DE OPGEBLAZEN ZAAK VAN EEN ZWART- WITKIJKER.... Be onsmakelijkehandelwijze van de Schiedams Muziekschool Van een rel naar 'n eind-goed-al-goed? mmm VRIJDAG 10 OKTOBER 1975 Rillingen iP§!%W^llSl 3 Schiedam Dat Cees van der Geer in de laatst gehouden vergadering van de culturele Schiedamse Genieenschap enkele problemen van plaatselijke harmonieorkesten aanzwengelde, heeft er uiteindelijk toe geleid dat Tens Hcnuninga, secretaris van de Schiedamse Muziekschool, vorige week verklaarde dat de muziekschool geen concentratiekamp is. Doorgaans zal het stom verbaasde „Oh nee?" bij niemand over de lippen komen als reactie op zo'n uitla ting. Welke fantast zou het immers ooit in zijn hoofd hebben gehaald verband te leggen tussen vernie tigingskampen en eer bare muziekscholen? Het ligt anders als Hemminga dergelijke opmerkingen plaatst. De ervaring leert, dat wanneer hij zo perti nent iets ontkent er meestal toch wel wat vervelends aan de hand is. Natuurlijk hoeven we dan nog lang niet aan een con centratiekamp te den ken. IVIaar in de prak tijk betekende het on wetend schouders op halen van Hemminga veelal tenminste een rel. Zo deelde, kort nadat de plaatselijke harmonie- en fanfareorkesten de hulp van de Schie damse Gemeenschap hadden ingeroepen, Teus Hemminga mee: „Ik weet alleen dat in de school intern wordt gepraat over lesgelden of zo, maar dat is toch niet de moeite waard. Verder wil ik niets zeggen". Er is dus opnieuw een rel ontstaan rond de Schiedamse Muziek school. Was echter in vorige malen schooldi recteur Kees Bak de hoofdpersoon, dit keer is het de heer M. de Bakker, secretaris van de christelijke harmo- nieverenigng Harpe Davids, die voor alle opschudding zorgde. Vooropgesteld moet worden dat deze De Bakker een man is, die zich nogal zwart wit opstelt tegenover het schoolbestuur, blijkens zijn uitlatin gen. „Ik ben al drie jaar secretaris van Harpe Davids en ik heb al drie jaar ellen de met die muziek school" en „Als ik het woord muziekschool hoor, lopen de rillin gen me over de rug". Inmiddels hebben verte genwoordigers van de Schiedamse Gemeen schap al verklaard, dat De Bakker de hele kwestie lichtelijk heeft overtrokken. En Teus Hemminga vindt dat De Bakker zich in het vervolg beter moet in formeren alvorens iets rond te bazuinen. Maar goed, Hemmin- ga's woorden nemen we dus niet helemaal serieus en per slot van rekening gaat de Schiedamse Gemeen schap met voor niets met de muziekschool en de harmonievereni gingen rond de tafel zitten om „problemen de wereld uit te hel pen". Met de nieuwe rel zijn weer wat incidentjes boven water gekomen, die eerder dit jaar leidden tot beschuldi gingen aan het adres yan Kees Bak. Deze schooldirecteur had fagotleraar Frederik Rudy Blonk een klap in het gelaat gegeven, als reactie op de door Blonk geuite ontevre denheid over de gang van zaken op de school. Een door het schoolbestuur inge stelde commissie zocht het zaakje uit en zoals hangende het onderzoek al door ie dereen werd verwacht stapte in plaats van Bak Blonk op. „Vriendjespolitiek in het bestuur" was toen De heren De -Bakker {rechts} en Van Willigen van Harpe Davids: niet be talen voor niet geleverde prestatie een snel gebezigde term. Kritiek Niet alleen Blonk had kritiek, is pas weer gebleken. Er is een boze vertegenwoordi ger van Harpe Davids opgestaan, die het schoolbestuur aan de tand wil voelen. Zijn colclusie: „Van de ad ministratie op de mu ziekschool deugt geen moer. Deleerlingen worden daarvan de dupe". De sectie mu ziek van de stichting Schiedamse Gemeen schap, wier taak het ïs zich te bemoeien met culturele aangele genheden in de stad, legde een oor te luis teren. Cees van der Geer bracht de pro blemen daarna voor zichtig