Gerrit van Dijk helpt TSB DSO wint door fysiek overwicht PPSC: geen eenheid Zwaluwen heeft de langste adem HBSS I— I Spirit verrast Herfstkampioen de basis van conditie Manster-aanval machteloos HVO-trainer Bouquet boos op scheidsrechter Vlaardingen dnpe van arbiter Scheidsrechter ontgaat geldig doelpunt MAANDAG 20 OKTOBER 1975 4 de doelpunt zat een buitenspel- luchtje. En nu maar zien of de injectie door die gelukkige overwinning volgt". Van onze sportredactie Vlaardingen TSB en Monster vochten verbeten een moei zaam duel nit van elkaar pun ten te pakken om wat licht te verschaffen in het hopeloze ge voel door hun plaatsing in de onderste regionen. Monster r stond er het meest triest voor tlïSpirattC (één punt uit vijf onfanoetin- gen) en TSB leek wat beter los 5ei\g .van ver" te komen met drie punten. TSB .lar?dc de gasten niet. De V Met een spectaculaire duik verwerkt John van der Sman een Vlaardingse inzet tot hoekschop. De doelman had het niet moeilijk. van onze sportredactie Vlaardingen Het optreden van arbiter G. A- van Rijk in het treffen tussen Excelsior Pemis en Vlaardingen kreeg voor Vlaardingen een averechtse en dramatische uitwerking. De man bleek in zijn geheel niet opgewassen tegen de praktij ken die de thuisclub zich kon veroorloven. Het kostte Vlaar dingen de kop en Excelsior Pernis eindigde met een 3—tl winst Inleiding tot de forse duikeling van Vlaardingen v/as een strafschop die Van Kijk op appelleren van het publiek weggaf, na eerst te hebben la ten doorspelen. Vlaardingen kon zich evenwel daarna beheersen, maar het vertrouwen in eigen kunnen was totaal verdwenen. De zwakke leiding werd na rust nog eens onderstreept toen Vlaardinger Jan Rietveld (door aanmerking op de leiding) uit het veld werd gezonden, zodat de groenwitlen de laatste twin tig minuten met tien man door moesten gaan. Voor de wisse ling had Vlaardingen meer bal bezit, maar kon met tot scoren komen door onmacht in de voorste bnie, gebrek aan schot vaardigheid en té ver doorge voerde acties. Excelsior verde digde zich op keiharde wijze, waarbij de regels regelmatig werden overtreden. De thuisclub kreeg na rust de reeds besproken penalty toebe deeld en Van Noort doelpuntte hieruit Vlaardingen bleef te steriel in zijn opzet en doelman -Theo Huijer verkeek zich vol komen op een voorgezette bal: 2—0. Toch bleef Vlaardingen het veldspel beter verzorgen, zonder tot daden te komen- Het uitsturen (Vlaardingen 2a! de „Bond" om mondeünge afwik keling verzoeken) van Jan Riet veld gaf Vlaardingen toch nog 'vi,een impuls, maar zonder resul- Van Noort bepaalde de eindstand op 3—0. Zoetermeer Veelvuldig klonken de wanhopige kreten uit de HVO-dug-out. Vlaardingse trainer Harry Bouquet richtte zich daarbij niet alleen tot zijn tegenvallende pupillen, maar stak ook zijn ontevredenheid over arbiter Schroots niet onder stoeien of banken. Na afloop van het duel in Zoetermeer noemde de oefenmeester hem zelfs de schuldige voor de 2—0 nederlaag die HVO tegen DSO moest incasseren. 