tBN UM Schiedamse amatemkin ist i realistisch begeleid Mltelil ïULEl ZANG MUZIEK TONEEL iiiiiiBiiüiin jiNSDAG 7 OKTOBER 1975 jÉ£*gl& L M- MtVl w larf Een enkele keer zie je wat van iets dat moet lijken op „het Schiedamse muziekle ven". Met nationale feestda gen of met de kerst. Sleehts de Rijnmondband heeft echt landelijke bekendheid. Schiedam Niet dat de zangkoren, toneelvereni gingen ol muziekgezel schappen noodlijdend zijn, maar het komt spo radisch voor dat gege ven concerten ol uitvoe ringen een ruim bezoe kersaantal opleveren en daarmee de clubkas of andere zaken financieel steunen. Daarbij lijdt een aantal verenigm- gen enigszins aan bloedarmoe de en is soms erg dringend aanvulling van jonge mensen noodzakelijk om de continuïteit van het werk te waarborgen en zowel kwantitatief als kwalita tief het bereikte niveau te be houden- Tel daarbij op dat de verenigingsbestuurders niet enthousiast zijn tot concentra ties van kleinere ensembles en de confrontatie met het Schie damse amateurgebeuren is compleet Over het algemeen dus een wat oubollige, kleurloze indruk van wat men de Schie damse creatieve geest noemt Temidden van deze toestand (ma laise is zo'n sterke uitdrukking) staat de Stichting Schiedamse Gemeenschap. De vriendelijke sinterklaas van de gemeente Schiedam, die van het college van B en W subsidie mag verle nen aan iedere vereniging die aan bepaalde eisen (gemakke lijk haalbare) voldoet Het aan tal toehoorders is in ieder geval niet belangrijk, als men maar actief is. d_ w. z. minsten twee uitvoeringen per jaar geeft Dat doen in Schiedam vijftien mu ziekgezelschappen, waaronder één mandolineorkest acht to neelverenigingen en veertien koren. Geen werk, geen geld. Een realis tische aanpak die de groepen toch enthousiast Iaat werken en waardoor de geringe belang stelling van het publiek enigs zins wordt vergeten. Wij deden een greep uit het aanbod van de Schiedamse hobbyisten. Geen tumultueuze of opzienba rende toneelstukken. Geen baanbrekende werken op het muziekrepertoire, of het ZOU het enorme werkstuk van de com ponist Glinka moeten rijn waar het mannenkoor "Orpheus" rich op gaat werpen. Toneel in Schiedam; er gebeurt wel 'ns wat, maar ook in deze sector is hei weer verschrikkelijk moeilijk om een paar honderd mensen naar de zaal Ie lokken. De Schiedamse koren; soms actief, soms niet. Maar in ieder geval geen volle za len. door de instrukteur van de trompetters M. Stroetinga. Fantasie Door de Schiedamse Gemeen schap betiteld als "slapende vereniging". Niet geheel waar. Inderdaad is er geruime tijd veel verloop geweest en is het door Gerard v. d. Heuvel bestuur uiteengevallen - Diri gent J. Steenbergen gaat weer een orkest formeren en heeft als enige belangstellenden. Ie dereen die een muziekinstru ment bespeelt: blokfluit, accor deon, viool, slagwerk, gitaar etc. kan mee komen doen. Het ensemble moet nog worden op gericht, dus er zijn nog geen repetities geweest. Bel 262172. Rijnmond Band Deze vereniging heeft nog niet zoveel bijzonders op het pro gramma, vertelde de woord voerder. Er rijn wel suggesties, zoals twee of drie maal per jaar een show geven. Dat is dit jaar gebeurd met een taptoe op de Grote Markt, met medewerking van de Jeugd Rijnmond Band. Er moet nog druk worden over legd. Harpe Davids Speelt op 21 november in het Passagetheater met medewerk ing van de toneelvereniging "Groeton"(rie hie onder Groe- ton) Het wordt een groot concert met blaasmuziek, majorettecorps en drumband. Veel lichte muziek en het toneelstuk dat speciaal geschreven is voor de Harmo nie. Juliane Bestuur was net terug van vakan tie en had nog ruet vergaderd. Nadere mededelingen voor de toekomstplannen zouden vol gen St. Ambrosius Vrouwenkoor Het Schiedams Vrouwenkoor stu deert momenteel nieuwe wer ken april 1976 moeten die wor den uitgevoerd, zoals "de vier boerenliederen" van Strawins- OfpheUS ky. Op 2 april volgend jaar een concert in de aula van het ste delijk museum met de organist Jaques Ootmersen. Stichting. Aldus het program ma van Schiedams Christelijk Mannenkoor. Half mei volgend jaar geven de 46 leden O.I.V. Matthijs van Noort een oor- jaarsconccrt Daarover volgen nog nadere mededelingen. Op 21 december wordt eerst nog een concert gegeven in de Dr. Nolet Stichting. De vereniging heeft behoefte aan alten, echter niet ouder dan zestig jaar. Het koor wordt gedirigeerd door Ria Borgmeïjer. Schiedams mannenkoor Op 28 september was er een reü nie van de voormalige piloten- helpers in de Laurenskerk in Rotterdam, een kerstzangavond volgt op 20 december in de Julianakerk en op 26 oktober is er een concert in de Dr, Nolet Schiedams mannenkoor "Orp heus" heeft heel wat noten op haar zang. Deze immer actieve club zangersvrienden begint op 17 en 24 oktober en 7 november aan een driestedenconcert. Dat betekent samenwerken met mannenkoor „Apollo" uit Rot terdam en het H.T.M. mannen koor" uit Den Haag. Dan op 24 oktober een eigen