op de verga dertafel. Het schijnt overal be kend te zijn dat kri tiek bevattende post voor de muziekschool door secretaris Hem minga nooit gevonden wordt. Harpe Davids stuurde zo bijvoor beeld al ettelijke brie door Kor Kegel ven, maar Hemminga zou onlangs hebben beweerd: „Ik heb nooit brieven gezien." Daarom wenste De Bakker uiteindelijk niet meer de weg der correspondentie te be wandelen, maar zijn grieven via de SG-af- deling muziek te spuien in de stich- tingsraad van de Schiedamse Gemeen schap. Daar spitste Ruud Pil- lard, directeur van de stichting, de oren. Daags daarna overleg de hij met J. van Aal ten, voorzitter van de sectie muziek. De mu ziekschool werd ge beld. Afgesproken werd dat de bijeen komst van vertegen woordigers van Schie damse Gemeenschap, muziekschool en har monieverenigingen zal plaatsvinden op 29 ok tober of op 5 novem ber. De Bakker: „Eindelijk hebben we bereikt dat er zal wor den gepraat. Bijna een jaar nadat we bij het schoolbestuur aan drongen op een ge sprek. Nou, ik zie er met spanning naar uit". Op 4 februari van dit jaar greep secretaris De Bakker voor het eerst naar de pen met de bedoeling de heer Hemminga op zijn nummer te zetten. Sa men met Harpe Da vids" voorzitter P. "van Willigen spuide hij zijn gal over verdub beling van de lesgel den, die de muziek school had aangekon digd in een brief d.d. 3 decomber 1974. In deze brief stond ook, dat het schoolbestuur met de orkesten een jaarbinding wenste aan te gaan. Het zat het bestuur van Harpe Davids, dat de lesgelden via een be paalde regeling over maakt aan de muziek school en een deel van dat geld dan later te rugvordert van de be treffende leden, niet lekker dat de verho ging van het lesgeld (van 8,50 naar 17 voor twee lesuren per maand) zo onver wachts kwam. Het be stuur had graag ge zien, dat de muziek school de plannen daartoe eerder ken baar had gemaakt. Begrijpelijk is die wens wel, maar niet geheel terecht Om Hemminga te citeren: „Wel of niet verhogen van lesgeld is een be leidskwestie. Een in terne zaak dus, waar anderen zich niet mee hebben te bemoeien." IVat bij Harpe Davids echter helemaal in het verkeerde keelgat schoot, was de in de brief van 3 december gestelde limiet. In dien de orkesten niet akkoord gingen met de verhoging van de lesgelden, sloot de op zegtermijn op 15 de cember. De Bakker legde het vorige week nog eens uit: „Een tijdsbestek van twaalf dagen was geen reële periode voor overleg tussen het bestuur en de ou ders van de leerlin gen, die lid zijn van ons orkest en lessen volgen aan de muziek school." Vooruitgang Niet alleen daarom be sloot Harpe Davids om niet het voorbeeld te volgen van twee an dere harmonievereni gingen, ene terstond haar leden van de mu ziekschool terugtrok ken, De andere reden wordt omschreven door Van Willigen: „In de muziekwereld is vooruitgang alleen mogelijk via een goe de opleiding, die veel training vergt van de leerlingen. Harmonie verenigingen zijn nu eenmaal aangewezen op muziekscholen." Zd kreeg Harpe Da vids eigenlijk tegen haar zin een contract opgelegd. In de brief van 4 februa ri kwam De Bakker op de situatie terug, leerlingen in gevaar dreigen te komen". Harpe Davids heeft het schoolbestuur kort geleden een laatste brief gestuurd, waarin het bestuur wordt verweten dat het 2ich uit put in dreigementen. De Bakker rept over „deze on smakelijke handelswijze" en laat doorschemeren dat de harmonievereniging zal blijven weigeren om voor niet gegeven lessen te beta len. Eerder medio de maand juni was dat de muziekschool telefonisch meegedeeld. Gelijke munt Het mag haast geen verwon dering meer wekken dat het schoolbestuur wederom met gelijke munt wdde betalen. Opnieuw werd een „klap" Die mening