'Ik ben niet de man die een scheidsrechter iets verwijt De ze arbiter maakte er echter niets van. We zijn totaal niet in ons spel kunnen komen. Ik vind bet onbegrijpelijk dat hij bij voorbeeld natrappen ongestraft laat Daar moet hij toch een officiële waarschuwing voor ge ven,'* meende Bouquet, die overigens wel toegaf dat DSO verdiend had gewonnen. ook de groenhemden niet ge weldig, behalve het eerste kwartier is HVO nauwelijks ge vaarlijk geweest In die ope ningsfase vielen er echter aan beide kanten gaten. Zo mocht Engel Akkerman zijn hoofd di verse malen onder een voorzet zetten en brak aan de ander kant Jacob Storm twee keer door. Doelpunten vloeide uit deze scoringsmogelijkheden aanvankelijk met voort 'Vooral fysiek waren ze sterker dan wij. Als de scheidsrechter Tot Engel Akkerman na een half wat sterker had opgetreden had het misschien niet 20 moeilijk voor ons geweest. Maar ja, dat is natuurlijk achteraf kaarten. Feit is gewoon dat DSO het fysieke overwicht in doelpunten heeft uitgedrukt Heus. dat is van doorslaggevende betekenis geweest" uur door twee spelers tegelijk werd aangevallen en arbiter Schroots een vrije trap gaf. En het matig opgekomen publiek zag wat het verwacht had. Hans Oudshoom schot was ook nu weer erg hard en onbereikbaar voor de overigens goed keepen de Harry Vink: 1—0. Een mening, die Zoetermeerse T roerganger Wirn van Tricht met katste^ kwartier van het een glimlach op zijn gezicht eerste bednjf wilde DSO nog deelde: „Ach, wat wil je Ik ben trainer van HVO geweest en ken de jongens op een prikkie. Weet hun zwakke pekken en heb daarop mijn taktiek afge stemd. We moesten er gewoon stevig tegenaan gaan.'" wel doordrukken. En waren dan ook vloeiende aanvallen te zien die vooral Engel Akker man in stelling brachten. Net als Dick Huurman gelukte het de spits echter met de strijd te beslissen. had de langste adem bij het verdedigen van de na rust ge nomen 2—1 voorsprong, terwijl Monster het als een „schock" voelde toen die 2—1 ontstond en zelf driftig op de goede weg leek om (tweede helft was voor de geel-zwarten) een gelijkspel of meer weg te halen. Maar het bleef 2—1 in het voordeel van de thuisclub. Beide brigades konden uiterst moeizaam het pad effenen om vruchtbare acties op de gras mat te leggen. Beide formaties registreerden dan ook weinig „echte" kansen. TSB kreeg na enkele minuten spelen al een „opsteker" door met 1-—0 voor te komen door een eigen doel punt (ongelukkig moment van libero Gerrit van Dijk) aan Monster-zijde. Daar heeft de equipe van TSB trainer Jan van der Berg lang op moeten teren. Na de thee moesten de blauwge len eerst nog een tomeloze inzet van Monster opvangen om daarna naar een gelijke stand te worden gedreven. Zich hevig verzette om verder scoren van Monster te voorkomen, geen noemenswaardige mogelijkhe den schiep en alweer een ca deautje van Gerrit van Dijk (buitenspel?) de verlossing bracht Trainer Ben Borsboom van Mon ster vóór de wedstrijd: .Mijn ploeg moet m staat zijn punten te gaan pakken. De ene punt is armetierig, maar de jongens kunnen een behoorlijk spel ma ken. De afronding is de grote zwakte". Dit bleek ook wel toen Monster (voor de rust onder niveau) na rust op toeren kwam en zich kansen schiep. Té persoonlijke acties waren er vaak de oor zaak van dat zij vruchteloos bleven. Het was dan weer de verdienste van de TSB-defensie (met goede reddingen van doel man Gerrit van der Velden) door goed af te grendelen. Ben Borsboom na afloop: „Voor de wisseling een zwakke partij van mijn team, maar na de hervatting hadden wij het spel in handen zonder er (behou dens dan die ene treffer) van te profiteren. bal van Wim Voois gaf dat aan. Hans van Bommel ging op de solotoer voor TSB en leek te gaan scoren, maar het zijnet was zijn deel. Paul Meininger volgde en ook Hans Kok deed een poging, evenwel zonder re sultaat. Aanvoerder Johan van Geest van Monster en Voois trachtten voor rust nog en