III I Reuzen platform bina klaar BS Zestig jaar lid van het KonNederlands Zangersverbond 'STUUR DEN UYL DE WOESTIJN IN' v r „Tegen indeling bij Rijnmond'9 st Kamerlid Geurtsen (WD): Stereo platenspeler PHILIPS 22 RH 732 Ontmoetings centrum Open huis bij bedrijf WO wM'K Maaslandse confessionelen: Geen kat aan de stoeprand Jazz in Quibus Soos voor beginnende tieners WOENSDAG 1 OKTOBER 1975 Ja:a de Vogel Schiedam Jan de Vogel is een Schiedammer, Ge boren in 1895, een goed jaar, dat is zeker. Hij is niet zomaar een stadge noot die hier al een paar jaartjes woont, nee, ie mand die geboren werd in de voormalige Lou- ronstraat (nu bekend als St Janshof) en die de stad in al haar episodes heeft meegemaakt. De geschiedenis van Jan de Vogel aanhorend is hij eigelijk meer zanger, filosoof en levensgenie ter, dan timmerman, 2ijn toe- malige broodnodige bezigheid. De Vogel als timmerman. Eigen lijk een verhaal apart. Een hoogtepunt hieruit was onget wijfeld het bouwen van (tDe Schulp", in 1927 door de Vogel gerealiseerd als concertgebouw in het destijds bekende Sterren- bos. De burgerij van Schiedam had toen 1200,- bijeenge bracht om deze bouw mogelijk te maken, een voor die tyd geweldige som geld Jan de Vogel begon als bariton- zanger en kon zich door zijn werkzaamheden tot de notabe len van Schiedam gaan reke nen, Geen overbodige luxe in blijft zingen door Gerard v.d. Heuvel 1870 piston in de „Schiedamse succes en hij zal de mannen- en we nu nog geen opvolger Schutterij") en ontmoette in zang niet meer loslaten. hebben" 1914 Cornelia van Schie. Een Bij elkaar heeft Jan de Vogel zo'n Positievere geluiden bij de foto's kuis, maar zeer levenslustige deerne en lid van „Het Ge mengd koor". Voor Jan de Vo gel bleek zij het meisje van de zangvereniging en dat is het nu nog. Hij bracht twee dochters groot met weinig muzikale kwa liteiten, Jan de Vogel: „Bij het vatenwassen zongen ze eens het „Gloria in Excelsis Deo" en toen dacht iedereen aan luchta larm, Ze zijn toen maar ge stopt". 500 werken ingestudeerd en uit gevoerd. Nu is hij al zo'n 30 jaar lid van Rotte's Mannen koor uit Rotterdam en bekent daar zijn mooiste herinneringen aan te bewaren. De Vogel: „Met Rotte's Mannen koor, onder dirigent Jos Vran- ken, heb ik gelijk twee van de van Hotte's reis. „Dat zijn de hoogtepunten in mijn leven", zegt .de vitale Schiedammer. hebben beziggehoudenen en zegt: „De jeugd moeten we weer kunnen boeien. Ze moeten lid worden van deze verenigin gen, anders sterven ze straks uit". „Ook de uitvoering van werken Jan de Vogel is het prototype van als de „Soldatenmis" van Mar-' de Schiedammer. Geen gezeur, tunue," Oedipus Rex" en „Ge nesis" van Henk Ba dings heb ben een geweldige indruk op me gemaakt". fijnste dingen in mijn leven ge- De pur-sang mannenkoorliefheb- een tijd waarin man nog wij jan de Vogel en ringen. Een regi- klassebewust was. Mannenkoor „Orpheus" bijvoorbeeld. On derwijzers, distillateurs en hoge ambtenaren vormden het leden bestand en met dit elitegroepje ging de toondertijd hondsbruta le De Vogel zich bemoeien, als eerste lid dat de kost met zijn handen moest verdienen. Hij kwam uit een gezin met twee kinderen (vader speelde rond ment plakboeken passeert de revue. De Vogel als bestuurslid van „Orpheus" als solist, als organisator in ieder geval ge kiekt met allerlei belangrijke ber heeft ook wel kritiek. Daar bij wijst hij het repertoire van de mannenkoren aan als schul dige bij de geringe publieke belangstelling. „Er is momen teel bij de jeugd een grote hang naar vroeger. Toen had je, wat De Vogel schrijft nu zijn mei noemd. Met Jos Vranken heb ik meer dan veertig jaar gewerkt Ik heb onder veel dirigenten gezongen. Bernard Diamant Eduard Flipse, Roberto Benzi, maar van Jos Vranken heb ik het meest gehouden. Toen die overleed heb ik gewoon zitten huilen". mensen. Juni 1915 zong hij zijn De Vogel kijkt voor zich uit als eerste werk: „Die Jahreszei- haalt hij de beeltenis van zijn ten", uitgevoerd in gebouw „maestro" terug in zijn herinne- „Odeon" (daar staat nu het ring en hij zegt wat teleurge- Hij laat een hele serie titels en postkantoor) m.m.v. het Re si- steld: „Jammer