lid binnen s college SCHIEDAMSCHE COURANT Veel enthousiasme voor heroprichten PvdA en PPR protesteren tegen Spanje Hoeks echtpaar gaat (her)trouwen Bijzondere gast Collé gepasseerd als loco burgemeester Hein de DE SINT EN VAN DALE CÈdTfel 1*5® 51 rl W aakhond voor Eerste paal soc. werkplaats Goudriaan en WD: vuurwerk Koster daklozen Op kosten van Joegoslavië Snel plannen maken voor ÏJsselhoeve Donderdag 2 oktober 1975- Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendiensi 144144 ONAFHANKELIJK DAGBLAD _100ste jaargang no. 25419_e PAGINA'S SCHIEDAM EN KETHEL Het wat achteraf 'gelegen Buizenwater in Vlaardin gen heeft een bijzondere gast: een echte stoom* sleepboot, zoals ze vroe ger bij bosjes de Neder landse watere bevoeren. Aanvankelijk viel de boot niemand op. Pas de laat ste maanden beginnen voorbijgangers in de ga ten te krijgen, dat, het niet een doorsnee-eigen tijds vaartuig is dat daar ligt. Dat komt waar schijnlijk omdat het schip door de inspannin gen van de eigenaar steeds opvallender en fraaier Ugt te worden. Het uit 1927 daterende slepertje is eigendom van de Vlaardinger P. Molen dijk. De man is bezeten van zijn aanwinst en is nu al weer bijna twee jaar in touw om het schip in zijn authentieke staat terug te brengen. Nog een dikke maand en hij heeft een volwaardige origineel pleziervaartuig voor al zijn geploeter te ruggekregen! De enige concessie die hij bij zijn restauratiewerk aan deze tijd heeft gedaan is het aanbrengen van een koel kast, een wc en een radio. Vlaardïngen De fracties van de PvdA en PPR in de gemeenteraad hebben gisteren een telegram verstuurd aan de Spaan se ambassadeur, waarin zij hun afschuw uitspre ken over de executies van vijf mannen afgelo pen zaterdag. De andere partijen in de raad heb ben zich niet bij dit pro test aangesloten. KVP-er Van" der Linden: „Het is wat „overdome" om nu weer' te proteste ren. We hebben dat zater dag al gedaan." Die me ning werd gedeeld door de PCG- en WD-fraktïe- „Ons protest tegen die executies hebben we al laten horen. Het zou zin* nïger zijn om nu op een wat breder terrein wat te doen", aldus Jan Madem (WD). De PPR hoopt dat de protesten nu niet zul len verstillen. Er wordt in progressieve kringen over gedacht andere ac ties te ondernemen. Vandaag is in veel bedrij ven een staking van twee minuten gehouden. Pv- dA-raadslid Wim Prins: „Eigenlijk zouden we een uur langer door moeten werken. Het geld wat we daarmee verdienen zou den we over moeten ma ken aan Aecion Fuego". Deze groep spant zich in voor de nabestaanden van slachtoffers van het dictatoriale Franco-regi me (Accion Fuego, Ut recht, giro 2 Vlaardïngen In de ge1 me enter aad worden te vaak moeilijke woorden gebruikt. De raadsleden weten dat zelf ook. Nieu weling Van Rijn, kers verse "VVD-er, wenste te recht wijziging van" een moeilijk woord in een voor een ieder begrijpe lijke. Hans Versluijs, fractielei der van de PvdA betrap te later op de avond WD-er Quast terecht op het gebruik van difficüële termen (moeilijke woor- v>den) en viel Quast in de L~ - rede, interrumperen dus. Burgemeester Kieboom had de oplossing klaar. Alle raadsleden moeten op hun verlanglijstje voor Sint Nicolaas (een prioriteiten-epistel) het woordenboek van Van Dale zetten, zodat zij na 5 december in begrijpelij ker taal kunnen commu niceren (praten, dus). k5V/J.J.vFA/J.Jl deur van wethouder' Hein de Koster steekt zijn tong uit. naar Schiedam, omdat deze stad nooit iets deed aan "de opvang van dak- en thuislozen. Op de achtergrond het gisteren geopende pand, waar iedereen met hem-mag meeden ken "over dit probleem en andere zaken. Vlaardingen Een voorstel om In Holy een keet te plaatsen voor de inspraakprocedure voor het centrumgebied Holy- Noord is gisteravond in de ge meenteraad aanleiding geweest voor onverwacht vuurwerk. Het ging tassen wethouder Bas Goudriaan en de WD-fractie. Mevrouw Van Toor wilde wat financiële details weten van het voorstel. Goudriaan gaf daar géén duidelijk antwoord op. Het geheel werd door beide partijen grappend afgedaan. Mevrouw Bleeker (ook WD), nam dat niet en greep in. De wethouder kon zijn antwoord daardoor niet afmaken. Burgemeester Kiehoom: „We moeten erkennen dat dingen te laat zijn aangekaart. Daardoor krijg je een tweeslachtige situa tie. Een voorstel wordt zo snel mogelijk voorbereid vanwege de noodzaak. Het nadeel is ech ter dat juist door die haast er te weinig