bres te slaan, maar het gezapige eer ste deel eindigde in 1—fl. In de tweede ronde een Geïnspireerd en agressief Monster dat zich vele malen naar het doel van TSB begaf. De goal van inval ler Nico van Embden was het succes maar Hans van Bommel dacht er anders over: 2—1. Hans van Bommel bezorgt TSB de winst: 2—1. Een van de spelers die dit wel- In de tweede helft koos DSO voor Ücht te letterlijk _opvatte was de afwachtende houding om via Engel Akkerman Zijn agressie ve houding wekte nogal eens de irritatie van de tegenstander op, wat tot handtastelijkheden leidde. Waarom, want Akker man heeft dat helemaal met nodig. Van Tricht verdedigde hem na afloop: "Het was voor mij ei genlijk een beetje een prestige- duel. En dus wilde ik persé dat DSO zou winnen. Ik heb de jongens dan ook zo goed moge* Het was tenslotte DSO dat tien lijk gemotiveerd. Wat bij Engel minuten voor tijd de twee pun- de counter toe te slaan. Niet zo'n gelukkige greep want de passes waren te onzuiver voor succes. HVO kon hierdoor ko men maar toonde duidelijk on macht. Wanhopige trainer Har ry Bouquet liet daarom Piet Vogel en Wim Storm voor Cees Schilder en Jacob Storm opdra ven,. Het bracht meer vaart in de ploeg maar het leverde geen rendement op. wellicht tot overeoncentratie heeft geleid. Maar dat geeft niets, de punten zijn immers binnen en mijns inziens volko men terecht". Waar de Zoetermeerse trainer ge lijk in had. Weliswaar speelden ten definitief naar zich toetrok. Hans Oudshoom putte het ge brek aan mankracht in de Vlaardingse defensie goed uit en passte zuiver op Ronald de Vries die het karwei via een prachtige Job afmaakte; 2—0. Dick Vos „demon streert" dat ZCFC de Schiedammers vaak te snel af was. Toen werd wederom de zwakte bloodgelegd. En daar hikken wij nu van het begin af tegen aan. Een remise had de belo ning nog enigszins gegeven". Gelukkig Oefenmeester Jan van der Berg van TSB na de winst: „De pun ten zijn nu belangrijker dan het geboden spel. Ik dacht op de goede weg te zijn, maar het waren spaarzame momenten in de strijd die daar mee in rela tie stonden. Wij zijn er nog lang niet. Voor de rust hadden wij met de „mazzel" goal van Monster verder weg moeten lo pen. Toen creëerden wij nog: kansen, maar de afwerking faalde wederom. Aan het twee- Schiedam Ook ZCFC is er niet in geslaagd PPSC een neder laag toe te brengen. Het werd op Thuriede 1-1, maar achteraf bezien mag vooral PPSC de handen dichtknijpen. Niet dat de Schiedammers minder reële scoringskansen creëerden, maar wél omdat ZCFC in dit Maar het wedstrijdbeeld veran- - - derde. In de tweede helft was helti met op een achterstand Maar met nog slechts vijf mimi- kwam te staan, was dan ook vooral de verdienste van de Schiedamse defensie. En die ene keer dat ook PPSC's af weer mistastte huppelde de Zaandamse Inzet tegen de paal- duel twee gave doelpunten scoorde. Arbiter Van de Molen zag er echter maar één prompt bleek dat ZCFC - mits onder druk gezet - foutjes ging maken. Wie zag die openingstreffer eigen lijk wel? Geen enkele speler reageerde toen het harde schot van ZCFC's linkerspits via de onderkant lat duidelijk zicht baar, achter de doellijn kwam. maar onmiddellijk weer het veld in caramboleerde. De rrAmrm grensrechter reageerde al even- iSiLI\JiBj1U min, terwijl het publiek (blijk baar uitsluitend Schiedammers) Maar in die tweede helft open- uiteraard niet uitbundig jubel- a«- de. De enkele Zaandammer die juichend overeind kwam bond onmiddellijk weer