dat zijn zoon namen van componisten zien dentieorkest Voor de Vogel een een vies spelletje heeft gespeeld die zich met dat soort muziek recht door zee en geen blad voor de mond. Onze fotograaf bijvoorbeeld wordt voor een in de buurt actieve Jehovagetuige aangezien en moet zich verdedi gen, „De verhalen van die lui ken ik al", zegt hij afwerend, „al zijn ze wel actiever dan de predikanten hier. In oktober vorig jaar zei die van ons, tot ziens..., hij moet nog komen". wij noemden, de Liedertafelmu- ziek. Lekker romantisch, goed in het gehoorliggende luister- muziek. Dat kan gemakkelijk weer terugkomen". res. In tachtig jaar heeft hij veel meegemaakt en samen met Ccrry kan hij vele bladen vul len. Vooral over de mannei zang waar hij al zestig jaar de* van uitmaakt en waar zij al die jen de woaei. jaren naar luistert. En hij blijft Jen ae ™??1' zingen. Een gelukkig mens Sen gelukkig ftiens Maasland „Ik heb er begrip voor, dat de GD A-par tijen geen verkiezingen aandurven, zolang hun on derling gekibbel over de mate, waarin de openbaar heid besloten zal moeten blijven, voortduurt." Aldus het VVD-Tweede Kamerlid mr. Aart Geurtsen tij dens een bijeenkomst in zijn woonplaats Maasland. „Dat neemt echter niet weg, dat zij, als zij aan bet voorgestelde beleid hun medewerking blijven verle nen, daaraan mede schuldig zullen zijn." Mr. Geurtsen zei veel bezwaar te hebben tegen de onlangs aange boden begroting voor 1976. Hij kraakte vooral de aanpak van de regering betreffende de in flatie, de werkloosheid en de werkgelegenheid. Over de sti mulering van zeven miljard ter bevordering van de werkgele genheid zei Geurtsen: „Acht honderd miljoen wordt verkre gen door de BTW-verhoging pas op 1 juli 1976 te latenin- gaan. Als dat als een verlaging van de lasten wordtaangediend, zou een tariefsverlaging met in»J gang van 1 juli dan als een verzwaring zijn aangemerkt? De wisseltruc is te doorzichtig om erin te stinkenaldus het kamerlid. Geurtsen, liet er evenals zijn frac tievoorzitter Wiegel geen twijfel over bestaan dat deze regering beter op kan stappen. „De be groting voor 1976 kan aanlei ding zijn tot een echt keerpunt: het terugkomen van het diepte punt, waarin onze economie door een heksenjacht op de on- dememer en een niets en nie mand ontziende stokpaardenga lop is komen te verkeren. Nog kan ten halve gekeerd worden," aldus Geurtsen. „Wie echter vindt dat hij met Den Uyl moet blijven dwalen, verdient niet beter dan straks samen met hem in de woestijn gestuurd te worden." type 22 GF 660. Volautomatische speler compleet met 2 boxen van 12 watt. P.U. met 4 snelheden, gedempte armlift. Verkoopprijs 699, BIJ BOOGAARD weer üit voorraad leverbaar. 6*. 2x 18 watt vermogen verkoopprijs 835.- bij BOOGAARD VI aardingen In het Out- moeting scentrum West zijn deze maand allerlei activiteiten begonnen voor jong en oud. Om te beginnen met klaverjas sen: donderdagavond om acht uur kan men hier voor deze kaartsport te recht. De klaverjasavon- den worden eens in de twee weken gehouden. De eerstvolgende bijeen komst is op 2 oktober. Er kan ook gedanst worden in het ontmoetingscen trum. ledereen die zin heeft kan elke woensdag avond binnenvallen voor wat dansjes. Een dame plus heer zullen hen die danskunst nog niet of niet meer helemaal onder de knie hebben het een en ander bijleren. Vanaf acht uur zijn danslusti- gen,welk om... Op dinsdagmorgen, woens dagavond en donderdag middag kunnen liefheb bers bezig zijn binnen de Kreatoer groep. De mees te groepen rijn volge boekt maar eventuele gegadigden kunnen nog geplaatst worden op don derdagmiddag tussen half twee en half vier. Voor ouders met kinde ren is een kinderoppas aanwezig. Naailessen zijn er ook. ZeU worden gegeven op'Ü maandagavond, dinsdag middag, woensdagmor gen en donderdagmid dag. Er is nog plaats vooi mensen die op woensdag willen meedoen. De Huisvrouwengymnas- tiek begint elke donder dagochtend om half tien en later op de morgen nog een keer om half elf. Tenslotte draait op elke vrijdag- en zaterdag avond de soos op volle toeren. Dit dan in socië teit Candlelicht De vrij dagavonden zijn met na me voor de jongelui tus sen dertien