Hoeks vreemdelingenverkeer viertIveren bestaan Belangen van tellen ook mee AMATEURS LEIDEN VVV Wie wordt er „wijzer" van? 4 Zelfstandig 7 f Hoek van Bolland In november 1936 zal de VVV in Hoek van Hol land hel 25-jarig be staan herdenken- Die kwart eeaw betekent dat de vereniging voor vreemdelingenverkeer dan onder de naam VVV werkt, want het toerisme en het werk daarom heen bestaat al veel langer. Al in 1904 bij de oprichting van de vereniging Algemeen Belang wordt in de sta tuten een clausule opge nomen over bevorde ring van het vreemde lingenverkeer. Bij de annexatie van Hoek van Holland door Rotterdam, in 1914, werd vastgesteld, dat in de gemeenteraad steeds twee leden uit Hoek van Holland deel zouden uit maken van het Rotter dams bestuur en toen dat recht in 1930 werd geschrapt deed het no gal wat stof opwaaien. De werkzaamheden van de VW in Hoek van Holland werden verricht op de hulpsecretarie en ze waren in de jaren dertig ai vrij omvang rijk: bemiddeling bij lo- giesaanvrage, uitgave van een hotel- en pen siongidsje, het behande len van of ageren tegen bestuursaangelegenhe den bij waterstaat, pro vincie en gemeente ten aanzien van wegenaan leg en onderhoud, grondprijzen en winkel sluiting. Pas na 1945 veranderde de situatie. In 1951 werd er een werkcomité ge vormd, samengesteld uit de heren A.N.M. de Bruijn, H.A. van Dalen, Jac. Aiders, Th. van Didden en H.C. van Nieuwkerk (de huidige voorzitter) voor een bij eenkomst in Hotel Ame rica om te komen, .het zij tot de oprichting van een zelfstandige VW, dan wel tot activering van de onderafdeling Hoek van Holland van de Rotterdamse VW", Tot het laatste werd be sloten. Berucht concours Uit die periode stammen de evenementen van het beruchte zeehengeicon- cours vanaf visserssche pen uit Stellendam. Slecht weer belette het vissen buitengaats zodat men bescherming zocht binnen de pieren. Na ge wogen en gemeten te zijn werd de vangst van de deelnemers door de politie in beslag geno men omdat het (toen nog) verboden was bin nen de pieren te vissen. De wat lachwekkende vertoning kreeg een enorm brede belangstel ling en de voorzitter van de Rotterdamse VW, mr. Herman Vlug, kreeg als verantwoordelijk man een verbaal, het geen wellicht heeft bij gedragen tot zijn bereid heid de Hoekse VW zelfstandig te maken. De wielerronde door bosjes en boulevard en vooral de tentoonstelling Kust en Branding in 1953 vormden belangrijke evenementen in het WV-bestaan. Toen bleek dat van acti viteit en invloed van de Rotterdamse VW ten behoeve van de ontwik keling van Hoek van Holland als badplaats weinig te verwachten was, is men in 1957 over gegaan (in goed overleg met gemeentebestuur en VW Rotterdam) tot op richting van een zelf standige vereniging voor vreemdelingenverkeer in Hoek van Holland. De eerste voorzitter was de heer T. de Bie, die later de hamer overgaf aan de heer F. Lapidaire. Bij diens vertrek naar Bel gië nam de heer 'K. Heil de taak over en in 1967 werd de heer H.C. van Nieuwkerk tot voorzitter benoemd. Onder het voorzitterschap van de heer Heil is een grote stap gezet van amateu risme naar een profes, sionele aanpak. Lr kwam een eigen onder, komen, een behoorlijke administratieve organi satie en een permanente bemanning van het kan toor. De snel toenemende groei van het toerisme als gevolg van de vijf. daagse werkweek, va kantiegeld en langere vakanties, alsmede ae groeiende motoriseriag dwongen steeds vaker tot uitbreiding van de dienstverlening. VVV is er vooral 'oor de toeristen Hoek van Holland In tegenstelling tot andere vreemdelingeaorganisaties in het Westland die door vrijwilligers worden „gerund", beschikt Hoek van