concert in hetPassagetheater met voor de pauze veel Russische koorwer ken en daarna een medley van bekende operettekoren, o. a. uit "Maske in Blau" van Raymond. En niet te vergeten Mendels- sohns "Festgesang an die Kunstler" m. m. v. twaalf bla zers. Op 28 september vertrekt het koor voor een vierdaagse bootreis naar Koblenz en is men uitgenodigd te concerteren in de Keulse Domkerk. Dan het grotere werk. De repetitie voor de integrale uitvoering van "Une Vie pour le Tsar". De eerste opera van Michail Glin ka, die vol zit met prachtige oude Russische volksmelodieën. Medewerking hieraan wordt verwacht ht van het Schiedams Vrouwenkoor en het Geweste lijk Orkest voor Zuid-Holland. Alles ond^T 'riding van Chris Verhoc. Wilton - ,ioord Gemengd koor. Gebrek aan pu blieke belangstelling en tekort aan leden. Met de kerst toch zingen in de Nolet Stichting en in huize "Thurlede" in april 1976. Eigen concerten voorlopig veel te duur. Bassen en bari tons van harte welkom onder tel nr. 700139. gezelschap al druk voor bezig. Het moet een groots opgezet jubileumconcert worden. Het koor telt 52 leden en bezoekt veelal bejaardentehuizen, zie kenhuizen en dergelijke. Huize 'Thurlede" ontvangt de zangers met de kerst. Tenoren en bassen kunnen zich melden onder nummer 705259. Laus Deo Gemengd koor "Laus Deo" zingt voornamelijk in kerken en heeft met diverse andere koren contacten gelegd ter uitwisse ling. Daardoor komt men m vele Schiedamse Godshuizen, waar uitsluitend kerkmuziek wordt gezongen door de onge veer 55 leden. Het is een Rooms-Katholiek koor en be langstellenden worden voorge licht via teL nr. 704174. taten van vorig jaar kan op meer dan een volle kerk voor den gerekend. Op 13 november 1976 wd het koor, o.l.v. Aad v. d. Hoeven, het beroemdste koorwerk van Hindel gaan uit voeren, de Messiah. Bassen, te noren en sopranen zijn welkom. Gezien het volle programma en de vlotte instudering is een bee tje notenkennis wel gewenst Happy Generation november in het Passagethea ter een blijspel van Mary Cha se, getiteld "Harvey". Een 2e groep Groetonners speelt een meuw geschreven werk dat de titel kreeg "Een hond een hond, een man een man". Ed Verkade en Chris Bezooyen waren de geestelijke vaders en de wereld première is op 21 november ui het Passagetheater. Er wordt aan meegewerkt door de har monie „Harpe Davids". Zingt hoofdzakelijk tijdens kerk diensten. Het is geen kerkkoor en onder leiding van Rene Fons zingt men vooral ntmii che r* werkjes. De leden zijn tussen Het Zuiden de 17 en 35 jaar oud en brengen een bijbelse boodschap in be jaardentehuizen en in de gevan genis. Voor 1976 heeft het bestuur plan nen genoeg. Voorlopig wordl gedacht aan een musical. Toneelgroep 71 Bezig met het repeteren van het stuk "Pinky, het blanke neger meisje", naar de roman van Ctd Rickett-Summer. Wie gaat re gisseren is nog niet bekend. In februari moet er worden ge speeld; waarschijnlijk in het Passagetheater. Er zijn 15 wer kende leden en er kan nog 1 heer en 1 dame bij Tel. 705867. Excelsior De gemengde zangvereniging "Excelsior" viert in 1977 haar 75-jarig bestaan en daar is het Toonkunst Toonkunstkoor Schiedam zingt 16 december m de Grote Kerk in het Weihnacht's Oratorium van J. S. Bach. Gezien de resul- Groeton Toneelgroep Groeton speelt op 14 De Christelijke toneelgroep "Het Politie Zuiden" is nogal wat leden kwijt geraakt en diegenen die zijn overgebleven spelen tijdens de nieuwjaarsreceptie van de burgemeester mee in "Robert en Bertrand", Acteurs en actrices kunnen zich voor een nieuwe groep in ver binding stellen met de heer van Santen, tel. 268283. Gaat zich in november ook bezig houden met hel muzikaal inha len van sinterklaas. Vroeger be trof het een harmonieorkest, doch onregelmatige diensten veroorzaakten teveel repetitie- verzuim. Nu is het een tam boers- en trompetterskorps, Agent en tamboer-maitre is D, Selderblom, terzijde gestaan De muziekvereniging "St. Ambro sius" geeft in oktober in het dienstencentrum "De vier Mo lens" concerten voor bejaarden, Aldaar ook op le kerstdag een concert onder het motto "Kerst- Inn" en dat betekent veel sa menzang. Voor 1976 is het pro gramma nog met bekend. Am brosius heeft ook een jeugdor kest, daarin speten jongeren tussen 11 en 17 jaar. Iedereen in die leeftijdsgroep is daar welkom. Opgeven via tel. 710017. Alhoewel niet volledig geeft deze lijst van activiteiten wel aan dat het verenigingsleven in rustig water voortkabbelt. Uitzonder ingen bevestigen die regel, Is dat misschien een reden van de geringe publieke animo? Men sen van de Stichting Schiedam se Gemeenschap weten het niet. De bestuursleden van de ver enigingen misschien wel. Wat let hen om de hoofden eens bij elkaar te steken in een poging een manier te vinden die brood nodige belangstelling op te vij zelen. Wat is er uiteindelijk frustrerender dan voor een bij na lege zaal te werken?

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 3