informatie op detail punten kan worden gegeven." Kieboom vindt dat daar iets aan moet gebeuren. De interne or ganisatie op bet stadhuis dient te worden verbeterd. Over de ontaarde grappende afhande ling zei Kieboom nog: „Wij zijn hier niet om een cabaretvoor stelling op te voeren. Daar zijn andere mensen en betere plaat sen voor dan de gemeente raad". Schiedam Als een prinses in een oud sprookje is de reeds anderhalf jaar slapende Gemeen schappelijke Schoolraad deze week wakker ge maakt. Bijna 30 potentiële kandidaten hebben zich voor de nieuwe raad aangemeld. Onmiddellijk nadat voor een publiek van ongeveer honderd ouders, leraren, onderwijzers en kleu terleidsters onder meer was verteld hoe goed een soortgelijke raad al vier jaar lang in Vlaardin gen draait. Dat gebeurde allemaal op een bijeenkomst in het stadskantoor, waar ook diverse personeelsleden in het openbaar onderwijs van Schiedam het hoe en waarom van een dergelijk adviesorgaan uit voerig uitlegden. Wethouder Clara Visbeen-Stroman schitterde hier bij door afwezigheid. Aan haar is het om binnen kort te beslissen wat er met de reeds bestaande maar ingedutte schoolraad gaat gebeuren. Het kan zijn dat deze geliquideert wordt of dat de nieuwe raad de oude moet aanvullen. "In dat laatste geval moeten er wel de nodige veranderingen komen anders raken we weer op hetzelfde zijspoor", meent Vincent Broeke voor zitter van de werkgroep die de nieuwe raad voorbereid heeft Deze zal gaan bestaan uit ongeveer 21 leden, waarin ouders en onderwij zend personeel vertegenwoordigd zullen rijn. Dit gespreksforum zal zich in de toekomst onder meer bezig gaan houden met de onderwijsver nieuwing, veiligheidvoorzieningen, kleuterscho len waar ondanks de wettelijke voorschriften geen zandbak bij is en een lijst van andere zaken waar wij in de krant van dinsdag 30 september al een kleine greep uit meldden. Eerst moet de organisatie van de raad rond ko men. Eén van de moeilijkheden daarbij is de vraag hoeveel de gemeente finaneiëel wil bijdra gen. OUDERRAAD Een ander punt dat de nieuwe raad gaat bestude ren is de bestaansmogelijkheid van ouderraden, zoals er in Vlaardingen reeds drie van draaien. Het ontbreken van dergelijke raden is de reden dat de eerste Schïedamse schoolraad is gestrand. Zo n ouderraad is als het ware het doorgeefluik tussen ouders en schoolraad" aldus een ambte naar die bij de schoolraad in Vlaardingen nauw is betrokken. Vincent Broeke hierover: "Persoonlijk neig ik ernaar in de toekomst zoiets in te bouwen. Het voordeel ervan is dat er een extra platform komt Het kan (jghter ook belemmerend wer- ken". Vlaardingen De boerderij IJs- selhoeve raakt steeds verder In verval. Sloop dreigt voor het bouwvallige geheel in Holy- Noord, Gisteravond was het onderwerp van gesprek in de gemeenteraad. Wethouder Bas Goudriaan wil „alle zeilen bij zetten om op zeer korte termijn tot een oplossing te komen". Hij is voorstander van sloop onder de huidige omstandighe den. De boerderij moei 100.000 gulden per jaar opbrengen. „Als dat niet haalbaar is, komt het te kort aan inkomsten op kosten van de gemeenschap", aldus PvdA-er Peet Drop pert. Goud riaan is het daarmee eens. Het zou ten koste kunnen gaan van de sociale woningbouw in Holy. Morgen voert hij afrondende besprekingen bij overheidsin stellingen om dat bedrag tot 60.000 gulden terug te brengen. Er rijn plannen voor de boerde rij; met name IJsselhoeve-acti- viste Bakker-Jantsson heeft zich daarvoor ingezet. Haar plannen zijn door de gemeente niet in dank afgenomen. Voor de boerderij rijn verschillende kandidaten; Youth for Christ, het NTVON en de horeca. Met hsh rijn besprekingen gevoerd. Marga en Dirk: vandaag naar Plitvice Maassluis Op maandag 6 oktober om 3 uur zal wethouder mevrouw Greet van Eck-Grootveld op een terrein tussen de Industrieweg en de P. J. Troelstraweg de eerste paal slaan van de nieuwe werkplaats voor het Bedrijf voor Gemeentelijke Sociale x Werkvoorziening. Schiedam Een tehuis voor daklozen moet in Schiedam toch mogelijk rijn, vindt - kunstenaar Hein de Koster, en daarom heeft hij gisteren in de Laurens Costerstraat 16b in Schiedam zijn Krities Centrum geopend. Het is de bedoeling, dat in dit pand een' werkgroep van twintig mensen (voorname lijk jongeren) gaat denken over plaatselijke problemen, vooral op sociaal-cultureel en op planlogisch gebied. Het eerste punt dat aan de orde komt is het ontbreken