De 1 iiirger heeft bar weineg belangstelling voor Europa Altitude in Lijnbaan Orgel- en fluitspel Land-en uinhouwonderwijs inde lift Eervolle plaatsen voor bloemschikkers Calyx in de Tempel Nieuwland krijgt boom terug Bezoek de glazenier Theo Schoenmakersvoorzitter van beweging voor Europese eenwording: Ruilbeurs Nieuwe school in Maasland officieel geopend VRIJDAG 3 OKTOBER 1975 3 Schiedam „Van de drie grote mogendhe den is China eigenlijk de enige, die warm loopt voor Europese eenwording. En die sympathie voor de Europese beweging is dan nog gegrondvest op de niet terechte hoop dat één Europa straks een bondge noot zal zijn in het verweer tegen het Moskou-communisme. Ook Rusland stelt zich gereserveerd op te genover Europese integratie^ want dat land voelt zich nu al te veel ingekapseld door niet-communistische landen die kunnen be schikken over atoombommen. Dan is er ook nog Amerika, maar de VS pleiten ook bepaald niet voor eenwording in ons we relddeel, omdat zij na de oorlog ontdekt hebben dat Europese landen het ook oneens kunnen zijn met Amerika". Voorgaande uitspraken zijn afkomstig van Theo Schoenmakers (22), een rap pratende Schiedamse stu dent Nederlands, die mor genmiddag in Rotterdams concertgebouw Be Doelen zal worden ingeluid als voorzitter van de Neder landse Jongerenraad der werelddeel leeft, heeft de JEB een schoolmarathon op touw gezet. Op veel middel bare scholen in Nederland komen vertegenwoordigers van de Jongerenraad in be paalde lesuren praten met de leerlingen. Duidelijk wordt dan gemaakt wat het verschil is tussen een geo grafisch Europa en een so ciaal-economisch Europa Theo Schoenmakers: „Het centrale Europese gezag, wat er moet komen, mag niet de landen als basis aan vaarden. Rekening moet worden gehouden met de kleinste minderheden van de bevolking. Vandaar ook, dat bijvoorbeeld de Basken achter de ideeën van de EB staan. Maar zoals de zaak nu ligt, zal de EEG zich wel hoeden voor Spanje". gebied. Al geruime tijd con fronteert de beweging Euro- Herindeling pese politici met haar theo- rie, maar tot nu toe laten de Vandaar ook, dat de JEB te vreden is met de plannen door Kor Kegel meesten hun „eigen" natio naal belang prevaleren. En dat maakt integratie alleen maar moeilijker. Europese Beweging (JEB). Theo Schoenmakers ziet één Officieel startte hij afgelo- Europa als uitbreiding van pen woensdag in deze func tie. Volgens Theo Schoenmakers mogen genoemde proble men het doel van de Euro pese Beweging nauwelijks in de weg staan. De EB, die in bijna alle niet-communis tische. landen van Europa is vertegenwoordigd en in Ne derland zo'n 620 leden telt, de EEG en de EGKS, waar bij de landsgrenzen (niet zo zeer de koningshuizen) moe ten worden opgeheven. „Wij streven naar Europese inte gratie in 1980, maar per soonlijk hou ik er rekening mee, dat het later kan wor den", zegt hij. Veel „later? „Hoe eerder, hoe liever" is het antwoord. van de Nederlandse rege ring om het land te herinde len in kleinere provincies. „Het lijkt misschien een te genstrijdigheid, omdat we streven naar een groot Eu ropees gezag. Maar daarbij moeten wel ieders belangen worden behartigd. Dat kan door middel van de kleinere bestuurlijke bevoegdheden, die worden geschapen door de herindeling van dit land", zegt Theo Schoenma kers. „Het centrale Europe se gezag zal daarom de re gio als basis moeten nemen; de Eurregio". wil streven naar een poli- Om de bevolking bewust te Door middel van de school- tiek federalisme in heel Eu ropa-. Dat betekent: omver werping van de zen en komen tot één ring voor het hele deel. Ontspanning In grote lijnen zet Theo Schoenmakers het kernpro gramma van de EB uiteen: „Een verenigd Europa ga- rendeert een mondiale ont spanning en samenwerking, waarbij vooral de Derde Wereld wordt geholpen. Een Europa als federatie van de nu bestaande landen' zal ook met meer effect de ont spanning tussen Amerika en Rusland kunnen bevor deren. Voorwaarde is na tuurlijk dat Europa geen machtsblok wordt" Het is de JEB te doen om internationale samenwerk ing op cultureel en sociaal maken van wat er in dit marathon wil de JEB de scholieren en via hen de rest van de bevolking voorbereiden op de verkie zingen voor het Europese Parlement, die in 1978 zul len worden gehouden. „De lessen, lezingen en congres sen die we geven en houden doen ons beseffen, dat de burger maar bar weinig be langstelling voor Europa heeft Voorlichting over het Europe se Parlement, de EEG, het milieu, de Derde Wereld, het conflict tussen Oost- en West-Europa, de