VLAARDINGEN MAG VRIJ LEZEN Congres tevreden over internationale nitT dsseling 7 eer moeilijkheden tussen KSCA en bewoner svereniging Ik neem de proef V J Zaak Rovers weer aan de orde m Minder Vdine: slechte partner De Dukdalf verspreidt stencils in Gorzen: Stuurman verdronk Vlaardingen wijkt af Maasland negentig bomen rijker Inspraak bij bouwplannen Steendijkpolder m SCHIEDAMSCHE COURANT Maandag 10 november 1975 Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klochtcndienst 144144 ONAFHANKELIJK DAGBLAD 100ste jaargang no. 25446-8 pagina's* SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen Vanaf 2 januari kan de Vlaardinger gratis beoeken lezen uit de gemeentebibliotheek. Dit heeft de gemeenteraad van Vlaardingen vrijdag avond besloten. De gemeente zal door de aanvaar ding van dit voorstel 75.000 extra aan de instand houding van de bibliotheek moeten gaan betalen. De rijkssubsidie blijft gewoon bestaan en is door deze beslissing niet in gevaar gebracht. een voorstel ter verhoging van de bibliotheektarieven met 75 procent van b. en w. moest beoordelen. Dpt dit bij vele raadsleden niet in goede aarde zou vallen, was na a de nog niet zo lang geleden ingevoerde verlaging eigenlijk niet verwonderlijk. Het was Henk Schippers (PvdA) die dan ook onmid dellijk een amendement indiende, dat medé onderte kend was door Willem Kwakkelstein (PPR) en Hans Versluys (PvdA). In dit amendement werd voorge- Aanleiding voor dit besluit vormde het agendapunt waarin de raad steld om de tarieven OD het zelfde niveau te handha ven en voor personen jonger dan achttien jaar en houders van een pas 65 het tarief op nul te stellen. Het voorstel kon later worden ingetrokken, nadat de WD een amendement indiende, dat door alle christelijke fracties werd ondersteund en dat afschaffing van alle tarieven inhield. Argumen ten hiervoor waren aangedragen door Ton Kloots, die als wethou der van onderwijs het standpunt van het college voor de verhoging verdedigde en uiteenzette, en onmiddellijk daarop met een op de lachspieren werkende one-manshow begon door als wethouder van w bcctnriict" Vvoton"' tf. De cijfers die Ton Kloots noemde over de toeloop van lezers in Rijswijk, waar ook een nultarief is, brachten de oppositie tot het indienen van haar amendement. Bovendien was men de zig-zag- koers ten aanzien van de tarieven beu. Dat PvdA en PPR dit amendement van harte steunden spreekt voor zich. Na dit unaniem genomen besluit, de lezers heil, ging men overigens over tot een kinderachtig politiek steekspelletje waaraan elke zin ontbrak. Sommige raadsleden werden zelfs zo „enthousiast", dat de voorzitter slechts met grote moeite tot het volgende punt van de agenda kon overgaan. Hst congres van partner steden was nu in Schiedam, volgend jaar in het dan 1199 jaar oude Westduiise plaatsje Esslingen. Schiedam Afgezien van enige kleine problemen Is de internationale uitwisseling dit jaar goed verlo pen. Daardoor bestaat een goede basis om op verder te werken. Dat is de eindconclusie na het congres van partnersteden, dat vrijdag en zaterdag In hotel Rijnmond in Schiedam is gehouden. Deelnemers aan het congres: de afdeling internationale uitwis seling (IU) van de Schiedamse Gemeenschap en de gelijksoor tige instellingen uit de steden, waarmee Schiedam nauwe be trekkingen heeft: Esslingen (West-Duitsland), Vienne (Fran krijk), Nörrköping (Zweden), Velenje (Joegoslavië). Een slechte partner bleek de Ita liaanse stad Udine, die niet al leen schitterde door afwezig heid, maar