van een thuis voor dak- en thuislozen. Ofwel: een op vangcentrum voor mensen, die voor een onbepaalde tijd uit huis verdreven of uit huis gevlucht zijn. Iets wat volgens De'Koster dagelijks in Schiedam voorkomt. In deze stad ontbreekt volgens hem een Sosjale Joenit, een Jongeren Advies Centrum (JAC) en een goed functio nerend Leger des Heils. Daarom zal de samenle vingsopbouw gecoördineerd moeten worden, vindt hij. En dat zou dan kunnen in het-Krities .Centrum.Hein de Koster hoopt zo uiteinde lijk te komen tot een op vangcentrum voor thuislo zen. Schiedam De enige communistische wet houder in het Schiedam- se college, Eef Collé zou overwegen op te stap pen. Nauwelijks twee dagen na de benoeming van Keïnier Scheeres tot opvolger van Cor Bol- mers is er namelijk on enigheid ontstaan over de functie van loco-bur gemeester. Als oudste wethouder zou CoUé hiervoor In aanmerking komen. Hij is echter door al zijn collega's en burgemeester Lems ge passeerd ten gunste van Scheeres. Het aanwijzen van de „nieuwko mer" als loco-burgemeester zal- niet de reden rijn waarom Col lé denkt aan ontslagname, maar wel de aanleiding. Er heerst sinds hei nieuwe ge meentebestuur in september vorig jaar werd gekozen een geprikkelde stemming op hel stadskantoor. Nu Bolmers is vertrokken is Collé nog de enige wethouder van de „oudere garde". Een groot deel van de PvdA ziet hem liever vertrekken omdat wordt getwij feld aan zijn capaciteiten. Daarbij zou echter het hele pro gram college (PvdA/PPE/CPN) uiteenvallen. Zonder de CPN is er geen meerderheid meer voor Jinks". De vervanging van Col lé door een andere communist (bijvoorbeeld het tweede raad slid voor de CPN Aad de "Wolf) lijkt onmogelijk. Officieel luidt de" verklaring van het college - bij monde van wethouder., vanivoorlichting 'Hans Van' der Wilk - dat men de functie van loco-burgemees ter aan een PvdA'er heeft toe gekend (dus Scheeres) omdat deze partij de grootste is in de raad- Van der Wilk: „Het is gebeurd mede op basis van de Schïe damse situatie. Het gaat niet om de principes. Deze benoe ming weerspiegelt meer de ver houdingen binnen de raad". ONTHOUDEN Eef Collé, die de portefeuilles so ciale zaken en volksgezondheid onder zich heeft, heeft zich van stemming onthouden toen over de functie van loco werd ge stemd. De vijf andere leden van het college waren unaniem voor Scheeres. - Eet Colfe. gepas- ReinierScheeres, ge- seërd..kozen tot loco. i"+ vallen uit te nodigen alleen maar een teken van interna tionale verbroedering', hoe wel men onmiddellijk daar aan toevoegt dat dat wat gezwollen klinkt Zeker uit de mond van iemand van een nationaal verkeersbu reau. Hoogtepunt van de fcestweek is een soort (her>- trouwpartij aan de voet van een der grootste watervallen nabij Plitvice. Dirk en Marga Sonneveld zijn uitgekozen omdat toevallig iemand van het verkeersbu reau het personeelskrantje van Shell (waar Marga werkt) in handen kreeg en daarin hun trouwfoto zag staan. „Het komt goed uit", aldus Dirk, „want van een huwelijksreis is het niet ge komen omdat we toen het huis moesten verbouwen". Hoek van Holland De 22-ja- rige Hoekse bloem binder Dirk Sonneveld en zijn 19- jaxige vrouw Marga rijn vanmorgen op uitnodiging van het Joegoslavisch ver keersbureau vertrokken naar het nationale park var» Plitvice, waar deze week een internationale culturele ma nifestatie wordt gehouden. Enkele tientallen echtparen uit meer dan twaalf landen rijn dit jaar de gelukkigen die een week lang op kosten van de Joegoslavische overheid een bijzondere vakantie mo gen houden. De enige ver- plichting die het echtpaar Sonneveld heeft is dat men regelmatig in Volendams costuum moet opdraven. Volgens het verkeersbureau is het initiatief om jaarlijks een aantal buitenlandse echtparen naar het nationale park en de beroemde water- Collé ontweek gisteren de vraag van onze kant of hij enige con sequenties aan de benoeming zou verbinden. Niet bepaald enthousiast zei hij: „Hot college heeft nu eenmaal stelling genomen. Ik heb geen lange tenen. Het gaat niet altijd op dat de oudste wethouder loco wordt. Men kan een ander kiezen. Wat anderen er van denken weet ik niet", aldus de wethouder. De geruchten over het vertrek van Collé spelen al sind3 eind vorig jaar. De wethouder is toen een lange tijd met ziekte verlof gegaan, maar, keerde toch weer terug op zijn post.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 1