werkende jongeren in dit werelddeel, de houding van de vakver bonden ten opzichte van eenwording, de ontwikke lingen in Europa; die voor lichting betekent de eerste stap op weg naar Europese integratie, en daarom geven we die informatie". De JEB heeft al lang niet meer de doelstelling, die zij had in 1948, toen de Neder landse Raad van Europese Beweging werd opgericht naar aanleiding van het toen gehouden internationa le congres in de Haagse Ridderzaal. De reden van het congres en het doel van de beweging was: een bun deling van landen tegen het communisme. Socialisme Dat gaat nu niet meer op. Theo Schoenmakers: „Te genwoordig vind je ook communisten in- het Euro- Parlement en in onze We kunnen dan ook niet'zeggen, dat we een bepaald politiek gezicht hebben. Het federalisme, dat we nastreven, kan na tuurlijk worden beschouwd als een vorm van socialis me, maar niettemin worden wij gesteund door politici van PvdA, PPR, WD, de confessionele partijen, nou ja, noem maar op. Alleen de SGP en de GPV voeren op positie tegen ons, want die zeggen dat God de staten heeft gemaakt en dat wij daaraan niets mogen veran deren. Maar we hebben dus een breed politiek scala". Toch, memoreert Schoen makers later, hebben de meeste politici helemaal niet zo'n haast met Europe-1 se eenwording. Voorlopig denken zij in de eerste plaats aan het nationale be lang; zegt hij. Morgen, vanaf half elf, wordt in De Doelen het tienjarig bestaan van de Jongeren- raad van de EB gevierd. Op het feestprogramma staat ondermeer een redevoering van de minister van ontwik kelingssamenwerking, drs. Jan Pronk. Aan het eind van de conferentie vindt de bestuurswisseling voor het publiek plaats. Afscheid wordt dan genomen van Roel Rotshuizen als voorzit ter van de Jongerenraad. Het voorzitterschap wordt daarbij overgedragen aan Theo Schoenmakers, die voorheen secretaris-gene raal van de JEB was. Rots huizen, een 23-jarige leraar aardrijkskunde, is hoofdbe stuurslid van het CDA en kan de partij-politiek in die mate niet langer verenigen met het voorzitterschap van de JEB. Rotshuizen is vier jaar voorzitter geweest van de Jongerenraad, die voor namelijk bestaat uit studen ten in rechten of in ecano- ,Jk denk dat ik het als voor zitter makkelijker ga krij gen dan ik het als secreta ris-generaal had", verwacht Theo Schoenmakers en glimlachend voegt hij eraan toe: „Ze zullen het bij de JEB niet leuk vinden dat te horen". En verder: „Als se cretaris-generaal lag ik voortdurend in de clinch met de PTT, omdat post vaak niet aankwam. Er was trouwens heel wat corres pondentie, wat ik nu van me kan afschuiven- Toch Theo schoenmakers; „Alleen de SGP en de GPV voeren oppositie tegen ons, want die zeggen dat God de sta ten heeft gemaakt". - zal het voorzitter zijn nog zeer veel tijd vergen- Ik zal veel van huis zijn. In de nabije toekomst zijn er weer een stel congressen in binnen- en buitenland. Over veertien dagen begint het al, dan moet ik naar Inns bruck". Vlaardingen Vanavond treedt de space-rockformatie Altitude op in de lijnbaan van het com plex De Oude Lijnbaan. Het programma van deze Gro ningse groep bevat uitsluitend eigen werk van zanger Philip Pengili. Het concert begint om 8 uur en de entreeprijs be draagt 3,50 gulden. Morgenavond om kwart over acht wordt in de Immanuëlkerk een concert ge geven. door organist Koos Bons en de dwarsfluitist Gert van der Endt Dit concert is het laatste in de serie kerkconcerten 1875. Uitge voerd worden onder meer een sonate van J.S. Bach en verder zal Gert van der Endt een solo- sonate spelen van Carl Philipp Emanuel Bach. Het geheel wordt besloten met een koraal- improvisatie van Koos Bons. Entreeprijs: 3 gulden, Voor de jeugd: 2 gulden. Schiedam In de Jeugdhaven aan de Albardastraat houdt de wijkverenigmg Nieuwland op dinsdag 7 oktober een ruil beurs. De beurs voor de jeugd begint *s avonds om zes uur. Voor de ouderen staan de deuren van acht uur af open. Ir. Bollen: „Land- en tufn- bouwonderwijs heeft een ge weldige ontwik keling doorge maakt". Maasland „Het lagere land- en tuinbouwonderwijs beeft een geweldige ontwikkeling doorge maakt", aldus ir. E, C. F. Bollen gistermiddag in Maasland. De plaats vervangend-directeur van het landbouwonderwijs stelde daar door het hijsen van een vlag de fonkelnieuwe christelij ke lagere land- en tuinbouw school officieel in gebruik. Ir. Bollen, die directeur ir. F. van der Schans verving, stelde dat het tuinbouwonderwijs die groei te danken heeft door de taken te verruimen. „Het doel is tweeledig", aldus