Maasland frontaal in de aanval Polanski pleegt kolder met een vraagteken 1 Blokje rond^ POEZENGALERIJ r1 Muziek van „Vóór Bach" erg in trek Fietsster krijgt geen voorrang Integratie van kunst en muziek Een jaar Oase in Woudhoek Inlijving bij Rijnmond onaanvaardbaar VRIJDAG 10 OKTOBER 1975 GESLIPT Jongetje aangereden Volksdansen in Jeugdhaven The McCalmans in Tourix Platen lenennet als boeken [kerkdiensten Ylaardingen - Op de kruising Lepelaarsingel-Reigerl aan-Fre- derik Hendriklaan werd woensdagavond om acht uur aan de 16-jarige fietsster M. B. geen voorrang verleend. Zij wilde op de Frederik Hendri klaan rechtdoor rijden naar de Reigerlaan. Een personenauto, bestuurd door de 19-jarige H. A. belette haar de vrije doorgang. Bij de bot sing die volgde, raakte de fiets ster gewond en moest naar het Hoiyziekenhuis vervoerd wor den. Vlaardingen - Op de Maassluise- dijk reed de 46-jarige S. J. L, uit Schiedam woensdagmorgen zijn personenwagen total-loss. De wagen slipte bij het inrij den van een bocht, in de rich ting Maassluis, en botste tegen een lichtmast. De auto schoot door de berm en kwam in een naast de berm gelegen sloot tot stilstand. De bestuurder kwam met de schrik vrij. De licht mast werd geheel vernield. Schiedam - „Een dag van integratie van kunst en muaiek" is het motto waaronder morgen in het Stedelijk Museum van Schiedam een open kunstklas- en muziekdag wordt gehouden. Op deze dag staan de kunstklas- sen open voor elke belangstel lende: er is een tentoonstelling met werken van leerlingen van het afgelopen jaar, men kan zich nog in laten schrijven voor de kunstklassen en informatie inwinnen bij de kunstenaars die de klassen leiden: Joop van Meel, Diet Wiegman, Sjef Hen- derickx en Friedel Dalhuysen. In de rest van het museum begint om twee uur *s middags een muziekfeest, georganiseerd in samenwerking met de Vereni ging Vrienden van het Stedelijk Museum te Schiedam. De opzet is: muziek maken tussen de schilderijen. Iedereen die een instrument bespeelt is welkom. Getracht zal worden ensembles te vormen, die 's avonds de resultaten van de overdag ge houden repetities zullen laten horen. Schiedam - Het gemengd bejaar denkoor Oase van het diensten centrum De Woudhoek aan het Keijermansplein in Schiedam bestaat dinsdag een jaar. Ter gelegenheid zal 's avonds een concert worden gegeven. Dat concert begint om acht uur, Dingente is mevrouw J. M. van Pelt-de Koning, aan de piano zit mevrouw J. E. Boers-de Ruyter. Het koor bestaat uit zestig le den. Medewerking wordt waarschijn lijk verleend door het Schie- damse gezin De Laat, waarvan de vader en drie zoons het or kestje The Singing Family vor men. Vlaardingen - Op de Marathon- weg werd woensdagmiddag om half twee de 8-jarige Hennie Witzenburg aangereden door een vrachtwagen, bestuurd door de 29-jaiige N. H- W. uit Rotterdam. De jongen stak met zijn fiets bij de Wesüandseweg onverhoeds de Marathonweg over. De chauffeur, die in een file reed kon de jonge fietser niet meer ontwijken. De jongen werd naar het Holyziekenhuis ver voerd, maar hoefde niet te wor den opgenomen. Maassluis - In De Jeugdhaven aan de President Steijnstraat in Maassluis wordt vanavond volksdansles gegeven. Het Is het begin van een korte cursus. Twee jeugdige Rotterdammers komen speciaal naar het cen trum in de wijk 't Hoofd om die lessen te geven- Het kost niets en de bar is open. Zaterdagavond kost het wel wat; dan wordt de film Tubular Bells gedraaid. In de film is te zien hoe de bekende psemi-in- strumentalist Mike Oldfield zijn werk uitvoert. Toegang is drie gulf Maasland Maasland is op de barri cade geklommen om de inlijving bij Rijnmond tegen te gaan. Een inlij ving zoals die wordt voorgesteld