gen grond niet kunnen tegen houden. Het Schiedamse PPSC zit wél in de top van 2A maar realiteit is nu al dat Volendam kampioenskandidaat nummer één is. De formatie van ex se- mi-profs speelde twee jaar te rug nog in de vierde klas. De Schiedammers gaan zaterdag naar Zuidvogels. Overig programma zaterdag clubs: HBSS-SV35, DEV- JOTSB, MW'27—Naaldwijk, Hoekse BoysDUNO, GS- S-SV Rijnmond, DVO'32-FC Van onze sportredactie Hoek van Holland Voor de vereniging in de promotieklas (en hoger) begint deze week de nieuwe volleybalcompetitie. Dat betekent voor twee ffest- landse verenigingen een nieu we start. Voor GVC, dat zich al een vaste plaats in de pre motisklas heeft verworven, en voor Verburch, een nieuweling in de hogere voHeybalregionea. GVC zal in de eerste wedstrijd nog geen gebruik maken van de nieuwe Westlandhal, want de 's-Gravenzanders spelen vrij dagavond uit tegen LUSV. De ■wedstrijd begint om acht uur in de Leidse Universiteitshal GVC is gezien de prestaties van vorig seizoen en de goede voor bereiding favoriet Dat moet dan wel de volle drie competi- tiepunten opleveren, wanneer de volgelingen van trainer/- coach Maart van der Hout ten minste ernst willen maken van een hoge klassering en eventue le promotiekansen. De Westlandhal in 's-Gravenzan- de biedt overigens vrijdag avond toch wel volleybal van behoorlijk niveau. Totdat het „eigen" gemeenschapshuis ge reed is, maakt het herenteam van Verburch namelijk, ook ge bruik van de Westlandhal. De Poeldijkse heren kunnen er vrijdagavond om half negen al direct flink tegenaan, want de bezoekers is niemand minder dan Zevenklappers. De ploeg uit Zevenhuizen eindigde vong seizoen in de kopgroep en zal er zeker op gebrand zijn om tegen debutant Verburch de volle winst te pakken. Ton VorstBnbos had er niet op gerekend, maar toont verheugd zijn pas veroverde voetbalschoenen. Schiedam Natuurlijk had Ton Vorstenbos lie ver nog rijn prijs gevierd met een overwinning. De middenvelder van Hennes DVS, die gister avond uit handen van Frans van Rijs berg en een paar Patrick voetbalschoenen kreeg overhan digd, vernam afgelopen zondag dat hij door de verslaggever van deze krant was aangewezen als de winnaar. De nederlaag tegen RVC (0-1) nam iets van de vreugde weg, maar getuige Tons verbaasde reac tie had hij er zeker niet op gerekend. Maar verdiend was het wel. Hermes DVS speelde tegen de ploeg van Berry Jarae vooral aanval lend weinig overtuigend, zodat de keuze wel moest vallen op een middenvelder of een verde diger. Het werd tenslotte Ton Vorstenbos, die door een sterke tweede helft de beslissing in zijn voordeel forceerde. Na Hans Ver hart (RKWIK) en Henk ScharlOQ (HBSS), resp, doelman en laatste verdediger, nu dus een middenvelder. En net als Hans Verhart ooit contractspeler was in het Rotterdamse Spar ta, blikt ook Ton Vorstenbos terug naar een semiprof loopbaan bij eerst SW en later FC Dordrecht. Ook het komende weekeinde wordt weer een club uit het Waterweggebied uitgeloot, De wedstrijd van de betreffende dub wordt bezocht door een verslaggever van deze krant, die om een eerlijke „competitie" te waarborgen pas na de wedstrijd de loting bekend maakt De voetbalschoenen komen vervolgens terecht bij de speler die zich in die wedstrijd onderscheidt van zijn medespe lers. Dat dit dus niet altijd de maker van een of meerdere doelpunten hoeft te zijn is duidelijk. Een belangrijk aspect is de gedraging van de speler tijdens de volle negentig minuten dus óók de sportiviteit evenals de inzet, die van doorslaggevende betekenis kan zijn, 'De actie, die is opgezet in samenwerking met Sporthuis Passage in Schiedam en de firma Patrick, duurt 26 competitieweken, met een we kelijkse prijs van een paar voetbalschoenen ter waarde van zestig gulden. Alle standaardelftal len van de clubs uit het Waterweggebied (Schie dam, Vlaardingen, Maassluis, Maasland en Hoek van Holland) nemen automatisch deel aan de wekelijkse loting.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 5