Bollen. „Het onderwijs is niet alleen meer voor de boer of tuinder. In het pakket van de school zitten tegenwoordig tal van be roepen voor jongeren van niet- agrarische afkomst". Ir, Bollen wees daarbij ondermeer op de hoveniers- en bloemsiericunst- opleidingen. Ter illustratie schetste hij de ontwikkeling van de Maaslandse school, die in 1&48 van start ging en naar de huidige nieuwbouw moest uitzien vanwege de veel te klei ne ruimte aan de Kerkweg, In 1963 46 leerlingen. In 1968 100 leerlingen en op 15 augustus werd de tweehonderdste leer ling ingeschreven. De bouw van de vlak achter de Commandeurs kade verrezen school, waarvan de opening door tal van vertegenwoordi gers uit landbouw- en onder wijskringen werd bijgewoond, heeft precies een jaar geduurd. Op 1 oktober vorig jaar werd gestart, terwijl de eerste paal op 5 december de grond in ging. De bouwkosten van de voor dit soort onderwijs experi mentele bouw, bedragen ruim anderhalf miljoen gulden, be taald door het ministerie van landbouw en visserij. De school heeft een aantal theorie- en praktijkruirnten>vmaax krijgt er ook een nog te b^wen waren huis bij. Burgemeester J. van den Brink sprak de wens uit dat de school een daadwerkelijk funktioneel element in de Maaslandse ge meenschap zal worden- Hij dacht daarbij aan bijeenkom sten voor hobbyisten in oa tuinieren en bloemschikken. „U krijgt uw zin, we zijn het een en ander van plan", beloofde voorzitter Jac. van der WeL Burgemeester Van den Brink kondigde meteen aan, dat de school, met een leerlingenbe stand uit het Westland, Delf- land en het Waterweggebied over vijf weken bezoek krijgt van mr. H. Vrolijk, Commissa ris der Koningin in Zuid-Ho'- land. De vlag gaat in top: de christelijke lagere land- en tuinbouwschool is officieel open. Schiedam In de Flcvohof zijn de nationale kampioenschappen bloemschikken gehou den van de Nederlands Algemeen Verbond van Volkstuinders. Onder de tweehonder denveertig deelnemers bevonden er zich achttien uit Schiedam; leden van de KNTP en de Volkstuindersverenigïng "Vijfslui zen". Als enige hiervan kwam mevrouw C. de Graaf-Beunser uit in de ere-afdeling waarvoor zij zich vorig jaar al wist te klassifieeren, De overigen in de A-klasse. In beide categorieën luidde de opdracht het arrangeren van een verplicht bioem- stukje gevolgd door een naar eigen keuze. In de ere-afdeling behaalde mevrouw C. de Graaf-Beu- mer 177 punten; een goede prestatie overigens gezien mevrouw Keijzer-de Groot uit Den Haag met 302 pun ten het kampioenschap van Nederland 1975 wist binnen te halen. De leden van de V.V. ''Vijf sluizen", de dames C. Knoops Sr. en A Kool eind igde beiden op eervolle plaatsen in het onderdeel "Vrije stukjes". Mevrouw Knopps Sr. werd hier twee de; mevrouw Kool eindigde op de derde plaats. Schiedam De formatie Calyx treedt zaterdagavond op in de jongerensocieteit De Tempel aan de Overschiesestraat In hetzelfde gebouw wordt vrijdag de film Carnaval en zaterdagavond Diskussie Gesloten gedraaid. Deze laatste film gaat over de zwarte bevolking van Zuid Afrika die nog steeds onmondig wordt gehouden. De toegang voor beide voorstellingen is gratis. De toegangsprijs voor het optreden van de band bedraagt vier gulden. Schiedam Voor de boom die brandweerlie den begin deze week aan de Burgemeester Hon- nerlage Greteiaan heb ben omgezaagd wordt In november een nieuwe geplant De gemeentelij ke plantsoenendienst heeft dit bekend ge maakt nadat bewoners van Nieuwland hadden geklaagd over het ver dwijnen van de door de storm scheefgezakte ou de boom. *H3; had helemaal niet omge zaagd hoeven te worden. De stam was maar een klein beetje scheefgezakt," meende de ver bolgen buurtbewoner Kunst Een woordvoerder van de plant soenendienst zegt over het weg halen van het groen: "Als we hem hadden gestut dan staat er over tien jaar nog een paal bij. Dat is ook niet zo'n mooi ge- zicht Het gebeurt trouwens re gelmatig dat bomen worden vervangen. De nieuwe boom kan echter niet worden ge plaatst voordat alle bladeren van de bomen zijn." Schiedam Iedere Schiedammer en ook dia's vertonen, kan zaterdag aanstaande ken- Omdat de ruimte erg beperkt is nis maken met het aloude vak van glazenier. Frits Henderickx stelt dan zijn atelier aan de Oude Sluis 7 open voor bezoe kers. Hij zal het vak uitleggen uimte erg t wordt wel gevraagd tevoren op te bellen wanneer men van plan is te komen (tel 268^67, na zes uur 261838). Ook kan men via x een brief dit kenbaar maken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 3