wordt gedeeld door Van Willigen: „Als onze leden niet op les zijn ge weest. krijgen we dat wel van de school op ons dak. Waarom mogen wij dan niet zonder meer het schoolbe stuur naar het hoofd slinge ren, dat af en toe een muzie kleraar niet op komt dagen? Moeten wij dan betalen voor niet geleverde prestatie? Ik ben bang dat het schoolbe stuur niet op de hoogte wordt gebracht als leraren wegblijven. Ik vraag me dan ook in alle gemoede af of de administratie er wel klopt." Voorts vindt ook Van Willigen het zeer bevreemdend dat de school zo moeilijk doet over geld. Immers, er bestaat een lange wachtlijst voor de school. Mocht een harmonie- teerling afhaken, wat nor maal gesproken impliceert verbolgen als hij was over de jaarbinding. Voor leden van de h armonievereniging die op de muziek school zaten (laten we hen gemakshalve har monieleerlingen noe men) betaalde het ver enigingsbestuur in maandelijkse termij nen het lesgeld. Als gevolg van de jaarbin ding moest de vereni ging echter lesgeld blijven betalen voor harmonieleerimgen, die de vereniging vaarwel zeiden. Woe dend reageerde De Bakker: „We zullen het zeker niet nalaten om onze nieuwe leden te wijzen op de jaar binding!" Hierop kwam geen antwoord Dichte deur Enkele maanden later ging een tweede probleem mee spelen. Het kwam volgens De Bakker steeds vaker voor dat harmonieleerlin gen voor nop naar de school aan de Lange Nieuwstraat togen, Veelal moesten zij daar voor een dichte deur staan, omdat de bewuste muziekleraar zonder opgaaf van redenen niet op kwam draven. Alweer ten gevolge van de jaarbinding hadden harmonieverenigingen ook voor deze gemiste lessen moeten betalen. Harpe Da vids vertikte het evenwel dit keer en hield een bedrag af van het lesgeld. Zoals te verwachten viel nam de muziekschool maatrege len tegen dit eigenzinnig op treden van Harpe Davids, Een brief van 9 april werd onderstreept door het schrij ven van 9 juni. Tussendoor had Hape Davids nog een kort „onredelijk" contact met de administrateur van de school, P. J. Mouwens. Alle reacties van de zijde van de muziekschool kwa men hierop neer, dat het schoolbestuur dreigde het bestand harmonieleerlingen aan te tasten. Op 9 juni schreef Hemminga aan Har pe Davids: „Als u onze af spraak niet nakomt, dan spijt het ons te moeten zeg gen dat de lessen van uw uitgedeeld als represaille te gen inmenging van „buiten staanders" in het beleid van de school. Een schrijven van 20 juni overdonderde het harmonieorkest. Het school bestuur liet weten dat „in verband met de hoge porto kosten" was besloten om in het vervolg de harmoniever- emgingen niet meer maan delijks een nota te sturen. Voortaan zou Harpe Davids een jaarnota worden gepre senteerd. De vereniging die, ondanks de jaarbinding, het lesgeld al tijd in maandelijkse termij nen had kunnen overmaken, concludeerde dat zij dat les geld nu in één keer zou moe ten betalen. „Een idiote gang van zaken", is de mening van De Bakker. „Ten eerste hebben we niet de middelen om het jaarlijks lesgeld ineens te storten. Maar zelfs wanneer we dat wel zouden kunnen, dan nog mag de wens van het schoolbestuur zacht uitgedrukt hoogst onbillijk worden genoemd." De Bakker gelooft namelijk niet dat de portokosten aan leiding zijn geweest voor de nieuwe regeling. Hij ziet de jaarnota als een poging van het schoolbestuur om te verhinderen dat Harpe Da vids maandelijks geld af trekt voor niet gegeven les sen. dat de vereniging voor de2e leerlmg geen lesgeld meer betaalt, dan staat er wet een andere leerlmg-mu2tkant klaar, -zodat het jaarlijks in komen van de school wat betreft de lesgelden toch wordt gewaarborgd. Aldus Van Willigen. Tot zover zijn woordvoerders van andere harmonieorkes ten, die