Ibere begroting In heel Ne staat wel tukje i aasslnk Talentenjacht dancing Granada Komende jaren kalm aan doen Inbraak bouwkeet Theater met Geloof, liefde en hoop verjaardag met blijspel Weer bazar in Thnrlede Othello viert 20e Alternatieve benadering monumenten Expositie gemeente museum Tuinbouw van gisteren in Rozenhof Cultuurkring Masalant richt zich op breder publiek Koninklijk brons voor mej. Blok Veertig jaar bij Co-op Radarcontróle Minder vangen bij Hebriden WOENSDAG 29 OKTOBER 1975 3 Schiedam Een sober beleid voor de komende jaren. Dat is het uitgangspunt van het college van b. en w. geweest bij de samenstelling van de begroting voor het jaar 1976. Ondanks bezuinigin gen binnen de gemeente, moet ook.-nu weer een gedeelte van het tekort door de Schiedammer wor den betaald. Zoals de laatste jaren schering en inslag worden alle belastingen en retributies met tien procent verhoogd en sommige zelfs met twintig procent Uiteindelijk houdt men een tekort van ruim één miljoen gulden over. Men werkt op het ogenblik aan de vervaardiging van een meerjarenbegroting. Waarschijnlijk zal dan eindelijk blijken in hoeverre het verkiezingspro gramma van PvdA/PPR kan worden doorgevoerd. Ondanks dat het linkse programcollege in Schiedam al anderhalf jaar zit, zijn er maar weinig punten in de begroting op te noemen waaruit blijkt dat dit het geval is. Reinier Scheer, wethouder van financiën verschuilt ach achter het feit dat men nog steeds aan voorbe reidingen bezig is. "Er is inderdaad niet zo gek veel van ons programma terug te vinden. Toch hopen we enkele punten volgend jaar te realiseren, maar daarvoor zijn de voorbereidingen nog bezig. Dat merk je nog niet in deze begroting". En wethouder van Wijken en communicatie Hans van der Wilk; "Het komend jaar wordt het meer merkbaar. Het gebeurt meestal met wijzigingen in de begroting. De financiële toestand van de gemeente is (nog) vrij redelijk te noemen. Nog steeds heeft Schiedam een aantrekkelijke reserve van zes miljoen gulden. Als dat niet het geval zou zijn geweest kan een gemeen te zich eigenlijk geen tekort veroorloven. Niettemin door Martin de Bruin zal de gemeente het de komende jaren kalm aan moeten doen. Aan verhoging van de belastingen in 1977 is dan ook niet te ontkomen. Vooral de grootste post die van gemeentewerken zal een veer moeten laten. De directeur heeft voor volgend jaar zelf al ongeveer één miljoen gulden bezuinigd en het college wil dat nog eens vermeer deren met 210.000 gulden, voornamelijk op onder houdswerken. Scheeres: "De komende jaren zal het nog wel erger worden. We moeten zo zuinig moge lijk zijn omdat we een beetje krap zitten". In eerste instantie moest de gemeente een tekort van zo'n 3,6 miljoen gulden toestaan. Een "aantal incidentele meevallers", zoals men het uitdrukt, heeft echter meer geld in de overheidskassa ge bracht: de totstandkoming van een subsidieregeling voor kinderdagverblijven <67.349 gulden), een aange kondigde verfijning voor gemeenten met een bijzon der sociale struktuur (raming 300.000 gulden), extra uitkering gemeentefonds (59.040 gulden) en zoals eerder gezegd de besparingen op gemeentewerken (bijna één miljoen). Een groot gedeelte van het gat in de begroting moet toch worden gedicht door het omhoog schroeven van belastingen en retributies. Voor de huurder en eigenaar van een huis wordt de onroerendgoedbe- lasting met liefst twintig procent verhoogd, evenals trouwens het rioolrecht Begraven wordt eveneens met hetzelfde percentage duurder. Alle andere be lastingen (uitgezonderd de leges bouwvergunningen, die ook twintig procent omhoog worden geschroefd) worden met tien procent verhoogd. Trendmatige verhogingen met betrekking tot de inflatie, aldus de gemeente. De gemeenteraad zal volgend jaar vergaderen over de begroting en de beleidsnota's (die nog niet allemaal zijn verschenen). Dat gebeurt op 12, 14, 19 en 21 januari. Voor 't eerst zal de gemeente nog voor deze data huis-aan-huis een zogenaamde 'popu laire begroting* verspreiden, die aan de bevolking duidelijk moet maken wat er in 1976 voor hen wel of niet is weggelegd. Wethouder Scheeres ...met voorbereidingen bezig... De Grote Kerk in Maassluis. Of in de Jordaan? Maassluis In het kader van het Monumentenjaar 1975 dat of ficieel al achter de rug is wordt Maassluis alternatief be naderd. Daartoe wordt van za terdag 8 tot en met zaterdag 29 november in het Gemeentemu seum een tentoonstelling gehou den. De officiële opening vindt plaats op vrijdag 7 november om half acht Deze zal worden verricht door