Weerzien "Casque d'Or" Mozarts eerste piano-trio's op 18e eeuwse instrumenten FICÖ" met kinderfilms Films voor werkende jongeren KERKDIENSTEN BLIJVEN LACHEN Inentingen tegen griep Nieuwe Komedie in Toverbal Beiaardeoncert Geldophalers gevraagd- Platen lenens net als boeken Vandaag zullen we eens wat nader op een be langrijke verrijking van onze collectie in gaan. Namelijk op de kostelijke serie piano trio's van Wolfgang Amadeus Mozart, ge speeld op 18e eeuwse instrumenten. Het ver schil met een modem instrumentarium zit vooral in de piano. In dit album horen we een „Hammerflügel" van de beroemde bou wer Johann Jacob Könnicke uit Wenen (ca. 1795). Opvallend is dat de totaalldank van oude vleugels en met darmsnaren be spannen viool en cello veel meer een eenheid is dan dat met moder ne instrumenten het geval zou zijn. Men zou kunnen zeggen dat de enorme perfec tie van de 19e eeuw het klankkarakter van de muziekinstrumen ten steeds meer uit el kaar gedreven, geindi- viualiseerd heeft Hier horen we dus* geluiden van voor die ontwik keling. De grote verrassing biedt gelijk de eerste van de vier platen, met de zes triosonatès J KV. 10—15, die Mozart in 1764 in Londen heeft geschreven. Vader Leopold Mozart had al heel vroeg de genialiteit van zijn kind ingezien. Hij wil de de jonge Wolfgang aan de wereld tonen en daarmee begon een afmattend zwervers bestaan. Enkele keren leek het er zelfs op dat Wolfgang er aan zou bezwijken. Overal ver gaapten adel en rijke burgerij zich aan de vijf-, zes-jarige die al les leek te kunnen, en overal deed Mozart er varing op. De eerste echte invloed ging van Schubert uit een de monische klavier-vir tuoos in Parijs, die stierf door het eten van giftige padden stoelen. Een duurza mer invloed had Ba ch's jongste zoon, Jo hann Christiaan, in Londen- Deze „Lon- dense Bach" was niet alleen een leermeester maar ook iemand die een vaderlijke vriend schap voor het kind Mozart voelde. De sonates KV, 10—15 zijn lang gezien als zgn. „Begeleide Piano sonates", waarin naar de mode van die tijd een fluit of viool een voudige partijen meespeelde. Deze vorm werd de baker mat voor de viool-so nate. Inmiddels heeft men ontdekt dat deze zes sonates in feite ru dimentaire trio's zijn, vooral omdat er een nogal belangrijke cel- lo-partij in de eerste druk te vinden is. Het is heerlijk licht werk, soms bijna verbluf fend en overal goed geschreven. Pas 12 jaar later komt het begin van de reeks „grote trio's", waarin de klankverschillen volledig worden uitge buit Ze dateren uit 1776 tot 1788 en illus treren nog eens de stelling dat men bij Mozart uit de muziek niets over het per- Simone Signoret als "Casque d'Or" met haar beminde timmermans- knecht (Serge Reggiani) is Jacques Beckers film. Een film van kort na de Tweede Wereldoorlog maakt momenteel een come-back in de Ne derlandse bioscopen: Jacques Beckers "Casque d'Or" (Een vrouw van goud). De ze week in Passage Bio. Jacques Becker, in de jaren dertig assistent van Jean Re noir en na de bevrijding ma ker van succesvolle kome- dies als„Antome et Antoinet te" en „Edouard et Caroli ne", was geheel verantwoor delijk voor,, Casque d'Or", hier vertoond onder de titel „De zondares van Parijs" Samen met scenarioschrij ver Jacques Corapaneez ba seerde hij zijn film op een werkelijk gebeurde historie, die zich in 1904 afspeelde in Belleville aan de Mame. Si mone Signoret heeft de titel rol als een knappe blondine, die