leden hadden op de Schiedamse. Muziekschool, het wel eens met het be stuur van Harpe Davids, al vinden zij enkele uitlatin gen van secretaris De Bak ker wel wat hard. Waar ech ter niemand, noch de ver enigingen, noch de school, noch de Schiedamse Ge meenschap, tevreden mee is, is het derde door hem aan gedragen probleem. Het doet in elk geval bij Van Aalten van de SG-sectie muziek de uitspraak ontlok ken, dat De Bakker de zaak opblaast. Pressie Het lijkt inderdaad wel erg gezocht. Volgens de secreta ris concurreert de school met de harmonie verenigin gen: „De muziekschool pikt haar beste leerlingen in voor het eigen orkest. Wij hebben de indruk dat de leraren pressie uitoefenen op die leerlingen om in het school- o De Schiedamse muziek school orkest te komen spelen en dat gaat dan onder het drei gement, dat de leerlingen wel kunnen ophoepelen als zij aan het verzoek niet vol doen. Nu hebben wij er geen bezwaar tegen dat een leer ling zoveel mogelijk musi ceert, maar dat moet niet ten koste gaan van de har monieorkesten. Als een lid van ons in het school orkest speelt, heeft hij meestal geen tijd meer voor onze repeti ties". Schooldirecteur Kees Bak wimpelt de aantijging vrij nuchter af: „Natuurlijk wil len wij gaarne onze beste leerlingen m het schoolor- kest; welke zichzelf respecte rende muziekschool zou dat niet willen? Het is echter onterecht als wordt gesteld dat de school leden van har monieorkesten aftroggelt Wat wel waar is, maar niet wordt gezegd: de meeste leerlingen spelen heel graag in het sehoolorkest, want tenslotte bewijzen zij zich daarmee min of meer. De enig juiste conclusie kan zijn dat Harpe Davids proble men wel heel anders bena dert en interpreteert dan de muziekschool en andere or kesten". Doodgeschoten Minder laconiek reageerde Teus Hemminga op de be schuldigingen van De Bak ker. Geëmotioneerd kwam hij tot de uitspraak: „Som migen willen de muziek school kennelijk zien als een concentratiekamp. Als je daar binnengaat wordt je doodgeschoten, denken ze dan. Nou, dat is absoluut niet waarl" Van Aaiten beschouwt de on enigheid als een logisch ge volg van onduidelijkheden, die de wereld uit moeten v/orden gepraat Van Willi gen geeft ook toe dat er mogelijk wat communica tiestoornissen zijn tussen Harpe Davids en de muziek school, maar De Bakker vindt dat Kees Bak daar de bet aan is. Bak heeft ver klaard dat hij tijdens zijn loopbaan als directeur van de Schiedamse Muziek school nooit met alle harmo nieverenigingen contact heeft gehad en dat het we! bestaande contact minimaal was. Bak verwijt dat zijn voorgan ger Jaap Hillen, die tegen woordig in Breda als orga nist bekendheid geniet Vol gens Bak heeft Hillen des tijds het contact met Schie damse orkesten sterk be koeld. De Bakker: „Hoelang is Bak hier nu al directeur? Sinds 1964? Nou, dan heeft hij toch tijd genoeg gehad om de relaties weer te ver stevigen. Hij moet de slechte communicatie tussen ons met afschuiven op Jaap Hil len en zeggen dat die hem de pas afsneed". Niettemin vind ook De Bak ker dat alle partijen zo spoedig mogelijk rond de tafel moeten gaan zitten, „ïk heb niets liever dan dat alles verholpen wordt. An ders wordt het nog proble matischer en komt het nog zwart-witter en dat gaat ten koste van de leerlingen". Van Aalten rekent op een eind-goed-al-gocd, omdat volgens hem de zaak niet zo scherp ligt als De Bakker het stelt En ook Kees Bak, die toch onderhand aller gisch moet zijn voor rellen, wil van harte de lucht op helderen en met de klagers alle problemen uitpraten. Ruud Pillard. Hij zorgde ervoor dat de harmonie verenigingen binnenkort met de SC en de muziek school gaan overleggen. sn.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 3