mr. dr. J. Winsemius, dijk graaf van Delfland. De achtergrond van deze tentoon stelling over de alternatieve be nadering van het „monumenta- le" Maassluis is de vergelijking die vaak te trekken is met ge bouwen of stadsbeelden ergens in Nederland. Het motto daarbij is feitelijk dat er zoveel in Nederland wel er gens een stukje Maassluis is terug te vinden. Tijdens de voorbereidingen van de tentoonstelling ontdekte men dat die overeenkomsten vaak zo treffend zijn dat de gebou wen eerst na een goede bestu dering van de foto's goed van elkaar te onderscheiden zijn. Een voorbeeld daarvan is de uit 1639 daterende Grote Kerk. Tij dens een wandeling buiten de wallen van Groningen kan men zo nu en dan plotseling de in druk hebben in de Schans van Maassluis te zijn. Datzelfde geldt voor een wande ling langs de Nborderkerk in de Amsterdamse Jordaan. Door deze drie kerken (in Amster dam, Groningen en Maassluis) te vergelijken is het mogelijk een beter begrip te krijgen van de betekenis en de vorm van de Grote Kerk in Maassluis. Er zijn wat dat betreft nog ge noeg andere voorbeelden: het stadhuis (1675), het Delflands huis (1626) en het Gildehuisje (1765). Zomaar een door de Del ta-gebieden en bezoeken aan stadjes als Middelhamis, Goe~ ree, Brouwershaven en Zierik- zee, telkens ziet men weer ver gelijkbare stads- en havenge zichten. Het „bekijken" van Maassluis op deze wijze is fotografisch vast gelegd. Vandaar dat het de moeite waard is om na afloop van een bezoek aan het mu seum aan de Zuiddijk 16 een wandeling door het oude cen trum te maken. De tentoonstelling besteedt ver der aandacht aan de geschiede nis van de monumentenzorg in „de stad aan de Waterweg". De openingstijden zijn van dinsdag tot en met zondag van 14 tot 17 uur; dinsdagavond van 19 tot 21 uur. Maasland In de expositiezaal De Rozenhof is een tentoonstel ling te zien, die een stuk tuin- bouwgeschiedenis van weleer toont Onder de titel „Tuin bouw van gisteren" licht de voor het eerst zelfstandig expo serende Stichting Tuinbouwhis- tone iets van de teelt- en wer kwijze van vroeger toe. De expositie, die middels een kaartboek van Delfland over de tuinbouw teruggaat tot 1712, werpt ook een blik vooruit grote maquêtte laat zien een binnenkort te stichten torische tuin er uit zal gaan zien. De oude Maasland se groente- fruitveiling krijgt ruime dacht en benadrukt nog eens agrarische aard van het Door fusies moest de veiling 1967 worden opgeheven. De tentoonstelling is geopend 1, 2 en 4 november van drie vijf uur en op 4 november vens van zeven tot negen 's avonds. Schiedam Bij een inbraak in een bouwkeet aan de 's-Grave- landseweg is voor driehonderd golden aan gereedschap ver dwenen. De nog onbekende daders braken een zijpaneel weg om het ge bouwtje binnen te komen. - Schiedam Dick van Gelderen, eigenaar van disco-dancing Grana da aan de Broersvest in Schiedam, organiseert in samenwerking met de grammofoonplatenmaatschappij Phonogram een talenten jacht Ook de TROS-radio heeft hiervoor belangstelling. De talentenjacht, waaraan eike amateurmuzikant,-cabaretier, -goo chelaar of wat voor artiest dan ook mee kan doen, wordt gehouden op 6, 13 en 20 november. De finale vindt plaats op donderdag 27 november. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij dancing Granada. Maasland De Cultuurkring Ma salant zal met ingang van het nieuwe seizoen de koers enigs zins verleggen. Volgens het be stuur is deze beslissing noodza kelijk gebleken, omdat de ge- Vla ar dingen Mej. MA. Blok is gehuldigd omdat zij veertig jaar tn dienst is geweest van het Toele veringskoor „Vlaardin gen" Ter gelegenheid van dit jubileum is zij onderscheiden met de eremedaille in brons, ver bonden aan de orde van Oranje-Nassau. Deze werd haar opgespeld door burgemeester W. Kieboom. meente te klein is voor een zo gerichte vereniging als de cul tuurkring tot op heden was. 'Er is behoefte aan een vereni ging met dezelfde doelstelling," aldus het bestuur, "die echter door een zo groot mogelijke variatie te brengen in de keuze van de programma's veel meer mensen bestrijkt dan tot nu toe het geval was". Masalant wil daarbij ook de bejaardengroep alsook de jeugd betrekken. Dit streven komt tot uiting in het aantrekken van enkele nieuwe bestuursleden, t.w. Chris Huij- er, leider van het dienstencen trum, en Jan Pellilcaan, be stuurslid van jongerenvereni ging Pollepol, alsook de dames A. M. Schoute en A. Nederlof. Het seizoen wordt gestart op vrijdag 31 oktober. In het dienstencentrum houdt Indra Kamidjojo, Indonesisch danser en bekend vertolker van