en zestien jaar. Op zaterdagavond komen de ouderen aan bod. ;<,V Maasland - Het voorstel van de regering om Maasland bij de nieuwe provincie-indeling bij Rijnmond te voegen, is voor de plaatselijke besturen van CHÜ, ARP en KVP aanleiding om een open. vergadering te houden De confessionele partijen menen, dat indeling bij Rijn mond een directe aanval op het voortbestaan van Maasland als zelfstandige gemeente is. Tegen inlij ving bij Rijnmond protesteerden eerder al het overle gorgaan Westland, het gemeentebestuur, alsook be drijf van Lely Industries. Dit bedrijf van landbouw machines heeft zelfs gedreigd met emigratie naar het buitenland, als Maasland tot Rijnmond zou gaan behoren. De werkgelegenheid van duizend man is hiermee op de tocht komen te staan. Het provinciale statenlid W. T. van den Berg (Boeren Partij) heeft G. S. ondertussen gevraagd die onzekerheid weg te nemen en aangedrongen om Maasland bij Den Haag in te delen. Ook de drie Maaslandse confessionele partijen dringen hierop aan. Tijdens de speciale vergadering zullen zij hun standpunten naar voren brengen. Spreker is oud-minister Beemink, die destijds als minister van binnenlandse zaken zeer nauw bij de nieuwe indeling betrokken is geweest. Tevens is er gelegenheid om vragen over het onderwerp te stellen. De bijeenkomst staat voor alle belangstellenden open en wordt ge houden op woensdag 8 oktober in het Trefpunt De aanvang is om 20 uur. Schiedam Henny Om komt niet naar het zol dertheater In de Teer- stoof. De toneel produktie „Een kat aan de stoe prand", die op vrijdag en zaterdag zou spelen, vindt geen doorgang. Er zijn moeilijkheden met het plaatsen van de vele decors. Of er andere voorstellingen zullen wor den geprogrammeerd is niet bekend. Zaterdagmiddag zal voor 't eerst een Schiedams pop. pentheater optreden. AI en Valery Preston komen met het programma ,X>e verloren kroon". Kaartjes kunnen worden gereser veerd bij het VVV (tel. 266000). Aanvang 14.30. Schiedam In de Quibus aan de Lange Haven spoelt vrijdag vanaf 21,30 uur Complete Union, het huisorkest van de Rotter damse jazzclub B-14, Vrij entree. Yiaardingen Binnen kort wordt een in Vlaar- dingen gemaakt gaspro- duktie-platform naar de Noordree verscheept. Als dit platform ge bruiksklaar is kan in de Nederlandse sector van de Noordzee worden be gonnen met de gaswin ning. Het platform is bij de HVO in Viaardingen gebouwd. Ho'.;veel het kost wil HVO uit eoncurrentle-overwegingen niet vertellen, het loopt echter in de vele miljoenen. In deze branche off-shore heet wordt flink gestreden om de markt. Daarom wil HVO ook niet kwijt hoeveel manuren in de bouw zijn gestoken. Begin dit jaar is de produktie van het enorme platform begonnen op een verharde bouwplaats, een investering voor de off-sho re werkzaamheden. Over twee weken begint de zogenaamde load-out; de te waterlating. Het platform wordt dan in drie de len op pontons geplaatst, waar na de verscheping gaat begin nen. Een gedeelte, dat rust op vier, pijlers komt op een ponton, een tweede ook op vier pijlers komt op een ander. Het derde gedeel te, de verblijven voor de be manning komt opeen derde ponton. Op de Noordzee wor den de delen aan elkaar gezet Op het bemanningsgedeelte be vindt zich tevens een helicop- terdek. Het is voor het eerst dat HVO een compleet platform bouwt De laatste hand wordt aan het gas- produktie-platform gelegd. Pennzil» een Amerikaanse maatschappij, neemt het in ge bruik op de Nederlandse sector die wordt beheerd door de North-Winning Group, een con sortium van een aantal onder nemingen. Zaterdag houdt HVO aan de Schiedamsedijk open huis. Tus sen tien en twaalf uur kan het personeel en andere belangstel lenden het immense platform van top tot teen bekijken. Viaardingen In het buurtcen trum De Haven aan het Wees huisplein wordt morgenavond voor het eerst 3n het wintersei zoen een soosavond gehouden voor meisjes en jongens van elf, twaalf en dertien jaar. Het begint om half acht en duurt tot half tien. In die tijd kan er gebabbeld, geknutseld of ge. danst worden- KORTE HOOGSTRAAT 15 Vlaardingan, Tol. 343714

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 3