in het concept-ontwerp van wet reorga nisatie binnenlands bestuur. Minis ter van binnenlandse zaken De Gaay Fortman heeft Maasland In zijn ont werp ingedeeld bij Rijnmond. Een voorstel waartegen een groeiend verzet is, zowel van Maasland zelf als van de omliggende gemeenten uit het Westland. In de buurt van Maasland ziet het er nu zo uit ...maar men is al bang voor een nieuw Holy. Het gemeentebestuur van Maas land, het Overlegorgaan West- land, alsook diverse Westlandse - gemeentebesturen hebben al het „onaanvaardbaar" tegen dit voorlopige wetsontwerp uitge sproken en dringen aan op in deling bij de nieuw te vormn provincie wetsontwerp gaat de minister uit van 26 mini-provin cies: de gemeente Maasland is daarbij ingedeeld in de te vor men provincie Rijnmond. „Het heeft ons werkelijk geschokt", aldus Ben W aan de raad, „dat op een dergelijke wijze met de Maaslandse gemeenschap en haar belangen wordt omge sprongen in dit concept-ont werp", ,De stelling: Het is niet duidelijk waarom de gemeente Maasland niet in Rijnmond zou moeten worden opgenomen, is geba seerd op een omgekeerde be wijslast". Een bewijsvoering waarom wèl bij Rijnmond inde len zou in de concept-structuur schets moeten staan, aldus het Maaslandse college. „Wij mis sen deze echter, evenals een weerlegging van de argumenten van de provinciale werkgroep en de gemeente, die pleiten voor een indeling in een be stuurlijk regionaal verband. waarin het gehele Westland is opgenomen". In de dinsdagavond te houden raadsvergadering zal Maasland een afwijzend protest tegen in lijving bij Rijnmond laten ho ren en dit besluit doorgeven aan het college van Gedepu teerde Staten. De grenslijn lus sen de twee te vormen provin cies Rijnmond en *s-Gravenha- ge dient zodanig te worden ver legd, dat Maasland met het Westland verbanden blijft. „Wordt Maasland toch bij Rijn mond ingedeeld, dan zal dit voor de Maaslandse gemeen schap en het Westland, maar ook landschappelijk in een veel breder verband zeer ernstige gevolgen kunnen hebben". Maasland doelt daarmee op het feit dat indeling bij Rijnmond betekent, dat de Rijnmondraad dan bestemmingsplannen kan herzien, zoals het omzetten van agrarische bestemming tot wo ningbouw. „Als het Rijnmondgebied zich ook over Maasland gaat bekom meren, voorzie ik met grote vre ze dat Maasland binnen vijftien jaar een tweede Holy zal zijn" Aldus oud-minister Beernink van binnenlandse zaken tijdens een door de drie Maaslandse confessionele partijen belegde bijeenkomst over de nieuwe provincie-indeling. „Rijnmond heeft altijd betrekkelijk weinig aandacht getoond voor groen en natuurvoorzieningen", waar schuwde de voormalige college van minister De Gaay Fortman. „Persoonlijk ben ik van mening dat Maasland bij het Westland behoort", aldus mr. Beernink. „Daarmee zijn meer relaties dan met de Rotterdamse agglo meratie". Schiedam Roman Polanski be weert zijn Tate-trauma kwijt te zijn, voorzover hij het ooit gehad heeft nadat zijn vrouw Sharon Tate bij de bloedige slachting in Hollywood zo af schuwelijk om het leven was gekomen, wet heeft hij sinds dien een gruwelijke Macbeth- verfilming afgeleverd en nu in zijn nieuwste film „What?" <in Passage-Bio) een collectie zon derlingen bij elkaar gehaald (waartoe hij overigens zelf ook In het asiel aan de Schiedamse St. Annazusterstraat heerste er ror.d Werelddierendag een vredig sfeertje. Men had de dieren niet beter kunnen „feliciteren" dan door ze uit de hokken te halen en een nieuw tehuis te geven. Want toen wij bij de beheerder aanklopten, deelde hij ons mee dat er vrijwel geen honden waren voor blokje rond. Ook de hond van vorige week is weg. Niettemin benutten wij deze mededeling door nu eens een katje aan