in. Het spel het ineens PPSC dat het spel dicteerde en veelvuldig gebruik ging maken van de kwaliteiten van spelers als Winkelman, Van Katwijk en Vos. PPSC's mid denlinie kroop plotseling in een veel aanvallender rol en Z4 kort VMr het ^de |cek de Schiedamse zege een feit Léék, ten te spelen kwam PPSC dan toch nog op 1-0. Aad Goeden- dorp (ingevallen voor de gebles seerde Piet van Veenstevende regelrecht op het Zaandamse doel af, leek zelf te gaan scoren, maar koos voor een passje naar een medespeler. De pass werd in het strafschopgebied echter met de hand onderbroken. Baamse arbiter Van de Molen deponeerde de bal resoluut op de stip, waarna Coen Winkel man PPSC beheerst op 1-0 zet te. ging door. "et zat de Zaandammers overi gens niet mee. Met name de eerste helft had PPSC het knap moeilijk met de vaak over de vleugels aanvallende tegenstan der. Meerdere malen moest John Rost dan ook in actie komen, terwijl ook laatste ver dediger Ab Weber heel wat keertjes corrigerend moest op* treden. Dat PPSC die eerste baarde zich ook nog wat an ders: het ontbreken van de ech te eenheid. Zoals ZCFC de bal van man tot man liet rollen, blééf zoeken naar de speler met de beste seoringspositie, zo strandden heel wat Schiedam se aanvallen door veel te ver doorgevoerde individuele ac ties. Een van de weinige mo- Met als gevolg dat ZCFC volko- want opnieuw bewees ZCFC dat het, zoals in de gehete wed-, strijd, knappe aanvallen kon ontwikkelen. En - het leek een eerlijke zaak - twee minuten voor het einde met succes. PPSC raag echter de hand in eigen boezem steken. Negen van de tien clubs knallen in die laatste minuten de ballen zon der pardon de betreffende sportcomplexen af. PPSC vormt daarop nog steeds een uitzondering. menten dat er wel iets van samenwerking viel te bespeu ren leverde bijna een doelpunt op, maar op enkele meters van het doet gokte Coen Winkel' man verkeerd. men onnodig toch nog in balbe zit kwam er alsnog in slaagde John Rost te passeren. Onno dig, maar gezien het spelbeeld én die niet gehonoreerde tref fer, wél verdiend Ouderkerk a.d. IJssel Spirit, tegenstander van HBSS en mét twee punten laag op de ran glijst geklasseerd, heelt voor eigen publiek laten zien waar toe het in staat Is. Een geweldi ge Inzet, een niet tè stuiten vechtlust en een opmerkelijke vastberadenheid bleken ui teindelijk voor HBSS iets te veel van het goede. De Schie dammers verloren uiteindelijk met I—0. Hoe moeilijk HBSS het vooral in de eerste helft heeft gehad blijkt uit de corner-verhouding van tien-één in het voordeel van de thuisclub. Maar net toen de Schiedammers dachten het aanvalsgeweld van Spirit onder controle te hebben sloeg de thuisclub toe. Spirits linkerspits Cees Trouw borst trok in de zesde minuut na rust de bal het Schiedamse strafschopgebied binnen. Cees Verdam, die overigens een uit stekende wedstrijd keepte twij felde een moment en prompt was het raak. Wim de Jong was er de maker van: l—0. Een daverend schot van Jan de Vrij betekende zelfs bijna nog 2—0, maar in eerste instantie Cees Verdam en tenslotte Henk Scharloo voorkwamen erger. Nog had HBSS op gelijke hoog te kunnen komen, maar Wim van Est en Wim Houtman mis ten het kleine beetje geluk dat Spirit in dit duel wel heeft ge had. mer miste in verband met een breuk aan zijn elleboogge wricht (opgelopen bij DOTO), was het overigens een succes volle dag, omdat concurrent SSS met 2—1 van NEO'25 ver loor en zich daarom overtui gend herfstkampioen kon