het niet zo nauw neemt met de zeden en later één van de meest besproken vrouwen van Parijs zou wor den. Kier is zij nog aan het begin van haar Parijse carrière, op en top een volksmeid, die weet wat zij wil en met de mannen speelt Een eenvoudige timmermans knecht (Serge Reggiani), op wie zij werkelijk verliefd wordt, valt als slachtoffer van de vele intriges, die zich rond haar, al of niet buiten haar schuld afspelen. Na twee moorden op mede-min naars kan hij zijn hoofd on der de guillotine steken. Een boeiende film, waarin Becker zijn personages uit de onderwereld van het Pa rijs omtrent de eeuwwisse ling met meesterschap uit beeldt en zijn favoriete ca meraman Robert Le Febre de sfeer van het fm-de-siède voortreffelijk heeft vastge legd. In Passage Theater blijft - "wegens niet verstommend gelach" "Maak 'm soldaat", dolle zaken in het le ger met de vier Char iots. soonlijk leven kan afleiden. In die tijd leed de com ponist bittere armoe de, vooral omdat hij zijn broodheer, de bis schop van Salzburg, adieu had gezegd, en probeerde als vrije kunstenaar te leven. Mislukkingen en be delbrieven volgden el kaar toen in ijlténpo op, de muziek werd steeds groótser, tragi scher, maar in de trio's heerst tot het einde toe een aanste kelijke vrolijkheid. Deze bijzondere Mozart- platen zijn te leen via de discotheek aan de Van Hogendoiplaan 100b. Door familieomstandigheden van zijn baas is dit bastaardje in het tehuis aan de St Annazusterstraat gekomen. Het is eigenlijk een hondje zoals je er dagelijks duizenden ziet rondlopen. Overwegend zwart lijf met hier en daar een plukje wit Zenuwachtig en bang als je naar d'r toeloopt, maar ontzettend aanhankelijk als ze je eenmaal heeft gevonden. Het voornaamste is dat een dergelijk dier gelijk weet waar hij aan toe is. Lief voor haar betekent lief voor de baas zijn. Zoals gezegd treedt ze je aarzelend tegemoet Maar ze weet verduveld goed of degene die voor haar staat van plan is. Ze prijst zichzelf aan door voortdurend te. janken tegen de onbekende man. Daarmee doelend op een A-rij loopje" in de natuür. Het is trouwens niet moeilijk om juist dit hondje'të kiezen voor het wekelijkse blokje, omdat de laatste weken een sterk verloop is in het asiel Vele honden hebben een nieuwe baas gekregen. Iemand die per se een ras(achtige)hond wil hebben en er trots aan de buren laat zien moet niet op dit hondje afkomen. Ze is zeker niet lelijk, maar ze is en blijft een afstammeling van onbekende voorouders. De twee honden waar we in de vorige rubriek over schreven zijn gelukkig weg. Zowel de bouvier heeft een nieuwe baas als het hondje dat in het blokje rond stond. Katten zitten er nog genoeg. Een tweetal jonge katjes van enkele maanden zitten bijvoorbeeld in de hokken te wachten. Hierbij gaat ook nog eens de oproep aan de bevolking deze week wordt de jaarlijkse collecte gehouden voor de dierenbe scherming. Vooral nu de bouw van het nieuwe direntehuis vordert is er geld nodig, Zoals bekend heeft men een tekort van 2 3 ton. Op Werelddierendag zal hiervoor een buscollecte worden gehouden (zaterdag 4oktober). Dezelfde dag zal het bedrag dat de manifestatie "De 24 uur van Schiedam" heeft opgebracht aan de dierenbescherming worden gegeven. Het laatste weekeinde van augustus heeft ongeveer 5000 gulden netto opgeleverd. j'JDAG 3 OKTOBER 1975 Schiedam Op initiatief van de Krcisraad kan Iedere Schie dammer In oktober worden in geënt tegen