Holland over een Vereniging voor Vreemdelingen verkeer die volkomen professioneel is ingesteld. H. C. van Nieuwkerk...toé- risten ontvangen... Hoek van Holland „Een Vereniging voor Vreemde lingenverkeer is er vooral voor de toeristen. Natuur lijk spelen lokale belangen daarbij ook een rol. Je kunt je zelfs soms afvragen of uitbreiding van het toerisme wel altijd in het belang van de bevolking als geheel is. Er zijn uiteraard nadelen aan verbon den. Drukte in de winkels, parkeergelegenheid die door toeristen bezet vrordt en noem maar op. Dat zijn allemaal elementen die in een toekomstig beleid moeten meespelen." Het kantoor aan de Riet dijkstraat wordt geieid door directeur (geen di rectrice alstublieft) me vrouw Jansen-van Vugt. Samen met de admini strateur, die heer Riemen bezet zij het kantoor. In het zomerseizoen worden ze geassisteerd door een aantal part-timekrachten. Daarboven staat een VW-bestuur. Dat zijn mensen die van het ¥W- werk hun hobby maken en die (voor zover nodig) instructie moeten geven aan de professionals. Ogenschijnlijk een wat merkwaardige situatie die echter in de praktijk uitstekend werkt. Voorzitter van de Hoekse Vereniging voor Vreem delingenverkeer is de heer H. C. van Nieuw kerk die graag uiteen zet dat het helemaal niet zo merkwaardig is. De be taalde krachten zorgen ervoor dat de dagelijkse zaken goed lopen, het be stuur bekijkt de zaak van boven af. Dat bestuur heeft als grote voordeel dat het niet financieel aan de VW is gebonden en verbonden. Het kan dus afstand nemen van bepaalde dingen. Aan het woord is de heer H. C. van Nieuwkerk, voorzitter van de WV in Hoek van Holland. Sedert 1967 hanteert hij de voor zittershamer van de Hoekse vereniging en ook daarvoor had hij een bre de interesse in zaken die het toerisme betreffen, deels uit zakelijk, deels uit persoonlijk oogpunt De laatste tijd is die be langstelling een zuiver persoonlijke interesse ge bleven. Inkomend toerisme Bevordering van het in komend toerisme is ech ter de voornaamste VW-taak» zo meent de heer Van Nieuwkerk. In samenwerking met de ANYV, de overkoepelen de landelijke organisatie en het Nationaal Bureau voor Toerisme, wordt ge probeerd zoveel mogelijk bezoekers naar Hoek van Holland te krijgen. De plaatselijke VW's hebben daarbij hoofdza kelijk een receptieve taak, het ontvangen van de toeristen. De wervende taak in het buitenland ligt meer op het vlak van het Nationaal Bureau voor' Toerisme en de landelijke provinciale VW's. Die receptieve taak is trouwens a! behoorlijk groot De heer Van Nieuwkerk noemt (zonder volledig te willen zijn) een aantal zaken: het verstrekken van inlichtingen. Waar kan men eten, waar slapen, waar kan men uitgaan en hoe kan men er komen, waar woont de dokter, hoe laat beginnen de kerkdiensten. Kortom, het zijn vragen en nog eens vragen die op de Snformatrices worden af gevuurd en die allemaal naar tevredenheid beant woord moeten worden. het zorgen dat de loge rende gasten zo goed mo gelijk onderdak komen, hetgeen door een tekort aan hotelbedden in Hoek van Holland in het sei zoen veelal ook bij parti culieren geschiedt Daar bij komen dan nog de speciale wensen. De meeste gasten willen graag dicht bij het strand. Verhuurders stel len voorwaarden zoals geen kinderen. Er zijn één en twee persoonska- mers, hoe wordt het ont bijt verstrekt. Allemaal dingen waarin de WV een bemiddelende rol speelt Door ervaring wijs geworden, doet men dat trouwens meestal met succes. het reserveren van lo- giesakkommodatie voor Duitse touroperators is een toenemende taak. De kunst is om ondanks te weinig hotellerie toch rei zen naar Hoek van Hol land te kunnen organise ren. het assisteren of orga niseren bij de zomereven- ementen, die bijdragep aan het vertier voor de gasten, zoals braderie, taptoe, avondvierdaagse, wielerronde, rommel markt, eventueel verlich ting in het dorp en derge lijke. 