ritueel nationale dansen, een lezing over "Yoga en meditatie". De dramaturge Yvonne Keuls houdt op 20 november een cau serie over haar bewerking van Simon Vestdijk's roman "De koperen tuin," Vlaardingen - De Toneelgroep Theater brengt op 4 november om kwart over acht in de Stads gehoorzaal bet toneelstuk 'Ge loof, liefde en hoop'. Dit werk is een van de bekendste volksstuk ken van de Oostenrijkse schrij ver Oddn von HorvSth. Het geheel is gebaseerd op een werkelijk gebeurde geschiedenis uit 1932, een tijd van grote infla tie en werkloosheid. HorvAth be schrijft de strijd van een jonge vrouw die op haar eigen benen wil staan en die te maken krijgt met de weinig menselijke toepas sing van de kleine lettertjes van de wet Haar poging strandt, zeker nadat zij voor een klein vergrijp een veroordeling heeft opgelopen. Het stuk wordt geregisseerd door Jochem Neuhaus. Aan het toneel spel doen onder anderen mee Nettie Blanken, Bea Meulinan, Jan Apon, Peter Aryans, en Bemhard Droog. U Bea Meulman tijdens een scène uit het toneelstuk "Geloof, liefde en hoop". Schiedam/Vlaardingen - De To neelvereniging "Othello" be staat op 2 november twintig jaar en gaat dit vieren met de opvoering van het blijspel "Zonder haar in de twijfelaar" van Franz Schaurer. (in een vertaling van Gerard van Dijk) De première vindt plaats in de zaal Arcade op 2 november en wordt op 14 november herhaald in de Stadsgehoorzaal te Vlaar dingen. Hoewel in Schiedam opgericht telt "Othello" zowel onder haar leden als donateurs ook de nodige Vlaardingse in woners. Het aantal hiervan maakt het nodig over te gaan tot deze dubbele jubileum-voor stelling waarvoor de belangstel ling vermoedelijk al de eerdere gegeven voorstellingen zal gaan overtreffen. De vereniging is destijds voortge komen uit de afdeling Franke- iand van de toenmalige KA.J-, Piet de Kaper toen KAJ-lid en thans regisseur van de groep gaf hieraan de eerste aanzet Reeds onder zijn regie kwam het pas geboren "Othello" op 16 april 1956 voor de eerste keer voor het voetlicht Sindsdien heeft het zo'n 45 opvoeringen achter de rug, niet meegere kend de voorstellingen die op een z.g. "uitkoopbasis" in en buiten Schiedam werden gege ven. Ook "Othello" heeft de teruggang van het amateurto neel gekend als gevolg van de komst van de televisie. De laat ste jaren neemt de belangstel ling hiervoor weer toe en speelt de groep de laatste jaren regel matig voor geheel uitverkochte zalen. Er is gewerkt onder di verse regisseurs waaronder de se mi-beroeps re gisse ur Piet Re- vet Al geruime tijd voert uit sluitend Piet de Kaper de regie die kan beschikken over een technische staf wat betreft de corbouw en costumering. Het succes van "Othello" is niet al leen het gevolg van het brengen van goed toneel maar ook in de keuze van stukken. Schiedam In het bejaardencen trum Thurlede wordt vrijdag 14 en zaterdag 15 november weer de twee-jaarlijkse bazar gehou den. Een deel van de opbrengst van deze manifestatie is bestemd voor Humanitas Rijnmond Noord en een ander deel gaat naar een nader, door de bejaar den nog aan te wijzen, liefdadi ge instelling. Van alles is op deze bazar van 's middags half drie tot half zes en van 's avonds zeven tot tien uur te koop: bijvoorbeeld hout-, borduur- en handwerken, bloe men en planten. Ook is er een loterij met als hoofdprijs een diep vrieskast en nog een twintigtal andere prij zen. Schiedam De heer D. van Doom werkt op 4 november 46 jaar bij Cöop Nieuwe Water weg. Sinds 1963 is hij hier alge meen bedrijfsleider. Ter gele genheid van het jubileum wordt op 4 november van 17 tot 19 uur een receptie gehouden in restaurant De Westwijk in Vlaardingen. Schiedam Bij een een-uur lan ge Mesta-contrdle op de Hotter- damsedijk heeft de politie vier automobilisten aangehouden die harder reden dan de maxi mum toegestane snelheid van vijftig kilometer per uur. De radarinstallatie van de ver keerspolitie registreerde als hoogste snelheid vierenzeventig kilometer per uur. Tegen alle vier de automobilisten is pro ces-verbaal opgemaakt. Vlaardingen/Den Haag Minis ter Van der Stee van landbouw en visserij heeft gisteren beslo ten het Nederlandse quotum van 1975 voor het visgebied rond de Hebriden te verlagen van 12.000 ton tot 8.200 ton. De bewindsman heeft dit gedaan op aandrang van de Noord-oost Atlantische Visserijcommissie. In het betrokken gebied wordt hoofdzakelijk haring gevangen. Tot op dit moment is ongeveer 6.000 ton vis in het Hebriden-ge- bied door Nederlandse vissers gevangen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 3