griep. Voor mensen met een medische indicatie ges beurt dit gratis, anderen moe ten 7,50 betalen. De adressen en data zijn: Op dinsdag 7 oktober Oost, dr. Zamenhofstraat (van 16.00 tot 20.00 uur. Op donderdag 9 oktober, dienst encentrum „de 4 molens", Burg. Honnerlage Gretelaan van 16.00 tot 20.00 uur. Op woensdag 15 oktober, wijkge- bouw Westerkade, van 36.00 tot 20.00 uur. Op zaterdag 18 oktober, kruisge- bouw Bachplein, van 9,00 tot 13.30 uur. Iedereen vanaf 4 jaarde Kruis- raad roept vooral zwangere vrouwen en bejaarden op te komen kan worden ingeënt. Maassluis De Nieuwe Kome die brengt morgenavond om 9 our In het open jongerencen trum De Toverbal de nieuwste produktie „Water en vuur". In dit stuk worden sexnele en aanverwante relaties op komi sche en cynische wijze onder de loep genomen. De entree prijs bedraagt 2 gulden. Vanavond wordt in hetzelfde cen trum een voorstelling gegeven van Paul Verhoevens film Turks Fruit met in de hoofdrol len Rutger Hauer en Monique van der Ven. Aanvang: 9 uur. Entree: 2,50 gulden. Vlaardingen FICO, de film- commissie van de CJV brengt morgen twee filmvoorstellin gen. In zaal Triangel in de Fransenstraat is er om half twee een vertoning van de film little Jungle Boy. Diezelfde film wordt ook 's morgens in zaal Middelhuyse aan de Konïn- gjnnelaan twee maal vertoond. Dit gebeurt om 10 uur en om halfeen. Maassluis Stads beiaardier Ge rard de Waardt verzorgt zater dagmiddag van drie tot vier uur een carillonconcert op de beiaard van de Grote Kerk. Hij zal dit keer onder meer werken spélen van .Handel, Bach en Scarlatti. Verder enkele Neder landse volksliedjes en een im provisatie van Dylans Blowin* in de wind Vlaardingen De afdeling Vlaardingen van de Vereniging tot Steun aan de Nier Stichting gaat binnenkort weer op pad om geld te vergaren ten bate van nierpatiënten. Iedereen krijgt een envelopje in de bus, waarin een bedrag voor het werk van de vereniging ge- stopt kan wórden. Al die enve lopjes worden in de week van 20 tot 25 oktober opgehaald. Er zijn nog wel mensen nodig voor het ophaalvverk. Zij dié zich beschikbaar willen stellen die nen dan contact op te nemen met J. Barendregt, Fasantlaan laan 181, tel 354459. Vlaardingen Samen met het Jongeren Advies Centrum en de werkgroep Jeugdwerklozen houdt de rtichüng Rood Vlaar dingen zaterdag een filmavond. Het is een film in de serie die met één of meer andere organi saties wordt gedraaid. Er worden twee films vertoond, de eerste heet vrij vertaald „Wij trappen er niet meer in"; de Duitse titel: „Mit uns nicht mehriV Hij is gemaakt door Jens Meyer en Martin Strait Het gaat over de strijd van een aantal arbeiders in een fabriek. Deze prent wordt gevolgd door een uur lange film van The Rolling Stones tijdens het gratis concert dat zij in het Londense Hyde Park hebben gegeven en waar een half miljoen muzie kliefhebbers op af kwamen De twee films zijn te zien voor slechts één piek in de zaal Har monie aan de Schiedam seweg. Na de films is er een societeit- achtige bijeenkomst De stichting Rood Vlaardingen draait goed Er zijn al meer dan 140 donateurs die de betere films willen zien. Voor deze avond is het niet nodig dona teur te worden. Schiedam Evangelisch Luther se Gemeente; zondag 10 uur ds. A Steinhart - zonJagslied 403 Koorzang jeugdkerk. Hervorm de Gemeente - Grote kerk, zon dag 10 uur ds. M. C, Baart, 17 uur ds. J. v. Malenstein Veenen- daal - Opstandingskerk, zondag 10 uur