9 het overleggen met de overheid en het bedrijf sleven om te komen tot een zo goed mogelijke op vang van de gasten. De VW neemt in verband daarmee deel aan de werkzaamheden van de recreatiecommissie en staat positief tegenover elke vernieuwing of uit breiding van de bedrijven die tot een betere verzor ging van de gasten kan leiden. De Hoekse VW is een soort duizendpoot waar men eigenlijk met een he leboel problemen terecht kan. J't t -V- Het Hoekse strand trekt jaarlijks vele duizenden toeristen uit binnen— en ook uit eigen land'komen in zomerse dagen horden toeristen naar de kust Da buitenland. De zee trekt met name vele duizenden Duitsers naar De Hoek. Maar VW In Hoek van Holland heeft er de handen vol aan. Hoek van Holland Het toerisme in Nederland is de laatste tientallen ja ren steeds meer „big bu siness" geworden. En dan rijst onvermijdelijk de vraag wie er nu eigenlijk „wijzer" van wordt. De VW—voorzitter wil de kwestie niet uit de weg gaan. Daarom heeft hij wat cijfers en aanwijzin gen die aantonen hoe be langrijk het toerisme ei genlijk wel is geworden. Voor 1940 was de op brengst van het toerisme zo'n vier tot zeyen mil joen gulden per jaar. Momenteel is dat rond 2,5 miljard en dat is onge veer vijfhonderd keer zo veel. Waar blijft dat geld? Van Nieuwkerk: „De overheid is de grootste ontvanger. Ongeveer de helft van het geld vloeit in de overheidskas in de vorm van omzetbelasting, loon— en inkomstenbe lasting, vermakelijkheids belasting, accijnzen op benzine, gedistilleerd, bier, suiker, tabak, ven nootschapsbelasting en welke andere heffingen dan. ook." „Het resterende deel van de geldstroom wordt aan gewend voor betaling van het goederenverbruik en voor arbeid en diensten, aan bedrijven en particu lieren. En dat geld wordt dan weer gebruikt voor consumptieve bestedin gen en investeringen, zo dat het in wijde kring meerdere malen circu leert en fungeert als sti mulans van bedrijvigheid en werkgelegenheid." „In feite heeft dus vrijwel iedereen belang bij de ontplooiing van het toe risme", zo stelt de heer Van Nieuwkerk. Hij is van mening dat de middenstand voor de VW een belangrijke as sistent is. Die midden stand kan bijdragen tot tevredenheid van de gas ten. Mooi weer is belang rijk, de scheepvaart in. De Hoek is een grote trekpleister, maar een goede maaltijd, een lek ker pilsje, een vlotte be diening, het draagt alle maal bij tot verhoging van de tevredenheid. De middenstand moet het gastheerschap voor het grootste deel waarmaken en daarom hebbn de za kenmensen toch wel een warm plaatsje binnen de organisatie. Concluderend zegt de heer Van Nieuwkerk dan: „We moeten zoveel moge lijk gasten trekken. Zij moeten het zo naar hun zin hebben dat ze regel matig willen terugkomen en dat ze graag in de beurs tasten en ruim wil len besteden. Dat is geen opmerking uit een oog punt van platte winzucht, maar een zaak van alge meen belang. In dat ver band vraag ik me af wat ons standpunt moet zijn ten aanzien van het „uur- toerisme" langs de Water weg. Wel veel mensen, weinig vertering." Van Nieuwkerk wenst over die laatste aspecten overigens beslist met tot een conclusie of eigen mening te komen. Wel vindt hij dat het tijd wordt dat er een serieuze discussie op gang komt over die zaken. Of Hoek van Holland nog een werkelijke keuzemo gelijkheid heeft is dan weer een heel ander hoofdstuk.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 4