te prijzen. Dat het tenslotte drie poezen waren die op de foto kwamen hebben ze alweer te danken aan de beheer der. Links een rode kater van ongeveer drie maanden (ge bracht), in het midden een cypenswitte poes van zeven maan den die een week lang opgesloten gezeten heeft in een pand aan de Noordvest en daarna dus ook naar het asiel is gebracht en rechts een zwart-witte poes. Op het laatste moment werd nog een hond binnengebracht. Een collie van ongeveer 3,5 jaar die door een sterfgeval weg moest Zij - het is een teef -.heet Cora. Inlichtingen onder tel. 266266. Asiel geopend van negen tot twaalf en van twee tot vijf uur; zaterdags van negen tot twaalf en zondags gesloten. behoort), die hij met alleen uit een behoefte om onbekommerd kolder te bedrijven In zijn sce nario heeft opgeroepen. Voor Polanski blijven de vleer muizen, die in verschillende ge- I stalten zijn films „Repulsion", „Cul-de-Sac" en „Rosemary's Baby" bevolkten, rondfladde ren, Want „What?" brengt be halve een ongeproportioneerde dosis sex, die wijst op een sati rische instelling ten aanzien van de in de moderne film be dreven overdaad, een soort te gengif. Dat wordt gespuid door Door J. A. Frenkel een stelletje nietsnutten, die zich boosaardig en agressief af zetten tegen het erotische spel van de bewoners en gasten in een pompeuze villa aan de Mid dellandse Zee. De eigenaar hiervan ligt op sterven; een an dere parasiet, een versleten ex- souteneur, die zich erotisch op laadt aan een verregaande pas siviteit en alleen nog tot sex capabel is wanneer hij zich als tijger vermomt, lijkt op diens dood te wachten om zijn plaats in le nemen. Ondanks deze curieuze dreiging van een groep zich als dwazen aanstellende klaplopers, pro beert Polanski het steeds in de koers van een burleske kome die, zoals hij „What?" zelf noemt, te sturen. Het geweld ip de eerste scène, waarin een lif tende Amerikaanse studente door drie Italiaanse, nozems grof wordt aangerand, wordt direct al duidelijk in kluchtstijl omgebogen. Bijna naakt en be roofd van al haar bagage be landt zij via een verborgen ka belbaantje in de villa, waar zij j stelselmatig van haar toch al schaarse kledingstukken wordt beroofd. Polanski beijvert zich met'zijn specifieke (Poolse?), ietwat morbide humor hieruit een kolderiek klimaat te distil leren, dat zijn uitwerking niet mist Zelf speelt hij, zoals in vele van zijn vorige films, ook een rol: één van de parasieten, een ve nijnig kereltje dat met een har poengeweer op alles en nog wat mikt. Marcello Mastroianni maakt iets moois van de uitge bluste playboy. Hugh Griffith heeft een onvergetelijk sterfbed "en in de jonge Amerikaanse Hugh Griffith, grotesk op zijn sterfbed, maar zijn inte resse voor hupse jonge meis jes in Polanski's film „What?" (in Passage/Bio) is onveranderd gebleven; dat ondervindt Sydne Rome... actrice Sydne Rome vond Po-j tanski precies wat hij nodig had: een soort Judy Holliday, sexy, met gevoel voor humor en zelfs in haar naaktheid arge loos. PASSAGE prolongeert „Maak 'm soldaat" met de Chariots op nieuw en in de jeugdmatinees brengt PASSAGE/B1Q de avon turen van Pietje Bell- Vlaardingen Voor de twee de maai zal de folkgroep The McCalmans optreden in hel folkcentrum Assu- rancetour/x aan de Hoflaan 12. Dit gebeurt morgen avond om 9 uur. De eerste keer dat The McCalmans in Tourix optraden was in oktober 19/4. Hun optre den was toen gekoppeld aan dat van Isla St. Clair. Deze uit drie man bestaan de groep speelt traditione le en moderne volksmu ziek, deels a capella en deels met begeleiding van gitaar, mandolien of ban jo". TéHT -T? Soms is het moeilijk om geen reclame te maken, zelfs al stel je je heel uitdrukkelijk op het standpunt dat