ds. J. G, Jansen, Gouda - Bethelkerk, zondag 10 uur ds, H. J. Groenewegen - Aula, Pi- naplein, zondag 10 uur ds, S. Tijlstra. Kethel Hervormde Gemeente, St MartinusJcerk, zondag 9.20 uur ds. E. C. B, Kok, Rotter dam. Dorpskerk, zondag 10 uur Gerbrandy H. Doop - 19 uur Zie De Rank - Rank, zon dag 19 uur ds. H- J. Groenewe gen Jeugddienst Onderwerp Vrede, Vlaardingen Chr. Ger. kerk, Emmastraat 116, zondag 10 en 17 uur ds. J. Rebel Sr. Vrijdag 10 oktober Bevestiging en intre de ds. B. de Romph nam. 19,30 uur in Ger. Oosterkerk Gerei Gemeente, Pnielkerk zondag 11 en 1830 uur ds. D. Rietdyk Ger. Kerk - Nieuwe kerk, zondag 10 uur ds. A A Bos en drs. H. Th. van Reenen H. Avondmaal, Ooeterkerk, zondag 17 uur ds. J. J, van Thiel HervJGer. ge- zindsdienst Emauskerk zon dag 10 uur ds. I* R. Krol en 17 uur ds. B. Baak cat zondag 7, Kerkcentrum Holy zondag 9 uur en 1030 uur ds. H. J. Kou- wenhoven Herv./Ger.dïenst 17 uur ds. H. Th. van Reenen - Pnielkerk zondag B uur ds. B. Baak voorb. HA. 17 uur ds. H. J. Kouwenhoven. Qrientatie- dienst - Maranathakerk, zondag 10.15 uur ds, B. Baak gasten- dienst en 15 uur ds. L. R, Krol, gemeentedag. Holyóekenhuis 2ondag 9 uur ds. A C. Dorhout Mees - het Zonnehuis, zondag 10 u ur dhr. A van Zetten. H. Geestkerk woensdag ai. Oo&- terkerk, Ichthuskerk, Pnielkerk 19,30-20 uur Interkerkelijk Avondgebed zaterdag 4 okt Grote kerk 10 uur. Kom zing met ons en doe als wij. Remonstrantse Gemeente: zondag 1Q30 uur ds. A C. Dorhout Mees koffie na de dienst ver welkoming nieuwe leden. Gere formeerde Gemeente, Jac. v.d, Windtstr. 17, zondag 10 en 17 uur Leesdienst. Grote kerk, zondag 10 uur ds. J. Wieman Viering H. Avondmaal, 17 uur ds. J. Wieman Dankzegging. Nieuwe kerk, zondag 10 uur Gecombineerde dienst voorg. ds. A A Bos en ds. H- Th. v. Reenen. Oosterkerk, zondag 17 uur Gezindsdienst met scholen voorg ds. A A Bos. Bethel kerk, zond&g 10 uur ds. A. P. Nauta, 19 uur ds. J. J. V. Thiel m.m.v. Bethelkerkkoor. Wijkge- meente Immanuel Aula Groen van Prinstererlyceum zondag 10 uur ds. G. A de Groot van Rotterdam. Rehobothkerk, zon dag 10 uur ds. J. J- v. Thiel Ichthuskerk zondag 10 uur ds. P. Vermaat - 19 uur ds. Krol. Holycentrum: zondag 9 en 1030 uur ds. H. J. Kouwenhoven - Gec. dienst - 19 uur ds. P. Ver- maat Thema: Heeft de kerk afgedaan. Zonnehuis, zondag 10 uur dhr. A van Zetten. Holyziekenhuis zon dag 9 uur ds. A C. Dortbout Mees - Grote Kerk Zaterdag 11 uur kom zing met ons en doe als wij. Dagkapel H. Geestkerk/Pniel- kerk-Oosterkerk woensdag a.s. 19.30 uur Interkerkelijk Avond gebed. Ichthuskerk donderdag a.s.'I9.30 uur Avondgebed. Leger des Heils zondag 10 uur Heiligingssamenkomst 1830 uur Openluchtsamenkomst Rot- terdamseweg 19.30 uur Getuige nissamenkomst o.l.v. Kapitein en Mevr. K. v.d. Zouw - Zen- dingsoflickren. 'Maasland Ned. Herv. kerk 10 en 16 uur ds. H. J. J. Keip-j Geref. Kerk 10 uur ds. II Makkinga voorbereiding HA 19 uur ds. C. Padmos. R.K, Parochie Maria Magdalena 1930 uur zaterdag - zondag 10 uur Hoogmis. Schiedam Evangelisch Luther se Gemeente; zondag 10 uur ds. A Steinhart-zondagslied 408 Koorzang jeugdkerk. Hervorm de Gemeente - Grote kerk, zon dag 10 uur ds. M- C. Baart, 17 uur ds. J, v. Malenstein Veenen- daal - opstandingskerk, zondag 10 uur ds. J. G. Jansen, Gouda - Bethelkerk, zondag 10 uur ds. H. J. Groenewegen - Aula, Pi- t naplein, zondag 10 uur da. S. Tijlstra.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 4