k inr" Poortvliet Schiedam vergeten ?'A.a2F?'v y-w j VOS Mi ij xrr- li LL M Revalidatiepatiënt I A1 \J V -Ui.fi.OXUX'V 0 Kethel te hooi en te gras Kethel te hooi i' ffe' Ook de kapper van Kethel ontbreekt niet in het onlangs uitgekomen boek „Te hooi en te gras". en te gras op papier gezet Schiedam/Soestduinen Stad, maar vooral land, heeft illustrator Rien Poortvliet afgereisd om impressies te verzamelen voor zijn zojuist uitgeko men nieuwste boek: "Te hooi en te gras". Van een riante villa in het bosrij ke Soestduinen heeft hij hiervoor ook zijn ge boorteplaats Schiedam bezocht. Deze contreien ontbreken dan ook niet bij de honderden teke ningen van boeren, vee en boerderijen: een fraai schetsboek voi heimwee, met korte en krachtige teksten. Een tekening van Rien Poortvliet sierde een paar jaar geleden de om slag van het damesblad Margriet. Het stelde Sint Nicolaas voor in het ou de centrum van Kethel. Vooral dat gedeelte van Schiedam heeft hij nu weer op papier gezet, bijvoorbeeld de midde leeuwse kerk en enkele rustieke boerderijen. Een klein krabbeltje op één van de prenten duidt aan in welk huis aan de Dorpsstraat zijn broer Harm nog woont. Als Zeeuwse boerin heeft mevrouw Vijfwinkel uit Schiedam geposeerd. Evenals de stevige Ke- thelse kapper is deze ge- costumeerde vrouw op de tekening duidelijk herkenbaar. De schetsen uit deze streek vormen echter maar een klein onderdeel van het nieuwe boek over het platteland. Alle uithoe ken met de eigenaardig heden van het platteland zijn er in opgenomen. De reeds gepubliceerde te keningen liggen los in zijn atelier, dat als het ware is behangen met geweien en schilderijen. Ook met prenten uit het eerder uitgebrachte „Hij was een van ons", een religieus boek waarvoor hij diverse malen op de televisie te zien is ge weest. Toch blijft de 40-jarige Rien Poortvliet voor veel mensen als vanouds de - natuurtekenaar, bekend door talloze dierenillus- traties. Zelf zegt hij daarover: „In derdaad neb ik veel wild getekend. In mijn teke ningen heb ik nog bijna altijd dieren, zelfs in zoiets als een straatje of een leuk doorkijkje. Vaak zit er dan wel er gens een hondje. Dieren intrigeren mij enorm. De vos is dan ook mijn grootste vriend. Het is een verschrikkelijk mooi beest, Als jager gezien is hij bovendien nog erg in- terressant, want dit dier is vaak moeilijk te schie ten. Soms moet je maan den wachten voor je open lucht kan er alleen maar rotzooi op de teke ningen waaien en boven dien zit dan vaak Jan Rap en zijn oude moer me vaak op de vingers te kijken. lÊer werkt het gewoon prettiger". Zes jaar geleden verwissel de Rien Poortvliet zijn woning in Schiedam voor dit fraaie huis om in de bosrijke omgeving meer inspiratie op te doen. Voordien was hij reclame- tekenaar, onder meer bij Unüever. „Eigenlijk on zindelijk werk. De hele dag pakjes soep tekenen en de mensen vrijs ma ken dat die pakjes de beste zijn. Ik had wel veel vrije tijd en toen heb ik dan ook al een paar boeken gepubli ceerd. In die beginperio de maakte ik nogal wat werk dat me nu te vlot voorkomt, jeugdige over moed waarschijnlijk. Te genwoordig wil ik echter de mensen wat vertellen. Het zijn nu meer kijk- plaatjes geworden, dus meer detaillistisch. Waarom die verande ring? Misschien het klimmen der jaren". Te Hooi en te gras is voor ƒ49,50 te koop in de boekwinkels en bij Unie boek BV Van Holke- ma en Warendorf in Bussum. Foto's: Kurt Bökenkamp Een oude boerderij in het centrum van Kethel met op de achtergrond de middeleeuwse kfrlf WHPi-- Hel interieur van de oude dorpskerk hem onder schot krijgt Wanneer ik hem dan eindelijk geschoten heb, want ik jaag ook wel eens, leg ik hem hier op tafel en ga er rustig naar zitten kijken". Iedere vos is immers an ders. Dat geldt ook een beetje voor de ree. De charme van dat beest boeit mij wel. Voor veel mensen is het geloof ik moeilijk te begrijpen dat wanneer een jager een dier mooi vindt hij toch in staat is dat dier te schieten. Zonder nu he lemaal een boszendeling te zijn kan toch wel ge steld worden dat het te genwoordig gewoon in is om tegen de jacht te zijn. Meestal is dat echter on- wetendheid. Het publiek ziet geen vos en dus zijn er volgens hen geen vos sen meer. Toch lopen er in ons land maar liefst ongeveer 7000 vossen rond. De wildstand in Nederland gaat echt niet achteruit. Er zijn mo menteel zelfs drie maal zoveel reeën als voor de oorlog. Met mijn teke ningen hoop ik de men sen meer kennis van de natuur bij te brengen". In de tuin achter zijn fraaie huis lopen een paar reeën, een van zijn meest geliefde tekenob- Rien Poortvliet met een schels waarop mevrouw Vijfwinkel uit Schiedam demonstreert hoe een Zeeuws costuum in elkaar zit. jekten. Een hek scheidt deze dieren van Sep en Max, een Duitse staan der en een langharige tekkel, tWee goed afge richte jachthonden die vrij door het huis en het atelier scharrelen. Daar heeft ook een toren valk tijdelijk onderdak gevonden. Het is een re- validatiepatiëntje, zoals Rien Poortvliet het noemt De vogel is ge wond in het veld gevon den nadat hij tegen een hoogspanningskabel was gevlogen. Het feit dat de tekenaar als dierenliefhebber bekend staat wordt nog eens ex tra benadrukt door twee beeldjes van een konijn en een vos die bij het toegangshek van zijn woning staan. Ten over vloede siert het silhouet van een reebok het naambordje. Het is gezien de woning - niet verwonderlijk dat Rien Poortvliet graag thuis werkt. „Ik teken nooit in het veld. Buiten observeer ik en in het atelier teken ik. In de

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 3