dat niet de bedoeling is, Er zijn dingen die zo fascineren dat je er haast niet aan ontkomt. De zcs-platen-doos „Reflexe, Stationen europaiscber Mus ik", deel 1, is zoiets. Zes elpee's als eerste aflevering van een project dat inmiddels vier van zulke „kratten" omvat, en dat geheel gewijd is aan muziek uit middeleeuwen en renaissance. Schiedam Hervormde Gemeen te: zondag, Grote Kerk 10 uur ds. S. Tijnstra, gezinsdienst 17 uur ds. J. J. Poort, Otsterwïjk H. Avondmaal en dankzegging. Opstart dingskerk, zondag 10 uur ds. D. J, Spaling Dzn. Bethelkerk, zondag 10 uur ds. M. C. Baart opendeurdienst Aula, Pinaplein zondag 10 uur ds. B. v. Blanken. Evangelisch Lutherse Gemeente, zondag 10 uur ds. A. Steïnhart, zondag slied 288-kinderkoorzang. Kethel Hervormde gemeente, St. Martinuskerk, zóndag 9.30 uur ds. P. Magré Dorpskerk, zondag 10 uur ds. B. Albada, S tri jen. 19 uur ds. P. Magre het Schepphuis, zondag 10 uur jongerendienst. Vlaardingen Remonstrantse gemeente, zondag 10.30 uur ds. B, J. Kuiper, Haarlem. Chr, Ger. kerk-Emmastraat 116, zon dag 10 uur en 17 uur ds. B, de Romph. Ger. gemeente: Piiiei- kerk, zondag II en 18,30 uur ds. D. Rietdijk, donderdag 15 okt. 14.45 uur ds. D. Rietdijk Huw. bev. Ger. Kerk Oosterkerk, zondag 10 uur ds. H. J. Kou- wenhoven en 17 uur ds. D. Braam cat. zondag 7. Emaus- kerk, zondag 10 uur ds. J. Le ver en 17 uur ds. B. Baak Her- v/Ger. gezinsdienst Kerkcen trum Holy, zondag 9 uur ds. L. R. Krol en 17 uur ds. W, C. v. Dam en ds. Joh. Lever, gec. dienst Pnielkerk, zondag 9 uur ds. D. Braam H. Avondmaal en 17 uur ds. H. J. Houwenhoven, voortz. H, A. Maranathakerk, zondag 10 uur ds. B. Baak en 17 uur ds. L. R. Krol en ds. W. W. Verhoef Kerv/Ger. gezins dienst. De Wetering, 2ondag 10.15 uur ds. L. R. Krol. Holy ziekenhuis, zondag 9 uur ds. W. W. Verhoef Het Zonnehuis, zondag 10 uur ds. Y. J. Tie- mersma. H. A. Woensdag 15 okt H. Geaatkerk Ooster kerk Ichthuskerk, Pnielkerk 19.30 20.00 uur Interkerkelijk Avondgebed, zaterdag 11 okt. Grote Kerk 11 uun Kom zing met ons en doe als wij. Her vormde Kerk Go te Kerk, zondag 10 uur ds. A. A. Bos Bediening H. Doop m. m. v, Cantorij. 17 uur dhr. A. v. Zet ten Nieuwe Kerk, zondag 10 uur ds. A. P. v. d. Made, Rotter dam Bethelkerk, 2ondag 10 uur ds, P. Vermaal Emmsus- kerk, zondag 17 uur ds. B. Baak Gecomb, dienst Wijkgemeente Immanuel Au la Groen van Prinsterer ly ceum, zondag 10 uur Dhr. A. v. Zetten Rehobcthkerk, zon dag 10 uur ds. J. Bouterse Opendeurdienst. Thema: de ta fel van vergeving m. m..v. het Bethelkoor o. L v. de Roskam W. Roskam en het koperensem ble Puttershoek, 17 uur ds. P. Vermaat. Ichthuskerk, zondag 10 uur ds. W. W. Verhoef Maranathakerk, zondag 17 uur ds. Krol/ds Verhoef Gecomb. dienst. Bediening H. Doop-Ge- zinsdienst Holycentrum, zon dag 10.30 uur ds. W. C. v. Dam jongerendienst 17 uur ds. v. Dam/ds. Lever gec, dienst m. m. v. koor Immanuel o. 1. v. Dhr. Alewijnse. het Zonnehuis zondag 10 uur ds. Y. L. Tiemersma H. Avond maal. Holyziekenhuis, zondag 9 uur ds. W. W. Verhoef Huize Vaartland dinsdag a. s. 15 uur ds. W. C. v. Dam Viering H. Avondmaal. Grote kerk zater-i dag 11 uur Kom zing met ons en doe als wij. Dagkapel H. Gees tkerk/Pnie! kerk, Ooster kerk, woensdag a.s. 19.30 uur Interkerkelijk Avondgeded. Ichthuskerk donderdag 19.30 uur Avondgebed. Leger des Heils, zaterdag 11 okt 19 uur straatzang van Kinds- bergenplaats, zondag 12 okt 10 uur Heiligingssamenkomst 18.30 uur Openluchtsamenkom st, 19.30 uur Getuigenissamen komst Samenkomst o. I. v. Ma joor G. Haneveld en Kapiteins H. J, Kolijn. medewerking van muziekkorps en zangkoor. Raad v. d. Gemeenschap van kerken en leger des heils. Zaal Harmonie Schied. weg. zondag 12 okt. 10,30 uur