noe men. Vlaardingen De (herfst) balans verschafte veel in zicht over Zwaluw's alternatief, de conditie; het enige wapen om in de vroege topper met SSC '55 ongesla gen te blijven. Want in weerwil van alle prognoses snakte het thuisfront voor rust bij herhaling naar lucht, omdat de Brabanders, verrassend genoeg, de aanval prefereerden. In een zodanig tempo dat Zwa luwen volledige verraste en die blufpokeraehtige houding niet aan kon. Niettemin kwam de thuisclub van die wanprestatie terug en sloeg in het laatste kwartier driemaal toe: 3—1. Overvleugeld door de vraag, in hoeverre Zwaluwen op dat ini tiatief van SSG55 geen ant woord had. Belangrijk em te oordelen was in dit verband ie wetenschap, dat de Brabantse ploeg een superjonge aanval kende (18 jaar), die bij balver lies onmiddellijk de verdedi gende houding aannam. Agres sief op het middenveld alle Vlaardingse twijfels van zich afschudde en met genoegen zag dat de thuisclub zelden aan een serieuze opbouw kon denken. Mede door een gebrekkige orga nisatie was Zwaluwen voor rust een chaos. De eenzijdige (lees individuele) acties van Leen Pijpers en Kennie Kuvten (later gewisseld voor Cock de Jong) was koren op de molen van SSC'55, dat als een razende roe land. na die afbraak, naar vo ren stormde en na twintig mi nuten het zwartwitte bastion (op dat moment nog maar één goal tegen) voor schut zette. Uit een dekkmgsfout na een hoekschop knalde Joop de Roon, de 17-jarjge Capelse spits, die regelmatig langs de flanken gevaar stichtte, SSC'55 naar 0—1. In die fase was het angstig stil op het fraaie sport- park aan de Zwaluwenlaan. Door Bas van den Berg waar slechts vierhonderd kij kers ademloos de gasten zagen paraderen. En er ongetwijfeld veel waardering voor konden hebben. Dit was echt mannelijk voetbal, agressief, maar niet ge meen, volop gegroepeerd waar op de vogels geen enkele vat hadden. Alleert doelman Aad Boers, tot dusver één goal te gen, tikte nog een kopbal van Piet Kruijf over de lat, welis waar het uitvloeisel van een fantasierijke aanval, maar ook een bewijs dat- SSC'55 met Zwaluwen wilde afrekenen. KENTERING Nochtans kwam er een kentering in het patroon van de Braban ders. Anders gezegd: SSC'55 moest toen al stoom afblazen en daarom was het een kwestie van tijd dat Zwaluwen via veel conditie een greep naar de macht kon doen. Het werd bij na voor rust al gelijk, toen Hen- I nie Kuyten nu eens wél een 1-2 actie aanging met Jos Buite laar. een halve dieptepass het bewijs cr van was, maar Pijp ers caramboleerde de bal langs de verkeerde kant van de paal. Dan maar na rust, ook al bewees in het eerst kwartier spits Joop Kopgrage Henk Nentjes zou Zwaluwen aan de gelijkmaker heipert. de Roon te beweeglijk voor Cees Broos te zijn. Daarom stokle in die eerste fase het offensief van de vogels. Toen Jos Buitelaar in een onbe waakt moment het houtwerk haalde, werd het voor SSC'55 steeds moeilijker de gaten te dichten. Na een half uur was er daarom via een priemende SSC '55 zakte toen helemaal weg kopbal van Henk Nentjes geen houden aan(l—L) en vijf minu ten later joeg Leen Pijpers vanaf de elf meterstip de bal achter doelman Smulders, na dat Henk Nentjes een forse (na) trap van aanvoerder Dekkers had opgelopen. en daarom was voor Joop Bros se uit een actie van Leen Pijpers en Jos Buitelaar niet zo moeilijk de weg vrij te ma ken voor de derde goal en de 3—1 winst Voor Zwaluwen, dat Hugo Slui-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 4