bovendien in 1975 een slechte communicatie heeft onderhouden met de partner steden. Op het congres zijn aardig wat besluiten genomen. Zo zal Schiedam zich ondanks de financiële problemen toch weer gaan bemoeien met de internationale jeugduitwisse ling. Dat gebeurt dan op aan- drang van Vienne en Esslin gen, dje de jeugduitwisseling zien als een grondslag voor verdere uitwisselingen. Een samenvatting van hetgeen besproken is: belangstellende culturele verenigingen uit de di verse partnersteden zullen con tact met elkaar opnemen over mogelijke samenwerking. Dy- fed, een plaatsje in een graaf schap in^ Wales, wordt mis schien een nieuwe partner. Het vakantie-eiland, dat Zweden ter beschikking stelt aan zijn bond genoten, moet in de eerste plaats bedoeld zijn voor kan sarme jeugd (werkloze jonge ren). Het internationale sport toernooi vindt volgend jaar plaats in Velenje. Een festival van koren uit de partnersteden zal in Schiedam worden gehou den. In Esslingen vindt in 1976 een jeugdweek plaats en tevens het congres, dat nu in Schie dam werd gehouden. Esslingen wil dan zijn partners confronte ren met de voorbereidingen voor het Jubeljaar: Esslingen bestaat in 1977 precies 1200 jaar. Overigens zal de Schiedamse Ge meenschap aan Udine een brief schrijven namens de partners, waarin men het gedrag van de Italianen „stijlloos" zal noemen. Een kans bestaat, dat de be trekkingen met Udine worden verbroken, maar voor het zover is zal Esslingen eerst een zoge naamde commissie van goede diensten instellen. Die commis sie moet proberen de proble men uit de wereld te helpen. j Ha ven ge Id verb oging Vlaardingen De verhoging van het binnenhavengeldtarief voor pleziervaartuigen heeft de Vlaardingse raad unaniem aan vaard. Hiermee wijkt Vlaardin gen af van de andere havenste den in het Rijnmondgebied. In Rotterdam, Dordrecht, Schie dam en Maassluis heeft men al eerder de zeehavengelden op het huidige niveau gehand haafd. B en W hadden ook een gelijklui dend voorstel aan de Vlaar dingse raad voorgelegd, maar het was Willem Kwakkelstein (PPR) die de raadsleden erop attent maakte, dat er geen aan leiding bestond om de binnen- havengeldtarieven voor plezier vaartuigen niet aan de koste nontwikkeling aan te passen. De PPR-man diende dan ook een amendement in, dat mede door Hans Versluys (PvdA) en Henk Krabben (PvdA) ondertekend was. Het amendement behelsde dat de binnenhavengeldtarie- ven voor pleziervaartuigen, evenals de zeehavengeldtarie ven, met tien procent moesten worden verhoogd. Maasland Woensdag a.s. is weer boomplantdag in Maas land. In samenwerking met het bureau gemeentewerken en de hoofden van de basisscholen gaat de schooljeugd zo'n negen tig bomen planten. Voordat 2ij dat gaan doen, wordt eerst nog een film over bomen gedraaid, terwijl afgelopen vrijdag al een boomherkenningsspel werd ge houden. De bomen komen aan de Doelstraat (populieren), Commandeurskade (essen), Slot de Houvelaan (esdoorns), Hilde- gaarde (meidooms), 's-Heren- straat (wilgen) en nogmaals Slot de Houvelaan (bolacacia's). Dat Sohiedammertjes rich op het creatieve vlak heel anders uiten dan kinderen uit Esslin gen (West-Duitsland) of Vien ne (Frankrijk), is de kern van het jury-rapport over de kin dertekeningenwedstrijd, die vrijdagavond in Schiedam is geopend door wethouder voor cultuur Clara Visbeen. Ei- genljk tuten Schiedamse jon gens en meisjes zich niet echt Er is nauwelijks sprake van expressie van binnen uit, door de veel te grote invloed van de leerkracht, zo staat