spreken dhr. Tom van Heyst, Spijkenisse Evangelist in Europoortgebied onderwerp de keuze van de meester. Muziek medewerk ing van een koperkwartet. Als we de platen per se zouden willen indelen, kunnen we deze zeer oude werken eerder voor lapers van onze huidige popu- laïre dan van de zgn. klassieke genres moeten noemen, omdat hier sprake is van bij uitstek gebruiksmuziek: bedoeld voor kerk, kroeg, danszaal, hof of huiskamer, en beslist niet voor de concertzaal. De uitingen zijn geïntegreerd in het sociale le ven en niet geïsoleerd tot een bijzonder kunst-gebeuren Na tuurlijk is er een enorm ver schil tussen de hoofse minnely riek van Guillaume de Machaut en een boers dansje van Lud- wig Senfl. De maatschappelijke laag waarvoor iets bestemd was bepaalde het karakter ervan, De eerste plaat bevat liederen van Oswald von Wolkenstein, een Tiroler edelman die leefde van omstreeks 1377 tot 1445. Het bijzondere hier is dat hij zijn eigen leven bezong. Meestal bleef de persoon van de auteur in die dagen geheel in de anoni miteit, ook al was zijn naam bekend. Bezongen werd God, of de vorst of een held, maar Os wald had het over zijn eigen avontuurlijk bestaan en de strijd om zijn grondgebied. Uit voerenden zijn de leden van de Studio der frühen Musik, een specialisten-ensemble dat voor al beroemd werd door de stem men van mezzosopraan Andrea von Ramm uit Estland en de Amerikaanse ex-filmacteur Ri chard Levitt, counter-tenor of mannelijke alt. De leider van de groep is de Ier Thomas Bin- kley. De Studio vult ook de tweede plaat, met werk van Jo hannes Ciconia, een Waal die werkte in Avignon en Italië. Zijn muziek is van een geweldi ge verfijning, zeer moeilijk uit voerbaar en bijna bovenmense lijk mooi. Het mooist zijn misschien wel de twee mis-delen, Gloria en Cre do, uit deze tijd waarin de mis- gecomponeerd-door-èén-per- soon begon te ontstaan. Ciconia of Ciwagnc leefde van 1335- 1411. De derde plaat bevat gesproken en gespeelde fragmenten uit de „Roman de Fauvei", een oud frans theaterstuk met als hoofdfiguur een ezel die de ver persoonlijking is van alle be staande ondeugden. Zijn naam is samengesteld uit de F van flaterie (bedrog), de A van ava rice (inhaligheid), de U of V van vilenie (gemeenheid), de V van variété (wispelturigheid), de E van envie (naijver) en de L van lascheté (lafhartigheid). Het stuk gaat over de weinig vrome activiteiten van sommige gees telijken. Eén van de medewer kenden eraan was Philippe de Vrtry, de beroemde theoreticus van de zgn. Ars Nova, de nieu we muziek van de 14e eeuw. Ludwig Senfl is een der eerste grote Zwitserse componisten, naast Heinrïch Ftnck. Hij leef de later dan Wolkenstein en Ciconia, van 1490 tot 1543, en hoort dus tot de 16e eeuw. Het Züricher Ricercare-Ensemble brengt een keur van zijn Duitse liederen, maar ook enkele in strumentale dansen. Heel fraai rijn het vrolijke „lm Maten" over de pretjes met de dienst meid en het sublieme „dubbel- lied" waar de sopraan een me lancholieke liefdesklacht ringt („Ach Gott, wem soil ich kla gen") en de tenor, gelijktijdig, een burleske lamentatie over een loeder van een echtgenote. Geheel instrumentaal is ae piaat met Engelse consortmuziek. Een consort is een ensemble van een bepaalde samenstel ling, meestal tokkel- tegenover „iange-toon-instrumenten" (bla zers en strijkers), hoewel er ook consorts bestonden met alleen leden van een van die twee groepen. De componisten op deze schijf vormen als het ware de opmaat tot de laatste grote Engelse toondichter: Henry Puroell. Pas in onze tijd zou er weer Engelse muziek bestaan. Te leen bij de Discotheek aan de Van Hogendorplaan 100b te Vlaardingen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 4