in het rapport In Frankrijk en West-Duitsland is die „intense creativiteit" veel groter: teke ningen rijn daar in de eerste plaats expressiemiddel. Ook dankzij het materiaal waar mee wordt gewerkt. In Schie dam wordt te vaak gebruik gemaakt van de viltstift met rijn beperkte mogelijkheden. Daardoor: minder spontani teit en blijheid in de tekenin gen. Het jury-rapport is ver vaardigd doof Schiedamse kinderen, die daarbij werden begeleid door Ollie Olde Mon nikhof en Marianne Smits. Een fiks aantal tekeningen uit de verschillende partnerste den van Schiedam en Schie dam zelf werden beloond met een prijsje. Wethouder Vis been opende de tentoonstel ling van die tekeningen in het dienstencentrum De 4 Molens, met een toespraak die spe ciaal op de aanwezige kinde ren was afgestemd. //Dit nieuw: Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen om geving kunt vinden, wordt zonder extra kosten be zorgd in combinatie met het Rotterdamsch Nieuws blad. Schiedam Opnieuw rommelt het tussen de bewonersvereni- gingen van de oude wijken en de Katholieke Stichting voor Sociaal-Culturele Arbeid (KS CA). Over en weer worden be schuldigingen geuit over een zijdige aktles waarmee beide zouden proberen om in de Gor- zeo een achterban krijgen voor het toekomstig wijkbe raad. De bewonersvereniging Zuid is boos dat het met de KSCA verbonden centrum De Dukdalf dit weekeinde formu lieren inde wijk heeft ver spreid om de wijkbewoners reeds nu bij het toekomstig wijkberaad te halen. De stich ting op haar beurt vindt dat de vereniging ook bepaalde groe pen, zoals de middenstands Ver eniging en het bestuur van de Bethelkerk, er al bij heeft be trokken door mondeling uitleg te geven over het wijkberaad, waar de besprekingen voor rijn opgeschort tot dinsdag 25 no vember. Over het verspreiden van de 3000 enquête-formulieren, die deze week weer worden opgehaald, zegt Mieke A ben van de Duk dalf: „Wij doen dit om de wijk bewoners reeds in dit stadium bij de besprekingen te betrek ken. Wij willen niet over de hoofden van de bewoners be slissen. Dat hebben we al een beetje gedaan, maar beter ten halve gekeerd dan ten hele ge dwaald. Met dit stencil is men voor een eventuele hearing al een beetje geïnformeerden komt men beslagen, ten ijs. Wij hebben gevraagd of de bewo nersvereniging mee wilde wer ken, maar dat werd geweigerd. Bovendien vinden we het vreemd dat achter onze ruggen om - de bewoners vereniging naar het bestuur van de Bethel kerk en de middenstandsver- eniglng stapt". Op de mooie spreuk van Mieke Aben heeft wijkverenigings- voorritter Arie Zwambom ook een fraai gezegde: „Als de vos passie preekt, boer pas dan op je kippen. De beroepskrachten van de KSCA beginnen zich nu toch wel onwaar te gedragen. Jammer, ze willen de situatie kennelijk verscherpen. Vorige maand liep het al fout toen in de westwijk een soortgelijk stencil werd verspreid. De moeilijke problematiek kan op zo'n stencil niet worden uige- tegd. Dat kan veel beter eerst op een echte hearing worden gedaan, maar daar is de stich ting kennelijk bang voor. Inder daad hebben wij met het be stuur van de Bethelkerk ge praat Daar hadden we echter al lang kontakt mee. Bovendien hebben we .alleen het Stencil gegeven dat we de stichting en de gemeente op het laatste overleg al hebben overhandigd. Wij hebben dus niemand bij onze plannen betrokken, maar er alleen voorlichting over ge geven". Stuur mij dit nieuwsblad 14 dagen gratis op proef toe in combinatie met: Rotterdamsch Nieuwsblad Naam: Adres: Woonpb: Tel.: Deze Son in open envelop, zoneter postzegel, sturen naar: Antwoordnummer 834, Rotterdam. Vlaardingen De drie avonden durende raadsverga dering van de gemeente Vlaardingen kreeg vrijdag avond een emotioneel slot. Rede voor de losgemaak te emoties was het voorstel van Henk Schippers om een brief van Peter Rovers aan de gemeenteraad alsnog in handen te steiien van de commissie ver zoekschriften: Dit voorstel, dat woensdagavond aan de agenda toegevoegd werd, vond weerklank bij veel raadsleden. Tweemaal hadden, de leden van de commissies welzij nsaangelegenheden en personeelszaken het college van b. en w. geadviseerd de brief ter hand te stellen van de com missie verzoekschriften en toch werd de heer Rovers een brief gestuurd zonder dat die com missie daarin gekend werd. Dat was vele raadsleden in het verkeerde keelgat geschoten en men verweet het college gebrek aan respect en tekort aan fat soen. Voorzitter W. A. Kieboom trachtte met een gloedvol be toog het tij te keren en de zaak te laten rusten, maar toen ook in tweede instantie de raad niet bereid bleek tegen het voorstel ie stemmen werd de zaak wat onverkwikkelijk. „Deze beslissing is voor de ver antwoordelijkheid van de raad", zo sprak een verbolgen en wat verhjtte voorzitter Kie boom. „U zal hiervan de conse quenties moeten dragen, maar u moet zich heel goed herinne ren, wat ik hier vanavond ge zegd heb", sprak Vlaardingens eerste burger. Dit vermocht de raadsleden niet te vermurwen. De brief, van 23 juli van dit jaar, wordt nu alsnog in han den van de commissie gelegd, die de aantijgingen tegen enke le ambtenaren daarin lat op de bodem gaat uitzoeken. Rotterdam Op het Hollands Diep is gisteravond de Schie damse stuurman Lambert Scholte |33) verdronken. De man, opvarende van de Fran se duwboot Orage, is overboord gevallen toen hij over de duw bakken op weg was naar de voorzijde om toezicht te houden op de koppeling van twee ande re bakken. Het ongeval voltrok zich ter hoogte van Shell Moer dijk. Niemand heeft het gezien. Zodra de stuurman werd ver- mist riep de Orage de hulp in van in de nabijheid varende schepen. De Rijkspolitie te Wa ter was vlak in de buurt en zeer snel kwam een zoekactie op gang. Tevergeefs. Anderhalf uur na de vermissing dregde de Rijkspolitie het stoffelijk over schot. Maassluis Op 20 november om half negen wordt in het ont moetingscentrum De Konings hof een inspraak-avond gehou den over het ontwerp-bestem- mingsplan voor de Steendijk polder in Maassluis-West Zoals bekend gaat Maassluis hier op korte termijn 1800 woningen bouwen. Tijdens de vergadering van 17 oktober heeft de gemeenteraad zich achter de Interim-struc tuurnota inzake woningbouw Steendijkpolder geschaard. In dien mogelijk zal nog voor het einde van dit jaar met de wo ningbouw worden begonnen. De inspraak-avond gaat hoofdza- -kelijk over de inrichting van het eerste deelplan.Dït beslaat het zuidelijk gedeelte van het gebied, waar ongeveer duizend woningen worden gebouwd. Aan de hand van tekeningen zal een mondelinge toelichting wor den gegeven op de plannen van het gemeentebestuur. Daar naast zullen B en W graag ver nemen welke suggesties er bij de bevolking leven, die de in richting van het plan ten goedé zouden kunnen komen. Het ontwerp-bestemmingsplan voor de Steendïjkpoldr ligt tot I decembervoor ieder ter inza ge op de hoofdafdeling stads ontwikkeling van de gemeente secretarie aan de Govert van Wijnkade 30 in Maassluis. iNi

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 1